Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-08, 23:36   #451
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

morph ....chiar is placut surprins ...de masina .... imi place cum a iesit ...n-am cuvinte .......felicitari ..si bafta in continuare ..in ceea ce faci cu masinutza
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 03:07   #452
vlad_strumph

Stage 5
 
vlad_strumph's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 620
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

morpheus,acum vreo ora juma am dat de masina ta si m-am uitat pana acum la tot forumu...de la inceput pana acum...ai cateva scapari (gen Vitan),dar in principiu (ceea ce conteaza) ne-ai aratat ce inseamna pasiunea pentru munca la masina proprie,pasiunea pentru masina ,dragostea de buburuza...sunt incantat ca sunt si oameni dastia p`aci...masina a iesit bine,ai exagerat (parerea mea) cu vopsitul...prea mult alb...in schimb,multe detalii care probabil nu le vad multi...sugestii : 1.pune-i scaunele sport de care ziceai mai devreme cat mai repede 2.garda la sol micsorat cand faci rost iar de bani 3.motoru nu il schimba ,e bataia de cap prea mare...ia-ti pistoane conice(anunta-ma daca vrei preturi),tacheti sport,axe cu came sport,segmenti sport,cuzineti,supape,distributia modificata sa iti lase supapaele deschise mai mult (se tureaza mai mult,mai repede) ... succes in continuare si mai vorbim,abia astept carcotasii care ma blesteama
__________________
Cele mai bune glume sunt glumele proaste,facute bine...
Masinutza mea... https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...cona-78-a.html
Jucaria... https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...ta-rs1800.html
Daily... https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...ml#post5492092
vlad_strumph is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 00:00   #453
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

Man, ms de cele bune si de cele rele ca asa o sa iasa si mai bune Ca sa imi iau apararea asa putin ce pot spune...este 1 masina la care lucrez si am lucrat SINGUR SINGUREL la ea...iar daca ar fi sa o fac de la capat as face 1000 lucruri altfel adica MAI bine + la noi in Roman nu ai unde sa te duci ca sa faci o treaba calumea...sau un sfat calumea...un importator de piese tuning...e foarte greu...nuj...Acum referitor la ce ai scris...
1) MS (si pt stefan )
2) Cu albul nu cred ca am exagerat deloc...vam zis...o sa vina in curand sau mai incolo si foarte mult negru (plafon/capota) si o sa se restabileasca echilibrul
3) Cu scaunele sport era daca o faceam atunci...acum prea curand nu stiu...mai degraba optez pentru o suspensie sport si o bara de stabilizare mai intai...app de suspensie...mio doresc de atat de mult dimp...dar cand am avut $ am dat comanda...si am asteptat 2 sapt...ulterior sa aflu ca tampitii nu miau luat comanda in seama...CA "NU AM PRIMIT MAIL" (btw vb. si cu ei pe mess in paralel cand leam zis ca am trimis mail)... AM DATO DRQ DE SUSPENSIE SI $ IAM BAGAT IN INTERIOR
4) MAN ESTI 1 OM CARE IMI SPUNE SA NU SCHIMB MOTORUL!!! (si totusi vreau sa il schimb cu unul de punto sporting...1.2 16v...turbo poate ) De unde sa gasesc eu pentru motorul asta pistoane conice/ tacheti sport,axe cu came sport,segmenti sport,cuzineti,supape,distributia modificata (btw este acelasi motor cu acela de pe puntourile din 96 cu motor de 1.1...) ...sau unde pot face asta??? SAU...ce castig am daca fac modificarile spuse de tine...cu un engine swap de punto 1.2 ajung cu turbo la 120 cai garantati. Daca fac ce spui tu cam ce castig as avea?? ) fara sa se topeasca motorul


Acum nasol e ca de la 1 octombrie devin student, in Bucuresti iar SIGUR 1 luna am sa las masina acasa...(nuj cum am sa stau fara ea...sunt dependent de condus)...dar daca ma angajez masina o sa aiba acolo luna de luna portia ei si cand am sa imi bag mainile la loc in ea am sa ii pun suspensia, scaunele si multe altele (SI UN ELERON CALUMEA CA ALA CRED CA IL CONSIDERI/ATI cel mai mare vitan ) )

Cam atat...nu mai scriu ca iar o dau in romane )...aaaa...mai e ceva de spus. MULTAM FAIN RAZVAN!!! Azi am pus bulina cu 4t de la tine pe masina si odorizantu sub retrovizoare!!! MS FAIN DE ELE ONCE AGAIN!!! Gata...over&out...nb
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 01:41   #454
vlad_strumph

Stage 5
 
vlad_strumph's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 620
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

Inteleg problema cu banii,este o problema des intalnita...referitor la ce iti spuneam eu sa faci ,motorul o sa aiba in jur de 90 ,95 de cai...fara nici o turbo care inseamna pentru tine (adica fara un mecanic foarte bun) numa belele,nu o sa stii sa o pui bine,nu o sa stii sa ii dai presiunea potrivita,daca e prea mica nu se renteaza raportul pret/performante,daca e prea mare topesti pistoane ,bubui supape si altele...nu mai e bataia de cap cu raru,nu mai e chinu de a schimba motoru ,si oricum,un motor la mana a 2-a,stii sigur ca e bun? nu exista garantii in ceea ce vrei tu sa faci...piese se gasesc ,peste tot ,daca stii sa cauti...eleronu (al tau ) e foarte bun daca il tii in portbagaj,sau poate chiar in garaj(nush unde ar da mai bine) ...in rest...fiecare cu gusturile lui,bafta in continuare,daca mai ai nevoie de ceva sfaturi,id meu e vlad_strumph.
vlad_strumph is offline   Reply With Quote
Old 21-09-08, 00:49   #455
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

Man, dar la motor nici nu ma gandeam sa ma bag singur ) Normal ca o sa am nevoie de un mecanic bun... iar cu eleronul cum am zis e o solutie temporara (de asta nu am dat gauri)...am sa iti dau add sa vb. mai multe detalii despre ce spui tu acolo cu motorul ca nu are rost sa scriem aici doar de dragul de a face posturi sau arhiva. Numai bine
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 01:04   #456
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

PENTRU TOTI CEI CARE DORESC SA CRITICE SAU SA ADMIRE MUNCA MEA DE VARA ASTA, MASINA MAINE VA FI EXPUSA IN IASI LA 4TUNING TIME!!!


MEET U THERE
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 01:29   #457
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

maina e BOMBA!!!! si nu zic asta la betie))))) e super tare frate!!!!!!i'm zis si lu master, am rams mut cand am vazut asa mai bine,bogdan sry pt faza cu folia...asta e din greseli inavatm FELCITARI !!!! pe maine dimineata



over & out
__________________
"Poti invata sa mergi repede intr-un singur mod: mergand repede" R.K.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 27-09-08, 22:03   #458
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

CARE AVETI POZE DE AZI DE LA IASI CU BUBURUZA LA EXPO SAU IN ACTIUNE BAGATI AICI
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 02:37   #459
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default NT O5 YRJ LA TUNING TIME 2008 IASI

MULTAM FAIN CELOR CARE MIAU TRIMIS POZELE!!!


Si la final un filmulet cu masina pe traseul de indemanare---52 sec (asa stiu) si best time a fost 50 sec
https://www.youtube.com/watch?v=peI-QYX9Zg0


...si DA, in penultima poza se vede o evacuare noua in curand un filmulet cu tobisk
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P9270128.JPG
Views:	253
Size:	584.5 KB
ID:	654253   Click image for larger version

Name:	P9270129.JPG
Views:	221
Size:	572.1 KB
ID:	654254   Click image for larger version

Name:	P1040155.JPG
Views:	207
Size:	1.89 MB
ID:	654255  

Click image for larger version

Name:	P1040154.JPG
Views:	145
Size:	1.65 MB
ID:	654256   Click image for larger version

Name:	P1040152.JPG
Views:	145
Size:	1.89 MB
ID:	654257   Click image for larger version

Name:	P1040153.JPG
Views:	210
Size:	2.03 MB
ID:	654258  

Click image for larger version

Name:	P1040156.JPG
Views:	147
Size:	1.81 MB
ID:	654259   Click image for larger version

Name:	IMG_0100.JPG
Views:	168
Size:	1.87 MB
ID:	654260   Click image for larger version

Name:	27 Septembrie 2008 Salon Tuning & Indemanare 123.jpg
Views:	169
Size:	1.37 MB
ID:	654261  

Click image for larger version

Name:	IMG_0183.JPG
Views:	211
Size:	1.83 MB
ID:	654263   Click image for larger version

Name:	IMG_0086.JPG
Views:	157
Size:	1.82 MB
ID:	654264  
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 12:02   #460
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

Super domnu Morph! Felicitari!
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 12:31   #461
sirbennimiles

Stage 5
 
sirbennimiles's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 617
Member of:
[VW]
Default Re: My Seicento NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Daca vrei sa ascunzi un lucru, cel mai bine e sa il pui la vedere Acolo nu va fi cautat...cu alte cuvinte...masina mea are bobine de inductie....CHIAR 2!!! Mari si late!!! ...cineva sa inselat amarnic cand mia spus ca are aprindere electronica si nu are bobine de inductie (se mai intampla)...

Deci astazi am stat si am testat turometrul...si merge...uitati si linkuri cu filmuletele facute in teste https://www.youtube.com/watch?v=2R-emELBjFU si https://www.youtube.com/watch?v=E6cCWg7Ns08 . Din cauza ca am 2 bobine pe masina imi arata jumatate din turatii...dar dupa ce am sa modific turometrul sa arate cum trebuie totul o sa fie ok si o sa il montez in masina.

In primul rand ii multumesc lui Pytyk caci fara el...probabil ca vindeam mai mult ca sigur turometrul... MS FAIN OMULE!!! Cand il termin de instalat trag o fuga la Bacau la tine Si cu alea 2 blonde promise (BERI mah, nu va ganditi la altcva )

CONCLUZIE: AM TUROMETRU AM TUROMETRU AM TUROMETRU!!!! Inca odata multam fain celor care mau ajutat!!!

Ceau! Am o rugaminte, am un turometru lafel cu cel pe care il ai tu si nu reusesc sal montez pe un golf 3, daca m-ai putea ajuta cu cateva informatii ti-ar ramane recunoscator pe viata.

merci si scuze ca am postat pe theadu tau dar sunt disperat
__________________
DEZMEMBREZ BMW E39 525 TDS , 0766731893
sirbennimiles is offline   Reply With Quote
Old 29-09-08, 16:39   #462
strik3ru

Stage 5
 
strik3ru's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 594
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

@sirbennimiles : uita-te cateva pagini mai in spate ca a facut morph un mini-tutorial. Se leaga pe bobina de inductie, insa mai multe vei afla de acolo.

@Moprh : Felicitari. Masinuta arata foarte tare, prestatia ta a fost la inaltime la proba de indemanare. Se cam apleca masinuta pe curbe ( aceeasi problema si la mine), se vede ca ai nevoie de niste arcuri sport ceva mai rigide.
Am vazut si toba arata foarte bine, asteptam filmulet cu noul sound.
Dupa cum ziceam masinuta este impecapibila, insa cred ca ar fi bine sa scapi de emblema fiat de pe haion, eu zic ca ar atata mult mai bine.

Cam atat, si o intrebare la bucuresti nu vei participa cu masina ?

Sa iti traisca masinuta si sa ne vedem sanatosi


p.s: Acuma cand revad pozele i-ar sta mult mai bine low.... taraindu-se pe asflat.
p.s.2: Si inca ceva, oare nu ar arta mai bine eleronul negru ?

Last edited by strik3ru; 29-09-08 at 16:44.
strik3ru is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 11:00   #463
bogddanel

Stage 5
 
bogddanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 394
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

Morphule, daca nu vii la Bucuresti cu masina, macar mergi ca spectator?
Masina arata tare rau, a iesit bine, si din cate stiu, nu e sfarsitul
bogddanel is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 02:13   #464
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

E doar inceputul Is primele ei aparitii, primul ei stagiu urmeaza mult mai multe dar din pacate masinuta acum este la aproape 400km de mine si deja mie dor de ea (au trecut 3 zile)...am mers cu ea la Iasi asa...sa ne despartim in stil mare ) si pentru ca merita la cat am operato vara asta Oricum...proiectul continua...dar se schimba treaba (regulile)...daca inainte erau modificari aplicate la scurt timp...acum am sa strang $ si am sa iau aia aia aia...si am sa le montez toate odata...si o sa se vada schimbarile in stil major. Acum sunt in the big shitty...student...e cam altfel... dar sper ca sa reusesc sa iau masina in 2 luni (*sa vad cum ma descurc cu banii)...va salut pe toti si acum incep sa va raspund:

@ALL: MULTUMESC MULT PENTRU APRECIERI!!!

@sirbennimiles: man, cum zicea si strikeru am un tutorial facut cu treaba asta dar hai ca te ajut asa...(raspund abea acum k 2 zile nu am avut net)...deci...1) afla cate bobine ai...2) e pe 4/6/8 cilindri masina??? 3) il poti conecta sa culeaga semnal din CABLUL CARE ITI TRIMITE SEMNAL DE TUROMETRU PENTRU TUROMETRU ORIGINAL AL MASINII (ai sigur)...si iti spun cum faci...te bagi sub bord si vezi cablurile care duc la turometru original (sau desfaci bordul)....intepi cablurile pe rand cu un ac conectat la un aparat de masura si turezi masina...vezi care creste in intensitate cand turezi masina ei...acolo dezizolezi si lipesti cablul de semnal al turometrului...cam asta este...spunemi cum ai evoluat si te ajut din mers daca variantele astea nu au dat roade. P.S. Nu e nici o problema ca ai postat aici...va ajut cu placere. (si altii mau ajutat pe mine si ii multumesc si pe calea asta...si imi cer scuze ca la Iasi nu iam dat berea aia promisa da nu mai aveam $ decat de benzina sa ma intorc inapoi acasa...ca nu stiam ca iindemanarea o sa coste...sry pytyc..next time 4 sure )

@Strikeru: Da frate...sta aplecata tare...si eu am ramas cand am vazut pozele...mam speriat tare si am facut o cruce mare si am zis Multumesc doamne ca nu am avut aceiasi soarta ca Microcarul (muream daca imi farmam masina acolo). Pozele mau facut sa ma hotarasc sa ma opresc asupra unei suspensii sport (ca e cazul...si amortizoarele sunt praf)...deci strang $ de arcuri si amortizoare sport 60/40 lowered 2) Filmulet cu noua toba are fratemiu acasa...sa vad cum mil trimite ca sa il postez...ca la masina nu ajung prea curand (2 sapt minim )...dar rezolvam 3) La Bucuresti nu am sa particip cu masina nici macar in parcarea de afara...din 1 motiv...nu o am la mine dar tare miar placea sa o expun...mam simtit foarte bine la Iasi cand masina a fost expusa langa niste masini la care visez sa le am intro zi si oamenii se opreau totusi in fata ei si ii faceau poze (era altcva decat ceea ce vezi de obicei...) Mia luat si ProTv interviu la Iasi ) si o tipa de la BunaZiuaIasi...na..miar placea sa vin cu ea la TuningFestival...macar sa fie acolo in parcarea exterioara. Dar pentru toti cei care vor s ma cunoasca si pe 18 si pe 19 eu am sa fiu ala cu creasta/tepi si ochelari adica NE VEDEM ACOLO SIGUR!!!


@others: masina poate mult mai mult...trage mult mai mult si stiu ca la indemanare puteam mult mai mult dar faza a fost asta: ambreiajul meu si asa era praf din nainte sa vin acolo...si stiam ca nu pot pleca cu masina pe platforma caci a 2a zi trebuia sa iau drumul Bucurestiului si nu aveam timp de complicatii si nici $ necesari...oricum...in timp o sa vedeti voi lupul cum nu se mai ascunde in blanita de oita alba )

Va salut cu respect, Noapte buna
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 14:08   #465
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: My Seicento - NT O5 YRJ

interesanta ideea cu 2 esapamente pe mijloc...asteptam sa le si auzim. te-ai gandit vreodata sa pui toba de motocicleta ?? macar sa stii ca te aude lumea...
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -