Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-08, 08:33   #361
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by namur_b View Post
Eu o sa aduc pt taica-miu in tara o masina din 93, sunt curios ce si cum ... din cate am inteles nu mai este nevoie de stampila vamala .... O sa vedem ce se intampla ... Apropos, m-au contactat N cunostinte in legatura cu masini din Germania ... Ce se intampla fratilor acolo??!!!
Poi ce sa se intample,lumea vrea masini)))),chestia e ca la tine in Nurnberg au fost foarte multi romani sa cumpere masini,si acum preturile sunt foarte mari acolo. Am fost si eu 1 data sa cu,apr ceva,acum cam 2 luni...am fost socat cand am vazut masina mai scumpa decat se vinde in romania...si nu una.....totodata si un autohaus unde patronul era roman....Oamenii inca incearca sa mai faca afaceri cu masini,de aceea te suna,partea nasoala e ca afacerile astea cu masini din Germania s-au cam terminat,in sensul ca si acolo au mai crecut preturile(mie imi spunea neamtul ca de la 1 iulie platesc taxa de inmatriculare mai mica)))din cauza nemtilor care,vazand ca romanul cumpara des..a mai crecut pretul/masina....si sa nu uitam ca piata auto in romania deja e suprasaturata,cand ajungi in tara mergi 1 data in targul auto......e socant de-a dreptul cate masini o sa vezi cu numere de germania,elvetia,olanda belgia sau cu numere rosii aduse proaspat in tara si de vanzare.
De aici mai reiese o chestie...te gandesti toate acele masini vor fi vandute mai devreme sau mai tarziu, pt. fiecare masina platindu-se o taxa intre 200 si...putem pt. unii sa vb de 1000-2000 de euro. Ei daca inmultim sumele astea cu cate masini se vand lunar...deci se inmatriculeaza lunar....te face sa te intrebi:"de ce nu avem inca nici macar un pom plantat,nici o schimbare in privinta poluarii?!?!?!de ce daca tot platit carute intregi de bani avem strazi ca-n afganistan?!?!?!?!
Cum am mai spus,saptamana asta voi schimba cei 2700 RON in monede de 10 bani(merci de idee)) si-i pun in 2 saci....va fi mai greu cand o sa trebuiasca sa-i car pana la politia rutiera....dar va fi super amuzant cand le voi "arunca" sacii de bani pe tejghea(din pacate casierita de la politie unde voi plati eu taxa nu are nici o vina saraca)


Am cam deraiat, deci scuze de offtopic.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 09:58   #362
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Bravo!!! Problema este ca nu stiu cine iti o sa-ti schimbe banii. Eu am planificat treaba asta de multa vreme si inca am de strans bani. Daca reusesti sa faci treaba asta ai toata stima si respectul meu.
Da ai dreptate, personalul de la ghiseu nu are nici o vina, pana cand apare o problema si sa vezi tu atunci ce te plimba ei de la un ghiseu la altul. O sa spui ca nu este vina lor pt ca ei nu au nici o vina ca legile sunt proaste. Da asa este dar nici nu se straduiesc sa faca ceva pentru a ne face viata mai usoara. La urma urmei nu vad cu ce ii deranjeaza sa numere bani, datoria lor este sa serveasca toti clientii. Evident nu toti functionarii sunt de rea credinta.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 10:18   #363
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Bravo!!! Problema este ca nu stiu cine iti o sa-ti schimbe banii. Eu am planificat treaba asta de multa vreme si inca am de strans bani. Daca reusesti sa faci treaba asta ai toata stima si respectul meu.
Da ai dreptate, personalul de la ghiseu nu are nici o vina, pana cand apare o problema si sa vezi tu atunci ce te plimba ei de la un ghiseu la altul. O sa spui ca nu este vina lor pt ca ei nu au nici o vina ca legile sunt proaste. Da asa este dar nici nu se straduiesc sa faca ceva pentru a ne face viata mai usoara. La urma urmei nu vad cu ce ii deranjeaza sa numere bani, datoria lor este sa serveasca toti clientii. Evident nu toti functionarii sunt de rea credinta.
cred ca....daca merg la cateva banci si case de bilete or sa-mi schimbe banii...mai ales seara cand deja trebuie sa care stive de monede))
cand am mai facut asta am fost la 2 banci...pentru doar 800 de monede...acum ca trebuie 27000 de monede.....cred ca o sa stau vreo 3-4 zile sa le strang si aia nici macar nu e problema cea mare,problema apare la carat)))))))
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 12:43   #364
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

hahahahaha azi s-au confirmat pt. mine toate bancurile cu politisti....mi s-a spus ca trebuie sa astept cel putin 48 de ore ca sa-mi calculeze cat am de platit ca taxa de poluare,holly shit,48 de ore ca sa calculeze o taxa?!?!?!?!?!?!shiiiit
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 13:08   #365
Catalin_BMW

Stage 4
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 211
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

am depus eu toate actele dar mi'au facut programare la rar abia pe 21.07 abia dupa rar pot sa ma duc sa platesc taxa.
Catalin_BMW is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 13:17   #366
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

am si eu o mare rugaminte: care dintre cei de pe forum care si-au inmatriculat masina cu ajutorul noii taxe sa ne spuna si noua in primul rand daca e reala(eu unu nu cred pana nu vad o masina inmatriculata dupa 1 iulie cu cateva sute de euro),cata alergatura este si eventual niste poze la chitante si talon pentru a dovedi ca a fost inmatriculata recent.ms si sper ca nu cer prea mult
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 13:18   #367
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Catalin_BMW View Post
am depus eu toate actele dar mi'au facut programare la rar abia pe 21.07 abia dupa rar pot sa ma duc sa platesc taxa.


la noi e invers,mergi prima data la rara,apoi depui actele pt taxa si iti fac o programare peste min. 48 ore sa mergi sa o platesti,apoi,dupa ce e platita taxa poate astepti si pana in ziua urmatoare sa iei numerele. Eu merg la rar miercuri,apoi daca mai e timp merg sa depun actele ca cel devreme vineri sa-mi platesc taxa ca apoi luni sau marti sa am si eu numere....mai merg la rar si pe platforma ca numerele rosii au expirat deja))))
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 22:04   #368
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Treaba este stufoasa. Problema este ca in continuare unii nu inteleg cum este cu taxa. Adic: daca x sau y in loc de 2000 euroi plateste acum cateva sute, nu inseamna ca taxa este corecta. La TV marlanii de guvernanti au dat cateva exemple, favorabile taxei, de ochii lumii. Faptul ca va incadrati in acele exemple nu inseamna nimic, sau poate da, ca la noi daca iti merge tie bine nu mai conteaza cum ii merge vecinului. Saptamana trecuta am inmatriculat un Renault Kangoo diesel cu motor de 1,9 L, desigur adus din Germania, cu 60 mii Km la bord intr-o stare impecabila si pe care am platit o taxa de poluare de 1400 euroi. Pe masina am dat 4000. sa fie oare corect? Cat despre ce trebuie facut pt o inmatriculare, pot sa va informez cu certitudine ca, cel putin deocamdata, exista variatii pe aceeasi tema. Adica aici la Vaslui este o anumita ordine si procedura de inmatriculare dupa noua taxa, in timp ce la Iasi procedura difera "putin", putin poate insemna mult timp si multi nervi daca drumul de la finante la RAR este unul aglomerat. Deci cel mai bine este sa va inarmati cu rabdare sa mergeti sa stati la cozi si sa umblati pana va plictisiti. Atunci o sa stiti exact care este procedura de inmatriculare.
Caut avocat dispus sa ma reprezinte in proces cu statu' impotriva taxe auto.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 22:23   #369
13tsp

Stage 5
 
13tsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,496
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Treaba este stufoasa. Problema este ca in continuare unii nu inteleg cum este cu taxa. Adic: daca x sau y in loc de 2000 euroi plateste acum cateva sute, nu inseamna ca taxa este corecta. La TV marlanii de guvernanti au dat cateva exemple, favorabile taxei, de ochii lumii. Faptul ca va incadrati in acele exemple nu inseamna nimic, sau poate da, ca la noi daca iti merge tie bine nu mai conteaza cum ii merge vecinului. Saptamana trecuta am inmatriculat un Renault Kangoo diesel cu motor de 1,9 L, desigur adus din Germania, cu 60 mii Km la bord intr-o stare impecabila si pe care am platit o taxa de poluare de 1400 euroi. Pe masina am dat 4000. sa fie oare corect? Cat despre ce trebuie facut pt o inmatriculare, pot sa va informez cu certitudine ca, cel putin deocamdata, exista variatii pe aceeasi tema. Adica aici la Vaslui este o anumita ordine si procedura de inmatriculare dupa noua taxa, in timp ce la Iasi procedura difera "putin", putin poate insemna mult timp si multi nervi daca drumul de la finante la RAR este unul aglomerat. Deci cel mai bine este sa va inarmati cu rabdare sa mergeti sa stati la cozi si sa umblati pana va plictisiti. Atunci o sa stiti exact care este procedura de inmatriculare.
Caut avocat dispus sa ma reprezinte in proces cu statu' impotriva taxe auto.
Om cu sange-n p*** felicitarile mele,mai mult ca sigur daca vei da in judecata statul vei castiga si nu vei mai plati taxa,cazul avocatului din Arad cu E-class e deja arhicunoscut,plus ca am auzit ca la mine in oras cativa oameni au reusit sa castige procesul.Iti urez multa bafta.
__________________
"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car.
"Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car.
"Horsepower" is how fast you hit the fence.
"Torque" is how far you take the fence with you.
13tsp is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 22:26   #370
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

nu trebuie avocat...te poti prezenta singur, sau chiar deloc...sansele sa castigi sunt 99%...
manolica76 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 22:29   #371
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Treaba este stufoasa. Problema este ca in continuare unii nu inteleg cum este cu taxa. Adic: daca x sau y in loc de 2000 euroi plateste acum cateva sute, nu inseamna ca taxa este corecta. La TV marlanii de guvernanti au dat cateva exemple, favorabile taxei, de ochii lumii. Faptul ca va incadrati in acele exemple nu inseamna nimic, sau poate da, ca la noi daca iti merge tie bine nu mai conteaza cum ii merge vecinului. Saptamana trecuta am inmatriculat un Renault Kangoo diesel cu motor de 1,9 L, desigur adus din Germania, cu 60 mii Km la bord intr-o stare impecabila si pe care am platit o taxa de poluare de 1400 euroi. Pe masina am dat 4000. sa fie oare corect? Cat despre ce trebuie facut pt o inmatriculare, pot sa va informez cu certitudine ca, cel putin deocamdata, exista variatii pe aceeasi tema. Adica aici la Vaslui este o anumita ordine si procedura de inmatriculare dupa noua taxa, in timp ce la Iasi procedura difera "putin", putin poate insemna mult timp si multi nervi daca drumul de la finante la RAR este unul aglomerat. Deci cel mai bine este sa va inarmati cu rabdare sa mergeti sa stati la cozi si sa umblati pana va plictisiti. Atunci o sa stiti exact care este procedura de inmatriculare.
Caut avocat dispus sa ma reprezinte in proces cu statu' impotriva taxe auto.

Eu le iau babeste,maine merg la RAR,vad ce spun aia...apoi merg sa depun cererea pt. plata
(trebuie sa-mi cer acordul sa platesc...funny huh?)...apoi vad ce mai e si cum,va tin la curent oricum
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 11:45   #372
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Ceva bun pare ca totusi s-a intamplat,si anume la noi la CJ se pare ca de acum 2 zile se pot scoate si al 2-lea rand de numere provizorii........
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 16:26   #373
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Faza cu numere rosii pe inca 2 luni e veche. Trebuie doar sa mergi

la ghiseu si sa spui VREAU numere rosi pentru inca o luna. In cel mai rau caz esti rugat sa aduci o dovada cum ca nu ai putut sa inmatriculezi masina in termen de o luna, adica o dovada ca masina a fost in service x zile sau ca ai fost detasat de la locul de munca in x loc etc. Eu am avut numere rosii 2 luni fara sa duc un act suplimentar. Mai tare este ca am vazut pe cineva in Vaslui care a avut numere rosii 3 luni. Deci, se poate. Studiez si posibilitatea de a merge singur in fata instantei dar inca mai studiez problema pt ca vreau sa merg la sigur, daca cineva are ceva informatii in acest sens....
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 18:07   #374
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

S-au mai schimbat legile, adica, o masina poate fi inmatriculata provizoriu (numere rosii) o SINGURA data pe teritoriul Romaniei (30 de zile), nu mai merge schema cu judete diferite.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 23:49   #375
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

O masina pute fi inmatriculata doua luni cu numere rosii in acelasi judet de multa vreme dar trebuia sa bati la anumite usi. Acum stiu sigur ca se poate si trei. Nu stiu unde se specifica in legislatie aceasta perioada dar e clar ca undeva legea este interpretabila si evident in anumite judete se poate in altele nu. Asa cred eu...
avolocaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -