Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-07, 19:06   #181
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

memoriu depui numai daca sustii examenul de restituire. pt alcoolemie si viteza se suspenda permisul pe o durata de 90 de zile, fara a mai sustine examenul de restituire, deci prin urmare nu poti sa depui memoriu.
inca ceva, exista si niste conditii pentru a putea depune memoriu. trebuie sa ai permis de cel putin un an, sa nu fi avut permisul suspendat in ultimii 3 ani si sa fi absolvit examenul de restituire.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 19:12   #182
ponny

Stage 4
 
ponny's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 290
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

prea complicat ... am vorbit cu un militian sa vedem daca il iau inapoi sau nu ... m-au obosit astia cu legile lor care se schimba de la luna la luna .... am de mai mult de 1 an permis nu l-am mai avut suspendat dar examen nu vreau sa mai dau
__________________
Import autoturisme noi si second hand din USA la cele mai mici preturi. Audi , BMW , Mercedes , Ford , Cadillac , Lexus , Infiniti , Honda , Acura , Toyota , Mazda. Accessorii si piese auto pentru aproximativ orice marca.

www.exotic-cars.ro


ponny is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 19:28   #183
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by ponny View Post
prea complicat ... am vorbit cu un militian sa vedem daca il iau inapoi sau nu ... m-au obosit astia cu legile lor care se schimba de la luna la luna .... am de mai mult de 1 an permis nu l-am mai avut suspendat dar examen nu vreau sa mai dau
pe cale legala altceva decat sa astepti sa expire perioada de suspendare nu vad ce
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 02:10   #184
69 VVV

Stage 2
 
69 VVV's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 39
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

si mie mi s`a ridicat permisul pe 90 de zile pentru viteza.. pe 8 septembrie si abia acum m`am trezit sa ma duc la politie sa intreb daca nu se poate face cumva sa il iau mai repede. Mi s`a spus ca se da un test pentru reducere de la 90 la 30 de zile (la mine au trecut deja 45 de zile). Pentru asta am nevoie de dovada, pe care nu o mai am, si in cazul asta trebuie sa dau o declaratie de pierdere a dovezii. Intrebarea mea este "testele pentru reducerea perioadei de suspendare sunt aceleasi cu cele de redobandire a permisului sau sunt altele (mai usoare)?". Daca stie cineva il rog sa`mi spuna.. Bafta si apasati mai putin pe acceleratie ca uite ce se intampla!
69 VVV is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 13:58   #185
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by 69 VVV View Post
si mie mi s`a ridicat permisul pe 90 de zile pentru viteza.. pe 8 septembrie si abia acum m`am trezit sa ma duc la politie sa intreb daca nu se poate face cumva sa il iau mai repede. Mi s`a spus ca se da un test pentru reducere de la 90 la 30 de zile (la mine au trecut deja 45 de zile). Pentru asta am nevoie de dovada, pe care nu o mai am, si in cazul asta trebuie sa dau o declaratie de pierdere a dovezii. Intrebarea mea este "testele pentru reducerea perioadei de suspendare sunt aceleasi cu cele de redobandire a permisului sau sunt altele (mai usoare)?". Daca stie cineva il rog sa`mi spuna.. Bafta si apasati mai putin pe acceleratie ca uite ce se intampla!
pentru viteza nu se mai dau examene, cine stie la ce se gandea politistul
iar examenul de reducere... nu am auzit de asa ceva, doar examene pentru restituire a permisului si daca vrei sa iti reduca suspendarea completezi un memoriu catre comandant cu motivul pentru care ti l`a suspendat si motivul pentru care ai nevoie de permis mai repede.
si cand am fost sa dau examen de restituire erau 2 politisti din care unul verifica fiekre dovada pe rand. cei care aveau suspendare pentru viteza ii scotea din sala si le zicea sa astepte sa expire suspendarea ca nu se mai dau examene pentru alcoolemie si viteza.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 15:24   #186
69 VVV

Stage 2
 
69 VVV's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 39
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

daca nu ai auzit tu nu inseamna ca nu se poate.. inaintea politistului mi`au zis acelasi lucru si alti oameni care erau veniti acolo cu aceeasi problema.. Stiu ca nu se da examen.. il iau imediat dupa ce trec cele 90 de zile dar se poate si in 30 de zile daca dai un test..
69 VVV is offline   Reply With Quote
Old 12-11-07, 12:22   #187
LeeRoy

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 4
Thumbs up Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by cipoNCE View Post
potrivit legii, in cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule pe drumuri publice se prelungeste cu inca 30 de zile de suspendare... am avut la examenul de restituire intrebarea cu cat se prelungeste perioada de suspendare in cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie?
a) pana la promovarea testului
b) cu 30 de zile
c) cu 60 de zile
desigur am gresit ca am pus a, dar defapt raspunsul corect s`a dovedit a fi b, si eu m`am luat dupa convocator, insa am impresia k convocatoarele is dupa legea veke.
ponny examen se mai da atunci cand s`a produs accident din vina ta sau daca te prind beat la volan... cat despre cerere ai auzit tu ceva insa nu prea bine.
daca ai trecut de testul pt restituire a permisului te duci la biroul de circulatie cu dovada si copii xerox dupa procesul verbal si kitanta ca ai platit amenda si inca un memoriu catre comandant in care scrii subsemnatul ... cu permis categoriile ... in ziua de am provocat accident ... povestesti acolo... si un motiv cat se poate de convingator ca ai nevoie de permis cat mai repede.
dupa ce iti aproba memoriul (se accepta aproape orice cerere din cate ziceau astia de la circulatie) iti reduce suspendarea de la 60 sau 90 de zile la o durata de 30 de zile.
Ai avut dreptate. Si-a recuperat azi dimineata carnetul fara nici un examen. Mersi
LeeRoy is offline   Reply With Quote
Old 12-11-07, 13:01   #188
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by LeeRoy View Post
Ai avut dreptate. Si-a recuperat azi dimineata carnetul fara nici un examen. Mersi
cu placere, ti`am zis ca il ia fara probleme
de`acuma atentie mai mare, viteza mai mica
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 09:30   #189
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

scz de offtopic, dar, care stiti, sunt radare pe autostrada soarelui ? ma refer pe sectorul bucuresti-drajna... am facut testul la o masina sa vedem cat duce, si sincer acum m-au cam speriat niste prieteni... mi-e sa nu.. doamne fereste, nici nu vreau sa cobesc!
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 15:41   #190
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by ENigmaBoy View Post
scz de offtopic, dar, care stiti, sunt radare pe autostrada soarelui ? ma refer pe sectorul bucuresti-drajna... am facut testul la o masina sa vedem cat duce, si sincer acum m-au cam speriat niste prieteni... mi-e sa nu.. doamne fereste, nici nu vreau sa cobesc!
don`t know nu am calcat cu rotile pe acolo doar din ce am vazut la stiri recent ca au prins vitezomanii cu ajutorul radarelor de pe autostrada, deci exista
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 16:03   #191
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

ultima bomba pe care o aud azi

cica pentru examenu pentru permis o sa fie 27 de intrebari si minim 26)),din ianuarie

poate confirma cineva?
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 16:44   #192
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
ultima bomba pe care o aud azi

cica pentru examenu pentru permis o sa fie 27 de intrebari si minim 26)),din ianuarie

poate confirma cineva?
nu am auzit nimic desi am stat cu fostu instructor zilele astea k da prietena de permis si nu o pomenit nimic in legatura cu ce se skimba din ianuarie.
fa un topic nou cu tema asta sa observe toti, ai sa primesti un raspuns mai sigur decat in sectiunea asta

p.s. am facut eu un nou thread pe tema asta in sectiunea colt legislativ ca sa nu mai faci si tu unul. vezi acolo

Last edited by cipoNCE; 16-11-07 at 16:47.
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 19:34   #193
radum

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Adrianos24 View Post
sal, sunt nou.. scriu pnt prima data aici . frateee eu am o prb putin complicata sa zic asa .. acum 2 luni si ceva m-au prins cu o masina neinscrisa 'numere nemtesti expirate' .Mi-au facut dosar penal pe loc(se putea inlocuii cu amenda asta din ce am auzit , ma rog...) ,dupa 2 luni de zile la parchet procurorul, Dumnezeu sa-i dea sanatate si ce'shi doreste ma scoate din penal la amenda administrativa si sa-mi recuperez permisul. la politie in loc sa-mi dea permisul ma baga la test. am fost o data si am picat pnt k am fost foarte ambitios si m-am dus cu legislatia din 2001 in cap .Acum va intreb pe voi dak e adevarat ca permisul trebuia sa stea suspendat 3 luni sau dupa hotararea judecatoreasca ?(hotararea o am) . daca nu ma mai prezint la test i-mi da permisul o data ce au trecut cele 3 luni dupa ce a expirat dovada ? multumesc anticipat
sal all,
prietene e groasa treaba la noi. orice ai face daca e cu urmarire penala dai test pt redobandire.
radum is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 19:58   #194
radum

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

numere rosii expirate / autorizatie provizorie expirata / dosar penal permis /

sal all, pentru aia pe care ii mananca rau si ii prind, sa stie ce si cum

te printe cu numere rosii expirate, obligatoriu incerci sa dai spaga!, cam 100E, rezolvi tot. sa nu lasi gaboru sa dea numerele prin statzie, ii zici din prima, nene uite sunt expirate ajuta-ma, am nevoie de permis. in cazu meu nu a vrut. pasu 2, NU II DAI PERMISU, ii zici ca l-ai pierdut, o sa te puna sa te duci sa il dai, nici o problema iti scotzi hartie ca ai pierdut permisu (si ramane plasticu la tine - mare grija ca faci 2 dosare ) - eu l-am dat.

ok, acum daca permisu e udriste tot mai se poate rezolva, da telefoane intereseaza-te. dispare dosaru - la mine nu s-a putut

mai departe, iti iei un avocat - nu e nevoie daca sti ce iti trebuie (adeverintza student, adeverintza angajat, descriere sef/colegi - sa scrie acolo povesti - coleg exemplar, etc. cam asta e tot) - o sa primesti o citatzie de la politzie eu m-am dus cu avocat care a zis nimic, puteam sa zic si eu "buna ziua, poftitzi actele, mentzinem declaratzia " asta a fost a 2-a declaratzie. - 400 ron avocat datzi din ****, trebuia sa ii dau 1000 ron da i-am dat ****

dupa asta (la 3 luni ) incepi si te duci la parchetul de pe langa judecatoria sectorului x, si ii batzi p'aia la cap sa itzi zica ce si cum cu dosaru tau. eu m-am dus 2 saptamani la rand, si mereu imi ziceau ca "nu s-a alocat un procuror" cand s-au plictisit de mine mi-au zis sa astept si mi-a dat o hartie (amenda 500 ron ) - era gata de o luna. sa ii foot.

cu amenda du-te si plateste-o (asta in provincie ca acolo am CI), cu amenda platita, la udriste, si la shefu sa o vizieze ... a scris "90 de zile + testare" am ramas masca..

ok, o facem si p'asta... bineintzeles in provincie... cu programare.... personal clar, ca la telefon nu se poate. si joi o sa dau testarea. sa vad ce mai zic atunci sper sa nu mai apara altceva. cu alea 90 de zile cica se rezolva sa iei testu ala si se reduc.

observatzii si concluzii
periculos cu numere rosii
ale mele erau de 26 de zile expirate, pe un kawasaki
la numere rosii iti da amenda administrativa
la numere de strainatate expirate e mai groasa treaba, am auzit de 30 de zile cu suspendare

pt mai multe info, YM: send2radu
radum is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 04:13   #195
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

bine ca s`a ajuns pana la urma la suspendare si dupa aceea iti iei permisul...
dai testarea, dupa ce esti admis depui un memoriu cum ca ai nevoie de permis mai repede, niste motive cat mai convingatoare dc ai nevoie de permis (pleci in strainatare, esti angajat sofer una alta...) si iti reduce de la 90 la 30 de zile... bine sunt si conditiile astea ca la romani sa depui un memoriu...
sa ai permis minim de 1 an si sa nu fi avut permisul suspendat in ultimii 3 ani.
in rest multa bafta, cateva kestionare din legea actuala si nu`i nici o problema, intrebarile la examenul de restituire sunt aceleasi ca astea care se dau la examene de permis... depasire, autostrada, prioritatea, calea ferata, stationarea... mai putin din contraventii
cipoNCE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -