Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-11, 18:10   #3676
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

pai are. ca etajarea cutiei de viteze se face in functie de puterea si cuplul disponibil care cam e in stransa legatura cu capacitatea cilindrica, de-aia un corvette zr1 are mai putine ture la 100 kmh decat un diesel de 1.4
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 20:00   #3677
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

ZR1 prinde 106km/h cu treapta 1 si nu prea are putine ture acolo
Dar probabil si 50cp daca avea tot viteza aia o prindea cu acea cutie de viteze :P
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 20:03   #3678
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Benzina sau motorina ?

ma refeream la ultima treapta.. stii ce vreau sa zic, cu cat motorul e mai puternic cu atat masina are cutia etajata mai "lung"
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 11:18   #3679
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Ce legatura are capacitatea cilindrica sau combustibilul sau caii putere cu turatia motorului la o viteza data????
Hai mai, da citeste tot inainte sa tragi concl gresite, adica si ce am citat: era vb ca ala de l-am citat zicea ca, benzinarul in orice situatie e mai turat decat un diesel, si din cauza ca nu a spus de cilindree(poate n-a mers cu un benzinar peste 1600cmc sau nu stie ca sunt si astfel de cilindree otto)
Mai exact de ex un diesel de golf3 de 90cai 1.9tdi poti sa zici ca urla la 120kmph la 3k rpm pe langa un 330i care la aceesi viteza are 2200rpm

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
-un injector nou stiam ca e ~350euro dar injectorul nu crapa tot, doar duza care e 350-400 ron noua, deci scapi cu 1400ron toate 4
- reconditionare turbo ~1000ron (+250 demontat/montat turbo, optional)
- si pompa de inalta se reconditioneaza dar nu stiu scorul.
Daca tin toate doar 100kkm (desi nu e dacie 1300, da-o `ncolo) tot esti binisor pe plus, dar media de viata parca e in jur de 200kkm.
Cum am mai spus: dieselul e mai ieftin per total dar poate aduce pagume mari deodata

Dupa ~2007 la bmw, odata cu injectia directa, elementele sistemului de alimentare otto nu mai sunt un chilipir fiind foarte aemanatoare cu CR-ul.
Oricum pana sa schimbi injectoare, turbo sau sa repari vanosul, bagi mult mai mult in brate, bucsi, telescope, la ambele.
Eu comparam sh cu sh.....daca comparam nou cu nou la ambele dar tot in special la diesel aveam de pus prea multe 0-uri
Nu te contrazic cu faptul ca in general cu diesel-ul de nou iesi mai ieftin in 2-300mii km decat varianta cu aceeasi cilindree de benzinar nou, dar in general la sh poti avea si sansa sa iei o plasa cu-n diesel de mai bine luai varianta benzinar V8 si plateai si impozite si asigurari in timpul asta(ma refer la 525d, 530d si 540i E39 de la BMW sau E420 si E270CDi sau S55AMG si S400CDi la MBz)!
Ca vb de distributie, sarita pe lant nu am vazut inca nici la diesel si nici la benzinar, doar cu lant rupt pt a nu a fost montata corect, s-a rupt in cateva sute de km pt ca lantul a frecat intr-un surub ce s-a desfacut nefiind strans cum trebuia.

La inj directa deja benzinarul costa mai mult decat diesel-ul CR de prima generatie; iar daca mai ai parte si de asfalt prea rromanesc pe unde mergi, garantat te costa mai mult suspensia si articulatiile decat partea de motor indiferent de ce masina vb si ce motorizare are!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 11:22   #3680
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
ZR1 prinde 106km/h cu treapta 1 si nu prea are putine ture acolo
Dar probabil si 50cp daca avea tot viteza aia o prindea cu acea cutie de viteze :P
Da, dar pleaca tu de pe loc cu o masina de 1.5T si 50Cp cu o treapta in care la limitare sa prinda 106kmph, sa vedem daca ti-ar place.....cam te fac si cu dacia 1300
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 18:00   #3681
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Hai mai, da citeste tot inainte sa tragi concl gresite, adica si ce am citat: era vb ca ala de l-am citat zicea ca, benzinarul in orice situatie e mai turat decat un diesel, si din cauza ca nu a spus de cilindree(poate n-a mers cu un benzinar peste 1600cmc sau nu stie ca sunt si astfel de cilindree otto)
Mai exact de ex un diesel de golf3 de 90cai 1.9tdi poti sa zici ca urla la 120kmph la 3k rpm pe langa un 330i care la aceesi viteza are 2200rpm

!
bai ala , s-au inventat nume / nick-uri , LE POTI FOLOSI CU INCREDERE !.

in al doilea rand, eu nu am zis nimic de "orice situatie" , dar sa fim sinceri, un diesel comparat cu un benzinar la aceeasi cilindree , in aceeasi treapta de viteza si aceeasi viteza de deplasare, in majoritatea cazurilor va fi mai " subturat" decat un benzinar .
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 21:53   #3682
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Benzina sau motorina ?

nasol daca scumpesc astea motorina la 1.8e/l. asta aduce scumpiri la apsolut tot. nu cred ca o sa fie chiar asa o sa ajunga pe la 1.6e/l si lumea zice ca "este bine, inca"! mereu dau o bomba si ne livreaza o bombita mai suportabila.
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 23:04   #3683
AlexandruHD

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mda ai dreptate... eu consider asta o strategie de manipulare, adica zic ca dau o bomba gen o sa scumpim motorina la 2 euro (e doar un exemplu... si pretu actual sa zicem ca ar fi 1 euro)... apoi o scumpesc la 1,5 euro... si lumea tot e fericita ca : lasa frate ca tot e bine, macar n-au facut-o 2 euro... si uite asa populatia tace si se multumeste ca macar n-au scumpit cat au zis...

Plus ca daca se scumpeste motorina... se scumpeste tot, de la paine si dulciuri...pana la lenjerie intima si sprayuri =)) pentru ca toate necesita transport , transport care se bazeaza pe motorina... adica eu nam vazut pana acum TIR benzinar sau alte chestii dastea mari =))
AlexandruHD is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 23:19   #3684
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

De asemenea se mai scumpeste si benzina, ca e transportata cu motorina
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 14:05   #3685
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
De asemenea se mai scumpeste si benzina, ca e transportata cu motorina
Tare asta ) ) ) ) .
Velse112 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 14:08   #3686
AlexandruHD

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
Default Re: Benzina sau motorina ?

Tare, netare... are dreptate, pe distante scurte si benzina e transportata tot pe cale rutiera. Deci e transportata in mare parte pe cale feroviara dar de la tren si pana la pompa ce face =)) topaie?
AlexandruHD is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 14:51   #3687
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Oricum (sper sa nu ma insel) costurile de productie ale motorinei sunt mai mici decat cele ale benzinei
Cine ia restul de banuti?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 15:00   #3688
AlexandruHD

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
Default Re: Benzina sau motorina ?

Uniunea Europeana si fiecare stat in parte, din diferite taxe, accize, TVA, impozite (nu ma refer la cele ce le platesc soferii) etc. Nu stiu exact pretul dar la poarta rafinariei benzina iasa cam la 2 lei...restu e cancan adica nah poate ca furnizoru (nu cred ca e folosit bine cuvantul furnizor aici dar ma rog...ma refer la Petrom si etc.. restul statiilor) ar vrea sa o vanda ceva mai ieftin si sa aibe mai multa vanzare... dar sunt oarecum obligati sa tine pretu sus deoarece altfel ar fi in incapabilitate de plata a taxelor si impozitelor ce le impune statu.

Acum, intrebarea mea e urmatoarea :
Daca furnizorii platesc taxe si impozite pentru ca produsul lor polueaza si etc. noi de ce mai platim diferite taxe de poluare?
AlexandruHD is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 15:38   #3689
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
bai ala , s-au inventat nume / nick-uri , LE POTI FOLOSI CU INCREDERE !.

in al doilea rand, eu nu am zis nimic de "orice situatie" , dar sa fim sinceri, un diesel comparat cu un benzinar la aceeasi cilindree , in aceeasi treapta de viteza si aceeasi viteza de deplasare, in majoritatea cazurilor va fi mai " subturat" decat un benzinar .
Bine ma acuma, tu crezi ca ma apuc sa dau 2-3 pagini in spate pt unu care nu a inteles ce am vrut sa zic....sa caute el daca il interesa asa de mult! ...la fel ca si mine cu faza cu "ala" ai facut tu atuncia, adica ai trantit o afirmatie ca dieselul e mai linistit ca benzinarul la viteze mari si gata, fara alte explicatii de capacitatea motorului, daca are supraalimentare, tipul de alimentare la ambele(ca ti-am demonstrat ca un diesel clasic la viteze mari e mai turat decat un benzinar cat de cat, chiar si aspirat) etc.
Oricum daca vrei ceva de autostrada e bun un TDC mare de minim 2L, sau benzinar de minim 1.8 daca are macar 120cai, iar in oras.....bicicleta sau eventual un Aixam care consum 3% in oras, si 70-80 motorul in 2 cilindrii tot prinde daca stii sa-l reglezi, deci ideal de oras pt mers ieftin.

Last edited by Gixer; 08-10-11 at 15:41.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 15:51   #3690
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by AlexandruHD View Post

Acum, intrebarea mea e urmatoarea :
Daca furnizorii platesc taxe si impozite pentru ca produsul lor polueaza si etc. noi de ce mai platim diferite taxe de poluare?
De aprox 5-6 ani macar nu v-ati dat seama ca mai ales cum un pic s-a mai ridicat romanu la nivelul de trai datorita numai faptului ca au plecat multi sa lucreze in strainatate si au venit cu bani destui de multi, repede vesnicul grup de la conducere si-a tocat creierii numai sa afle inca un mod cat mai inselator sa fure efectiv acest ban, ca asta e cuvantul ce sa ne tot ascundem dupa politeturi ieftine.....de parca fraieru de roman nu tot aici l-ar fi cheltuit pe alte lucruri cum ar fi pe langa necesitatile zilnice, o casa, casa care e pe un teren ce trebuia cumparat si intabulat, deci atata ca majoritatea nu au cheltuit si pe o masina aici, deci trebuiau cumva sa faca sa traga si de la faza cu masina ceva!!!
Desi tot ei prosti, ca as spune multe, da nu vreau carecumva sa citeasca v-un incompetent care nici cum sa fure nu stie si sa ii dau eu ideea cum!
Gixer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -