Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-09, 08:44   #841
AppleOfAutoIndustry

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 19
Default Re: AMG vs. M vs. RS

In primul rand S8 e practic aproape scos din productie avand in vedere ca Audi se pare ca nu vor produce un RS8, dar vine acum in toamna noul A8 inclusiv S8 cu V10TT de pe RS6 depasind 600CP, sa vedem atunci ce va face facelift-ul lui S65AMG cu acea cutie antica si dedemult de 5 trepte. Altii cum pot produce cutii de 6-7 trepte sa reziste la 1000NM si Mercedes nu?!
Gandeste-te ca S8 va avea in jur de 1900-2000kg, practic va fi mai usor ca RS6, va avea si diferentialul spate nou, sasiul imbunatatit fiind pe MLP, coeficient aerodinamic mai bun ca la S si cutie de viteze in 6 trepte cu schimbari rapide. Crede-ma ca o sa il devasteze pe S65AMG cu spate si cele 2.2 tone....
Cat despre Alfa Romeo, sincer nu-mi inspira calitate premium, nici la exterior nici la interior si de-aia as prefera un Volvo premium decat un Alfa asta e clar. Iar Audi la design i-a luat fata Alfa-ului. De cativa ani buni incoace tot ce scoate Audi e premiat cel putin odata pentru design, inclusiv conceptele. Asa ca lasati expertii sa isi spuna parerea, dar subiectiv vorbind Audi e mult peste ce face Alfa Romeo.
Cat despre RS4 sedan chiar arata mai agresiv pe strada decat M3 sedan si chiar M3 coupe,n-ai citit ce au zis cei de la Autocar despre acest lucru?
Autocar:"Iar la final il submineaza pe acesta, fiind mai rapid, mai spatios, MAI ARATOS, mai comunicativ...Orice s-ar cere, RS4 este mai bun, desi de multe ori la limita, desi la o limita evidenta." De ajuns pentru toti?! Si asta e masina de aproape 5 ani de zile...

RS5 Coupe va fi referinta in design, sportivitate, sunet, calitate, tehnologie si mai ales performanta. A fost doar un inceput ca RS4 a fost asa de bun, de-abia acum incep lucrurile sa fie duse in extrem de catre Audi. Abia astept primul test...poate chiar va fi si la TopGear, sa vad cum isi inghite cuvintele Hammond
Pentru ce mai ai nevoie de tractiune spate cand ai noul diferential care te impinge in viraj neutru fara sub sau supravirare si siguranta unui 4WD? Noul diferential se comporta exact ca un RWD doar ca are siguranta mai mare. Cu asta va spun eu ca va catiga in fata M3-ului, plus ca nu va mai pierde atat de multa putere si va pune la sol mai mult.
AppleOfAutoIndustry is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 08:52   #842
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by AppleOfAutoIndustry View Post
Pentru ce mai ai nevoie de tractiune spate cand ai noul diferential care te impinge in viraj neutru fara sub sau supravirare si siguranta unui 4WD? Noul diferential se comporta exact ca un RWD doar ca are siguranta mai mare. Cu asta va spun eu ca va catiga in fata M3-ului, plus ca nu va mai pierde atat de multa putere si va pune la sol mai mult.
Asta e tare interesant, pare o īntrebare din manual.
Desigur, adepţii condusului conform manualului şi recomandărilor instructorului auto vor fi foarte īncāntaţi de o nouă invenţie inedită. Din fericire mai sunt oameni care nu vor maşinuţe pe baterii şi preferă o tracţiune spate care oferă senzaţii, nu care fuge de orice, fiind "neutră".
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 10:23   #843
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by AppleOfAutoIndustry View Post
In primul rand S8 e practic aproape scos din productie avand in vedere ca Audi se pare ca nu vor produce un RS8, dar vine acum in toamna noul A8 inclusiv S8 cu V1.................................ca va catiga in fata M3-ului, plus ca nu va mai pierde atat de multa putere si va pune la sol mai mult.
Eu zic sa studiezi articolul asta:

"Motoarele V10 aspirate de la Audi vor fi inlocuite de propulsoare V8 twin-turbo in viitorul apropiat. Primul model care va beneficia de aceasta schimbare este viitorul RS6.
Germanii de la Audi ar putea schimba motoarele V10 aspirate cu propulsoare V8 supraalimentate din cauza reglementarilor internationale privind emisiile. Inlocuitorul motorului V10 FSI de 5.2 litri va fi o unitate V8 twin-turbo, a carei cilindree nu a fost anuntata inca. Primul model care va utiliza noul propulsor supraalimentat de la Audi este noul RS6, care va oferi circa 550 CP si 700 Nm.

Rivalul viitorului BMW M5 F10 va oferi astfel un propulsor V8 twin-turbo, ceea ce arata ca BMW si Audi vor aplica o politica similara de downsizing, chiar si la modelele de performanta. Dupa cum stiti, viitorul BMW M5 F10 ar putea fi echipat cu un motor V8 bi-turbo, care va dezvolta in jur de 550 CP. Atat modelul BMW M5 E60, cat si actuala generatie a lui Audi RS6 utilizeaza un motor V10 de 5.0 litri.

Noile propulsoare V8 twin-turbo de la Audi vor oferi un nivel de performanta cel putin la fel de ridicat precum cel oferit de unitatile V10 FSI contra unui consum de carburant mai scazut si a unui nivel mai redus de emisii de CO2 per kilometru. Actualul R8 V10 5.2 FSI si R8 Spyder 5.2 FSI nu vor fi afectate de aceasta modificare, motoarele V10 de 5.2 litri de la Audi ramanand in productie pana la incheierea ciclului de viata al modelelor care il utilizeaza."
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 10:34   #844
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

RS6 nu are v10 aspirat..deci articolul e gresit..din start. are v10 biturbo.
sau din v10 biturbo, vor face V8 quad-turbo??
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 12:54   #845
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
_anaconda_ te rog probeaza-ti afirmatiile.
Spune-mi: urmatoarea generatie de Spider in ce masura seamana cu cea din poza?
ce asemanari vezi tu intre 155, 156 si 159?
ce asemanari vezi tu intre GTV si GT?
ce asemanari vezi tu intre 164 si 166?
Si ca tot suntem la capitolul intrebari: permis de conducere ai?
Tu ma intrebi daca vad asemanari intre ele cand multe modele de la Alfa seamana izbitor intre ele ? Acelasi subiectivism fara limite ? Nici in gluma nu ai putea intreba aia. Asemanarile intre modele sunt mai mari ca la Audi sau alte brand-uri dar la Alfa nu te-am vazut niciodata criticand. La fel si Saab care au 9-5/9-3 de jdemii de ani cu 90% acelasi design, dar evident nu ai mentionat niciodata asta.

PS: Peste o luna .

PS2: am atasat mai multe modele de Alfa, intradevar, de abia vezi cate o asemanare intre ele, mai ales la design-ul spatelui (dar nici cu partea fruntala nu imi e frica) . Diferente intre ele normal ca vad ca nu sunt orb dar sunt mult prea putine, cineva care critica Audi ca nu diferentieaza modelele suficient intre ele ar trebui sa obsearva instant, si cu siguranta a facut-o dar se face ca ploua. Subiectivismul asta...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Alfa-159-2.2JTS-RO.4x80.jpg
Views:	32
Size:	68.4 KB
ID:	1116058   Click image for larger version

Name:	alfa-brera-s-20-05-08.jpg
Views:	28
Size:	22.8 KB
ID:	1116059   Click image for larger version

Name:	alfa159rs-115.jpg
Views:	27
Size:	134.3 KB
ID:	1116060  

Click image for larger version

Name:	ALFA-ROMEO-Alfa-145-Junior--1998-1999-.jpg
Views:	32
Size:	19.7 KB
ID:	1116061   Click image for larger version

Name:	alfa 156.jpg
Views:	29
Size:	79.4 KB
ID:	1116062   Click image for larger version

Name:	alfa147gta02_01.jpg
Views:	30
Size:	24.9 KB
ID:	1116064  

Click image for larger version

Name:	alfaBrera_7.jpg
Views:	31
Size:	63.9 KB
ID:	1116065   Click image for larger version

Name:	ex_156.jpg
Views:	30
Size:	120.0 KB
ID:	1116066   Click image for larger version

Name:	1997_alfa156_2.jpg
Views:	35
Size:	57.3 KB
ID:	1116067  

__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 06-10-09 at 12:59.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:04   #846
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Lăsaţi Alfa la o parte, vă rog. Cāt de greu să fie să nu ieşim din subiect?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:07   #847
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Deci n-ai carnet.
I rest my case.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:11   #848
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Vorbeam de design si alte chestii care nu au nicio relevanta cu permisul de conducere (ce carnet ? De elev ? ), dar cand nu ai argumente te invarti in jurul cozii si o lasi mai moale, ce sa faci. Trebuie sa ai ochi, 2, ca sa poti discuta ce discutam noi nu permis. Sau nu te-ai prins de asta ? . Ce mai am eu de facut sa iau permisul este doar o formalitate, nu schimba nimic ce discutam noi prezenta unei bucati de plastic.

OnTopic @ GTR Care viitorul RS6 ? De abia a fost lansat si cu acest V10 BIturbo o sa ramana articolul ala e ciudat, nu stiu ce relevanta are si de cine e scris.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:14   #849
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Loganistul die hard pieton a mai lovit o data: Alfa Romeo fac masini urate si plictisitoare, identice de la o generatie la alta, la fel ca Audi, ce sens are discutia cu oameni de genul asta? Nu merita bagati in seama.

Iar pentru chintesenta industriei auto : Audi va face, Audi va drege. Yeah, right, next?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 06-10-09 at 13:17.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:16   #850
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

In general cam pe unde te-am prins ai luat-o la fuga. Ce te face sa crezi ca acum n-am argumente?
Raspund la rugamintea lui aleks si las Alfa deoparte, dar, intre timp, te-as ruga sa-mi spui niste diferente notabile, inafara de LED-uri, intre audi a4 din 98 si din 2009, si intre audi a8 din 98 si 2009.


Si, mi-am adus aminte, PVD, sau cum naiba iti spui acum:
Explica-mi de ce Alfa 8C ia premii si la 3 ani dupa lansare, de ce Fiat 500 iese design-ul anului LA 3 ANI DUPA LANSARE? Pound for pound, Alfa face salata de fructe din premiile de design primite de audi. Gata, ma opresc.

Discutia asta ma priveste doar din punctul de vedere al AMG-ului, sunt impresionat de nivelul calitatii acestor exemplare.
Am condus SL65, CL55, S63 si G55 AMG si mi se par mult mai mult decat ai avea nevoie cu adevarat.
Ca alegere personala consider ca mai mult de 200 cp si tractiune integrala nu ai nevoie nicaieri pe drumuri publice.
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 06-10-09 at 13:22.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:25   #851
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Loganistul die hard pieton a mai lovit o data: Alfa Romeo fac masini urate si plictisitoare, identice de la o generatie la alta, la fel ca Audi, ce sens are discutia cu oameni de genul asta? Nu merita bagati in seama.

Iar pentru chintesenta industriei auto : Audi va face, Audi va drege. Yeah, right, next?
1) Nu sunt Loganist, nu am nicio treaba cu Loganul doar ca nu suport cazanele SH din 1900 toamna.

2) Cum ai dedus tu aia referitor la alfa ? Am scris eu asa ceva ? Citesti printre randuri sau vorbim impreuna si ne intelegem separat ? AI simtit nevoia sa scrii aia, nu ? De la a afirma ca exista multe asemanari de la o generatie la alta e cale lunga pana la ce ai spus tu. NU imi amintesc sa fi zis de Alfa ca face masini urate si plictisitoare, dar cine stie, poate in alta viata. Sunt multe modele frumoase care imi plac. Poate cuvintele capata alt sens la tine pe monitor .

@ Ionut - ti se pare, nu cred ca ma fugit nicaieri, suntem pe un forum, ceva virtual, ce te face sa crezi ca as fugi ? In plus daca tu nu vezi (desi sigur le vezi) diferentele de la un model la altul la Audi asta nu inseamna ca nu sunt. Forma in general, grila, farurile, spoilerele si multe altele. Oricum diferentele sunt mai multe ca la Alfa, suficient incat sa te iei de altceva dar nu de partea cu design-ul.

*Personal note: oamenii care nu stiu sa citeasca, amesteca cuvintele si scot ceva total diferit din ele nu merita bagati in seama, conceptul de a vorbi impreuna si a te intelege separat nu isi are locul aici. Aceeasi problema ca si in cazul thread-ului benzina vs motorina. Unii ziceau ca banii din consum ii amortizezi doar daca faci 30-40k+ km anual, tu intelegeai ca ei ziceau ca un motor pe benzina consuma cat unul pe motorina, si asta in 2-3 etape. Suficient sa iti faci o parere cat merita sa pierzi timpul tastand...

Last edited by _anaconda_; 06-10-09 at 13:33.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:38   #852
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Vă īnţepati de nu mai puteţi, şi despre AMG, RS şi M vorbim doar sporadic.
Ar ajuta totusi şi ceva experienţă practică īn discuţiile concrete, dar sunt multe aspecte pe care oricum le discutăm doar teoretic.
Să īncercăm să nu devenim agresivi, vă reamintesc, vorbim doar despre nişte fiare din care diverşi acţionari fac mulţi bani, noi doar le privim şi cam atāt
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:21   #853
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

@ Razvan GTR: am mai auzit stirea. Care e sursa? fiindca bogdan_wrc are dreptate, pe RS6 e biturbo.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:10   #854
AppleOfAutoIndustry

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 19
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cel mai mare producator de 4WD din lume:Audi...http://www.autospies.com/news/Audi-M...armaker-48542/

Doi la mana, unde scrie la "carte" ca o masina sport trebuie sa fie supraviratoare si nu neutra?Nu cumva neutralitatea in viraje o cauta toti pilotii?Nu cu asta te mandresti cand conduci la limita si masina e in control deplin pentru ca poti urca in viteza fata de una RWD?! Neutralitatea e adoptata de Porsche, Ferrari, Lamborghini, Aston Martin, Audi, etc. De bmw nu prea... de ce?Senzatii tari M?Nu prea cred.

Neutralitatea e punctul culminant al unei masini sport, e acel lucru care si-l doresc toti producatorii dar nu toti ating acest prag. Cat despre RS6 e clar ca e cel mai neutru si mai sigur din liga celor trei, adica M5 si E63. Tocmai acest lucru il face cel mai dezirabil.
Senzatia de sportivitate la volan nu vine de la supravirare ci de la felul in care masina comunica cu soferul in orice moment si felul in care raspunde masina la comenzile soferului.

Toti redactorii auto si expertii in pilotaj au punctat mereu neutralitatea in fata supravirarii ca fiind cea mai importanta si cu adevarat greu de obtinut.
Ce avantaje are un M5 sau un E63 AMG in fata unui RS6?
E mai rapid?Mai frumos?Are mai multe optionale?E mai sigur?E mai scump si mai rar?
Are tehnologie mai avansata?Are frane ceramice de 420mm? Ce are in plus?
O sigla?Ca e BMW sau Mercedes? Sau ce anume?
Eu unul si nu numai nu vad nici un plus in fata lui RS6 din partea celor doua masini...
Singurul care ar fi e ca la M5 nu platesti reviziile, dar asta nu mai conteaza asa tare avand in vedere nivelul financiar la care trebuie sa fii sa detii unul din cele 3 masini.

BMW produce masini bune dar atata timp cat exista Audi cu ale sale RS-uri de ce sa alegi BMW?Ce intelegeti voi prin senzatii?Eu unul consider ca senzatiile sunt similare din propria mea experienta cu ambele game de masini...doar ca la bmw daca supravirezi e o senzatie putin mai mare, dar pentru asta e facut bmw?sa faci scart si sa simti, ce?Eu stiam ca o masina sport trebuie sa iti ofere control deplin si placere in conducere nu supravirare....
AppleOfAutoIndustry is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:49   #855
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cu asta sunt perfect de acord:
Quote:
Ce are in plus?
O sigla?Ca e BMW sau Mercedes? Sau ce anume?
Eu unul si nu numai nu vad nici un plus in fata lui RS6 din partea celor doua masini...

Acuma sa vezi discutii...
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -