Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-10, 12:37   #196
El_Nino

Stage 3
 
El_Nino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 148
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Cand faci afirmatia asta banuiesc ca te referi la Supra din 93' si BMW M3 TOT din 93' nu ?

Nu neaparat `93 ....sa zicem e36 M3 din `96 are un timp pe Ring de 8:35 cu o viteza medie de 144 k/h in schimb nu gasesc Supra..probabil nu au incercat
Ma repet Supra este intradevar o masina cu potential de tuning extraordinar dar per total stock M3-ul datorita un sasiu mai bun este superior pe circuit.
__________________
img]https://img245.imageshack.us/img245/5937/tdusignum5.jpg[/img]
El_Nino is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 12:45   #197
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
supra are potential mai mare de tuning pt ca e turbo. pune un supercharger si pe M3, si o sa vezi atunci cum se schimba treaba. iar vis-a-vis de timpi pe nurburgring, uite un M3 CSL care scoate cu 4 secunde mai bine decat supra, un timp considerabil mai bun. http://carscoop.blogspot.com/2007/11...rged-laps.html
Man eu comparam o masina de fabrica cu o alta, thread-ul asta nu si-a avut niciodata rostul cand oamenii compara doua masini din doua ere diferite.
Iar cand e vorba de tuning, treaba se schimba, aici intra in discutie multi termeni, firma, bani investiti, telul proiectului (drga, track, show)....
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 13:00   #198
cannonball
Virtual Tuner

Stage 5
 
cannonball's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 578
Member of:
[Virtual Tuning]
Thumbs down Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

BMW'istii voi sunteti incurabili...pt voi m3 e masina suprema...in curand o sa va aud ca m3 a facut veyron pt ca " are motor aspirat" si "sasiu in colturi" ....hopeless
cannonball is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 13:17   #199
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

sunt posesor de Bmw e36 1.8 is !!!

nu sufar de cai putere,nu sufar de curse pe circuit,nu neg ca nu ar fii masini mult mai performante decat Bmw,sunt constient de asta ,insa unii pe aici prea luati in brate acest model "supra" este intradevar o masina cu foarte foarte mult potential ,mie unu imi place foarte mult masina (Toyota Supra)dar nu imi place ca foarte multe unitati au volanul pe dreapta,ce gasesti cu volan pe stanga sunt extrem de scumpe,si la banii cu care ai putea sa iti iei ceva mult mai nou si mai performant,iti iei supra la 15.000 d euro cu volan pe dreapta????prefer sa imi iau un m5 e39,sau un m3 e46 si mai noua ca an,si volan pe stanga...si la cai putere aproape la fel +performante !!!

totusi eu inteleg ca suntem visatori la masini construite de japonezi care stim toti ca ei sunt (tehnologia zilelor noastre) dar totusi hai sa ne limitam la tara in care traim Romania !!!
si va rog sa imi aratati si mie cate Toyota Supra sunt la noi in tara INMATRICULATE !!!

repet nu i-au Bmw in brate mi-ar placea mult o Supra !chiar imi place mult...dar prea exagerati unii cu ea......
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 14:04   #200
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by El_Nino View Post
Nu neaparat `93 ....sa zicem e36 M3 din `96 are un timp pe Ring de 8:35 cu o viteza medie de 144 k/h in schimb nu gasesc Supra..probabil nu au incercat
Ma repet Supra este intradevar o masina cu potential de tuning extraordinar dar per total stock M3-ul datorita un sasiu mai bun este superior pe circuit.
Daca ar fi sa ne luam dupa filmuletul urmator, o Supra TT UK Spec ar scoate in jur de 8:10 pe Ring. Modificari doar evacuare si boost controller. Bineinteles as fi preferat ceva oficial si nu bag mana in foc nicidecum pentru timpi.
https://www.youtube.com/watch?v=OTU018mqwcY

Sunt de acord cu tine, M3-ul se preteaza mult mai bine pe circuite decat Supra. Dar in fond cu ce ma influenteaza asta pe mine ca sofer amator in cautare mereu de drumuri drepte si autostrazi cand vreau o portie de adrenalina si distractie ?
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 14:29   #201
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Nu mi-as lua o supra nici daca ar prinde 200 km/h in 100 de m. Tot la BMW raman. Nu imi plac masinile japoneze absolut deloc. Raman la nemti.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 14:58   #202
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by nicholas View Post
Nu mi-as lua o supra nici daca ar prinde 200 km/h in 100 de m. Tot la BMW raman. Nu imi plac masinile japoneze absolut deloc. Raman la nemti.
16 ani scrie pe tine. Poti sa te exprimi mai detaliat sau ti-ai dat si tu cu parerea.
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 15:02   #203
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by nicholas View Post
Nu mi-as lua o supra nici daca ar prinde 200 km/h in 100 de m. Tot la BMW raman. Nu imi plac masinile japoneze absolut deloc. Raman la nemti.
Gusturile nu se discuta, nici de o parte nici de alta. Nu trebuie sa facem astfel de afirmatii, transformand discutia intr-un razboi intre japoneze si europene.. Haideti sa ne rezumam la ce putem culege de pe net si ce stim din proprie experienta despre fiecare dintre masini.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 15:14   #204
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

https://www.youtube.com/watch?v=fKdp7...eature=related Diferenta de 1 litru si 80 de cai 8-|
si inca unul
https://www.youtube.com/watch?v=aRwZP...eature=related
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.

Last edited by MihaiCsl; 03-06-10 at 15:17.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 15:16   #205
Dadutu

Stage 5
 
Dadutu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 301
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

aleg bmw-ul supra stock nu e o alegere inspirata
Dadutu is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 15:22   #206
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
supra stock nu e o alegere inspirata
Supra TT stock + investitie 1000usd = 450 HP. Deloc inspirata
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 15:26   #207
Dadutu

Stage 5
 
Dadutu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 301
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Supra TT stock + investitie 1000usd = 450 HP. Deloc inspirata
vorbeam de masina stock! asa si in bmw daca invsestesti scoti ceva frumos din el
Dadutu is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 15:33   #208
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
vorbeam de masina stock! asa si in bmw daca invsestesti scoti ceva frumos din el
Pai si TT-ul nu e stock? =))
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 15:34   #209
TFK

Stage 5
 
TFK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,291
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
vorbeam de masina stock! asa si in bmw daca invsestesti scoti ceva frumos din el
Ce sa scoti frumos ?
Supra are mai putini HP stock decat BMW'ul, dar acum intervine si raportul putere/greutate, Supra este o masina destul de usoara, si puternica in aceelasi timp, BMW'ul fiind mai greu dar mult mai puternic decat Supra stock, deci sunt cam egale, dar avand in vedere Generatia in care a fost fabricat Supra, no doubt Supra.
TFK is offline   Reply With Quote
Old 03-06-10, 16:47   #210
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Dadutu View Post
vorbeam de masina stock! asa si in bmw daca invsestesti scoti ceva frumos din el
Era vorba de o investitie minima. Suma de 1000 usd este infima (teoretic) in lumea performantelor auto. Ma indoiesc ca poti scoate mai mult de 10-15 cp dintr-un M3 cu acea suma. Si aici e si ideea. Masina de baza este foarte importanta. Motorul, transmisia, aerodinamica, fiabilitatea(chiar si in conditii extreme) a fiecarei parti in parte toata sunt de partea Suprei inca din start.

Daca esti genul care prefera o masina noua puternica si la moda, nu se gandeste la modificari sau performante extreme sau nu il deranjeaza faptul ca masina lui se pierde printre celelalte masini, un M3 E46 de exemplu este o alegere MULT mai buna.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -