Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-05, 14:05   #46
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"UNLORD\"
cred ca discutia AR TREBUI sa se poarte pe o comparatie dintre masini stock! si in concluzie cred ca e evident ca BMW RULES! cu tuningul pe ambele masini se poate merge departe si se poate discuta la nesfarsit desi cred ca tot BMW are potential mai mare (putere mai mare mai ales ca o ofera pe un motor aspirat).
vai da voi chiar nu pricepeti
cum sa compari supra din 93 cu m3 de acum ?!
las-o dreaq
compara tati supra mk4 TT din 93 , cu m3 din 93 , sa vedem ce iese
STOCK
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 11-07-05, 15:53   #47
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

EvLSant0S comparatia a mai fost,dar daca insisti...

------------------M3------------Supra
Capacitate------2990---------2997
Putere-----------286----------330
0-100 km/h-----6-------------6,4
0-1000m--------25,6----------25,9

Uite ce iese...
Race is offline   Reply With Quote
Old 08-09-05, 18:22   #48
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default

Supra MK4,cutie manuala 6trepte are 100 in 4,9-5,2 sec depinde de publicatiile pe care le-am citit.timpul de 6,4 este pt MK3,cu 235 cp.
apoi,motorul de supra 1jz,nuse prea auzit k,crapa asa repede,pe cand motoarele de m3....nu auzi de vrunul sa treca de 120.000km.
oricum mai are m3-ul de invatat de la supra.sa vedem noul model de 500cp.mananca m3 la micul dejun.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 08-09-05, 21:59   #49
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Supra (motor biturbo segvential)
200SX is offline   Reply With Quote
Old 09-09-05, 20:37   #50
lemieux12

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 60
Default GLUMESTI cumva ?!?!

o supra adevarata rupe aproape oricemasina in doua ..nici nu e loc de comparatie . o supra poate ajunge cu *usurinta la aproape de 1000 de cai .
lemieux12 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 18:57   #51
omuliber

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 340
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Race\"
EvLSant0S comparatia a mai fost,dar daca insisti...

------------------M3------------Supra
Capacitate------2990---------2997
Putere-----------286----------330
0-100 km/h-----6-------------6,4
0-1000m--------25,6----------25,9

Uite ce iese...
Lasa prosteala, frate... trezeste-te!!! Vorbesti de M3 ca de Bugatti... Supra biturbo iti tavaleste orice M3, mai putin CSL-ul... si cu mici ajustari la presiunea din turbina, si doar un chip, e \"LA REVEDERE\" cotetzu'.

Mai citeste, mai documenteaza-te si vorbeste si tu cand ai ceva de zis, ca e plin de puradei \"dotatzi\", pe forum-ul asta!!!


\"LINK-UL DE MAI JOS ERA PENTRU TINE\"
http://www.ultimatecarpage.com/frame...php&carnum=477
\"LINK-UL DE MAI SUS ERA PENTRU TINE\"
omuliber is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 20:04   #52
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Fara \"frate\",ca m-as simti jignit sa am acelasi material genetic cu tine.
Nu vorbesc de M3 ca de Bugatti,ce ai citat tu acolo sunt performantele pentru masini stock.Iar dupa cum vezi,nu \"tavaleste\" Supra nimic,ci dimpotriva e mai lenta in linie dreapta ca M3.

Quote:
Mai citeste, mai documenteaza-te si vorbeste si tu cand ai ceva de zis, ca e plin de puradei \"dotatzi\", pe forum-ul asta!!!
Am citit,m-am documentat,si am postat ceea ce am citit.Tu in schimb vii doar cu idei cretine,probabil luate din \"The fast and the furious\".Chiar nu m-am prins ce \"ai de zis\" in afara de insulte gratuite si comentarii pe ideea \"e asa pentru ca asa spun eu\".
Ar trebui sa primesti avertisment pentru postul asta,insa sunt convins ca n-o sa se intample asta.Eu in schimb probabil o sa primesc sus-numitul avertisment pentru ca-ti spun ca esti un idiot notoriu,cu o atitudine de expert in domeniu,bazata pe filme si mituri,pe care inteligenta ta limitata nu le distinge de realitate.
Race is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 20:21   #53
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default

Ambele de serie. M3
aviator is offline   Reply With Quote
Old 12-09-05, 20:29   #54
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Race\"
EvLSant0S comparatia a mai fost,dar daca insisti...

------------------M3------------Supra

0-100 km/h-----6-------------6,4
0-1000m--------25,6----------25,9

Uite ce iese...
Asta poate in visele tale ude de ahtiat dupa gunoaie europene...ia uite aici spec-ul Suprei Turbo din '93:

Type 2+2 FHC
Designer
Number of doors 2
dimensions & weights
Wheelbase 2550 mm 100.4 in
Track front 1521 mm 59.9 in
rear 1527 mm 60.1 in
Length 4510 mm 177.6 in
Width 1810 mm 71.3 in
Height 1270 mm 50 in
Ground clearance 130 mm 5.1 in
Kerb weight 1566 kg 3452 lb
Weight distribution
(Front) 52.00 %
Fuel capacity 70

aerodynamics
Drag coefficient 0.330
Frontal Area
Cx
engine
Code
Manufacturer Toyota
Type S-6
DOHC
24 valves total
4 valves per cylinder
Main bearings
Construction
Bore × stroke 86.00mm × 86.00mm
3.39 in × 3.39 in
Bore/Stroke ratio 1
Displacement 2997 cc
(182.888 cu in)
Unitary capacity 499.5 cc/cylinder
Compression ratio 8.50:1
Fuel system
Aspiration Turbo
Compressor type
Intercooler Y
Catalytic Converter Y
Max. output
(SAENet) 324.4 PS (320.0 bhp) (238.6 kW)
@5600 rpm

Max. torque
(SAENet) 427.0 Nm (315 lbft) (43.5 kgm)
@4000 rpm
Maximum rpm
Coolant Water
Specific output 106.8 bhp/litre
1.75 bhp/cu in
Specific torque 142.48 Nm/litre

performance
Note: A value of -1 means that
the car cannot attain that speed.
0-50mph (80 km/h) 4.00s
0-60mph 5.00s
0-100km/h
0-100mph 11.80s
80-120km/h
(50-70mph)
in top
0-Quarter-mile 13.50s
0-Kilometre
Top speed 262 km/h

Fuel Consumption
CO2 Emissions
Power-to-weight 204.34 bhp/ton

si umbla zvonul ca noua supra va avea V10 de 500cp+ asa ca pazea Lamborghini, ca deja BMW-ul nu-l mai vad in oglinda...
  Reply With Quote
Old 13-09-05, 10:37   #55
omuliber

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 340
Default

Bogdan, degeaba pui detaliile tehnice, un disperat dupa BMW care are in garaj trabantul lu' bunicu', se complace in penibilitate si prostie. Pana intelege diferenta dintre mancare si mancarime, mai are de \"supt\".

Putzulica, lasa tu posturile pe site-uri despre masini, du-te la forumul de NFS si LEGO si acolo chiar o sa fii o revelatie(cu ce aflii de la noi)... fii destept!
omuliber is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 11:18   #56
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Nu poti sa porti o discutie civilizata,si tu vorbesti de penibilitate si prostie ?
Pana sa intri tu pe threadul asta,discutia se purta pe un ton civilizat.Pot sa ma insel sau pot sa am dreptate,iar tu poti sa aduci argumente.In schimb,tot ce faci tu e sa insulti,intr-un stil clasic de hip-hoper tampit de mic copil de cultura de cartier.
Asta e diferenta in general dintre fanii masinilor japoneze si ceilalti:un om normal apreciaza o masina buna indiferent ca e BMW,Chevrolet,Fiat sau Honda.Un fan al japonezelor o sa creada ce in afara de Honda,Toyota,Subaru si Mitsubishi nimeni nu mai face masini,si oricine spune altceva e un indoctrinat care nu realizeaza maretia oamenilor cu ochi oblici.Asta era un versus intre doua masini,iar eu mi-am exprimat parerea despre ele.Concluziile voastre care au fost ?
Quote:
ahtiat dupa gunoaie europene
Quote:
disperat dupa BMW
Deci e simpluri laud Supra,ori sunt un indoctrinat care crede ca masinile germane sunt totul si nu vede nimic altceva.Foarte logic,intr-adevar.
Si tocmai tu vorbesti de NFS...ia mai intereseaza-te si vezi cate Supre exista in Europa si SUA raportat la celelalte masini,cate din ele sunt modificate la miile de cai putere pentru care zici ca au potential,si cate din astea 5-6 din urma nu sunt spulberate la curse de Corvette,Camaro,Firebird,Mustang,in care s-au investit jumatate din banii investiti in Supra.

Daca nici acum nu primesti macar un avertisment,incep sa cred ca moderatorii sunt in vacanta.
Race is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 11:33   #57
omuliber

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 340
Default

Tu chiar ai o frustrare... tu ai nevoie de intelegere si de ingrijire si noi incercam sa-ti aducem argumente tehnice...
Ceea ce ma deranjeaza, este faptul ca unii ca tine, vin si posteaza informatii tehnice(eronate), fara baza si fara acoperire reala, doar ca sa-si sustina un punct de vedere...
Minciunile astea pot fi crezute de unii cititorii si astfel sa primeasca informatii incomplete, sau chiar false.
Si vezi ca ai inceput sa ne incurci, eu nu sunt \"fan al masinilor japoneze\", ba mai mult, am una nemtzeasca de 280CP si o apreciez. Topicul este \"Versus\" intre doua masini, nu intre filosofia europeana si cea japoneza(asiatica).
Acum, un disperat de BMW-uri, pune informatii mincinoase si le sustine fara jena, cam asta e problema...
omuliber is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 14:08   #58
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default

sa-l lasam in pace in prostia lui,saracul.noi suntem mai vinovati ca ne punem la mintea lui.
prima oara facea comparatie intre o masina din 94(supra) cu una din 2002-3(m3).apoi vad ca apar corvette-uri,camaro-uri,etc.
la-s intreba,a vazut o supra in realitate,a auzit motorul,sa suit i ea,a condus-o vreodata ca acum sa afirme sus si tare ca e o masina proasta si m3 e regina soselelor?
daca punem aceste masini una langa alta,amandoua sa fie aceasi generatie,nu stiu ce masina ti-ar trezi fiori in sira spinarii,pisicuta sau un mk4?
si acum dupa 12 ani de la lansare mk4 ramane o masina frumoasa.
asa ca race,dute si te culca....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 14:34   #59
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Race, recunoaste macar ca ai pus date tehnice eronate in mod intentionat, pt mine e suficient. Si ai un obicei tare prost, cand vezi ca argumentele te coplesesc sau sunt clar impotriva ta, duci discutia in alte parti imediat. Asa faci cam la toate thread-urile. Adica, mai pe romaneste, abureala. Eu am zis ca esti ahtiat dupa gunoaie europene din faptul ca am constatat o anumita aversiune a ta fata de masinile japoneze de fiecare data cand sunt aduse in discutie. Nu stiu, poate esti frustrat si nu intelegi cum niste masini atat de ieftine si in aparenta atat de banale pur si simplu fac de rusine nume grele ale Europei. Si stai tu linistit, ca nu doar fanii masinilor japoneze cred ca celelalte masini sunt jafuri, peste 90% din fanii BMW nici nu vor sa auda de Honda, asta fiind doar un ex. Eu cred ca cel care ar tb sa pastreze o nota decenta a discutiilor esti chiar tu, si printr-o nota decenta nu inteleg doar fara injuraturi. Nu te astepta sa provoci altceva decat aversiune cand aburesti sau critici doar pe baza unor date de pe un site sau doua.
  Reply With Quote
Old 13-09-05, 14:36   #60
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

OFF-TOPIC,stiu ca gimnaziul este obligatoriu.Cred ca ar trebui sa fie si liceul,poate asa unii oameni atat de inteligenti incat trebuie \"sa se puna la mintea altora\" ar invata sa scrie corect in limba romana (\"la-s intreba\",\"sa suit\",\"dute si te culca\").Erau doar 4 ani,nu era chiar asa mult,daca faceai efortul iti prindea bine...

Stai linistit ca am vazut Supra,nu am condus nici o data una,insa daca ar fi asa toate versus-urile despre masini sport serioase (adica nu hot-hatch-uri) n-ar mai avea rost,ca probabil nu le-a condus nimeni.Si chiar daca ai condus intamplator una,asta nu te face expert,e o diferenta intre a conduce o masina 10 km si a o avea pentru cativa ani.
Fiori in sira spinarii daca le pui una langa alta ti-ar produce tie Supra,mie mi se pare o masina destul de ciudata ca aspect.Iar legenda a depasit cu mult realitatea in cazul ei.Acum,daca vrei sa traiesti pe viu o fantezie din \"The fast and the furious\",evident ca M3-ul nu are aceeasi valoare.
Vad dupa nick-ul tau ca si tu esti proprietar de masina japoneza,sau macar fan,deci nu are sens.Pentru tine,daca un tuner a facut o Supra de 1200 CP,toate Suprele se pot aduce la nivelul ala cu sub 10.000 USD.

Oare care ar fi cea mai corecta traducere a cuvantului RICER in romana ?
Race is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -