Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 13-11-09, 11:24   #331
thinshade

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 33
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Eu stiam ca nu s-a schimbat ...
thinshade is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 11:48   #332
GtSport

Stage 2
 
GtSport's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 30
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Am fost la Udriste acum jumatate de ora si am intrebat. Se pare ca pentru viteza, daca nu vrei sa-ti reduci perioada de suspendare sub 90 zile, nu e obligatoriu examenul.
GtSport is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 18:16   #333
hyp3rcrys

Stage 3
 
hyp3rcrys's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 100
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Salut. Pt viteza nu este obligatoriu sa dai examen. Te duci dupa ce expira cele 90 de zile si iti iei permisu. Am fost si eu la politie si mi-au spus ca nu mai trebuie sa dau examen. mai am si eu 2 saptamani si imi iau permisu inapoi.
hyp3rcrys is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 12:37   #334
Moshne

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

salut...mia fost luat permisu aseara pt alcool 90 de zile....nu am abateri...am permis de 2 ani si mia zis ca pot da examen ca sa`l recuperez in 30 d zile...intrebarile mele sunt
-cand merg sa dau examenul trebuie sa duc si chitantza ca am platit amenda?
-si daca nu dau examenul ...sau dac ail dau si nu`l iau ....mi se prelungeshte perioada cu inca 30 de zile ?

Last edited by Moshne; 14-11-09 at 12:39.
Moshne is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 22:26   #335
valigl-05-mev

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

da colegu dartu spui ca instiintarea vine prin posta ete ca eu nici in ziua de azi nu am primit-o. Am fost la Vaslui personal sa o scot de la tribunal si nici macar nu este EDITATA ceva de genul asta. Deci dupa mintea mea la momentul respectiv nu este definitiva. E si mai scrie acolo la art cu prelungirea in caz de nu il predai in termen de 15zile din motive NEINTEMEIATE se prlungeste cu 30.... fara drep de a reduce....? Ar trebui sa specifice ce reprezinta un motiv intemeiat( SPITAL SAU LIPSA DIN TARA) CA EU AM FOST IN AUDIENTA la sef serv rut vaslui si pur si simplu nici nu a vrut sa ma asculte. Faptul ca nu am fost corect informat pentru mine este un motiv intemeiat avand in vedere ca acel blestemat de permis si cu mine imi intretin familia si ca de cand stau pe dreapta am ramas in urma cu rate la banci si alte datorii. ALTII OMOARA OAMENI SI DUPA O LUNA II VEZI DIN NOU LA VOLAN. Eu din asta traiesc si nici macar nu am fost vinovat pentru acel accident. da asta e cand esti mic si vrei sa fii sincer(prost) si corect(prost). Auzi ma faci sa rad cu lipsa de informare. eu tre sa muncesc ca sa traiesc nu prea am timp sa citesc legi.
valigl-05-mev is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 22:54   #336
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

situatia e asa
am vreo 8 luni de permis cam asa acu juma de an mi la luat 1 luna
acu ma mancat undeva sa fortez bariera pe rosu intermitent, mi-a scris el pe dovada fara valabilitate, lam intrebat pe cat timp e luat si a zsi ca pe 30 zile da nu cred ca aud bine...test stiu ca nu pot da pt ca a mai fost suspendat...si daca nu dau testu ala am inteles ca se prelungeste la 4 luni ...is confuz tare

Last edited by aleyx_oltcit; 10-01-10 at 23:12.
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 21:39   #337
skype09

Stage 5
 
skype09's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

salut, in aceeasi situatie si eu, in curs de 6 luni sunt la a II-a abatere cu suspendarea permisului, am inteles ca a fost anulat, trebuie sa dau examen din nou sala si oras? si pentru recuperare trebuie platita amenda?..am nevoie de un raspuns cat mai repede
skype09 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 11:03   #338
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

http://forum.americanmusclecars.ro/showthread.php?t=72
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 15:45   #339
khael1001

Stage 5
 
khael1001's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 452
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
situatia e asa
am vreo 8 luni de permis cam asa acu juma de an mi la luat 1 luna
acu ma mancat undeva sa fortez bariera pe rosu intermitent, mi-a scris el pe dovada fara valabilitate, lam intrebat pe cat timp e luat si a zsi ca pe 30 zile da nu cred ca aud bine...test stiu ca nu pot da pt ca a mai fost suspendat...si daca nu dau testu ala am inteles ca se prelungeste la 4 luni ...is confuz tare
Nu cred k e adevarat dar stai pe dreapta 45 de zile iar apoi cu dovada te duci la la politie si iti recuperezi permisul dar dupa 45 de zile de stat pe dreapta , nu cred k te influenteaza k nu dai reexaminarea.

Next
Quote:
Originally Posted by skype09 View Post
salut, in aceeasi situatie si eu, in curs de 6 luni sunt la a II-a abatere cu suspendarea permisului, am inteles ca a fost anulat, trebuie sa dau examen din nou sala si oras? si pentru recuperare trebuie platita amenda?..am nevoie de un raspuns cat mai repede
Nuj in caul tau se poate sa fie anulat eu parca asa am auzit ( sper sa ma insel ) oricum poti sa depui plangere la tribunal impotriva procesului verbal in timp de 15 zile si sa il faci mincionos pe politist sansele sunt 50/50 de castig ( mai multe detalii pe www.amenda .ro) dar gandeste-te cost avocat + eventuale cheltuieli si vezi daca se merita oricum mai intereseaza-te. bafta si tie.
khael1001 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 12:29   #340
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

picarea examenului atrage cu el majorarea suspendarii permisului cu inca 30 de zile?merci
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 19:42   #341
bujorel

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Salut! Eu sunt din Campina si am dat acum 3 zile testul 13 din 15 pentru redobandirea permisului.Vreau sa ofer cateva informatii special celor din Prahova pentru a le fi mai usor.
1-in momentul cand va este retinut permisul va este eliberata o dovada.cu dovada respectiva (poate sa fie cu/fara drept de circulatie) va prezentati la Ipj Prahova - in Ploiesti pe str. Vasile Lupu , urcati la etajul 2 si este acolo un ghiseu deasupra caruia scrie "Permise retinute". Acolo va programati pt sustinerea testului pt redobandire 13 din 15.
2-in ziua in care sunteti programati mergeti la sediul ACR (automobil club roman) care se afla pe strada cu Balif langa sectia 6.Pentru cei care veniti cu maxi taxi si va lasa in Nord este destul de simplu de ajuns,faceti in dreapta pe langa fabrica de Dero.Testul este la ora 2 (interesati-va,in momentul in care veti merge este posibil sa fi aparut modificxari).Sa aveti 5 lei pregatiti pt o inventie de taxa pe cladire.
3-dupa ce dati testul asteptati afara 10-15 min pana vine politistul cu rezultatele iar apoi va spune el ce aveti de facut in continuare pt.a recapata permisul.Ideea este ca daca doriti reducerea perioadei de suspendare mergeti luni/miercuri/vineri in audienta la seful politiei rutiere (tot pe vasile lupu tot la etajul 2, langa permise retinute) si depuneti acolo cerere (care o luati de la chioscurile din fata politiei,copie dupa procesul verbal,copie dupa chitanta de plata a amenzii copie carte identitate ) dar nu se elibereaza pe loc.

Am postat in special pt cei din Prahova (campina,breaza,baicoi,plopeni, brebu etc) pentru ca informatiile le obtineti destul de greu din alte surse,eu fiind nevoit sa astept de la ora 8 dimineata pana la ora 14 deoarce nu am reusit sa aflu ora la care se sustine (cred ca nici altii deoarece au fost 5 absenti). Oricum puteti oricand sa mergeti la biblioteca municipala si sa cititi o carte daca ajungeti prea devreme.Eu am citit Sven Hassel - Gestapo. Bafta
bujorel is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 12:54   #342
FieraruBogdan

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

buna ziua m-am alaturat si eu in comunitatea dvs
va rog sa ma lamuriti si pe mine cu ceva
mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile pt depasirea pe trecerea de pietoni
nu se pune problema de contestatie,am fost filmat
am sunat la ei si mi s-a spus ca nu sunt nevoit sa dau test pt a mi-l recupera in 30 de zile ca nu se va prelungi perioada insa vreau sa ma conving 100%
pe 6 noiembrie imi expira dovada si mi s-a pus pe 6 dec sa ma prezint cu dovada si buletinul pt a-mi recupera permisul
nu am incredere in ei si de aceea va cer ajutorul
FieraruBogdan is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 13:00   #343
GtSport

Stage 2
 
GtSport's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 30
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Din cate stiu eu, nu mai trebuie dat examen decat daca vrei sa reduci perioada de suspendare, dar nu mai putin de 30 de zile. Cum in cazul tau e vorba doar de 30 de zile, nu trebuie sa dai nimic. Astepti 30 zile si mergi si iti iei permisul.
GtSport is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 13:02   #344
FieraruBogdan

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

mersi mult
acum pana trec 30 de zile... 8-|
FieraruBogdan is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 13:26   #345
skype09

Stage 5
 
skype09's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by FieraruBogdan View Post
mersi mult
acum pana trec 30 de zile... 8-|
eu am stat 120 zile, a doua abatere in mai putin de 6 luni ..30 trec repede
skype09 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -