Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-11, 16:59   #2086
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Arata a pantof sport.
Mai bine pantof ... decat cosciug
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 22:34   #2087
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: AMG vs. M vs. RS

sarcofag?
audi in ceea ce priveste designul a dat un pas inapoi, dupa parerea mea, dar ca motoare a avansat.

cel mai mult ma bucura ca bmw are in dotare turbo sau bi-turbo/twin-turbo(la bmw nu se tine cont de ceea ce inseamna twin sau bi-turbo) o fac o masina de temut! viitorul inseamna turbo sau bi-turbo, mai ales cand vb de performanta.
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 22:41   #2088
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Asta e o chestie ciudata rau la fanii Bmw. Cand avea bmw motoare aspirate si altii turbo/biturbo, toti spuneau "da` frate, da` bmw e aspirat, 3 milioane de cai pe litru, asta e performanta pura".
Acum cand si bmw a trecut la biturbo s-a schimbat perspectiva. Acum biturbo e de viitor.

Daca nu ma credeti luati topicul asta si rasfoiti`l.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 00:40   #2089
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Asta e o chestie ciudata rau la fanii Bmw. Cand avea bmw motoare aspirate si altii turbo/biturbo, toti spuneau "da` frate, da` bmw e aspirat, 3 milioane de cai pe litru, asta e performanta pura".
Acum cand si bmw a trecut la biturbo s-a schimbat perspectiva. Acum biturbo e de viitor.

Daca nu ma credeti luati topicul asta si rasfoiti`l.
Suferi si tu ca toti fan-boy-i Bmw ... chill ... pur si simplu astea sunt cerintele economice si de mediu, toti producatorii o sa turbeze in cele din urma, pana si Ferrari, Honda, etc ...ideea e alta: ca nu poti sa spui ca motoarele sunt proaste, mai ales ca de cand au aparut, au si inceput sa inhatzate premii si stii si tu ca sunt apreciate ... Sa nu mai spunem de reteta succesului (No.1 Premium Brand): cele mai performante, economice si putin poluante.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 00:44   #2090
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Nu sufar de nimic, era o simpla observatie.
Cand ziceau fanii audi ca bi-turbo e viitorul, fanii bmw ziceau ca audi nu sunt in stare sa faca aspirate ca bmw asa ca fac turbo. Acuma bmw face tot cu turbo.
Vreau sa`i aud acum. Ca se duce era aspiratelor bmw.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 11:50   #2091
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Nu sufar de nimic, era o simpla observatie.
Cand ziceau fanii audi ca bi-turbo e viitorul, fanii bmw ziceau ca audi nu sunt in stare sa faca aspirate ca bmw asa ca fac turbo. Acuma bmw face tot cu turbo.
Vreau sa`i aud acum. Ca se duce era aspiratelor bmw.
Mdah, pai si de ce cazi in plasa lor, din moment ce iti dai seama ca sunt niste fan-boys, ajungi si tu sa iti pui problema ca si ei ... si ce ai rezolvat ? Eu sunt admirator BMW, si in in ultimul timp, am f. multe lucruri de reprosat firmei ....dar pe de alta parte inteleg ca in unele cazuri nu au avut de ales, practic cu recesiunea asta mondiala, s-au schimbat radical preferintele consumatorilor si culmea e ca dintre toti producatorii premium, ei au anticipat cel mai bine tendinta si au ajuns sa fie si producatorul no.1. La ora actuala designul s-a cam "audizat", au inceput sa scoata o gramada de SUV-uri (au mare succes in schimb cu ele) si GT-uri inutile si s-au cam ingrasat (se lucreaza pt combaterea ei, Audi si Mercedes le-au luat-o inainte, dar vor recupera), astea ar fi cateva chestii ce imi dispac la ora actuala. Imi placea filozofia BMW din epoca "E46", motoarele in linie si imi placea faptul ca sunt la vanzari sub Mercedes. Pe de alta parte ce imi place in continuare la aceasta firma, este faptul ca atunci cand scot un motor nou (fie el si biturbat) sau o tehnologie noua (x-drive, ed, etc) ai parte de ceva cu adevarat de top, iar la ora actuala BMW ii cam tine in "sah tehnologic" pe cei de la Mercedes si Audi, avand masinile cele mai performante, cele mai economice si mai putin poluante. In plus au progresat si la capitolul finisaj interior, depasindu-i pe Mercedes la ora actuala (Audi sunt imbatabil de mult timp la capitolul interior).
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 11:56   #2092
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Mdah, pai si de ce cazi in plasa lor, din moment ce iti dai seama ca sunt niste fan-boys, ajungi si tu sa iti pui problema ca si ei ... si ce ai rezolvat ? Eu sunt admirator BMW, si in in ultimul timp, am f. multe lucruri de reprosat firmei ....dar pe de alta parte inteleg ca in unele cazuri nu au avut de ales, practic cu recesiunea asta mondiala, s-au schimbat radical preferintele consumatorilor si culmea e ca dintre toti producatorii premium, ei au anticipat cel mai bine tendinta si au ajuns sa fie si producatorul no.1. La ora actuala designul s-a cam "audizat", au inceput sa scoata o gramada de SUV-uri (au mare succes in schimb cu ele) si GT-uri inutile si s-au cam ingrasat (se lucreaza pt combaterea ei, Audi si Mercedes le-au luat-o inainte, dar vor recupera), astea ar fi cateva chestii ce imi dispac la ora actuala. Imi placea filozofia BMW din epoca "E46", motoarele in linie si imi placea faptul ca sunt la vanzari sub Mercedes. Pe de alta parte ce imi place in continuare la aceasta firma, este faptul ca atunci cand scot un motor nou (fie el si biturbat) sau o tehnologie noua (x-drive, ed, etc) ai parte de ceva cu adevarat de top, iar la ora actuala BMW ii cam tine in "sah tehnologic" pe cei de la Mercedes si Audi, avand masinile cele mai performante, cele mai economice si mai putin poluante. In plus au progresat si la capitolul finisaj interior, depasindu-i pe Mercedes la ora actuala (Audi sunt imbatabil de mult timp la capitolul interior).
Niste linkuri, ceva? Ca din gura e usor.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 17:04   #2093
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Niste linkuri, ceva? Ca din gura e usor.
Acuma am observat ca am postrat unde nu trebuia, ma refeream la Mercedes vs. Bmw vs. Audi ... teste au tot fost ... ia orice test cu motorizari similare si citeste cifrele din dreptul acceleratiei, consumului de carburant, etc ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 18:32   #2094
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Aveam un post pe cealalata sectiune unde 530d pierde in fata noul A6 3.0 tdi integral, la consum.

Referitor la accelerati , 0-100 km/h

530d : 6.3s
E350 cdi : 6.2s
A6 3.0 tdi : 6.1s .
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 18:43   #2095
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Nu e nimic rau in faptul ca M mananca bataie la toate capitolele de la RS.
Mananca bataie de la cel mai bun.
Apropo: ca tot a iesit din fabricatie de ceva timp RS-ul , care e mai exclusivist????
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 18:50   #2096
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: AMG vs. M vs. RS

datele despre consum sunt departe de adevar. un a6 q 3.0 tdi nu sonsuma in oras sub 12.xx, iar in carte dau 7.2l/100 km, ceea ce ma face sa rad TARE.

acum bmw turbo sau biturbo vs audi turbo sau biturbo se anunta foarte interesant.
bmw M aspirat tinea piept la audi biturbo, pai acum o sa stearga cu ei pe jos, cand lupta este "corecta"!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 19:04   #2097
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
datele despre consum sunt departe de adevar. un a6 q 3.0 tdi nu sonsuma in oras sub 12.xx, iar in carte dau 7.2l/100 km, ceea ce ma face sa rad TARE.
Ma repet ca si pe celalalt topic, consumurile date de fabricant sunt calculate dupa aceasi reglementare europeana si la audi cat si la bmw sau orice alt producator de autovehicule din Uniunea Europeana. Cum nici a6-le nu respecta ce declara producatorul, lafel se intampla si cu seria 5.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:30   #2098
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

https://www.youtube.com/watch?v=yF7qYoZdl2w
Sunt sigur ca se poate face la fel pe zapada si cu M si cu AMG nu?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:38   #2099
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
https://www.youtube.com/watch?v=yF7qYoZdl2w
Sunt sigur ca se poate face la fel pe zapada si cu M si cu AMG nu?

Nu, intr-adevar, nu se poate. Dar in schimb se poate face asta:
https://www.youtube.com/watch?v=cbFU4ue0MMA .
Si sunt convins ca si cu AMG se poate face ceva similar. Hai sa fim seriosi, ce face omul cu RS3 se poate face cu aproape orice masina 4x4.
Si oricum, snow drift poti face si cu un logan. Ce face baiatul cu m3 e mai greu.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 17:40   #2100
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Exact
Trebuie sa fii pilot si sa ai o masina preparata altfel ajungi in cele 75% bmw-uri din rubrica "Accidente" de pe 4t.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -