Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-05-12, 22:37   #4306
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: Benzina sau motorina ?

Aici trebuia sa se vorbeasca strict de Benzina vs Motorina, nu de cojile voastre infecte pe bulgaria.
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:41   #4307
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
n-ai inteleles sau n-ai vrut sa intelegi ca de fapt comparatia intre cele doua masini n-am initiat-o eu si tot nu inteleg, ca vad ca majoritatea lauda 318-le asta... ce are oameni buni asa senzational motorul asta ?! sau ajungem la expresia aceea, cum ca "majoritatea decide" ? iar ajungem sa gandim ca daca avem noi, e cel mai tare si nimic nu e mai bun ?!

Credeam ca tu ai initiat comparatia dintre cele doua masini, deaia m-am luat de tine.Nu luad 318-ul, nu l-am avut si nici nu o sa-l cumpar(in viitorul apropiat cel putin).Cat despre ce a spus franz cu fiabilitatea masinilor japoneze nu prea ii dau dreptate, saptamana trecuta i s-a dus (la tata), de tot sa zic asa, o duba Nissan din 92, cu 1 300 000 km diesel ).Ma repet, nu sustin ca benzina e cea mai buna sau invers, am avut si una si alta, cu dieselul actual am 60 000 km luat de nou, fara probleme, dar benzina e superioara dieselului in orice ecuatie, daca e sa vorbim de aceleasi masini si aceiasi cilindree , are dezavantajul consumului, dar o parte din banii economisiti zilnic la diesel, ii platesti pe piese la revizii.In concluzie, e o tara "libera" si fiecare isi cumpara ce vrea si conduce cum vrea el.
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:42   #4308
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by TR 69 CRS View Post
Aici trebuia sa se vorbeasca strict de Benzina vs Motorina, nu de cojile voastre infecte pe bulgaria.
corect! ba, ia gata, terminati!
uite, mie skoda octavia mi se pare o masina ok
fasso is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:42   #4309
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

ti, gti, tsi, is, slk sasmd. astea au motoare puternice pe care nu le poti face praf. daca la dizel a-i dai in gura ca si la benzinar, deci pina la maxim 200.000 de km faci motoru praf. A vrut unu sa faca schimb cu mine. el are un 325 benzina cu 192 de cai din '91. Si eu 318 ti cu 140 de cai din 97. si n-am vrut sa fac schimbu. va da-ti seama ? aproape 200 de cai ? asa ma mai laudam si eu. dar i-am auzit pe mai multi mecanici ca 318 asta TI sau IS sint masini foarte reusite. deci............
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 22:45   #4310
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Champion View Post
Credeam ca tu ai initiat comparatia dintre cele doua masini, deaia m-am luat de tine.Nu luad 318-ul, nu l-am avut si nici nu o sa-l cumpar(in viitorul apropiat cel putin).Cat despre ce a spus franz cu fiabilitatea masinilor japoneze nu prea ii dau dreptate, saptamana trecuta i s-a dus (la tata), de tot sa zic asa, o duba Nissan din 92, cu 1 300 000 km diesel ).Ma repet, nu sustin ca benzina e cea mai buna sau invers, am avut si una si alta, cu dieselul actual am 60 000 km luat de nou, fara probleme, dar benzina e superioara dieselului in orice ecuatie, daca e sa vorbim de aceleasi masini si aceiasi cilindree , are dezavantajul consumului, dar o parte din banii economisiti zilnic la diesel, ii platesti pe piese la revizii.In concluzie, e o tara "libera" si fiecare isi cumpara ce vrea si conduce cum vrea el.
teoretic, ar trebui fiecare sa-si cumpere ce isi permite sa intretina apoi, insa la noi, fiecare isi cumpara ce e mai "misto" decat ce are vecinu'
fasso is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 23:20   #4311
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
ti, gti, tsi, is, slk sasmd. astea au motoare puternice pe care nu le poti face praf. daca la dizel a-i dai in gura ca si la benzinar, deci pina la maxim 200.000 de km faci motoru praf. A vrut unu sa faca schimb cu mine. el are un 325 benzina cu 192 de cai din '91. Si eu 318 ti cu 140 de cai din 97. si n-am vrut sa fac schimbu. va da-ti seama ? aproape 200 de cai ? asa ma mai laudam si eu. dar i-am auzit pe mai multi mecanici ca 318 asta TI sau IS sint masini foarte reusite. deci............
De unde scoti tu asta cu faci praf motorul in 200k?
Ai auzit tu vreun diesel sa aiba nevoie de segmentare sub 300k? -al meu are cel putin 200k si atinge si viteza maxima si scoate si timpi foarte apropiati de cei oficiali la sprint, chit ca nu sunt eu un pilot de incercari.
Sunt multe dieseluri care au VERIFICARE la 16000 de ore si merg luni de zile fara oprire la 75% din putere (ca si cum ai merge tu cu 180-190) si merg cu pacura.
Ia inmulteste tu 16000 cu 180 si vezi cati kilometrii iti da.
Pe bune, tu iti dai seama ca esti de multe ori penibil cand "te arunci " asa aiurea?


Repet si sustin: daca otto era asa ciumeq , era si in industrie dar este ca si inexistent.

Last edited by RVL 2000; 30-05-12 at 23:36.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 23:21   #4312
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
da e adevarat. 525 tds e ca si 318i cu 116 cai. numa ca a mea are 140 de cai. si apropo de masinita mea din 97. are euro 3. n-are pic de rugina si tabla e tapana, nu ca la masinile japoneze. si 320-u ala cu 150 de cai e tare ma gindesc. dar mai repede se strica ceva la ea decit la un benzinar. si cind se strica ceva la ea, nu se mai lauda ca-i consuma putin masina eu nu-s mecanic, si nici nu le am cu politica. dar cati mecanici cunosc, toti au masini pe benzina. parca se ferersc de dizel. si mie mi-ar convenii sa-mi consume masina 5 sau 6 litrii. dar cind ma gindesc cite dezavantaje are, parca a-mi piere chefu de insuratoare. o schimbat mecanicu, uleiul de motor la un audi A3 dizel. cica la ala ai trebe un ulei special din ala scump, ca nu poti baga orice ulei in ea, ca doara-i audi si ai dizel. apoi o cunostinta de a mea si-o cumparat mercedes dizel C clase din 98, si dupa citeva luni i s-a dus pompa dizel. a platit 1000 de euro ca l-au reparat plus schimbul de ulei. fain nu ? amu nu se mai lauda ca-i consuma masina putin. cine ride mai bine, ride la urma. pe multi a-i aud ca au schimbat curea de distributie, apoi ambreaj, apoi turbo, apoi pompa dizel. ce bine ca giugu asta de bmw n-are nimic din toate astea. consuma mult da restu sint numa avantaje. oare in America de ce 80 la suta sau poate 90 la suta din masini sint automate ? nu le place schimbatorul manual ? sau care o fi cauza ? sau de ce aproape 90 la suta din masini sint benzinare? dizelu e prea scump in America ? sau nu se gaseste? oare daca aveam turbo benzina, ce mai zicea-ti ? care dizel ma mai intrecea atunci ? care turbo dizel se compara cu turbo benzina? ferari, lamborghinii, corvet si restu masini bengoase. daca faceau motoare dizel, cred ca faceau firma de rusine.
porsche a declarat ca niciodata nu va face diesel, "niciodata" a durat un an.
americanii sunt guvernati in alegerile lor in proincipal de spiritul de turma, acolo e o chestie sa te descurci cu manuala.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 23:26   #4313
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
tu ce strada cauti, prietene?


ok, perfect de acord, dar spune-mi sincer, la un mers normal, sa zicem, cat iti arata tie consum 318-le ? apoi spune-mi consumul la un mers mai "agitat", cu depasiri si cate 5-6 mii de ture ! acum vorbind strict de motoarele pe benzina de cilindree relativ mica(1.2,1.4,1.6), principalul dezavantaj ese ca ai nevoie de multe turatii si galagie ca sa poti face o depasire decenta.
oras(la mine) 10.5 afara la mers agitat pana in 8,mers frumos 6.5.. iti dau dreptate cu turatia asta e ceva general la benzina,dar tds-ul nu e genul de diesel care sa se scalde in cuplul de 280 ce il are..am avut 4 tds-uri si erau toate la pamant,2 tds-uri am vazut pana acuma 'tzipla' si mergeau impecabil fara repros,consum in oras 7.5 au ambii unul cu e38 si unu cu e39.
Quote:
Originally Posted by fasso View Post
teoretic, ar trebui fiecare sa-si cumpere ce isi permite sa intretina apoi, insa la noi, fiecare isi cumpara ce e mai "misto" decat ce are vecinu'
corect..
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 23:41   #4314
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
oras(la mine) 10.5 afara la mers agitat pana in 8,mers frumos 6.5.. iti dau dreptate cu turatia asta e ceva general la benzina,dar tds-ul nu e genul de diesel care sa se scalde in cuplul de 280 ce il are..am avut 4 tds-uri si erau toate la pamant,2 tds-uri am vazut pana acuma 'tzipla' si mergeau impecabil fara repros,consum in oras 7.5 au ambii unul cu e38 si unu cu e39.

corect..
Nu te supara dar Alba nu e un oras tipic iar mersul agitat trebuie sa specifici si cu ce viteza maxima, eu am reusit sa "scot" 8.5 din Constanta pana inainte de Valcea cu un 1.3/85cp/1100kg, ce-i corect si cu dieselul actual am reusit media 10 pe autostrada, inafara ei nu cred ca poti mai mult de 8 fara sa ajungi la stiri.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-12, 23:44   #4315
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Nu te supara dar Alba nu e un oras tipic iar mersul agitat trebuie sa specifici si cu ce viteza maxima, eu am reusit sa "scot" 8.5 din Constanta pana inainte de Valcea cu un 1.3/85cp/1100kg, ce-i corect si cu dieselul actual am reusit media 10 pe autostrada, inafara ei nu cred ca poti mai mult de 8 fara sa ajungi la stiri.
asa e,e un oras mai aerisit fara probleme de trafic prea mari,agitat ma refer cu plecari,cu inferioare etc.. oricum ai lua-o un 318i nu poate sa consume mai mult de 11 , am observat asta si la cabrio pe care am tot 1.8 dar e mai greu cu 200kg fata de un sedan.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 02:36   #4316
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
tot nu inteleg, ca vad ca majoritatea lauda 318-le asta... ce are oameni buni asa senzational motorul asta ?! sau ajungem la expresia aceea, cum ca "majoritatea decide" ? iar ajungem sa gandim ca daca avem noi, e cel mai tare si nimic nu e mai bun ?!
dar sunt si eu curios 2.5 tds ce are asa de senzational, ca tot nu prea imi dau seama are un tip de injectie atat de tare incat a dat chix si a fost data repede uitarii. mie imi cam suna a vechiul diesel pe care il contesta franz asta.

daca tot ii dam argumente omului, mai bine ii spunem de dieselurile noi, cu CR care au evoluat enorm, sau PD-urile de la VAG.

Referitor la 318i, n-are sanse impotriva 525 tds-ului, insa daca vorbim de 318is, cam lasa in spate dieselul.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:26   #4317
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
sunt absolut convins ca nici unul din cele doua motoare nu e revolutionar.
Quote:
Originally Posted by steffan View Post
dar sunt si eu curios 2.5 tds ce are asa de senzational, ca tot nu prea imi dau seama are un tip de injectie atat de tare incat a dat chix si a fost data repede uitarii. mie imi cam suna a vechiul diesel pe care il contesta franz asta.
voiam sa intreb, cum se face ca superioritatea numerica a 318-lui il face sa fie un motor mai bun decat tds-ul? crezi ca multi dintre detinatorii de 318 s-au gandit ca e un motor mai bun decat un diesel cand l-au achizitionat, sau doar ca e taxa de inscriere mai mica, implicit masina cu totul mai ieftina in germania ?! sunt mult prea putine cazurile in care omu' s-a cumparat bmw doar pentru ca ii place lui personal, si i se pare o masina buna...majoritatea si-au cumparat pentru ca e bmw, suna bine cand ii pronunti numele, trezesti juma' de cartier duminica dimineata cand te hotarasti sa iesi la o tura, multe fete cunosc marca asta, etc. atentie, nu vreau sa supar pe nimeni cu remarcile astea, sunt si eu detinator, insa stau si ma intreb...cat timp va mai trece pana vom renunta la anii '90 si la toate cojile pe care le arunca nemtii ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:29   #4318
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
voiam sa intreb, cum se face ca superioritatea numerica a 318-lui il face sa fie un motor mai bun decat tds-ul? crezi ca multi dintre detinatorii de 318 s-au gandit ca e un motor mai bun decat un diesel cand l-au achizitionat, sau doar ca e taxa de inscriere mai mica, implicit masina cu totul mai ieftina in germania ?! sunt mult prea putine cazurile in care omu' s-a cumparat bmw doar pentru ca ii place lui personal, si i se pare o masina buna...majoritatea si-au cumparat pentru ca e bmw, suna bine cand ii pronunti numele, trezesti juma' de cartier duminica dimineata cand te hotarasti sa iesi la o tura, multe fete cunosc marca asta, etc. atentie, nu vreau sa supar pe nimeni cu remarcile astea, sunt si eu detinator, insa stau si ma intreb...cat timp va mai trece pana vom renunta la anii '90 si la toate cojile pe care le arunca nemtii ?
pai daca la mine in anglia nu s-a renuntat la coji, desi gasesti masini minim 2002 la 700-800£, ce sa mai te astepti la romani, unde e intotdeauna fala, am bamve mancatzash sa moara vecinu da' ciuda
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:59   #4319
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
cat timp va mai trece pana vom renunta la anii '90 si la toate cojile pe care le arunca nemtii ?
crede-ma ca si eu abia astept clipa cand nu o sa mai vad cazane de 316i sau 318i pe bulgaria pline de rugina care abia mai sta tabla pe ele...
steffan is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 14:19   #4320
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai daca la mine in anglia nu s-a renuntat la coji, desi gasesti masini minim 2002 la 700-800£, ce sa mai te astepti la romani, unde e intotdeauna fala, am bamve mancatzash sa moara vecinu da' ciuda
pai sa stii dolb ca am observat ca a aparut o noua moda si la noi : masinile cu volan pe dreapta. le iei la preturi de nimic, sunt masini relativ bune( an bun ma refer ) si se pot si inscrie
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -