Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-07, 02:09   #121
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Pot Sa Spun Ca Aici Und E Sunt Eu Acum Exista O Multime De Toyota Supra Care Mai D E Care Incintatoate Ce S A Zic Nu Pot Spune Decat Ca Sunt Masini Care Trec Testul Sportivitate Cu Brio Si Se Incadreaz A In Segmentul Spor .

Nici M3 Nu Este O Masina Rea Dar Sa Ascultati Toyota Supra Pe Viu Sa Auziti Se Sunet Face Ramaneti Blocati Citeva Secunde Bune , Deci Nu Este O Masina Rea Mai Ales Pt Ani Ei De Fabricatie






Poate In Viitor Ma Va Pricopsi Si Pe Mine Dumnezeu Cu Una
Daca Cistig La Loto
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 10:37   #122
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Acum am vazut ca ai 19 ani... Mi-e cam greu a cred ca ai condus tu tot felul de supra... In fine.
Si nu ai cum sa determini TU daca o masina e mai buna decat alta pana nu mergi cu ele... Inca un thread plin de copii care joaca nfs prea mult
Poate ii zici asta la baiatu cu quatroportele si Impretza din Bucuresti care are 16 ani asta .....
Si chiar dak leai condus ..atata timp cat nu e a ta ...in 20 de min de condus masina iti garantez k nu ai cumsa iti faci o impresie prea ampla despre comportamentul si performantzele ei pe sosea ...
Crezi k in cateva minute de condus poti sa iti dai seama dak o supra e mai buna decat un M3 ... ...mda ..mai lamurit ... Multe chestii se intampla in timp ce conduci o masina ....suspensia ..evacuarea ...sunetul motorului ...toate astea iti pot juca feste si sa iti dea impresia k una merge mai bine decat cealalata ... Pana nu se ajunge la cifre si la factori exactzi ..nu se discuta nici o performantza ...
Ce frumos ar fi dak reglementarile din Formula 1 ar fi la ochi nu ?????? ia zii omule ....ce bine ar fi asta ... Poate ar trebui de acu sa scoatem si Dynourile ....ar fi mai bine sa le testam pe toate pe strada ..." mda ..asta are cam ..250 de cai la 5500 ture ...si vreo 400 Nm la 2500 da ...e bine asa .. " lasama sa ma prapadesc putin de ras ...
Dami un exemplu prin care poti evalua altfel performantzele autovehiculelor ..dak nu cu termeni matematici ....???? coeficientzi de putere ...timpi ...etc...
Foarte bine putea spune si Clarkson ...mda ..un F430 e mai rapid decat o Zonda F ...doar pt k ii placea Ferrari mai mult ...asa e si cum multi de pe forumul asta care se cred invatzatzi ...
Si da frate ...la varsta care o am eu ..nu imi permit sa imi cumpar o Supra ...sau M3 ..pt k sunt vai de capu meu ..si nu ma nascut mama sub sonda de petrol ..si nu am de unde ...dar ..totusi ..sa imi zici u mie ...k am 19 ani ...si k ...stau si visez Fast & Furious ...Shefu ..lasama ...nu ma cunosti ..nu te cunosc ...dar eu macar nu am vorbit aberatzii pe topicul asta ..si mam bagat in seama asa ..k sa postez si eu ceva ...puteai sa zici ceva cu cap ...

Respect ...si poate ajungem la o concluzie ...
__________________
This here is Opel country ... On a quiet day you can almoast here de VW rusting and falling apart ...
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 11:39   #123
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

acum suntem subiectivi.....putini sunt cei care au condus amandoua modelele si factorul decisiv e favorita fiecaruia.....bmw fiind mai des intalnit aici...automat o sa iasa invingatooor

cat despre acei timpi de 6,4 sec 100 cred a e aberatie....odata ce toate revistele de specialitate au testat-o si reiesea cam 5 sec.

eu nu am condus mk4,ci doar mk3 si am fost propietar ceva timp dar din ce-am vazut pe viu in emirate.....vb cuiva de mai inainte...cand trecea pe langa tine rramaneai mut cateva secunde.....in realiatate arata mult mai impresionata supra decat in poze

o zi buna tuturor
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 11:47   #124
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Intradevar ...Supra e mult mai impunatoare k aspect decat M3 ....dar ...M3-ul mi se pare putin mai bine construit si legat ....

Nu zic k nu ..timpul de 5 sec e o aberatzie ..dar precum am scris is mai sus....sunt 2 specificatzii ..diferite k putere , greutate si timpi ...

0-60 MPH = 5 sec
0-100 kmh= 6.4 sec
diferentza e doar de 4km/h ....oricum ..de la 96 pana 100 km/h nu dureaza 1.4 sec ....dar exista o marja de eroare intre cei 2 timpi ...de aiai am cerut sa se explice diferentza de putere , greutate , si performantze .pt a determina dak intradevar ...e vorba de o greseala ..sau intradevar exista 2 modele diferite ..rapoartele la cutie erau identice ..deci ...puterea asemanatoare ..variatzii f mici de putere ..poate curbura e diferita ? ...Acu stau si ma gandesc dak benzina cu care a fost testata e altfel ..se poate lua in calcul si asta ????? poate exista intradevar o diferentza ...
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 15:17   #125
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Nu stiu de unde va luati voi ciferele dar am urmarit discutii despre masina asta de ani de zile pe forumuri dedicate pietei JDM.
Supra scotea suta in 4,6 secunde, in realitate are 320 cai putere si in jur de 450 Nm torque...iar fara limitator de viteza maxima prindea 290km/h...sfertul de mila in 13.1 secunde. M3-ul contemporan, pisica cred ca, nici nu se apropie de cifrele astea. De posibilitati de performance tuning nici nu mai amintesc...iar fiabilitate...sa fim seriosi doar e toyota.
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 15:18   #126
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

eu zic ca la data lansarii ei era chiar bine construita si legata.....acum o putem compara numai cu m3 pisica,omologul ei la acea vreme

f multe au venit cu cut automata,si posibil sa se fi strecurat totusi o greseala.....de tipar acolo
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 16:26   #127
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Dak e sa facem comparatzia intre Supra '93 >>> M3 '93 nu intra in discutzie ...supra castiga ....k si performantze , fiabilitate , design ....dar ..de comparata M3 2000 cu Supra ..totusi ..e diferentza ...

Ceea ce nu imi place deloc la Supra ...este motorul ..biturbo ...si ..totusi ..abia trece de 110 cp / litru ....asta ma supara ...dar ...inteleg ingrijorarea pt fiabilitate ..

M3 Pisicutza din pc meu de vedere ..este unul din cele mai nereusite serii 3 .... nu imi place deloc ...si nici nu mi se pare deloc competitiv ...prefere sa nu discut ...
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 17:47   #128
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Low_Ridah View Post
Poate ii zici asta la baiatu cu quatroportele si Impretza din Bucuresti care are 16 ani asta .....
Si chiar dak leai condus ..atata timp cat nu e a ta ...in 20 de min de condus masina iti garantez k nu ai cumsa iti faci o impresie prea ampla despre comportamentul si performantzele ei pe sosea ...
Crezi k in cateva minute de condus poti sa iti dai seama dak o supra e mai buna decat un M3 ... ...mda ..mai lamurit ... Multe chestii se intampla in timp ce conduci o masina ....suspensia ..evacuarea ...sunetul motorului ...toate astea iti pot juca feste si sa iti dea impresia k una merge mai bine decat cealalata ... Pana nu se ajunge la cifre si la factori exactzi ..nu se discuta nici o performantza ...
Ce frumos ar fi dak reglementarile din Formula 1 ar fi la ochi nu ?????? ia zii omule ....ce bine ar fi asta ... Poate ar trebui de acu sa scoatem si Dynourile ....ar fi mai bine sa le testam pe toate pe strada ..." mda ..asta are cam ..250 de cai la 5500 ture ...si vreo 400 Nm la 2500 da ...e bine asa .. " lasama sa ma prapadesc putin de ras ...
Dami un exemplu prin care poti evalua altfel performantzele autovehiculelor ..dak nu cu termeni matematici ....???? coeficientzi de putere ...timpi ...etc...
Foarte bine putea spune si Clarkson ...mda ..un F430 e mai rapid decat o Zonda F ...doar pt k ii placea Ferrari mai mult ...asa e si cum multi de pe forumul asta care se cred invatzatzi ...
Si da frate ...la varsta care o am eu ..nu imi permit sa imi cumpar o Supra ...sau M3 ..pt k sunt vai de capu meu ..si nu ma nascut mama sub sonda de petrol ..si nu am de unde ...dar ..totusi ..sa imi zici u mie ...k am 19 ani ...si k ...stau si visez Fast & Furious ...Shefu ..lasama ...nu ma cunosti ..nu te cunosc ...dar eu macar nu am vorbit aberatzii pe topicul asta ..si mam bagat in seama asa ..k sa postez si eu ceva ...puteai sa zici ceva cu cap ...

Respect ...si poate ajungem la o concluzie ...

In ceea ce priveste comparatia intre masini. Mai bine o conduc 20 minute decat sa citesc 20 de review-uri. Si nici nu ma cred invatat daca asta ai vrut sa sugerezi, eu vorbesc si imi dau cu parerea numai dupa ce am interactionat cu o masina nu dupa ce am vazut la TG sau am citit in nu sh ce revista. Din experienta mea personala iti pot spune cu certitudine ca o mare parte a jurnalistilor auto spun numai prostii.
Ai o atitudine cam agresiva... In fine, eu doar faceam niste observatii. NU te-am intrebat de ce nu te-ai nascut sub o sonda de petrol, doar am dedus din post-urile tale ca ai o experienta extensiva cu Toyota supra. Si mi s-a parut usor ciudat la 19 ani. Si cu toate ca tu poate crezi ca stii totul despre masini la varsta ta... ei bine NU STII. Si nu mai scrie posturi asa lungi ca nu am rabdare sa citesc
Am incheiat conversatia cu tine.

Last edited by ameer; 28-06-07 at 17:51.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 20:06   #129
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
In ceea ce priveste comparatia intre masini. Mai bine o conduc 20 minute decat sa citesc 20 de review-uri. Si nici nu ma cred invatat daca asta ai vrut sa sugerezi, eu vorbesc si imi dau cu parerea numai dupa ce am interactionat cu o masina nu dupa ce am vazut la TG sau am citit in nu sh ce revista. Din experienta mea personala iti pot spune cu certitudine ca o mare parte a jurnalistilor auto spun numai prostii.
Ai o atitudine cam agresiva... In fine, eu doar faceam niste observatii. NU te-am intrebat de ce nu te-ai nascut sub o sonda de petrol, doar am dedus din post-urile tale ca ai o experienta extensiva cu Toyota supra. Si mi s-a parut usor ciudat la 19 ani. Si cu toate ca tu poate crezi ca stii totul despre masini la varsta ta... ei bine NU STII. Si nu mai scrie posturi asa lungi ca nu am rabdare sa citesc
Am incheiat conversatia cu tine.
Dak citeai posturile mele ..si nu ti separeau atat de lungi ...si nu credeai k zic doar baliverne in ele ..poate vedeai si realizai k nu cred k jtiu totul despre masini ..... aproape in fiecare post am intrebat dak informatziile sunt corecte ..si miam dat cu parera ....

Chiar dak am 19 ani ...si...chiar dak u ai 23 si ma privesti k un drac impielitzat ce nu stie absolut nimic ...totusi ..am reusit sa fac ceva in domeniu auto ..si am stat mare parte din timpul meu cu capul sub capota ...Ideea e k imi place ...si ..mare parte din ce am invatzat ..am invatzat din practica ...sunt sigur pe mine ...din simplu fapt k tot ce am citit sau am vazut am executat ...

Desi varsta ar trebui sa isi puna o amprenta aici din cele spuse de tine ..singurul lucru care a reiesit este k eu sunt un copchil prost si ink ma joc cu masinutzele pe covor ..si u ejti Jeremy Clarkson si nu vorbesti cu scursurile societatzii ..si nici nu iti place sa ascultzi ce zic altii ..dapai sa mai citesti romanul asta de post ...

Deci ...zimi o informatzie palpabila ...prin care sa determinam care masina e mai buna....M3 ...sau ..Supra ...chiar te rog ...e singurul fel in care vei putea avea dreptate ....si sa imi aratzi k intradevar eu gresesc ...si u ejti invatzatul ...

Dorintza mea nu este sa te jignesc in nici un fel ..nu sunt nervos ...nu imi place cearta ...iubesc masinile ...pt k asta e viatza mea ...

Respect ...si bafta
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 20:43   #130
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

se zicea in paginile anterioare supra vs m3 pe circuit virajat
ca masini stock nu stiu care ar domina decat din granturismo
dar ca race version supra n are ce discuta cu m3
in campionatl japonez de turisme supra le da ture avans si m3-urilor si chiar si la 911
si .. stock banuiesc ca e la fel.. ce face m3 cu caroserie derivata dintr -o berlina contra unei masini sport, cu alta latime alta inaltime si tot asa ..?
!41! is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 21:41   #131
daco_dac

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 46
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Sunt 2 conceptii diferite.m3 stock este mai buna decat o supra stock, insa o varianta modificata de supra...da...face m3-ul modificat.Oricum...sunt fan bmw...si daca ar fi sa aleg intre astea 2 masini as alege oricand m3-ul...este pe gustul meu.Iar daca e vb sa vorbim de motoare puternice am vazut un film cu seria 7 modificat...nu avea peste 1000 de cai, dar avea 700+ si ii folosea chiar pe toti
daco_dac is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 01:37   #132
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Low_Ridah View Post
Dak citeai posturile mele ..si nu ti separeau atat de lungi ...si nu credeai k zic doar baliverne in ele ..poate vedeai si realizai k nu cred k jtiu totul despre masini ..... aproape in fiecare post am intrebat dak informatziile sunt corecte ..si miam dat cu parera ....

Chiar dak am 19 ani ...si...chiar dak u ai 23 si ma privesti k un drac impielitzat ce nu stie absolut nimic ...totusi ..am reusit sa fac ceva in domeniu auto ..si am stat mare parte din timpul meu cu capul sub capota ...Ideea e k imi place ...si ..mare parte din ce am invatzat ..am invatzat din practica ...sunt sigur pe mine ...din simplu fapt k tot ce am citit sau am vazut am executat ...

Desi varsta ar trebui sa isi puna o amprenta aici din cele spuse de tine ..singurul lucru care a reiesit este k eu sunt un copchil prost si ink ma joc cu masinutzele pe covor ..si u ejti Jeremy Clarkson si nu vorbesti cu scursurile societatzii ..si nici nu iti place sa ascultzi ce zic altii ..dapai sa mai citesti romanul asta de post ...

Deci ...zimi o informatzie palpabila ...prin care sa determinam care masina e mai buna....M3 ...sau ..Supra ...chiar te rog ...e singurul fel in care vei putea avea dreptate ....si sa imi aratzi k intradevar eu gresesc ...si u ejti invatzatul ...

Dorintza mea nu este sa te jignesc in nici un fel ..nu sunt nervos ...nu imi place cearta ...iubesc masinile ...pt k asta e viatza mea ...

Respect ...si bafta
E ok... ai inteles gresit posturile mele. Ideea e ca e foarte foarte greu sa compari masinile astea doua si in general orice alte doua masini fara sa ai o experienta cu ele. Eu sustin ca multe dintre informatiile pe care le gasesti pe net sunt subiective. De ex: Avem un propietar de Supra, foarte putini dintre ei o privesc ca atare. Citeste un pic forumurile de supra de pe net. O sa vezi ca e plin de cretini care zic ca supra e cea mai tare masina din lume si ca ei au scos sub 10 sec pe sfert de mila si orice alte ineptii care iti fac parul maciuca. Si eu iubesc masinile, si imi place si forumul asta, dar aici sunt f multe discutii fara nici un fel de baza. M3 vs Supra... de ex. Si aici pe forum or fi unii care au condus supra, dar mult prea putini si daca sunt nu isi exprima opiniile. Sa ne luam asa dupa site-uri unde fiecare posteaza ce timp a facut el 0-100 sau etc e putin subiectiv nu crezi? Si nu ma intelege gresit, tocmai pentru ca iubesc masinile mi-ar placea ca acest forum sa aiba mult mai multa substanta. Nu e ok sa compari o masina pe hartie. POt sa iti dau N exemple de masini care sunt victorioase pe hartie si in viata reala sa fie egal cu 0.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 02:33   #133
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Supra TT vs M3 pisica stock amandoua = aleg supra , fiind un biturbo secvential, se elimina lag-ul si ai parte de senzatii pe toata plaja de turatii
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 13:33   #134
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Intradevar ....sunt multe metode de a testa o masina ..si niste date sunt putin relevante deodata ce ai masina in fatza ...dar ..precum nu avem masina ..nu putem compara nimic ..nu poti face nici un test ..si nu poti spune impresii ...

Singura metoda de fatza e sa compari masina cu nijte date ce au fost extrase de altzii ....

Oricum ...vad k concluzia e k ...Supra TT ia cupa ....M3 Pisik ...pierde ....dar....precum se analiza mai sus in paginile anterioare ...Supra TT vs M3 2000 ....desi nu este apropiat k ani ...dar ...eu zic k Supra este cu mult superioara M3 Pisik ..deci nu exista termen de comparatzie ...ramane doar M3 2000 ...
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 20:18   #135
BuzzYBalL

Stage 5
 
BuzzYBalL's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 804
Member of:
[Nissan]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

va certati si va impacati ca curvele alea betive dak imi permiteti sa adaug ceva cred ca nu este nimik concludent in acest topic ......
idea e ca supra e turbo sau bi iar m3 nu ....
io pun pariu ca o masina turbo cu putere mai mica poate intrece un aspirat cu mai multi ponei bineinteles diferente nu prea mari .... intre puterea maxima a celor doua
io zic sa comparam supra cu skyline r33 ar fi mai pe aceiasi lungime de unda dupa parerea mea ....
e clar ca m3 e mai raspandit la noi si uni dintre noi i-au mirosit fumul
japonia e una din tarile cu cel mai ridicat nivel de trai mi se pare normal sa fie foarte mult tuning pe acolo si in conditiile astea sa citim de supra de 1000cai si basme deastea ....
concluzie !!!!!!!!!!!! io zic ca cu aceiasi bani investiti in supra si bmw iesiti mai bine cu bmw ( este parerea mea personal in calitate de detinator de japoneza )
__________________

Last edited by BuzzYBalL; 29-06-07 at 20:20.
BuzzYBalL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -