Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-09, 19:42   #241
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

audi nici nu se compara cu bmw..nici macar la 4x4..
https://video.google.com/videoplay?do...83197544018466
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 19:42   #242
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Poftim?! Tu tot pe fixatia ta ai ramas?! Unde naiba toate audi-urile arata la fel?! A5 ca ce arata?! TT, R8, A3? A8? ca ce arata astea?! Sigur ai nevoie de dioptrii..
Din contra la design Audi e no1 orice ar fi, se vede si din preferintele expertilor in design si premiilor luate precum si pe strada...cand trece un Audi nou cu led-urile acelea spectaculoase si grila foarte frumos conturata te trec fiorii, vezi imediat ce inseamna masina frumoasa, pe cand la bmw e monotonie totala...sa nu mai zic de interior care ala da neschimbat de 15 ani...
RS e mult peste M si chiar AMG si sunt toate 3 in aceeasi liga, cum adica sa vii tu "ca desteptul" sa zici ca aici razboiul e intre M si AMG?))
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 19:45   #243
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Poftim?! Tu tot pe fixatia ta ai ramas?! Unde naiba toate audi-urile arata la fel?! A5 ca ce arata?! TT, R8, A3? A8? ca ce arata astea?! Sigur ai nevoie de dioptrii..
Din contra la design Audi e no1 orice ar fi, se vede si din preferintele expertilor in design si premiilor luate precum si pe strada...cand trece un Audi nou cu led-urile acelea spectaculoase si grila foarte frumos conturata te trec fiorii, vezi imediat ce inseamna masina frumoasa, pe cand la bmw e monotonie totala...sa nu mai zic de interior care ala da neschimbat de 15 ani...
RS e mult peste M si chiar AMG si sunt toate 3 in aceeasi liga, cum adica sa vii tu "ca desteptul" sa zici ca aici razboiul e intre M si AMG?))
afara e vopsit gardu..inauntru leopardu.. finisaje foarte aiurea la audi..unde te uiti vezi numai plastic..deocamdata audi nu au o treaba cu frumusetea..una e sa stai intr-un mercedes..scaunul e un fel de fotoliu..unde te uiti vezi numai piele si lemn..tie drag sa stai in masina..sa o conduci..mai ales un interior de piele crem..mai mare placerea sa conduci o asemenea masina..pe cand la audi vezi numai plastic..

http://z.about.com/d/cars/1/0/a/u/ag_07e63_interior.jpg

http://z.about.com/d/cars/1/0/4/z/rs6avant_dash.jpg
__________________

Last edited by Bogdan2fsc; 28-06-09 at 19:51.
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 19:48   #244
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

La toti producatorii masinile seamana putin intre ele, nu stiu unde le vezi tu asa mici deosebiri la Audi. Uita-te la Alfa, ca seamna mult intre ele, BMW au fata aia de 80 de ani etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 19:52   #245
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Plastic in Audi?)) Bah tu stii ce vb?! Maaama ce om... tocmai ce am fost la dealer si stiu exact cum se simte un A5 si un A5 Cabrio si cum te simti in el. A5 Cabrio era cu piele maronie Audi exclusive, criminal interiorul, nu scartaia, pic de materiale ieftine, numai calitate si ansamblare fara cusur. Sa iti zic ce am vz la bmw?! La torpedou spatiu urias de imbinare intre materiale, bord foarte banal a la anii '80 si materiale foarte nasoale. Imi pare rau dar interioarele de Audi au iesit mereu in ultimii ani pe primul loc la calitate, finisaje fara cusur si design...peste tot scrie:in interior audi n-are rival, e prea bine imbinat, prea placut la atingere, e aproape perfect.
Nu exista interior de Audi single frame urat sau cu materiale plasticoase nasoale, ba chiar in Mercedes scartaie noul plastic in C klass nou si in ML, dar in Audi n-ai sa vezi asta. Mai testeaza ca minti de ingheata apele.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 19:58   #246
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Plastic in Audi?)) Bah tu stii ce vb?! Maaama ce om... tocmai ce am fost la dealer si stiu exact cum se simte un A5 si un A5 Cabrio si cum te simti in el. A5 Cabrio era cu piele maronie Audi exclusive, criminal interiorul, nu scartaia, pic de materiale ieftine, numai calitate si ansamblare fara cusur. Sa iti zic ce am vz la bmw?! La torpedou spatiu urias de imbinare intre materiale, bord foarte banal a la anii '80 si materiale foarte nasoale. Imi pare rau dar interioarele de Audi au iesit mereu in ultimii ani pe primul loc la calitate, finisaje fara cusur si design...peste tot scrie:in interior audi n-are rival, e prea bine imbinat, prea placut la atingere, e aproape perfect.
Nu exista interior de Audi single frame urat sau cu materiale plasticoase nasoale, ba chiar in Mercedes scartaie noul plastic in C klass nou si in ML, dar in Audi n-ai sa vezi asta. Mai testeaza ca minti de ingheata apele.
cine ti-a zis tie ca scartaie ? )))) auzi..acum nu te superi pe mine...te platesc aia de la audi sa le faci reclama?ai discount daca te zbati atat pe un forum?cumpara-ti un audi ... aratani-l si noua..mergi cu el .. vezi cum se simte.. si dupaia vi la mine sa te plimbi un pic cu c-classu sa-mi zici ce parere ai despre el..a am uitat sa-ti zic..este un c-class din '96..
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 20:01   #247
sss44
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 114
Member of:
[VW]
Talking Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
"Jignire" sa compari RS cu M?)) "Adevarul" e ca "numai bmw" scoate 100CP/l din motoare normal aspirate...ce chestie...RS4 4.2 420CP, R8 V10 5.2 525CP, exact 2 motoare normal aspirate au si BMW-urile asa ca nu mai face remarci cretine ca te faci de ras.
Iar sa nu incepem cu comparatiile ca sunt de prisos. Unu la mana, RS sunt cu 5-15000 euro mai scumpe ca un M, mai rare, mai exclusiviste, mult mai frumoase, mult mai rapide, mult mai sigure, cu o imagine mult mai mare de marca si in special la capitolul design(Audi are deja 100 de ani, BMW 80 de ani), etc.
Nu exista rival de la BMW M sa poate sa bata un RS in productie de serie la ora actuala si nici pe viitor. M5/M6 sunt zapacite amandoua de RS6, R8 V8 si V10 nu are rival, nici viitorul M6 din 2020 n-o sa poata sa aiba performantele R8 V10, doi la mana vine acum RS5 Coupe sa casapeasca M3 Coupe, iar viitorul RS4 sa il faca praf inca odata pe "marele" M3 sedan.... sa nu incep sa zic ce face TT-RS din Z4, ASTA E UMILINTA...
Auzi mah la el, "desteptul" ca RS nu se compara cu M)))Vai de tine...pai normal la cat costa un RS, o rabla M la mana a 5-a e mai ieftina pt oameni ca tine care stau cu capul in nori visand la agatat "fraiere" cu "scartul lui peste" de pe BMW)) Pentru placerea de a fi "destept".
4.2 420cp si 5.2 v10 sunt motoare bi-turbo... 5.0 V10 de la bmw asiprat - 507cp..... In fine cand vine vorba de performanta pt circuit, divizia Motorsport de la Bmw e peste AMG, RS ...... Tu compari M5 , care e un model vechi, cu RS6 nou...comparatia ar fii mai buna cu vechiul RS6, care era spulberat de M5 la toate capitolele. M6 nu se compara cu R8, e in alta clasa... R8 e super-sport.... bla bla.... faci niste comparatii puerile si lipsite de sens... Chiar daca detin masini din grupul VAG , si sunt fan.... tot timpul voi avea respect pt divizia M de la BMW, sincer sunt cei mai buni in acest segment....
sss44 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 20:05   #248
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ahhh sa iti explic ceva... amicul meu cel mai bun are 3 Mercedes-uri modele noi, un E280CDI, un ML 320CDI Edition 10 si un S350 si crede-ma le-am condus pe toate o perioada lunga la drumuri lungi si am facut ceva teste cu ele incat sa imi dau seama de toate calitatile si imperfectiunile lor destule de putine sincer dar crede-ma la bord Mercedes foloseste materiale destul de moi si scartaie pe drumurile noastre, in schimb la Audi bord-ul e mai masiv dar cu aceleasi materiale FARA PLASTIC cum zici tu dar n-ai dreptate si nu scartaie nici la drumurile noastre, plus ca per total e mai bine incgheta audi-ul. Si am condus de toate ca sa imi fac o parere personala bine definita.
Mercedes nu prea are ce cauta in RO ca nu sunt facute pt drumuri proaste, sunt facute pt silentiozitate si confort, iar la noi nu exista asa ceva, te enervezi usor ca incepe sa sune vreun scartait cand ti-e lumea mai draga. Cel mai bine inchegat impotriva zgomotelor este S care e magnific, aluminiul e mai gros si mai dur, lemnul mai bine lipit si per total pielea incepe sa amortizeze in proportie de 99% majoritatea zgomotelor, dar la calitatea fabricatie si materialelor si mai ales durabilitate Audi ramane no1. Ei investesc in interior cat bmw si mercedes la un loc, ba chiar au obsesie pe chestia asta si se vede si mai ales se simte la atingere foarte repede.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 20:09   #249
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Anul trecut campionatul l-a luat Audi asa ca taci ca nu stii ce vb.
Ahhh si am uitat de Le Mans unde Audi a zapacit tot ce misca, inclusiv Porsche, Aston Martin, etc.

Deci Le Mans 24H, American Le Mans Series, DTM, Raliurile din anii '80 si desigur sageata argintie... BMW nu inseamna nimic pe langa istoria Audi si mai ales in motorsport.

Sa iti reamintesc ca Audi a inventat configuratia cu motorul central?! Ahhh ce chestie...
In Le Mans a pierdut in fata lui Peugeot.
in DTM nimic notabil, e un campionat national, fix pix.
Raliurile din anii 80 = 2 titluri la constructori. (Lancia 6 consecutive)
Motor central: Benz Tropfenwagen 1923... astia au fost primii.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 20:26   #250
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
In Le Mans a pierdut in fata lui Peugeot.
in DTM nimic notabil, e un campionat national, fix pix.
Raliurile din anii 80 = 2 titluri la constructori. (Lancia 6 consecutive)
Motor central: Benz Tropfenwagen 1923... astia au fost primii.
Adevarul este ca la cat a dominat Audi in LeMans era si timpul pentru o pauza. Dar am o presimtire ca o sa fie mica de tot .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 20:37   #251
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Plastic in Audi?)) Bah tu stii ce vb?! Maaama ce om... tocmai ce am fost la dealer si stiu exact cum se simte un A5 si un A5 Cabrio si cum te simti in el. A5 Cabrio era cu piele maronie Audi exclusive, criminal interiorul, nu scartaia, pic de materiale ieftine, numai calitate si ansamblare fara cusur. Sa iti zic ce am vz la bmw?! La torpedou spatiu urias de imbinare intre materiale, bord foarte banal a la anii '80 si materiale foarte nasoale. Imi pare rau dar interioarele de Audi au iesit mereu in ultimii ani pe primul loc la calitate, finisaje fara cusur si design...peste tot scrie:in interior audi n-are rival, e prea bine imbinat, prea placut la atingere, e aproape perfect.
Nu exista interior de Audi single frame urat sau cu materiale plasticoase nasoale, ba chiar in Mercedes scartaie noul plastic in C klass nou si in ML, dar in Audi n-ai sa vezi asta. Mai testeaza ca minti de ingheata apele.
Ne mai lasi o data cu Vw-ul mai scump al tau!!!!
Ai si niste argumente superficiale si subiective: "bord foarte banal a la anii '80 si materiale foarte nasoale." "finisaje fara cusur si design..." de sta matza in coada :P

Last edited by Gixer; 28-06-09 at 20:42.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 22:36   #252
gabit

Stage 3
 
gabit's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 159
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

.............................
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	13062009213.jpg
Views:	117
Size:	147.8 KB
ID:	986836  

Last edited by aleks; 29-06-09 at 13:43.
gabit is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 22:43   #253
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

pentru mine AMG este baza orice ar fi. chiar daca M e mai vechi, e mai performant e mai bun e mai si mai .... AMG pentru mine are acel ceva
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 11:48   #254
SweetBoy

Stage 5
 
SweetBoy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 322
Member of:
[DACIA]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

AMG. condus mercedes CLK 240 AMG si pana la 200 km/h pot spune ca nici nu am simtit cat de rpd s-a dus
SweetBoy is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 11:58   #255
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

CLK240AMG? ce e ala?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -