Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-07, 23:56   #16
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

knd treci pe galben din gresala "pe bune" ca sa zic asa, tu nu vezi galbenul la semafor,sau il vezi il ult clipa, sau e unu chiar in spatele tau si nu poti frana in conditii de siguranta..(si oricum e vina lu ala din spate la faza asta k nu mentine dist suficienta fatza de tine)
dar knd ai trecut pe rosu..frate ai meritat-o ..da-o dracu de treaba..
pe rosu nu tre sa treci sub nici o forma..hai k te-a suprins galbenu..dar sa te si surprinda, sa si treci de el..da-o dracu..
nu pot sa cred cat de idioate sunt intrebarile
ce ne pasa noua de magari - ma rog..riscul sa lovesti unul e mare..si ei ar vrea sa stie toata lumea legea(un fel de utopie..desi te ajuta..e extrem de urat si nu vrem sa fim o natie de avocati-wannabe) in caz ca loveste unu un magar sa ii poti spune carutasului (daca mai traieste) ca nu avea cablul cu care era legat saracul magar de lungime regulamentara si semnalizat ca atare..mda..ms ..asta dupa ce ai facut praf masina..cu ce te mai ajuta??..k nu are RCA la caruta..
si cu mopedele..aia e asa sa te chinuiasca
urat..urat rau
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 02:57   #17
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

mi-am mai adus aminte o intrebare : Ce scrie pe autovehiculul pt transportul copiilor : Atentie / Copii / Scoala ------ Copii
Loop is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 13:23   #18
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Da,asta mi-a picat si mie ieri,si ca boul am raspuns atentie,copii.Deci 2 rapsunsuri.Aseara m-am uitat in legislatie si nu era decat copii. Deci,logica nu are nici o treaba.Trebuie sa inveti ca papagalu
__________________
2006 Mazda6
2010 Skoda Octavia


Suzuki Club Romania
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 14:23   #19
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Quote:
Originally Posted by Loop View Post
daca s-ar gasi niste exemple de chestionare tip cu raspunsuri ar fi muuuuult mai usor

daca te referi la cele care se dau la examen (aceleasi) nu cred ca poti face prea usor rost de ele. chestionare in general sunt pe net cu gramada : link
__________________
my photo blog: Nimic de aratat
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 18:41   #20
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

ma refer la chestionarele de 15 intrebari cu o singura varianta corecta nu cele clasice.
Loop is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 19:05   #21
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Hai ca am mai gasit niste intrebari/raspunsuri:

Ce trebuie facut cand te opreste agentul ----> sa stai in masina cu mainile pe volan si sa ii urmezi instructiunile
Unde se contesta prelungirea dovezii -----> la curtea de contencios administrativ
Ce se mai poate conduce cu permis categoria DE -----> Tb
Ce conditii trebuie indeplinite pe langa permis pentru a conduce un camion peste 7,5 tone -----> 21 ani
Ce conditii trebuie indeplinite pentru a conduce o motocicleta cu raport kw/kg peste 0,16 ----> permis de 2 ani categoria A sau 21 ani si test specific trecut
Cum se pedepseste stationarea in loc fara vizibilitate ----> puncte amenda
Cum se pedepseste incalcarea culorii rosii a semaforului benzilor reversibile ----> puncte amenda
Cum se pedepseste depasirea sau intercalarea in coloanele oficiale -----> puncte amenda + suspendare pe 60 zile
Semnalul politistului aflat in masina prin balansarea bratului cu sau fara baston insemna pentru cei care sunt in spatele masinii ----> Oprire
Care este valoarea punctului de penalizare?----> 10% din salarul minim pe economie
Ce diametru are punctul de la semnul mirarii de pe mamaliga ? ---> 10 mm

cred ca ar fi bine sa le punem pe toate pe primul post si sa faca un moderator sticky !
Loop is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 19:41   #22
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

"Ce diametru are punctul de la semnul mirarii de pe mamaliga ? ---> 10 mm"
Asta e pe bune? Unde ai gasit intrebarea? Alta aberatie..
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 20:12   #23
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Angry Re: Help PLZZZ.Reexaminare

pffff foarte grav... am pe cineva care a dat ieri pt a 3-a oara acesta reexamniare, si a luat 11 puncte si cica a INVATAT
din vreo 600 de "candidati" doar vreo 20 au luat
cu o sapataman in urma erau in total 300 si au luat doar 10
data viitoare cred ca or sa fie peste 1000 tinand cont ca se suspenda peste 100 de permise pe zi... si tot asa..
nu stiu daca ati vazut dar au fost uni care au dat si de 13 ori si nu au luat, in unele cazuri soferi PRO si experienta de 30ani... alti dupa cateva icnercari s-au dat batuti si au zis ca isi baga picioarele in el de permis si ca nu au cum sa ia examenul asta si o sa-si vanda masina asta a fost data la stiri
traim intr-o tara de kkk... unde masina si permisul sunt considerate un LUX
multa bafta la examen
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 20:35   #24
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Quote:
Originally Posted by Andrei Suzuki View Post
"Ce diametru are punctul de la semnul mirarii de pe mamaliga ? ---> 10 mm"
Asta e pe bune? Unde ai gasit intrebarea? Alta aberatie..


uite-te la Art 149 (1)
Loop is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 10:34   #25
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Alt examen dat azi si in sfarsit am luat carnetu cu 13 puncte.

Ce intrebari imi mai aduc aminte si care nu s-au mai scris :

- Cu ce se semnalizeaza lucrarile de pe strada (nu autostrada) : Cu indicatoare reflectorizante de la 50m / semafoare mobile .......... nu stiu exact raspunsul, il asta cautati si voi
- Punctele de penalizare se anuleaza la 6 luni de la : ----> constatarea contraventiei (mai sunt doua variante cu nush ce proces verbal care sunt incorecte).
- Nu aveti voie sa puneti pe masina : lumini de culoare galbena / lumini de poziti / orice alte lumini care nu sunt omologata ---> ultima varianta
- Ce contine semaforul pt biciclete : ---> o bicicleta rosie si una verde

Multa bafta in continuare
Loop is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 10:41   #26
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Quote:
Care este valoarea punctului de penalizare?----> 10% din salarul minim pe economie
Punctul de penalizare nu are valoare in bani... valoare in bani de 10% are punctul de amenda... sunt 2 lucruri diferite.


Dar cum e pan la urma testul, cu o singura varianta corecta?
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 10:48   #27
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Sugerez sa faca un moderator topicul sticky si sa adune toate raspunsurile pe primul post. M-au ajutat foarte mult aceste raspunsuri ... peste 50% le-am regasit in chestionar. Din experinta mea de 3 examene pot spune ca multe intrebari sa repeta in mai multe chestionare si aveti mari sanse sa nimeriti intrebari de aici. Incercati sa mai puneti si voi ce va mai aduceti aminte ... numai asa putem sa invingem sistemu asta de toata rusinea care mi-a facut mii de nervi.

Multa bafta in continuare .. eu nu ma mai implic .. mi-am atins scopu
Loop is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 13:52   #28
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Help PLZZZ.Reexaminare

Quote:
Originally Posted by BASU View Post
pffff foarte grav... am pe cineva care a dat ieri pt a 3-a oara acesta reexamniare, si a luat 11 puncte si cica a INVATAT

am si eu un coleg care are reexaminare in 2 saptamani si nici nu s-a apucat de invatzat nu ii prevad un viitor prea roz....asa ca permisul

oricum daca are cineva kestionare de tip nou, il rog sa le puna aici (daca nu au cumva drepturi de autor ) tocmai din motivul de mai sus
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 18:25   #29
smedy

Stage 3
 
smedy's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 79
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

La mine in ploiesti e cacanarie mare cu programarea asta ne programeaza o data pe luna in plm si in alte judete se da saptamanal
smedy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 18:31   #30
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Pt Bucuresti:

Quote:
IN ATENTIA CONDUCATORILOR AUTO CARE AU PERMISUL RETINUT SI TREBUIE SA SUSTINA TESTAREA LA CUNOASTEREA REGULILOR DE CIRCULATIE





I.PROGRAM CU PUBILCUL :



Luni –Vineri:09.00-12.00 cu exceptia sarbatorilor legale



II.DOCUMENTE NECESARE



-actul de identitate( pentru cetatenii romani- bulletin sau carte de identitate , pasaport de serviciu sau diplomatic ; pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate - pasaport)

Nu este permis accesul in sala al persoanelor care nu prezinta actul de identitate mentionat anterior..

-dovada inlocuitoare a permisului de conducere sau adreverinta eliberata de o unitate de politie care sa ateste pierderea, furtul sau distrugerea acesteia

-convocatorul inmanat de agentul constatator cu ocazia retinerii permisului de conducere.



III.REGULI GENERALE



Prezentarea la verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de catre conducatorii de autovehicule sau tramvaie in vederea restituirii permisului de conducere se face benevol de catre cei in cauza, in perioada prevazuta in convocator.

Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de catre conducatorii de autovehicule sau tramvaie carora li s-a retinut permisul de conducere in cazul savarsirii unei contraventii la regimul circulatiei se desfasoara la sediul Brigazii de Politie Rutiera din Bucuresti , sector 3 , str.Logafat Udriste nr. 9-15 ( in cladirea veche , etajul 1 , intrarea D , sala 22)

Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta in completarea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvaie a fisei de raspuns prin insemnarea cu litera “X” a casetei corespunzatoare raspunsului considerat corect, lasand necompletate celelelte casete cu raspunsurile appreciate ca fiind gresite.

Completarea fiselor de raspuns se face numai cu cerneala sau pasta de pix de culoare albastra

Timpul afectat solutionarii unui chestionar de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie este de 20 de minute.

Este interzisa parasirea salii de examen inainte de expirarea timpului.

In fisa de raspuns persoana verificata completeaza toate rubriciile existente si semneaza.

Corectarea fiselor de raspuns se face in prezenta a 2 martori asistenti alesi din randul participantiilor la verificare.

Sunt considerate gresite raspunsurile care nu corespund grilei de verificare a chestionarului , cele care prezinta stersaturi sau corecturi si cele care nu sunt insemnate cu litera “X” ori sunt scrise cu alte caractere sau sunt completate cu creionul.





IV.OFITERII SI AGENTII DE POLITIE RUTIERA DESEMNATI PENTRU A EFECTUA VERIFICAREA AU URMATOARELE OBLIGATII



• Sa inmaneze persoanelor ce urmeaza sa fie verificate cate un chestionar si fisa

de raspuns ;

Sa intrerupa verificarea, sa scoata din sala si sa declare “Respins” persoana care incearca sa promoveze testul de verificare prin frauda, pe cele care se consulta intre ele ori pe cele care consemneaza raspunsurile le intrebarile din chestionare pe coli de hartie sau pe alte documente decat fisele de raspuns;
Sa interzica acesul in sala in care se desfasoara verificarea a altor persoane decat membrii comisiei




V. PRECIZARI



Completarea fiselor de raspuns se face numai cu cerneala sau pasta de pix de culoare albastra
Sunt interzise efectuarea oricaror insemnari pe chestionare , pe coli de hartie sau pe alte documente decat fisele de raspuns , precum si folosirea materialelor documentare ajutatoare;
Pe timpul desfasurarii testarii, posesorii telefoanelor mobile sunt obligati sa le inchida .
Persoanele declarate “Respins” urmeaza sa se prezinte, benevol, incepand de a doua zi.




VI.RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE



Permisul de conducere se restituie titularului in cazul in care acesta a fost declarat “ADMIS” numai dupa expirarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce pe drumurile publice.





VII.CONTESTAREA TESTULUI



Contestatiile privind rezultatul verificarii cunoasterii regulilor de circulatie se depun dupa anuntarea rezultatelor la secretariatul Brigazii de Politie Rutiera, dar nu mai tarziu de o zi lucratoare de la sustinerea verificarii.

Solutionarea contestatiilor se efectueaza de catre Seful Brigazii de Politie Rutiera sau imputernicitul acestuia la conducere, dupa caz.

Rezultatul solutionarii contestatatiei se comunica in scris , in termen de doua zile lucratoare , celui in cauza.
RoSonic is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -