Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-09, 13:36   #316
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
vine prin posta la politia de unde ai domiciliu .
mai citeste odata ce am scris
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 13:39   #317
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

scz eram cu capu in nori.. in orasu meu is 2 sectii de politie deci trebuie sa merg acolo..in fine mai intreb eu...multumesc pt raspunzuri
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 27-08-09, 09:38   #318
baggi

Stage 2
 
baggi's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 40
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

foarte bun topicul!cu o zi inainte de examinare m`am uitat pe aici... majoritatea intrebarilor erau deja pe forum...si am luat cu 15 pct...
Multumesc!
baggi is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 16:45   #319
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Daniel1 View Post
Tuturor celor nevoiti sa sustina testarea le-am fi recomandat o plangere contraventionala, testul fiind ultima solutie la care am fi recurs
Pai fii atent la problema mea ca mai sunt si altii in situatia mea si poate apeleaza la tine sa ii ajuti.
In ordine:
Anul trecut in mai m-a prins radarul pe Bd Magheru cu viteza mult peste limita, permis suspendat 3 luni.
Am facut contestatie si am primit permisul inapoi pe perioada procesului.
Am pierdut contestatia dar nu am fost anuntat sa ma duc sa predau permisul (poate sunt prost si nu imi dau seama singur de asta).
Anul acesta in iarna mi-am pierdut permisul, si am fost sa imi fac altul nou, nici o problema.
In luna mai am fost prins trecand pe rosu si mi-au suspendat permisul 1 luna.
M-am dus sa imi ridic permisul dupa 1 luna si am fost anuntat ca mi s-a prelungit suspendarea cu cele 3 luni de anul trecut si inca o luna penalizare pentru ca nu am predat permisul.
Total 5 luni suspendare.
Aveai o solutie pentru asta?
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.

Last edited by aleks; 05-09-09 at 23:32.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 20:08   #320
Daniel1

Stock
 
Daniel1's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Da, recursul si o noua plangere, fiecare judecandu-se separat, iar tu conduceai in continuare fara sa fi nevoit sa te prezinti in instanta.


Last edited by aleks; 05-09-09 at 23:33.
Daniel1 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 14:47   #321
hyp3rcrys

Stage 3
 
hyp3rcrys's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 100
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Salutare! Acum un an jumatate am avut permisul suspendat pentru 3 luni si nu am beneficiat de reducere deoarece aveam numai 11 luni de permis, deci am stat pe bara 3 luni. In 18 august ma luat radaru in localitate cu 110 km/h si miau suspendat din nou permisu pe 3 luni. Am si eu o intrebare, are rost sa depun cerere pt reducerea perioadei de suspendare? sau este vreo metoda sa primesc permisu mai repede?
hyp3rcrys is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 14:55   #322
Daniel1

Stock
 
Daniel1's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Ar fi trebuit sa depui plangere contraventionala si ai fi condus si acum.
Daniel1 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 14:56   #323
hyp3rcrys

Stage 3
 
hyp3rcrys's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 100
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Salutare! Acum un an si jumatate am avut permisu suspendat pe 3 luni pt viteza si nu am beneficiat de reducere pt ca aveam 11 luni de permis. In 18 august mau prins iar cu 110 km/h in localitate si mi-au suspendat permisu iar pe 3 luni. As avea vreo sansa sa iau permisu mai repede? daca da cum s.ar putea?
hyp3rcrys is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 15:13   #324
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

nu poti sa beneficiezi nici de reducerea la 1 luna pt ca nu ai 2 ani de la ultima abatere si nici contestatie nu poti face pt ca au trecut cele 15 zile .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 05-11-09, 23:31   #325
LarissaW

Stage 1
 
LarissaW's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Am ramas fara permis pt urmatoarele 3 luni . In cat timp de la data emiterii procesului verbal pot depune contestatie? MULTUMESC P.S.: Nu am avut permisul la mine, nu l-am predat. Ce se poate intampla daca nu-l predau + pot circula?

Last edited by LarissaW; 05-11-09 at 23:41.
LarissaW is offline   Reply With Quote
Old 06-11-09, 07:15   #326
Daniel1

Stock
 
Daniel1's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

in 15 zile de la comunicare este regula, insa pot exista si nuante.
daca nu il predai conform celor mentionate in instiintare primesti in plus 30 zile de suspendare. o zi buna
Daniel1 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 21:53   #327
valigl-05-mev

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Salut frati de suferinta.acu vreo 1,5 ani am avut si eu un eveniment care acum imi da mari batai de cap.eu plecam de la un popas dintre Barlad si Vaslui ,m-am asigurat am pus microbusul in miscare m-am incadrat spre sensul de mers in directia Vaslui dupa ce am parcurs o distanta de circa 13-14 metri incadrat pe sensul de mers am auzit doar un zgomot de frana care m-a facut sa ma uit in oglinda retrovizoare si vad un nene cu o dacie ce venea cu viteza din curba .considerand ca ma v-a lovi in spate din plin am tras de volan dreapta si am iesit de pe partea carosabila cu jumatate din latimea microbusului pt ai face loc celui ce venea franand din spate. cu toate acestea el a intrat cu partea dreapta fata a autoturismului in partea stanga spate a microbusului rezultand avarierea acestora spre fericirea mea ca dupa vit pe care a avut-o i-am multumit lui Dumnezeu ca N-au fost raniti. Spre ghinionul meu soferul daciei a chemat la locul accidentului pe politistul de la punct control Crasna care din intamplare era o cunostinta fff apropiata a acestuia deoarece politistul a fost sunat direc pe tel personal. Rezultatul anchetei dupa cum banuiti SAU poate nu, a fost NEACORDARE DE PRIORITATE. OK AM FACUT CONTESTATIE am angajat o avocata care mai rau m-a bagat in kaka am pierdut proces la Judecatorie, Recurs la Tribunal si colac peste placinta nu m-a invatat ce tre sa fac in continuare pentru a-mi reduce perioada de suspendare a permisului EU asteptand ca prostu instiintarea de la tribunal cu care trebuia sa ma duc de buna voie si nesilit de nimeni sa predau permisul. Si cum asteptam eu asa ca ala , ma trezesc cu o instiintare de la pol Rut VS precum ca incepand cu 41.10.2009 m-i se supenda dreptul de a conduce pe o perioada de 90 de zile (nu 60 zile dupa cum prevede legea la care am fost incadrat) luand aceasta cape un raspuns si necunoscand regulile in totalitate am dedus ca dispun de un termen legal de 15 zile de la primirea acestei istiintari.Dar sa aflu azi cand m-am dus sa predau permisul ca mi s-a prelungit pedeapsa de la 60 la 90 de zile fara drept de a reduce pedeapsa la 30 zile dar cu obligatia de a da examen pentru a nu mi se prelungi cu inca 30 de zile(adica 120 de zile) toate acestea din cauza ca nu am stiut ca tre sa predau permisu in termen de 15 zile de la pronuntarea sentintei care nici aceasta nu stiu dac a fost definitiva( VA DATI SEAMA CE AVOCATA AM AVUT) PUTETI SA MA SFATUITI CU CEVA CE MAI POT FACE PENTRU A-MI REDUCE TOTUSI PERIOADA. ORICUM EU MAINE MA DUK SA DAU EXAMEN. IMI UREZ BAFTA
valigl-05-mev is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 22:06   #328
valigl-05-mev

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Apropo eu am primit acea instiintare pe data de 30.10.2009 care spunea ca mi se suspenda dreptul de a conduce incepand cu 14.10.2009( DE A POLITIA RUTIERA VASLUI) nu am primit nici o instiintare de la TRIBUNAL.
valigl-05-mev is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 22:23   #329
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Dupa pronuntarea sentintei trebuia sa legalizezi instiintarea (nu definitiva) la tribunal si cu ea in mana te duceai si predai permisu .Cand ai facut contestatie ti s a dat o hartie pe care scrie sa predai permisu in termen de 15 zile de la data instiintarii hotararii judecatoresti ,in caz contrar se adauga inca 30 zile perioada de suspendare +amenda , este perfect legal ce ti se intampla trebuia sa iei mai in serios toata treaba ,lipsa de informatie atrage alte sanctiuni ! Pe viitor mai multa atentie ,Bafta la examen !


Instiintarea de la tribunal vine prin posta

Last edited by KAY_; 11-11-09 at 22:32.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 09:25   #330
GtSport

Stage 2
 
GtSport's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 30
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Salut, am si eu permisul suspendat pe o perioada de 90 zile pentru viteza. Nu pot beneficia de reducerea suspendarii pentru ca l-am mai avut luat pentru viteza acum un an si ceva. Stiti cumva daca mai e valabila aberatia aia care prelungea perioada de suspendare cu 30 zile daca nu dai examen? Adica daca nu dau examen stau 120 +15 zile dovada zile sau 90 + 15 zile ?
GtSport is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -