Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-08, 13:16   #76
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
am dyno la masina mea. singura curiozitate e sa mai fac undeva sa vad daca exista diferente, insa mi-as dori sa apas eu acceleratia ca am inteles ca unora le e frica sa o apese pana la capat
probabil ca ma intrebi din cauza ca OPC-ului din Craiova a scos dupa resoftare doar 265 cp - mie mi se pare extrem de dubios daca masina e ok din punct de vedere tehnic, insa daca e asa si masina mea are tot 265 CP atunci sa stii ca merge extrem de tare in conditiile in care am batut dim mers BMW M3.
Salut,

AR fi foarte foarte interesant de masurat si masina ta pe acelas dyno sa vedem care este graficul.

Extrem de multa lume este tentata sa spune ca dyno-ul unde a fost masina 2 zile pline pentru resoftare si teste este defect. Ca o paranteza extrem de putini tuneri software au curajul sa masoare masina inainte si dupa pe dyno.
Cert este ca pe 2.0 turbo de pe Astra OPC cu face mai mult de 260-265 hp pe la 4000 rpm indiferent de compania care pune soft. Am fost acolo aproape tot timpul si asta este situatia. In plus acest cai sunt pe overboost pe la 4000 rpm si nu la 6500 rmp.
Initial Andrei-Craiova a apelat la Ceky pt. resoftare. De apreciat este ca inainte de toate Ceky a dus masina la dyno pt masuratoarea masini stock si surpriza masina a scos 238 hp/330 NM ceea ce este foarte aproape de adevar. Avand in vedere acest lucru maina nu este/era DEFECTA.
In cele ce urmeaza vorbim grosier despre cifre nu este important aici sa vorbim ce 1-2-3 cai putere.

1. Ceky face 2-3 var de soft masina soate in jur de 260 cai cu 2 variante de cuplu nu mai stiu acum cifrele. Proprietarul astepta 285 hp sau chiar 300 - ceea ce promite EDS,
2. Ceky respecta orice clientul si apeleaza ca un alt tunner - nu EDS - din Germanica pt. var de soft de 285 hp. Vine softul si surpriza 260 hp nici o modificare.
3. Ceky intr-un final considera ca ceea mai ok var este ca reprezentanta EDS Romania sa faca resoftarea pt masina asta. Eds face resoftarea de 2 ori su masina tot 260 hp pe overboost - trebuie sa vezi graficul.
Masina ramane cu var de Eds merge in teste si nu reuseste mai deloc sa-l indoie pe Yoda care are in jur de 250 hp (+ -).

__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 00:29   #77
RUXANDRA

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 100
Wink Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

frumos tare proiectul tau si iti dorec succes pe linie, dar sa ne tii la curent cu modificarile/performantele obtinute in timp
RUXANDRA is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 02:55   #78
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Salut,

AR fi foarte foarte interesant de masurat si masina ta pe acelas dyno sa vedem care este graficul.

Extrem de multa lume este tentata sa spune ca dyno-ul unde a fost masina 2 zile pline pentru resoftare si teste este defect. Ca o paranteza extrem de putini tuneri software au curajul sa masoare masina inainte si dupa pe dyno.
Cert este ca pe 2.0 turbo de pe Astra OPC cu face mai mult de 260-265 hp pe la 4000 rpm indiferent de compania care pune soft. Am fost acolo aproape tot timpul si asta este situatia. In plus acest cai sunt pe overboost pe la 4000 rpm si nu la 6500 rmp.
Initial Andrei-Craiova a apelat la Ceky pt. resoftare. De apreciat este ca inainte de toate Ceky a dus masina la dyno pt masuratoarea masini stock si surpriza masina a scos 238 hp/330 NM ceea ce este foarte aproape de adevar. Avand in vedere acest lucru maina nu este/era DEFECTA.
In cele ce urmeaza vorbim grosier despre cifre nu este important aici sa vorbim ce 1-2-3 cai putere.

1. Ceky face 2-3 var de soft masina soate in jur de 260 cai cu 2 variante de cuplu nu mai stiu acum cifrele. Proprietarul astepta 285 hp sau chiar 300 - ceea ce promite EDS,
2. Ceky respecta orice clientul si apeleaza ca un alt tunner - nu EDS - din Germanica pt. var de soft de 285 hp. Vine softul si surpriza 260 hp nici o modificare.
3. Ceky intr-un final considera ca ceea mai ok var este ca reprezentanta EDS Romania sa faca resoftarea pt masina asta. Eds face resoftarea de 2 ori su masina tot 260 hp pe overboost - trebuie sa vezi graficul.
Masina ramane cu var de Eds merge in teste si nu reuseste mai deloc sa-l indoie pe Yoda care are in jur de 250 hp (+ -).



Morala acestei povesti este ca 1.5cp germani=1cp romanesc........caii nostri sunt mai buni..)
GTA is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 09:27   #79
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

pentru turbina de z20leh k04e in afara de soft pentru cei 285-300 promisi de EDS se lucreaza si la actuator, mi se pare ca 2-3 rotiri....caut un link acum...ideea ca la cum e setat stock face bypass la gaze de la o anumita presiune in sus...
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 09:44   #80
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
pentru turbina de z20leh k04e in afara de soft pentru cei 285-300 promisi de EDS se lucreaza si la actuator, mi se pare ca 2-3 rotiri....caut un link acum...ideea ca la cum e setat stock face bypass la gaze de la o anumita presiune in sus...
s-a umblat si la surub.eds recomanda 5 mm.s-a desfacut, s-a strans, s-a scjhimbat admisia, s-a inlocuit un furtun, s-a scris softul de cateva ori = N I M I C !si mare atentie masina scaote 262-264 cp FARA filtru de aer...va lasam pe voi sa trageti concluzia !
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 09:47   #81
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by MadCow View Post
am dyno la masina mea. singura curiozitate e sa mai fac undeva sa vad daca exista diferente, insa mi-as dori sa apas eu acceleratia ca am inteles ca unora le e frica sa o apese pana la capat
probabil ca ma intrebi din cauza ca OPC-ului din Craiova a scos dupa resoftare doar 265 cp - mie mi se pare extrem de dubios daca masina e ok din punct de vedere tehnic, insa daca e asa si masina mea are tot 265 CP atunci sa stii ca merge extrem de tare in conditiile in care am batut dim mers BMW M3.
la acest dyno unde se fac masuratorile CHIAR SE APASA PANA LA CAPAT!
astra vs M3...bravo dar nu uita ca sunt destule variabile si aici...respectiv, sofer, GREUTATE, si alte maruntisuri.daca vrei ceva clar egaleaza greutatea ta cu cea a m3 si o sa ai o surpriza ! in fine oricand doresti esti bine primit la dyno.bafta , si pe curand!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 11:17   #82
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
pentru turbina de z20leh k04e in afara de soft pentru cei 285-300 promisi de EDS se lucreaza si la actuator, mi se pare ca 2-3 rotiri....caut un link acum...ideea ca la cum e setat stock face bypass la gaze de la o anumita presiune in sus...
Asa este ai perfecta dreptate. Conf. indicatiilor de la EDS a fost facuta modificarea si la westgate au fost verificate si ceva furtune, etc. Din pacate fara rezultat.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 12:25   #83
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

mie mi s-a dus in 286 (dyno-ul din vitan) cp cu reglajul asta la actuator si stage3 (bine, mai sunt alte maruntisuri prin motor, dar nu mult influentabile, doar de siguranta: pistoane forjate, injectaore de opc, tubulatura inox, admisie marita, blah blah).
masina nu face overboost...
turbina e k03e pusa pe un bertone turbo

o sa ii pun si un intercooler mai mare acum, si ma duc la mastertuner pentru un dyno, ca toata lumea imi spune ca ala din vitan e foarte "optimist" , macar sa le inchid gura

Last edited by elspa; 14-04-08 at 12:30.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 22:34   #84
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

E de admirat la ce stadiu ai adus vechiul motor. Pacat ca ti-a crapat.. condoleante Mult succes in noul proiect.. si sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia modificarilor ! Bafta..
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 00:22   #85
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

Masina este 98% gata. Mai sunt mici reglaje de software.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 00:25   #86
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

In prezent face pe dyno 380 CP vezi grafic.
Deci avem aici puterea reala nu aberatii de teorii ...............................
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	OPC LAST.jpg
Views:	320
Size:	106.3 KB
ID:	516957  
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 00:27   #87
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

un grafic de comparatie cu F430 masurat pe acelas dyno.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	OPC VS FERRARI.jpg
Views:	294
Size:	133.7 KB
ID:	516964  
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 01:03   #88
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

Felicitari ! Esti multumit banuiesc de V6`le care i le`ai pus si modificarile aferente, avand in vedere puterea care ai obtinut`o, nu?
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 01:13   #89
MKE

Stage 5
 
MKE's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,418
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Zone]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

Felicitari George pt felul in care arata si mai ales felul in care merge masina .., ma bucur ca ai gasit sofltul potrivit . Succes in continuare .. si asteptam rezultatele ..
SALUT
MKE is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 09:00   #90
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Opel Tuning : Opel Performance Center - Informati / Experiente

cred ca e momentul sa facem lista de victime:maseratti coupe gt, ford mustang shelby, s5 , 2 prieteni importanti cu renume in lumea curselor (nu dam nume ), si alti cativa gandaci fara importanta striviti extrem de usor si fara drept de apel.
asteptam in continuare invitatii la o cina bogata ...aduceti carnea...noi facem gratarul din ei !
yoda is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -