Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-11, 20:23   #376
Chocol4te

Stage 3
 
Chocol4te's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 122
Member of:
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Am avut un accident pe data de 5 ianuarie,accidentul a fost din vina mea,neacordare de prioritate intr-un giratoriu. A fost cu o victima,mentionez ca a fost ranita usor,dupa platirea daunelor morale cerute de victima,si-a retras plangerea,ca sa nu devina caz penal. Mi s-a zis ca trebuie sa vina de la parchet(parca) o hartie care sa mentioneze ca am iesit de sub urmarire penala,au trecut 2 luni de cand mi s-a zis acest lucru,iar pe 5 apr sunt 3 luni de la accident,si din cate stiu pt neacordare de prioritate atat se acorda. De la politie nu am niciun proces verbal nimic...mi-au zis sa astept acea foaie,atat. Intrebarea mea este daca pot sa fac ceva ? Cu cine trebuie sa vorbesc ? Daca foaia aia vine in juma de an de ex,eu nu pot face nimic ?
__________________
Let's make it simple...welcome to the other side of the reality...
Chocol4te is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 16:10   #377
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Chocol4te View Post
Am avut un accident pe data de 5 ianuarie,accidentul a fost din vina mea,neacordare de prioritate intr-un giratoriu. A fost cu o victima,mentionez ca a fost ranita usor,dupa platirea daunelor morale cerute de victima,si-a retras plangerea,ca sa nu devina caz penal. Mi s-a zis ca trebuie sa vina de la parchet(parca) o hartie care sa mentioneze ca am iesit de sub urmarire penala,au trecut 2 luni de cand mi s-a zis acest lucru,iar pe 5 apr sunt 3 luni de la accident,si din cate stiu pt neacordare de prioritate atat se acorda. De la politie nu am niciun proces verbal nimic...mi-au zis sa astept acea foaie,atat. Intrebarea mea este daca pot sa fac ceva ? Cu cine trebuie sa vorbesc ? Daca foaia aia vine in juma de an de ex,eu nu pot face nimic ?
NUP-ul trebuie să îţi sosească acasă (Neînceperea Urmăririi Penale)...

Asta durează foarte mult! Ai să vezi...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 00:37   #378
Chocol4te

Stage 3
 
Chocol4te's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 122
Member of:
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Si pana imi vine nu pot conduce ? Nu pot nici sa-mi prelungesc dovada ?
Chocol4te is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 07:40   #379
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Incearca la parchet sau unde trebuie sa iti elibereze hartia aia, dute si vorbeste cu cineva nu mai sta ca o sa pierzi timpul degeaba.
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 17:17   #380
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Chocol4te View Post
Si pana imi vine nu pot conduce ? Nu pot nici sa-mi prelungesc dovada ?
Clarifică treaba la poliţie...dar dacă ţi s-a spus de atunci că stai 3 luni pe bară şi treaba s-a întâmplat pe 5 aprilie, atunci până pe 6 aprilie n-ai nicio şansă să ai permisul în mână...ba chiar mai mult, eşti obligată la o tură de reexaminare!
Asta dacă nu doreşti să îţi iei permisul d-abia în luna mai.

Cand este obilgatorie testarea la cunoasterea regulilor de circulatie
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 17:30   #381
Chocol4te

Stage 3
 
Chocol4te's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 122
Member of:
[VW]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Clarifică treaba la poliţie...dar dacă ţi s-a spus de atunci că stai 3 luni pe bară şi treaba s-a întâmplat pe 5 aprilie, atunci până pe 6 aprilie n-ai nicio şansă să ai permisul în mână...ba chiar mai mult, eşti obligată la o tură de reexaminare!
Asta dacă nu doreşti să îţi iei permisul d-abia în luna mai.

Cand este obilgatorie testarea la cunoasterea regulilor de circulatie
Pe 5 apr se fac 3 luni,de aia ziceam ca sunt sanse sa-l iau atunci. Pai stiu ca trebuie sa dau testu acela doar ca nu cred ca-l pot da fara nicio foaie de la politie fara nimic...trebuie neaparat sa merg la politie sa ma interesez mai exact
Chocol4te is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 17:43   #382
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

ceva sfaturi, indrumari, in cazul in care mi-a fost suspendat permisul pentru alcoolemie?
in prima faza, cand m-a oprit politia, aveam 0.55 in aerul expirat, iar rezultatul de la IML primit ulterior de agentul care se ocupa de dosarul meu indica 1.15 g la mie la prima testare, si 1.00 g la mie la cea de-a doua testare.
agentul care se ocupa de dosar m-a sfatuit sa cer o recalculare a alcoolemiei, dar costul de 510 lei ma pune pe ganduri. nu ca ar fi un capat de tara, dar parca nu prea imi vine sa cred ca de la 1.00 cat a iesit din a doua testare are cum sa iasa sub 0.8 la recalculare, si astfel nici nu se schimba situatia si mai arunc si niste bani.
din propria experienta, imi poate spune cineva ce ar trebui sa fac?
de fapt, intrebarea sincera este, o sa mai reusesc sa conduc, ever?
mentionez ca nu am mai avut permisul suspendat si nu imi fac iluzii ca as putea rezolva situatia peste noapte, dar ca idee.. ce sanse am?
sez me is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 18:31   #383
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Permisul ţi-a fost suspendat pentru 3 luni!

În astea 3 luni, neapărat trebuie sa mergi să dai reexaminare. În caz contrar, ţi se mai adaugă înca o lună de stat pe bară!

În privinţa retestării, nu ştiu ce să zic...
Să nu fie bani irosiţi şi să rămâi în aceeaşi situaţie dar mai sărac de 500 de lei.
Mai repede îţi faci ceva la maşină de banii ăia.

P.S. Intră te rog pe thread-ul cu accidente şi vezi ce face alcoolul din om.

Cea mai mare prostie să bei şi să urci la volan. Eu aş da (tentativă) omor cu premeditare pentru absolut oricine ar omori/accidenta un om.
Prostia şi inconştienta ar trebui mai aspru pedepsite...
De ce?
Din cauza faptului că nu a vrut să ia un taxi până acasă, deşi băuse...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 19:23   #384
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

@Andi , alcoolemie de peste 0.8 in sange sau 0.4 in aeru respirat e penal cu anulare a permisului , nu suspendare .

@sez , recalcularea se face dupa un calcul "matematic" sa zic asa .Cel mai bine vorbesti cu cineva de specialitate , gen doctor ca sa intelegi despre ce e vorba , inainte de a plati taxa aia .

Cu bautura e cam nasoala treaba , o sa ai ceva de tras . Bafta !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 20:56   #385
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

@Andi si Kay, nu vreau sa fiu inteles gresit. nu am un obicei din a conduce dupa ce beau si de fapt nu am obiceiul sa beau in general, dar oricum nu vreau nici sa ma scuz si nici nu caut absolvire de orice vina, pentru ca sunt constient ca bine ca s-a intamplat sa ma opreasca, si nu sa fiu implicat in vreun accident. nu sunt mandru cu ce am facut si nici nu ma laud.
cum a spus si Kay stiam si eu ca peste 0.8 ma incadrez in caz penal si voi ajunge in instanta.
speram sa imi poata infirma cineva mai ales ca asta banuiesc ca inseamna cel putin ca nu voi mai conduce niciodata, daca nu cumva poate si alte minunatii.
perfect.. capu face, capu trage..

PS: Kay, inteleg ca si tu esti de acord ca nu are sens sa dau banii pe retestare, ca banuiesc ca nici sangele meu de atunci nu va avea alta concentratie si nici formula de calcul nu se va schimba, nu?..

Last edited by sez me; 24-03-11 at 20:59.
sez me is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 21:35   #386
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Alcoolemia ramane aceasi si peste 10 zece ani , numai poate fi schimbata .Eu nu ti am spus sa nu o faci .Mai intai afla despre ce este vorba cu recalcularea aia si apoi te decizi daca o faci sau nu .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 21:48   #387
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Daca te straduiesti un pic la recalculare poate ai noroc si o sa iesi in 'parametri" normali acuma ca mai dai pe langa aia 500 lei alti 2000 asta este alta treaba dar macar il iei inapoi, sistemul romanesc functioneaza
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 08:42   #388
Lanc3lot

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Ca informare pentru cei din Prahova pentru redobandirea permisului in cazul in care indeplinesti conditiile de reducere a numarului de zile de suspendare: mergi la politie in Ploiesti pe Vasile Lupu, la serviciul rutier, sa te programeze pentru examen. Programarea va fi dupa ce ti-a expirat dovada de 15 zile. Examenul se da in fiecare Joi in Ploiesti de la ora 14:00 (cel mai bine sa fi acolo pe la ora 13:30 ca sa platesti o taxa de 5 lei, pt sala probabil). Locatia este exact incinta ACR de pe Sos. Vestului. Examenul e scris asadar sa aveti un pix la voi. Intrebarile sunt din cartea cu "Redobandirea permisului...13 din 15".
Neaparat sa aveti la voi C.I. si dovada de 15 zile in original.

Bafta
Lanc3lot is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 18:29   #389
cretzu_00

Stage 2
 
cretzu_00's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 58
Member of:
[Opel]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

Salut,

Am si eu o problema, am ramas fara permis sapt trecuta, ma luat radarul cu 178 in afara localitatii, politistul a spus ca o sa imi fie suspendat pe 30 de zile, insa nici pe procesul verbal, nici pe dovada nu scrie pe ce perioada mi-a fost suspendat. Puteti sa imi spuneti nu ar trebui sa fie scris pe procesul verbal, sau cum sa aflu sigur pe ce perioada imi este suspendat?
Si nu ar trebui sa fie suspendat pe 90 de zile pt depasirea vitezei cu peste 50 de km peste limita legala?
cretzu_00 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 19:03   #390
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: sfaturi, intrebari, teste

grija mare baieti cu alcoolul la volan, chiar nu este de joaca.
oricum, pt cei care obisnuiesc sa bea si sa conduca, nu va linistiti pana nu patiti ceva.
asta vara mi a fost suspendat permisul pt bautura, am facut contestatie si l am luat inapoi. la 1 saptamana am rupt un gard si m am trezit in curtea unui biet mos, bineinteles tot beat. abia atunci am constientizat.
acum ma pregatesc pentru redobandire.
bucurati va cand va este luat permisul pentru alcool si baga ti la cap ceva
phaeton is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -