Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-07, 19:35   #91
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

are careva vreo informatie oficiala daca s-a renuntat la reexaminare ? nu am fost prin oras de ceva timp dar am inteles ca s-ar fi scos.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 19:38   #92
pvluci

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

nu cred ca o sa se renunte.....prea curand
se castiga bine din examinarea asta... sistemul merge foarte bine pentru ei
totusi, bine ar fi sa se scoata
pvluci is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 14:22   #93
mpeta

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 1
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Am si eu o intrebare : mi-au suspendat permisul si nu mi-au spus pentru ce perioada. Am avut un accident si m-au gasit vinovat. Mi-au dat o dovada pentru 15 zile si o hartie cum ca trebuie sa ma prezint la nu stiu ce sectie sa dau examen...in a 16 zi de la suspendare.

Chiar nu stiu pentru cat timp mi l-au suspendat. Sa inteleg ca daca ma prezint la examinare in a 16 zi si o trec imi recapat permisul IMEDIAT ?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

MM
mpeta is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 17:53   #94
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Daca iti iei examenul in a 16-a zi mai ai 30,60,90 zile suspendare din mom ala!!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 21:04   #95
pvluci

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

mpeta trebuie sa fi clar, adica sa precizezi cum a fost accidentul (cu daune sau nu), neacordare de prioritate (da sau nu) ca astfel se poate realiza incadarrea ta in noul regulament (sau alte imprejurari cum ar fi incalecarea marcajului longitudinal continuu...etc).
oricum pe procesul verbal trebuie sa scrie in baza carui articol din noul regulament ti-au suspendat permisul...
si ultima varianta (si cea mai sigura) o s aiti vina acasa dupa circa o saptamana o recomandata care te informeaza ca esti in perioada de suspendare a permisului si tot aici iti precizeaza si durata de suspendare.
vezi dupa ce iti expira dovada te duci si incepi sa dai la legislatie.....tre sa faci 13 din 15....bafta
pvluci is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 01:42   #96
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
Daca iti iei examenul in a 16-a zi mai ai 30,60,90 zile suspendare din mom ala!!!
din cate am inteles de la nea cap de creta care mi-a luat mie carnetul, e o luna din momentul in care iti expira dovada. (poti da de cate ori vrei examenul in perioada aia, daca il pici nu ti se prelungeste cu nimic pedeapsa daca nu a trecut termenul repesctiv, 30,60,90 de zile)
monk is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 09:11   #97
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Exclamation Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

bhai ... pentru cei carora le-a fost suspendat permisul ... perioada de suspendare incepe dupe ce expira dovada ... dupa ce v-a expirat dovada va puteti duce sa va programati pentru examen ... daca ati luat si nu v-au trecut zilele de suspendare asteptatzi pana terminatzi cu ele (resp: 30/60/90 zile) ... daca au trecut zilele astea si atzi promovat examenul ... va putetzi ridica permisul fix in ziua in care atzi promovat examenul !!!


Daca vretzi sa avetzi mai putine zile de stat pe bara ... cand vi se suspenda permisul (Doamne fereste!) ... ceretzi sa vi se dea dovada numai pe o zi ... !!! Asa veti avea mai putin cu 15 zile !!!
__________________
Wars come and go, but my warriors stay eternal !!!
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 14:02   #98
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

am ramas fara permis DIN NOU . De data asta pt depasirea vitezei legale. Am vb cu o ruda de a mea din politie si mi-a zis ca daca iau examenul fac o cerere si sunt OBLIGATI sa reduca perioada de suspendare de la 90 la 30 de zile .
Loop is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 11:56   #99
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

mdeah ... sunt bine pus la adapost ... ca cererea de reducere a perioadei de suspendare sa fie aprobata trebuie sa nu mai ai carnetu suspendat in ultimii doi ani
Loop is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 11:59   #100
pvluci

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

daca e pe 30 de zile trece repede....chestionarul 4 e pe net pus....asa ca nu iti fa probleme.....
pvluci is offline   Reply With Quote
Old 06-05-07, 22:10   #101
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by sticla_betiva View Post
Daca vretzi sa avetzi mai putine zile de stat pe bara ... cand vi se suspenda permisul (Doamne fereste!) ... ceretzi sa vi se dea dovada numai pe o zi ... !!! Asa veti avea mai putin cu 15 zile !!!

cum adica ? tot o luna (doua, trei) stai pe bara indiferent de perioada pe care ai dovada...
ce conteaza ca incepe cu 15 zile mai tarziu ?
monk is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 09:58   #102
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

tocmai am venit de la test pe care l-am luat cu 13 puncte ideea e ca sunt la bunul simt. eu unu nu am citit si nu am facut nici macar o intrebare pentru testul asta si l-am luat din prima. a fost un fenomen de a luat 2 puncte... cred ca a pus totul la bulan.

Chestionarul 14:

1. cine are prioritate cand intra intr-o intersectie (cel care intalneste semnul "intersectie cu un drum fara prioritate")
2. vitezele (130 pe autostrada, 100 expres, 90 drumuri, 50 localitati)
3. ce trebuie sa faci cand un autobuz semnalizeaza sa iasa din statie (sa ii acorzi prioritate)
4. cu cat se prelungeste perioada daca pici examenul de redobandire (pana il treci)
5. ce trebuie sa faci cand vine o coloana oficiala sau masini cu regim prioritar (sa OPRESTI langa acostament)
6. de la cat reprezinta infractiune alcoolul in sange (aici nu sunt sigur dar am zis 0.8g/l, mai era 0.3 si 0.5)
7. cand expira un semn daca nu se reglemeteaza prin alte semne (la prima intersectie)
8. cand trebuie sa circuli cu viteza de 30 km/h (am raspuns ca in intersectiile nedirijate. mai era ca raspuns cand intalnesti indicatorul STOP sau cand intrii intr-o intersectie in care ai prioritate)


si cam atat imi aduc aminte.
monk is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 21:45   #103
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

9. la ce distanta sunt amplasate panourile ce anunta o cale ferata (150-100-50m)
monk is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 00:08   #104
B-83-DAC

Stage 5
 
B-83-DAC's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,443
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

monk tu faci misto cu intrebarile alea?doamne pai dupa ce citesti asemenea intrebari te relaxezi in loc sa stai sa citesti cod rutier ...
B-83-DAC is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 22:22   #105
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

nu fac misto cu intrebarile... astea mi-au picat.


mai era una care mi-am adus-o aminte acum:

10. cand trebuie sa mergi cu farurile aprinse.

variante de raspuns : cand schimbi directia de mers, cand mergi cu spatele si varianta corecta: cand tractezi pe cineva.

sunt chestii la bunul simt si cel mai important O SINGURA VARIANTA DE RASPUNS ... nu ca la sala de la inceput unde ai 1 2 3 sau nici una din variante corecte.
monk is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -