Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-07, 17:52   #1
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Opel Tuning : Opel Performance Center - Informatii / Experiente

Ola,
Sunt proprietar de Opel. Mai exact de Vectra OPC -stage X.
Dechid acest post pentru schimbul de informatii cu cei interesati de aceasta divizie sport (OPC) a brand-ului Opel.

In acest moment masina este pe dreapta - bloc motor spart din cauza bielei cu rezistenta redusa in raport cu preziunea turbo aplicata.

Vecta OPC - nickname - DNB

Descriere de la inceputuri pana in prezent ..... + viitor dorit de proprietar.

Pentru inceput vreau sa precizez ca toata partea mecanica a fost executata in Buc. cu ajutorul dl. mecanic Ilie zis si BaBau Racing.

Initial : Vectra OPC 2.8 Turbo - 255 Hp - cred ca la volanta este raportat

Stage 1 - ceva gen Software upgrade si filtru de aer

- am inceput prin a incerca sa fac softul pentru aceasta masina pe piata romaneasca de profil.
Am incercat 2 tuneri de profil - fara nume pt. a nu creea probleme - dar acest lucru nu a avut un rezultat satisfacator pentru proprietar. Masina era diferita de original dar pe masuratorile pe dynamometru nu era ceea ce trebuia sa fie - apropo am incercat toate cele 3 dynamometre din Buc..
Cel mai importanta lectia a fost pe strada unde masinile rivale i-mi dadeau bataita cu tot cu soft-ul meu cu tot. (respect pt. Skoda/Yoda de la care a inceput evolutia acestei masini)
Pe dyno acest soft trebuis sa scoata 300 hp dar nici odata nu scos mai mult de 270 hp.

Stage fara numar.......am continuat cu :

- soft Eds Motorsport - stage 1
- schimbat coplet traseul de admisie, un nou intercoler mult mai mare, upgrade de turbo in USA (trimis turbina - upgradata si remontata), evacuare coplet fara nici un catalizator de la turbo back pe 76 mm inox.
- schimbat complet turbo pt. ca nu facea fata (la debit nu la presiune pentru cunoscatori - CFM). AM montat Garrett GT3076R.
- dupa turbo nu mai facea fara ambreiajul de pe cutia F40. L-am schimbat cu un disc siterizat race DAR degeaba nica asta nu facea fata.
- am refacut volanta am adaptat cutia si am montat un chit BiDisk de la Helix - placa si discuri - rezistente la cca 1000 Nm.
- am mutat bateria in porbagaj pt. a castiga loc la compartimentul motor pt. turbina.
- soft EDS Germania a 3-4-5 incercare stage 2 sau 3 pe Vectra OPC nelistata pe site custom facuta cu a***orul reprezentantei din Romania.

dupa ce sa rezolvat cu ambreiajul am facut ceva masini concurente gen Bmw 335D Biturbo cu soft SKN cutie automata.

dupa 3 zile de entuziasm bielele au cedatr si au spart blocul motor foarte nasol.
Am desfacut motorul si era irecuperabil.


In viitor .............................

Am luat alt motor din Germania si am comandat injectoare de 650cc / bujii reci // Map de 3 bari.

Pt bilele dupa ce am fost tepuit de Vmax Germania - o companie de cacat am trimis un piston cu biele in USA de unde vor sosi peste cca. 1,5 luni biele pt. 700 hp + NOS + 2bari + pistoane tratate cu ceramica si teflon.


Cam atat pt. inceput.

Scuze pt. eventualele greseli de ortografie strecurate in text


Astept experientele vostre !
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 18:19   #2
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

In primul rand mult respect pt Gollum_ deoarece a facut ceea ce altii nici macar nu incearca sau viseaza!a cumparat masina de generatie noua , model putin promovat si a inceput sa o modifice complex.desi totul a plecat ca o joaca pt proprietar curand s-a transformat intr-un lucru f serios in care s-a investit mult suflet, timp, sanatate si nu in ultimul rand f multi bani.rezultatele nu s-au lasat asteptate dar din nefericire ceva a cedat stricand planurile proprietarului.tot raul spre bine iar peste 2 luni sper sa am alaturi o masina care va face istorie!
Pentru toti viitorii carcotasi : inainte de a deschide gura cantariti bine tot ce s-a facut pt aceasta masina.nu e nevoie de mistouri ieftine de genul..ce e masina de curse, l-a mancat in fund sa faca una sau alta, masina oricum e varza sau alte rautati.in ultimile zile de functionare ale masinii a facut destule masini cu pretentii sport!multi cunosc masina atat de la 4tuning cat si de pe opel forum.masina chiar va face o figura buna la urmatoarele legale.

Inca o data respect pt ca in primul rand esti fratele meu si a doua oara pt tot ceea ce ai facut la aceasta masina si nu numai!

Ca fapt divers...in seara cand s-a rupt biela, eram impreuna pe A2 si incercam sa monitorizam diversi parametri de functionare ai motorului, iar pe la 270-280 am depasit un motor !!!!ca a doua zi sa aflu de la un prieten de la Iasi ca cel cu motor nu a putut crede ca-l depaseste un opel!!!se poate verifica tot ce am spus!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 18:33   #3
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

Multumesc Yoda .

Sper ca colegi nostri de pe forum sa nu creada ca ne laudam reciproc.

Multa bafta si tie cu noile modificari.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 18:36   #4
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

ceva poze in diverse stadii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image000.jpg
Views:	762
Size:	498.2 KB
ID:	392169   Click image for larger version

Name:	Image005.jpg
Views:	604
Size:	568.6 KB
ID:	392170   Click image for larger version

Name:	Image010.jpg
Views:	627
Size:	577.9 KB
ID:	392171  

Click image for larger version

Name:	Image015.jpg
Views:	497
Size:	356.2 KB
ID:	392172   Click image for larger version

Name:	Image019.jpg
Views:	637
Size:	493.7 KB
ID:	392173   Click image for larger version

Name:	Image033.jpg
Views:	1112
Size:	540.9 KB
ID:	392174  

Click image for larger version

Name:	Image031.jpg
Views:	580
Size:	256.6 KB
ID:	392175   Click image for larger version

Name:	Image025.jpg
Views:	466
Size:	479.1 KB
ID:	392176   Click image for larger version

Name:	Image034.jpg
Views:	632
Size:	284.4 KB
ID:	392177  

Click image for larger version

Name:	100_2463.jpg
Views:	693
Size:	1.58 MB
ID:	392178  
yoda is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 18:38   #5
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

inca ceva poze interesante
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image024.jpg
Views:	828
Size:	492.7 KB
ID:	392179   Click image for larger version

Name:	Image018.jpg
Views:	366
Size:	323.0 KB
ID:	392180   Click image for larger version

Name:	100_2462.jpg
Views:	328
Size:	1.37 MB
ID:	392181  

Click image for larger version

Name:	100_2460.jpg
Views:	358
Size:	1.63 MB
ID:	392182   Click image for larger version

Name:	100_2459.jpg
Views:	458
Size:	1.58 MB
ID:	392183  
yoda is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 18:39   #6
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Multumesc Yoda .

Sper ca colegi nostri de pe forum sa nu creada ca ne laudam reciproc.

Multa bafta si tie cu noile modificari.
fiecare crede/intelege cat il/o duce capul !
yoda is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 10:34   #7
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Opel Performance Center - Informati / Experiente

Salut,

Inca nu sunt sigur daca am gresit zona de post "trebuie sa fie - Opel Tuning VS Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel ?

Pentu cei interesati de OPC

https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/57579-opel-tuning-opel-performance-center-informatii-experiente.html


"Ola,
Sunt proprietar de Opel. Mai exact de Vectra OPC -stage X.
Dechid acest post pentru schimbul de informatii cu cei interesati de aceasta divizie sport (OPC) a brand-ului Opel.

In acest moment masina este pe dreapta - bloc motor spart din cauza bielei cu rezistenta redusa in raport cu preziunea turbo aplicata.

Vecta OPC - nickname -gollum

Descriere de la inceput pana in prezent ..... + viitor dorit de proprietar.

Pentru inceput vreau sa precizez ca toata partea mecanica a fost executata in Buc. cu ajutorul dl. mecanic Ilie zis si BaBau Racing.

Initial : Vectra OPC 2.8 Turbo - 255 Hp - cred ca la volanta este raportat

Stage 1 - ceva gen Software upgrade si filtru de aer

- am inceput prin a incerca sa fac softul pentru aceasta masina pe piata romaneasca de profil.
Am incercat 2 tuneri de profil - fara nume pt. a nu creea probleme - dar acest lucru nu a avut un rezultat satisfacator pentru proprietar la acel moment. Masina era diferita de original dar pe masuratorile de dynamometru nu era ceea ce trebuia sa fie - apropo am incercat toate cele 3 dynamometre din Buc..
Cel mai importanta lectia a fost pe strada unde masini rivale dadeau bataita cu tot cu soft-ul meu cu tot. (respect pt. Skoda/Yoda de la care a inceput evolutia acestei masini)
Pe dyno acest soft trebuis sa scoata 300 hp dar nici odata nu scos mai mult de 270 hp.

Stage fara numar.......am continuat cu :

- soft Eds Motorsport - stage 1
- schimbat coplet traseul de admisie, un nou intercoler mult mai mare, upgrade de turbo in USA (trimis turbina - upgradata si remontata), evacuare copleta fara nici un catalizator de la turbo back pe 76 mm inox.
- schimbat complet turbo pt. ca nu facea fata (la debit nu la presiune pentru cunoscatori - CFM). AM montat Garrett GT3076R.
- dupa turbo nu mai facea fata ambreiajul de pe cutia F40. L-am schimbat cu un disc sinterizat race DAR degeaba nici asta nu facea fata.
- am refacut volanta am adaptat cutia si am montat un chit BiDisk de la Helix - placa si discuri - rezistente la cca 1000 Nm.
- am mutat bateria in porbagaj pt. a castiga loc la compartimentul motor pt. turbina.
- soft EDS Germania a 3-4-5 incercare stage 2 sau 3 pe Vectra OPC nelistata pe site / custom facuta cu ajutorul reprezentantei EDS din Romania.

dupa ce sa rezolvat cu ambreiajul am facut ceva masini concurente gen BMW 335D Biturbo cu soft SKN cutie automata.

dupa 3 zile de entuziasm bielele au cedat si au spart blocul motor foarte nasol.
Am desfacut motorul si era irecuperabil.


In viitor .............................

Am luat alt motor nou din Germania si am comandat injectoare de 650cc / bujii dubluplatina reci // Map de 3 bari.

Pt bilele dupa ce am fost tepuit de Vmax Germania - o companie de cacat am trimis un piston cu biele in USA de unde vor sosi peste cca. 1,5 luni bielele pt. 700 hp cu NOS + 2bari + pistoane tratate cu ceramica si teflon.

Am montat in cutia F40 blocant ATB Quaife


Cam atat pt. inceput.

Scuze pt. eventualele greseli de ortografie strecurate in text


Astept experientele vostre ! "

Multumesc,
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 13:54   #8
X-centric

Stage 2
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 58
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

I ti trebuie mult curaj sa te apuci sa modifici un V6 turbo de generatie noua.Oricum e ceva inedit, proiectul este interesant si sant convins ca multi asteapta sa o vada 'in action'.Succes !
X-centric is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 15:59   #9
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by X-centric View Post
I ti trebuie mult curaj sa te apuci sa modifici un V6 turbo de generatie noua.Oricum e ceva inedit, proiectul este interesant si sant convins ca multi asteapta sa o vada 'in action'.Succes !

Multumesc mult sper sa fie. DAR asa cum au stat lucrurile pana acum poate mai apare ceva
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 18:58   #10
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

Prea tare! Maxim respect.
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 23:47   #11
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

doamne cat pot sa ador masina.....si mai ales la ce zici u k va iesi din ea! Sa te ajute Dumnezeu in continuare....bafta si mult respect
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 14:05   #12
niku

Stage 5
 
niku's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 310
Member of:
[Opel]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

ok.tare incantat am fost cand am vazut topicul.trec zilnic prin fata garajului unde sta masina.ma tot intrebam dc de vreo aprox 1luna masina aia nu se misca de acolo,dupa care am obs ca este saltata de bot si m-am gandit ca nu are motorul..mult succes in ceea ce vrei sa faci!
__________________
niku is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 14:13   #13
UFOTURBO

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 55
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Multumesc mult sper sa fie. DAR asa cum au stat lucrurile pana acum poate mai apare ceva
cred repet cred ca eram la vmax cand ai sunat la ei/... cum te cheama si daca vrei ceva de la ei spune-mi mie si te ajut
apropo vezi ca nu numai pistoane sii bilele iti trebuie trebuie facut motorul de cineva cu experienta in tuning turbo
UFOTURBO is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 14:16   #14
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by niku View Post
ok.tare incantat am fost cand am vazut topicul.trec zilnic prin fata garajului unde sta masina.ma tot intrebam dc de vreo aprox 1luna masina aia nu se misca de acolo,dupa care am obs ca este saltata de bot si m-am gandit ca nu are motorul..mult succes in ceea ce vrei sa faci!
Multumesc. Sper sa iasa intr-un final.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-07, 14:38   #15
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Opel Performance Center - Informati / Experiente

Quote:
Originally Posted by UFOTURBO View Post
cred repet cred ca eram la vmax cand ai sunat la ei/... cum te cheama si daca vrei ceva de la ei spune-mi mie si te ajut
apropo vezi ca nu numai pistoane sii bilele iti trebuie trebuie facut motorul de cineva cu experienta in tuning turbo
Sunt George. Nu mai vreau nimic de la Markus. A avut un comportament forte neortodox fata de un partener din Romania care a bagat bani in curul lui si pe care la incurcat foarte tare. Comandasem pistoanele si bielele la Vmax-Markus care in urma comunicari dintre parti a spus ca poate furniza aceste piese in 6-8 samptamani. Am platit avans si am demarat cda care mai includea si alte piese gen injectoare, buji, etc. Dupa 2 luni cu foarte mare dificultate am dat de el - nu raspundea la telefon, e-mail. Mi-a spus ca nu poate furniza pistoanele (dupa ca am asteptat ca un fraier atata). Iar acum la 3 luni de la cda abia dupa interventia unui prieten din Germania a trimis celelante piese in quantumul avansului. Replica lui - "am fost foarte ocupat". Crede-ma ca nu sunt un cacanar si interactionez cu oameni in fiecare zi si international dar asta a avut un comportament execrabil fata de mine - nu generalizez. Nu orice neamt este nemt si nu este singurul - valabil si la Eds alt partener dupa care stai si astepti o gramada sa rezolve problemele. Poate din cauza faptului ca suntem din Romania.
Sunt satul papa peste cam de nemti, englezi europeni in general. Cuvinte de maxima lauda pt. americani cuu care nu au fost astfel de probleme.
Si sa nu uit noi astia cacanari platim marfa in avans deci nu este o problema de plata.

Motorul este facut in colaborare cu un foarte bun mecanic + indiicatiile si alegerile mele personale.
De cand am inceput acest proiect + inca unul in paralel - o Sierra Coswort cu Ecu Stand Alone am priceput cate ceva despte tunning de motor in genelal. Cunosc toate detaliile importante in acest proces de tunning turbo.

In orice caz MULTUMESC foarte mult pentru ajutor. Ar fii o placere pentru mine sa ne vedem si sa vorbim despre tunningul de Opel.

Cu respect,
gollum_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -