Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-12, 17:13   #376
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
hahaha
nu te supare pe mine dar ai dat cel mai funny rasp de pe anul asta
crezi ca ei sunt singurii cu recall? vrei exemple?
doar ca nu sunt intr-un sir interminabil si la un numar atat de mare


macar astia recheama masinile in service...nu ca altii care stiu ca masinile lor au anumite deficiente si nici nu se sinchisesc sa la recheme in service!

ps:nu te mai mira de nr masinilor rechemate...ei nu fac rechemare la anumite serii.....ei cheama tot ce au vandut!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 17:18   #377
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

am un amic extrem de grijuliu cu masina lui. o tine ca pe o bijuterie. este vb de o toyota, nu dau mai multe nume etc
vreau sa spun doar ca o figura ca a lui cand vb de o masina mai rar gasesti la orice posesor... nu intru mai mult in discutie
acum eu te intreb pe tine, ai facut o comparatie intre un numar egal de toyote si un nr egal de wag? si ce km aveau???degeaba-mi dai tu exemple de masini cu nr total diferit de km
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 17:18   #378
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
hahaha
nu te supare pe mine dar ai dat cel mai funny rasp de pe anul asta
crezi ca ei sunt singurii cu recall? vrei exemple?
doar ca nu sunt intr-un sir interminabil si la un numar atat de mare
Toate firmele constructoare de masini au si avut recall-uri, poate mult mai multe . Toyota avand numarul mult mai mare de vanzari in orice segment, normal si numarl mare de exemplare chemate. Cu un simplu search pe goagle se pot vedea ca cei europeni stau foarte bine la numarul de rechemari. Pana si Rolls a avut recall. Dar, per total japonezele stau mai bine la fiabilitate si la satisfactia clientului.

Urmareste clasamentele celor de la JDpower si uite un ex in Germania, unde pe primele locuri fiind japonezii sau coreenii:http://www.wall-street.ro/top/Auto/8...-nemtilor.html

La clasa de lux, Lexus vad ca nu a avut atata priza la public in Europa, dar e in topuri la cei din Asia si America.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 17:23   #379
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
am un amic extrem de grijuliu cu masina lui. o tine ca pe o bijuterie. este vb de o toyota, nu dau mai multe nume etc
vreau sa spun doar ca o figura ca a lui cand vb de o masina mai rar gasesti la orice posesor... nu intru mai mult in discutie
acum eu te intreb pe tine, ai facut o comparatie intre un numar egal de toyote si un nr egal de wag? si ce km aveau???degeaba-mi dai tu exemple de masini cu nr total diferit de km


sti care e cea mai simpla metoda sa vezi ce marci sau modele sunt mai fiabile si care mai putin?iti spun eu:cand esti toata ziua in service si lucrezi la ele!tu nu crezi?
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 17:36   #380
Madagascar

Stage 2
 
Madagascar's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 22
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
acum eu te intreb pe tine, ai facut o comparatie intre un numar egal de toyote si un nr egal de wag? si ce km aveau???degeaba-mi dai tu exemple de masini cu nr total diferit de km
Daca raportezi numarul defectelor la 500000 de masini sa zicem s-ar putea sa ai o surpriza. Repet, nu vorbim de recall-uri, ca daca s-ar pune VAG sa recheme masini pana si Merkel l-ar juca in picioare pe Martin Winterkon, adica bossul VAG.
Madagascar is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 17:44   #381
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Toate firmele constructoare de masini au si avut recall-uri, poate mult mai multe . Toyota avand numarul mult mai mare de vanzari in orice segment, normal si numarl mare de exemplare chemate. Cu un simplu search pe goagle se pot vedea ca cei europeni stau foarte bine la numarul de rechemari. Pana si Rolls a avut recall. Dar, per total japonezele stau mai bine la fiabilitate si la satisfactia clientului.

Urmareste clasamentele celor de la JDpower si uite un ex in Germania, unde pe primele locuri fiind japonezii sau coreenii:http://www.wall-street.ro/top/Auto/8...-nemtilor.html

La clasa de lux, Lexus vad ca nu a avut atata priza la public in Europa, dar e in topuri la cei din Asia si America.
o masina mai rudimentara decat kia picanto poate fi doar tata nano si o bicicleta. ce naiba ar putea sa se strice ala aia?
MIRCAT da. ai dreptate
Madagascar poti vorbi din realitati????????? asa cred si eu ca au fost create toate toyotele la fukusime cu materiale radioactive ca ia durut la basca de ce vrea clientu

Last edited by vacaroz; 02-01-12 at 17:48.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 17:48   #382
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
o masina mai rudimentara decat kia picanto poate fi doar tata nano si o bicicleta. ce naiba ar putea sa se strice ala aia?
MIRCAT da. ai dreptate
Vezi ca sunt mai multe pagini.....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 18:12   #383
Madagascar

Stage 2
 
Madagascar's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 22
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Vacaroz, din realitati vorbesc. Problema e ca, cel putin in Romania, marcile japoneze sunt vazute cam prost. De aici mereu masinile nemtesti au fost considerate referinta domeniului auto.
Nu stiu daca am voie sa postez link-uri de pe alte forumuri fie ele si monomarca. Imi cer scuze daca ceva nu e in regula, iti ofer doua exemple simple fara sa ma apuc acum sa fac sapaturi" prea mari:

http://www.forumtoyota.ro/toyota-vs-f32.html

http://vwforum.vwforum.ro/topic/8234...cadere-libera/

Last edited by Madagascar; 02-01-12 at 18:15.
Madagascar is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 18:18   #384
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Madagascar View Post
Vacaroz, din realitati vorbesc. Problema e ca, cel putin in Romania, marcile japoneze sunt vazute cam prost. De aici mereu masinile nemtesti au fost considerate referinta domeniului auto.
Nu stiu daca am voie sa postez link-uri de pe alte forumuri fie ele si monomarca. Imi cer scuze daca ceva nu e in regula, iti ofer doua exemple simple fara sa ma apuc acum sa fac sapaturi" prea mari:

http://www.forumtoyota.ro/toyota-vs-f32.html

http://vwforum.vwforum.ro/topic/8234...cadere-libera/
maricle japoneze nu sunt vazute prost, doar cu neincredere din cauza pieselor, service etc
totusi nu inteleg ce ai vrut sa demonstrezi cu linkurile? ca vw e banal? e extem de banal!!
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 18:23   #385
Madagascar

Stage 2
 
Madagascar's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 22
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Pai tocmai aia e, ca VAG nu prea face masini banale. O chestie pe care la mai toate masinile VAG am sesizat-o e ca in general placerea condusului e mai mare decat la Toyota.
Iar link-urile alea se refera la niste realitati... daca ai citi cu atentie ai vedea ca totusi cei care au VAG sunt si nu prea multumiti de masinile lor, iar cei care au Toyota nu prea mai vor altceva. Adica exact ce spuneam la pagina trecuta.
Madagascar is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 18:42   #386
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

daca vrei dureri de cap intrii pe un forum monomarca si spui ceva de rau de marca respectiva. cel putin la noi in ro. uitete fugitiv si ai sa vezi ca cei care vin cu comentarii contra sunt luati la misto, banati, sau huliti. e valabil daca ma duc la toyota sa spun ca wag kikass sau viceversa
nemultumiti ai sa gasersti in ambele tabere. si tu daca crezi ca un fan japo ramane la marca lui mereu esti naiva.... toti tindem spre mai bine, mai mult si mai diferit. ajungi la un moment sa te saturi si sa vrei un altceva. dar asta nu are relevanta cu topicul
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 01:00   #387
Madagascar

Stage 2
 
Madagascar's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 22
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

O chestie general valabila este aceea ca in momentul in care un produs iti satisface nevoile greu te despati de el. Iar daca vrei sa-l schimbi, faptul ca pana acum si-a facut treaba cum trebuie e o dovada de incredere in acel producator. Caz simplu: in America, acum 3-4 ani cica 9 din 10 clienti de masini japoneze ar fi ales a doua oara tot o masina japoneza. In Europa stiu un singur caz de genul asta: BMW. Sincer cam toti care au BMW mi-au zis ca si-ar lua si a doua oara tot BMW.
Eu recunosc ca ma incadrez categoria asta. Si daca imi permiteti un mic off topic voi da un exemplu simplu: sunt printre putinii multumiti de telefoanele Sony Ericsson. Au fost singurele telefoane de care am fost mereu multumit si am avut destule pe mana. Culmea e ca cele mai proaste mi s-au parut Nokia si chiar am avut probleme cu ele inca din primele luni, desi toate erau noi. Motiv pentru care acum am un SE iar urmatorul va fi tot un SE.
Ce vreau sa spun cu asta e ca convingerea de calitatea unui produs a celor care il au, va face sa ramana fideli aceleiasi firme. Din cauza asta cei care aleg o japoneza o fac si a doua oara.
Iar cei care spun ceva naspa pe forumurile monomarca, scuza-ma, dar lauzi ceva de care nu esti multumit incercand sa te minti singur. Ce imi pasa mie daca vine cineva si-mi spune "lasa, ca se poate si mai rau" sau "nici la altii nu e mai bine"?! Pur si simplu nu ma intereseaza asta. Cand mi-am cumparat o masina producatorul mi-a cerut niste bani. Mi se pare normal sa ai anumite asteptari de la o masina de 8-9000 de euro si alte asteptari de la una de 20-25000 de euro, inclusiv in privinta fiabilitatii. Ori cand nu este tocmai asa cred ca e o problema destul de neplacuta. Vorbesc evident de exploatari in conditii normale, nicidecum de Dorel care si-a tras masina noua.
Madagascar is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 01:44   #388
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Am avut si condus destule masini europene inainte de Honda . Nu ma mai intorc inapoi niciodata . Cel mult o Toyota as incerca .
!41! is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 02:10   #389
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Mai depinde si de masini, ca daca ai Clio sau Polo sau Golf 3 si dupa aia iti iei un Accord din 2004, plm, normal ca nu te mai intorci. Depinde intre ce faci comparatie. Eu de ex. sunt foarte dezamagit de Mazda 3, si-a luat o prietena anul trecut, pe de alta parte Honda Civic mi se pare un hatch foarte reusit iar motorizarea pe benzina de 1.8 excelenta, mi-a placut. As alege oricand un Civic vs un Golf/Megane/A3. Dar cand e vorba de seria 3 vs Accord, nu mai are legatura, la fel C klass vs Accord, nu sufera comparatie, deci depinde ce compari cu ce.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 02:48   #390
Madagascar

Stage 2
 
Madagascar's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 22
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Credeam ca asta e de la sine inteles. E ca si cum ai compara VW cu Lexus. Iar faza de Golf 3, compara-l cu Corolla sau Civic de prin '95.
Eu am recomandat la cineva Mazda 3 acum vreo 4 ani si nu ar da-o pe niciun Golf, Focus sau Astra.
Madagascar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -