Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-07, 10:30   #61
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

ce zici tuh este perfect adevarat .. cu citroen si cu renault ... dar taxa nu au cum sao tina ... pentru k este illegala .. gandeshte-te k neamtzului nu-i convine sa ramana taxa asta in picioare pentru k el nu isi mai vinde mashiniile SH .. omu neputand vinde mashina nu poate cumpara una noua deci afecteaza pib`ul si tot asa ....
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 10:46   #62
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Pai e clar ca nu au cum sa o tina, dar iti spun eu ca o vor taragana asa cat mai mult, pt ca dobitocii (sau noi om fi dobitocii,cei care i-am votat?) cred ca daca taxa tine pana in iunie lumea va cumpara masini in acelasi ritm ca si in 2006 si vor platii toti taxa de prima inmatriculare, e surpriza!, piata de masini SH va fi blocata pana se va renunta la acesta taxa.Plus ca cine ar fi prost sa nu-i dea in judecata, sa-si recupereze banii, pt. ca daca o scot inseamna ca recunosc ca e ilegala.
Ce ziceti de faptul ca, pt. "Autovehicul comercial cu masa total maxima autorizata de peste 3.5 t" cu norma de poluare EURO 2, cu cilindree de 5000 cmc si mai vechi de 6 ani taxa de prima inmatriculare este de 1431 EURO iar pentru un autovehicul cu aceeasi norma de poluare, cilindree si vechime taxa de prima inmatriculare este de 12163 EURO? Mai este asta taxa de mediu.... hahahaahah... bataie de joc.....
moise is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 10:28   #63
GhostOfS

Stage 2
 
GhostOfS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 59
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

http://www.newsin.ro/Dosare.aspx?dos...e-7338e7d1c200
Sper ca in 6 luni sa se termine prostia asta si sa inteleaga cei ce conduc Romania ca in UE nu mai fac ce vrea "aia a lor".
GhostOfS is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 12:42   #64
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

am inteles exact exact toata treaba recent: UE NU II PASA DE VALOAREA TAXEI, ci de CARACTERUL DISCRIMINATOR FATA DE MASINILE SH DIN UE.
ue nu doreste renuntarea la taxa, si nici reducerea ei ( am inteles asta abia acum) , raul care il face taxa asupra buzunarelor doritorilor de masini din romania nefiind destul de important pentru ei in comparatie cu legile comunitatii europene, si aici ma refer la libertatea comertului, care este impiedicata serios de aceasta taxa.aici e toata problema..
o solutie rapida si usoara pt guvernanti, carora NU LE PASA , K EI AU BANI! ar fi sa instituie aceasta taxa si in romania la vanzarea-cumpararea unei masini SH..
ceea ce ne-ar termina din punct de vedere financiar pe toti..daca ai o masina,nu iti permiti sa o vinzi k pierzi prea mult la revanzare fiindk nu o sa o vrea nimeni , sau trebuie sa vinzi ceva cu motor de 1.4 -1.6 L ca sa nu pierzi prea mult..si daca vrei sa cumperi o masina..ghinion ..strangi bani pana mori sa iti iei un logan nou,coaja sau un citroen nou - ca sa profite si 'nea calin p. tariceanu , k are si el firma..ca baietii - nu ai bani, nu ai masina.
ei considera ca masinile vechi sunt ineficiente dpdv al franelor si sigurantei..daca a trecut de TUV sau RAR ..este f buna. si daca treci de TUV in germania..se trece pe bune , nu pe spaga ca la rar..
niste jegosi..chiar k le da amenzi ue tot o tin pe a lor
FRAIERII europei suntem cu astia facandu-ne manevre d-astea si noi stam ca prostii si ne uitam la ei..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 13:08   #65
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by GhostOfS View Post
http://www.newsin.ro/Dosare.aspx?dos...e-7338e7d1c200
Sper ca in 6 luni sa se termine prostia asta si sa inteleaga cei ce conduc Romania ca in UE nu mai fac ce vrea "aia a lor".
HELLOOOOOOOO!

"Autentifica
Utilizator: *
Parola: *
Retine datele de identificare.





Pentru a accesa serviciul, contactati departamentul de vinzari.
"
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 14:10   #66
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

eu nu inteleg de ce taxa de prima inmatriculare trebuie platita in lei la cursul BNR din octombrie 2006... am avut de plata 947 EURO si am platit 33.500.000 lei vechi. mi se pare exagerat! cu taxa asta am auns aproape de 40.000 EURO cu masina asta
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 18:10   #67
maf

Stage 5
 
maf's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 860
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

din cate am auzit ungarii aveau la fel ..... au dat guvernu in judecata si au castigat park........ noi nu putem face cv la fel ?
maf is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 18:30   #68
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by maf View Post
din cate am auzit ungarii aveau la fel ..... au dat guvernu in judecata si au castigat park........ noi nu putem face cv la fel ?
1.Nu au dat in judecata guveru' (nici nu ai cum, poate doar STAT-ul), ci UE a obligat Ungaria sa returneze toate taxele.
2.Toate tarile din UE, in afara de Bulgaria si Romania, au un for unde oameni pot sa se adreseze daca nu sunt de accord cu diferite taxe respectiv sa le anuleze, ca doar sunt banii lor.
3.Am presimtirea ca vor aplica aceasta taxa la toate masinile inclusiv la cele deja inmatriculate, asa pentru ca pot. Singura noastra sansa e un alt guvern (slaba sansa ca astia se tin cu dintii de putere)
4.Noi suntem prostii nu ei.

P.S.: Ungurii nu ungarii
moise is offline   Reply With Quote
Old 23-03-07, 19:17   #69
quze

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,477
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

ungariiiiii =)) scuze de off , da nu m-am putut abtine !
quze is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 04:23   #70
dask137
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
dask137's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 161
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Sa-si bage taxa in c*r pana se umfla de la ea.
Sper ca banii care le intra in buzunar din taxa asta sa ii cheltuie pe medicamente!
dask137 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 04:28   #71
dask137
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
dask137's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 161
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Oricum $uge pul@ ca o schimba vara asta, mai au 2 luni de distractie si tot imi inmatriculez masina.
Aveti idee ce enervant ii sa stai sa te uiti la ea fara sa o poti folosii? Daca nu o pot inmatricula, jur ca o izbesc in prima coloana oficiala care o vad! Si apoi mi-o inmatriculez inapoi in Belgia.
__________________
Mitsubishi Eclipse '97
dask137 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 11:00   #72
quze

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,477
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Parerea mea e ca o sa puna taxa si pe masinile sh vandute la noi in tara ... sper doar sa fie parerea mea.
quze is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 12:03   #73
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

ii si vad ca zic
daca se trezesc sa faca asta.. facem un miting?
dar sa ne bagam toti..in fiecare oras mai mare asa..umplem piata centrala de masini..cu pancarde cu JOS TAXA AUTO !
poate ne vor vedea si ne vor baga in seama
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 19:25   #74
dask137
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
dask137's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 161
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

vin cu audi-ul meu fara numere
dask137 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 20:56   #75
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
ii si vad ca zic
daca se trezesc sa faca asta.. facem un miting?
dar sa ne bagam toti..in fiecare oras mai mare asa..umplem piata centrala de masini..cu pancarde cu JOS TAXA AUTO !
poate ne vor vedea si ne vor baga in seama
e o idee buna.
bano is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -