Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-11, 14:03   #316
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Corect, deci daca s-ar umbla un pic si la GT-R posibil sa ii faca fata
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 14:45   #317
cRbL


Stage 5
 
cRbL's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,818
Member of:
[Moderators]
[FOTO]
[4Tuning International]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Americanii si dulapurile lor...
cRbL is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 15:08   #318
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Hennessey HPE1000 Twin Turbo Upgrade


Power:
• 1008 bhp @ 5,900 rpm
• 967 lb-ft torque @ 3,700 rpm

Performance:
• 0 - 60 mph: 3.3 sec.
• 11.3 sec. @ 124 mph
Performance figures are based on the 2011 Cadillac Escalade running on 93 octane fuel. Other truck and SUV performance numbers may vary due to the size and weight of the vehicle.


Deci la 1008 CP nu este imposibil sa-l faca, mi se pare ciudat doar ca la un volum mare (pus pe boxe) Nissan-ul GT-R pare a schimba din a 2-a in a 3-a foarte repede, adica nu pare sa fie dus in a 2-a la turatie mare si deasemenea o filmare din spate si una la finish.
Dicutabil.
plus de asta nissan pleaca si mai tarziu parca
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 15:52   #319
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
plus de asta nissan pleaca si mai tarziu parca
Stai ca am mai vazut de vre-o 5 ori cu volumul tare rau si GTR-ul are un sunet specific la turatie maxima care se aude perfect in prima treapta iar in a 2-a se aude cand schimba dar sunetul evacuarii este mult mai jos.

Acum nu ar fi nici un fel de problema daca l-ar face si ar fi de laudat performanta Hennessy, doar ca miroase a combinatie, putine camere, puse prost, start prost, fara filmare din masini, fara filmare de la mijloc, etc..

Mai interesant si mai real e asta:

https://youtu.be/ikORVWAGTmE

Last edited by GTR; 13-04-11 at 15:58.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 13:24   #320
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Ireal chiar.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 15:39   #321
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Atunci ceva mai verosimil:

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 15:51   #322
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

eu tineam pumnii stransi pentru lexus
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 16:03   #323
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by shadowro View Post
eu tineam pumnii stransi pentru lexus
Poate din mers mai are o sansa ... desi ce pierde Nissanul prin frecare (awd) + masa mai mare, castiga prin cuplul superior dat de motorul biturbo ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 20:44   #324
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Poate din mers mai are o sansa ... desi ce pierde Nissanul prin frecare (awd) + masa mai mare, castiga prin cuplul superior dat de motorul biturbo ...
oricum .... lfa e ceea ce un supercar trebuie sa fie... o masina la volanul careia sa zambesti tot timpul si care sa te faca sa te simti un copil cel putin impresia asta mi-o lasa mie.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 22:09   #325
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Lantul era strans bine?
Jdm-Motors is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 07:22   #326
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Serios te intreb, pe ce planeta traiesti????

Porsche si nemtii in general au avut la inceput o aitudine specifica americanilor in cazul Toyota (care s-a demonstrat a fi un mare rahat mincinos).

Rezultatele GT-R-ului au fost confirmate cam de toate revistele de specialitate din toata lumea (adica de piloti). Oare de ce dupa marile comentarii de cac.at facute de Porsche la inceput au amutit ulterior??? Este si normal ca un GT-R sa faca un Porsche numai daca ne gandim la repartitia maselor pe punti si sistemul 4x4 mult mai bun al lui GT-R. Defapt de aici a plecat si problema, 997 Turbo este mai rapid pe linie dreapta si mai slab pe pista. Dupa comentul facut de Porsche legat de Nurburgring GT-R a imbunatatit timpul si cu filmarea de rigoare si asa au amutit mancatorii de *** de la VAG.

Au fost teste si facute de italieni, si de englezi, si de americani, si de nemti in care GT-R a batut clar 997.1 si atunci Porsche au trebuit sa inghita galusca.

http://www.fastestlaps.com/compariso...ssan_gt-r.html

>80% din timpii astia nu sunt facuti de japonezi sau de masini speciale oferite de ei.

E normal pt, VAG ca si in cazurile Audi-VW cand isi iau bataie sa improaste cu rahat, cam asta este caracterul lor "asa zis marketing". Aparuse o masina la jumatate de pret care batea cam rau un mit scump si s-a demomstrat ulterior ca ca erau si ei capabili sa faca o masina mult mai performanta in aceeasi multi bani, care se screme sa bata un GT-R. Acum cu facelift-ul GT-R-ului iar o sa-si ia bataie 997 si spre binele cumparatorilor viitorul 911 este dezvoltat de la 0, cu o repartitie a maselor si un sistem 4x4 mult mai bune. Macar daca cer o caruta de bani sa si merite.
Daca cumva nu stiai 997.2 nu ar fi aparut daca nu aparea GT-R intre timp, ca de, mai bine vinzi mai mult mit decat sportivitate, ca asa se face profitul "baban".

GT-R de competitie exista si a castigat in Japonia unde unde el a fost preparat conform clasei din care face parte.
Pe mine putin ma intereseaza cel de competitie, nu o sa caut sa-mi iau un GT-R de competitie ca nu am ce sa fac cu el.

Putin ma intereseaza masinile de competitie. Citroen a dominat clar WRC-ul si ce relevanta are asta in masinile de strada??? Ce-mi ofera Citroen sa cumpar???

Cand or exista competitii de masini aproape stoc atunci or sa ma intereseze rezultatele, ca in cazul grupei N de Rally-uri. In WRC o cutie de viteze costa cat 6 masini stoc, STI sau EVO, asa ca diferentele pot fi enorme si total irelevante in calitatile masinilor de serie.
He he, poti sa spui tu ce vrei dragul mosului dar tot fan-boy GT-R esti pana la urma..de ce? vezi mai jos.
Porsche mincinosi? Ai dovezi?La ce? Dimpotriva, toate testele scot de obicei timpi mai buni decat cei dati de uzina si inca cu tot felul de maimute de redactori la volan. La ce au amutit? La faptul ca Nissan nu a fost in stare sa arate un test independent, unul singur, care sa se apropie macar de gogosile lor cu Ring ul? Nissan e ca un pechinez care latra la un Saint-Bernard..sunt caraghiosi..Ca sa fiu transant ca deja e obositor, cei care cred ca un GT-R e mai rapid pe Ring decat un Enzo, GT sau Zonda e un idiot si mai bine se apuca de crosetat. Punct. Fara drept de replica. End of story.
" Este si normal ca un GT-R sa faca un Porsche numai daca ne gandim la repartitia maselor pe punti si sistemul 4x4 mult mai bun al lui GT-R." ?? Poate crezi ca vb cu grupa mica aici? de cand e motorul fata mai bun la competitie pe pista?? Te pot directiona f amabil la ultimii zeci de ani de motorsport , mai ales GT, sa vezi cine castiga de amar de ani acolo.. Cu tot cu motorul ala pus gresit cum zice Clarckson (chiar, esti fan?) Se strofoaca Ferrari cu mid engine si tot nu le iese decat rar.
4x4 mai bun ) hai ca i buna, iara i dai cu superioritatea 4x4 pe circuit ) , ne lasi te rog? asta tine la aia care se dau pe pista pe PS3 doar..(inca odata ca e bine sa luminezi mintile tinere: pe circuit 4x4 e penalizare, nu castig, exceptie face pista de gheata/zapada sau f uda si rece, asa a fost si va fi de cand lumea in continuare.
Hai sa ti spun un secret, poti sa cumperi un Corvette, sau un 944 vechi si sa l faci mai rapid pe pista decat ce masina de strada vrei tu. Asta inseamna ca e mai valoroasa?
Facelift ul GT-R a fost un fas, facelift ul la 997.2 a fost radical. Si Porsche ala facut ca tremura (la vanzari si la imagine) in fata GT-R ului. Pana si nemtii rad la umor deasta..) Sau ai uitat cate "facelifturi" are Porsche la activ?Precis si ala de la 996 tot deaia l au facut. Si ala de la 993, 964, samd. Ah, nu exista GT-R ul atunci, ca sa vezi.. ) Dar nu conteaza, ei isi conduc strategia dupa planul de marketing si declaratiile Nissan )
GT-R de competitie e grupa mica fata de 911 de copetitie.De fapt cam toti sunt grupa mica pt ca Porsche produce cele mai multe masini de competitie din lume. Pe cuvant d epionier, poti sa gasesti statistici. Si concureaza in clase de care Nissan nici nu a auzit. Peste tot in lume, pe orice vreme, zi sau noapte, in orice anotimp, profesional si privat.
De acord cu masina de serie care nu are nimic cu cea de pista. Dar Porsche le face pe aceesi banda uneori, depinde doar ce desinatie finala au. Si vb de Porsche Motorsport aici, nu de Porsche AG. Un 996 are acelasi bloc dual cu cel de pe GT1. Asta se numeste "motorsport grade", nu povesti din Fast and Furios
Nu serios, viitoul 911 e dezvoltat de la 0? O sa aiba motor V8 pe fata probabil? si tractiune fata? si 5 locuri? heloooo...si da, asa a luat o 997.2 de la Nissan de s au dus fulgii, nu? de unde le scoti??
Inca odata, eu le am condus pe amandoua, pe Mosport si pe Shannonville aic la noi, cu VBox si tot tacamul si e hilar sa aud discutia asta din nou. Si erau si ceva instructori si piloti acolo daca talentul meu nu e credibil. Profesionisti, nu redactori de la C&D sau Best Motoring International )
GT-R vs restul lumii (ce modest) ? Raspunsul meu: "lasa ne, lasa ne..."
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 21:38   #327
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

o ceartă între un fanboy Porsche şi unul Nissan. Foarte obiectivă discuţie, e drept...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 22:16   #328
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
o ceartă între un fanboy Porsche şi unul Nissan. Foarte obiectivă discuţie, e drept...
Ha ha, buna faza, incerc sa echilibrez balanta, macar am dat ceva fapte concrete acolo, nu folclorul strazii
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-11, 12:05   #329
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
He he, poti sa spui tu ce vrei dragul mosului dar tot fan-boy GT-R esti pana la urma..de ce? vezi mai jos.
Porsche mincinosi? Ai dovezi?La ce? Dimpotriva, toate testele scot de obicei timpi mai buni decat cei dati de uzina si inca cu tot felul de maimute de redactori la volan. La ce au amutit? La faptul ca Nissan nu a fost in stare sa arate un test independent, unul singur, care sa se apropie macar de gogosile lor cu Ring ul? Nissan e ca un pechinez care latra la un Saint-Bernard..sunt caraghiosi..Ca sa fiu transant ca deja e obositor, cei care cred ca un GT-R e mai rapid pe Ring decat un Enzo, GT sau Zonda e un idiot si mai bine se apuca de crosetat. Punct. Fara drept de replica. End of story.
" Este si normal ca un GT-R sa faca un Porsche numai daca ne gandim la repartitia maselor pe punti si sistemul 4x4 mult mai bun al lui GT-R." ?? Poate crezi ca vb cu grupa mica aici? de cand e motorul fata mai bun la competitie pe pista?? Te pot directiona f amabil la ultimii zeci de ani de motorsport , mai ales GT, sa vezi cine castiga de amar de ani acolo.. Cu tot cu motorul ala pus gresit cum zice Clarckson (chiar, esti fan?) Se strofoaca Ferrari cu mid engine si tot nu le iese decat rar.
4x4 mai bun ) hai ca i buna, iara i dai cu superioritatea 4x4 pe circuit ) , ne lasi te rog? asta tine la aia care se dau pe pista pe PS3 doar..(inca odata ca e bine sa luminezi mintile tinere: pe circuit 4x4 e penalizare, nu castig, exceptie face pista de gheata/zapada sau f uda si rece, asa a fost si va fi de cand lumea in continuare.
Hai sa ti spun un secret, poti sa cumperi un Corvette, sau un 944 vechi si sa l faci mai rapid pe pista decat ce masina de strada vrei tu. Asta inseamna ca e mai valoroasa?
Facelift ul GT-R a fost un fas, facelift ul la 997.2 a fost radical. Si Porsche ala facut ca tremura (la vanzari si la imagine) in fata GT-R ului. Pana si nemtii rad la umor deasta..) Sau ai uitat cate "facelifturi" are Porsche la activ?Precis si ala de la 996 tot deaia l au facut. Si ala de la 993, 964, samd. Ah, nu exista GT-R ul atunci, ca sa vezi.. ) Dar nu conteaza, ei isi conduc strategia dupa planul de marketing si declaratiile Nissan )
GT-R de competitie e grupa mica fata de 911 de copetitie.De fapt cam toti sunt grupa mica pt ca Porsche produce cele mai multe masini de competitie din lume. Pe cuvant d epionier, poti sa gasesti statistici. Si concureaza in clase de care Nissan nici nu a auzit. Peste tot in lume, pe orice vreme, zi sau noapte, in orice anotimp, profesional si privat.
De acord cu masina de serie care nu are nimic cu cea de pista. Dar Porsche le face pe aceesi banda uneori, depinde doar ce desinatie finala au. Si vb de Porsche Motorsport aici, nu de Porsche AG. Un 996 are acelasi bloc dual cu cel de pe GT1. Asta se numeste "motorsport grade", nu povesti din Fast and Furios
Nu serios, viitoul 911 e dezvoltat de la 0? O sa aiba motor V8 pe fata probabil? si tractiune fata? si 5 locuri? heloooo...si da, asa a luat o 997.2 de la Nissan de s au dus fulgii, nu? de unde le scoti??
Inca odata, eu le am condus pe amandoua, pe Mosport si pe Shannonville aic la noi, cu VBox si tot tacamul si e hilar sa aud discutia asta din nou. Si erau si ceva instructori si piloti acolo daca talentul meu nu e credibil. Profesionisti, nu redactori de la C&D sau Best Motoring International )
GT-R vs restul lumii (ce modest) ? Raspunsul meu: "lasa ne, lasa ne..."
1. Da, Porsche mincinosi. Poate nu-ti aduci aminte de comantariile legate de timpul lui GT-R pe Nurburing Nordschleife cum ca ar fi trucat, ca este imposibil de scos, etc.. Ulterior dupa ce si-au luat bataie masiv ca pe unde s-au confruntat, inclusiv in testele facute de europeni, au trebuit sa inchida pliscul.

2. Cum adica Nissan nu au fost in stare sa arate un test independent )) Ai vazut tu vre-un constructor sa faca teste INDEPENDENTE)) Porsche a facut vre-un test independent? ))
Testele independente sunt facute de radactorii revistelor si emisiunilor in domeniu, majoritatea piloti sau fosti piloti si cam in toate 997.1 a luat bataie.
https://forum.4tuning.ro/newreply.php...eply&p=4259753
http://www.fastestlaps.com/compariso...7_turbo_s.html

3. "Ca sa fiu transant ca deja e obositor, cei care cred ca un GT-R e mai rapid pe Ring decat un Enzo, GT sau Zonda e un idiot si mai bine se apuca de crosetat. Punct. Fara drept de replica. End of story."

Bun argument, eu sunt curios care este idiotul, ala care crede sau ala care nu crede!?

Circuit - Vairano Handling Course, Italy

Nissan GT-R 1:16.69 '08 Quattroruote
Ferrari Enzo 1:17.45 '02 "Quattroruote"

Circuit - Bedford Autodrome West Circuit (2004 - 06/200, Great Britain (2736 m)

Ferrari Enzo 1:21.30 '02 EVO Magazine
Nissan GT-R 1:21.70 '08 EVO Magazine

Poftim, teste independente, facute de aceleasi reviste unde GT-R R35 NONfacelift se bate cot la cot cu ENZO, nu este deloc de mirare ca modelul cu facelift il bate pe Nurburing.

4. De acord cu masina de serie care nu are nimic cu cea de pista. Dar Porsche le face pe aceesi banda uneori, depinde doar ce desinatie finala au.

Esti ilar, cum adica sunt facute pe aceeasi banda )))

5. "Nu serios, viitoul 911 e dezvoltat de la 0? O sa aiba motor V8 pe fata probabil? si tractiune fata? si 5 locuri? heloooo...si da, asa a luat o 997.2 de la Nissan de s au dus fulgii, nu? de unde le scoti??"

Constat ca esti total paralel cu subiectul, absolut neinformat, dar iti place sa comentezi mult, doar ca total neargumentat.
Acum nu stiu ce inseamna pentru tine dezvoltat la "0" cate cunostinte auto ai....
Dezvoltat de la "0" inseamna proiectat de la "0", cu foarte putine elemente (sau deloc) de la 997.



http://www.carmagazine.co.uk/Secret-...st-spy-photos/

http://www.gtspirit.com/2010/02/07/n...8-information/

Principalul obiectiv este echilibrarea greutatii pe punti, unde ei sunt deficitari acum.

6. "GT-R vs restul lumii (ce modest) ? Raspunsul meu: "lasa ne, lasa ne..."

Este bine ca ai plecat din Romania, rau este ca ti-ai pastrat obiceiurile "de stadion", ca sa fiu finut.

Eu nu vad decat o gargara de fan Porsche, plina de aberatii, normal ca neargumentate.

Pana una alta astept sa-mi dai un exemplu de masina cu un raoport pret performanta mai bun, si/sau cu un potential de tuning mai facil.

P.S.
Porsche nu a avut facelift general la la nici un 911 anterior. .

Last edited by GTR; 17-04-11 at 12:08.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 06:21   #330
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
1. Da, Porsche mincinosi. Poate nu-ti aduci aminte de comantariile legate de timpul lui GT-R pe Nurburing Nordschleife cum ca ar fi trucat, ca este imposibil de scos, etc.. Ulterior dupa ce si-au luat bataie masiv ca pe unde s-au confruntat, inclusiv in testele facute de europeni, au trebuit sa inchida pliscul.

2. Cum adica Nissan nu au fost in stare sa arate un test independent )) Ai vazut tu vre-un constructor sa faca teste INDEPENDENTE)) Porsche a facut vre-un test independent? ))
Testele independente sunt facute de radactorii revistelor si emisiunilor in domeniu, majoritatea piloti sau fosti piloti si cam in toate 997.1 a luat bataie.
https://forum.4tuning.ro/newreply.php...eply&p=4259753
http://www.fastestlaps.com/compariso...7_turbo_s.html

3. "Ca sa fiu transant ca deja e obositor, cei care cred ca un GT-R e mai rapid pe Ring decat un Enzo, GT sau Zonda e un idiot si mai bine se apuca de crosetat. Punct. Fara drept de replica. End of story."

Bun argument, eu sunt curios care este idiotul, ala care crede sau ala care nu crede!?

Circuit - Vairano Handling Course, Italy

Nissan GT-R 1:16.69 '08 Quattroruote
Ferrari Enzo 1:17.45 '02 "Quattroruote"

Circuit - Bedford Autodrome West Circuit (2004 - 06/200, Great Britain (2736 m)

Ferrari Enzo 1:21.30 '02 EVO Magazine
Nissan GT-R 1:21.70 '08 EVO Magazine

Poftim, teste independente, facute de aceleasi reviste unde GT-R R35 NONfacelift se bate cot la cot cu ENZO, nu este deloc de mirare ca modelul cu facelift il bate pe Nurburing.

4. De acord cu masina de serie care nu are nimic cu cea de pista. Dar Porsche le face pe aceesi banda uneori, depinde doar ce desinatie finala au.

Esti ilar, cum adica sunt facute pe aceeasi banda )))

5. "Nu serios, viitoul 911 e dezvoltat de la 0? O sa aiba motor V8 pe fata probabil? si tractiune fata? si 5 locuri? heloooo...si da, asa a luat o 997.2 de la Nissan de s au dus fulgii, nu? de unde le scoti??"

Constat ca esti total paralel cu subiectul, absolut neinformat, dar iti place sa comentezi mult, doar ca total neargumentat.
Acum nu stiu ce inseamna pentru tine dezvoltat la "0" cate cunostinte auto ai....
Dezvoltat de la "0" inseamna proiectat de la "0", cu foarte putine elemente (sau deloc) de la 997.



http://www.carmagazine.co.uk/Secret-...st-spy-photos/

http://www.gtspirit.com/2010/02/07/n...8-information/

Principalul obiectiv este echilibrarea greutatii pe punti, unde ei sunt deficitari acum.

6. "GT-R vs restul lumii (ce modest) ? Raspunsul meu: "lasa ne, lasa ne..."

Este bine ca ai plecat din Romania, rau este ca ti-ai pastrat obiceiurile "de stadion", ca sa fiu finut.

Eu nu vad decat o gargara de fan Porsche, plina de aberatii, normal ca neargumentate.

Pana una alta astept sa-mi dai un exemplu de masina cu un raoport pret performanta mai bun, si/sau cu un potential de tuning mai facil.

P.S.
Porsche nu a avut facelift general la la nici un 911 anterior. .
Prietene, cand vorbesc despre Porsche stiu ce vorbesc pentru ca am petrecut mult mai mult timp pe langa unul decat multi altii, si nu vorbesc de masina pe care o conduc zilnic, ci de racing cars, cu asta ma ocup zilnic.

Nu am uitat, nu am uitat minciunile crase Nissan legate de Ring, nimeni in lumea asta nu a putut replica rezultatul bombastic dat de Nissan. NIMENI. Ai inteles acum? Noroc cu tine ca m ai luminat ce inseamana un test independent..oare de ce pierd vremea cu tine? Ti am spus sa mi arati UN SINGUR test independent (adica nu facut de Nissan sau concurenta..asta inseamna test independent..) care sa se APROPIE MACAR de timpii postati de Nissan ...Marketing ). Ai vreun exemplu? Eu nu stiu de nici unul, doar diferente uriase de peste 10 s..sau mai mult ). Si daca tot incerci sa ma inveti istorie auto , sa ti aduc aminte de istoria cu primul GT-R sau Skyline cand s a dovedit ca Nissan a umflat gogoasa cu cifrele de performanta? Exact la fel a fost si atunci, "supercar killer" si alte titluri de umflat madria nationala japoneza.. Deci cine e minciosul? Cand imi aduc aminte cum Nissan se oferea sa dea lectii de pilotaj unui campion (si cel mai bun expert pe Ring probabil) ma umfla rasul. De Walter Rohr vorbesc aici, suna l pe Schumaher in seara asta daca vrei sa l intrebi cine l a depasit in acelasi Ferrari pe Ring.. Uite niste comentarii pertinente pe tema miracolului GT-R:http://www.thetruthaboutcars.com/200...ng-lap-record/ .
Adica FTW? Flying start? Hilar..Start si finish diferit? Adica ajustam un pic circuitul?. Apoi vine scandalul legat de suspensie. Si apoi de gumele folosite, samd. hai sa privim fara ochelari roz. Ca mama naibii e asa de greu de inteles ca la masa aia nu se face racheta? Ca doar ei au declarat ca are 480 de CP , nu 20000, ca nu are slick uri, ca nu ca nu ca nu..dar miraculos bate masini racing acolo. Ai o explicatie de bun simt tehnic? Spune mi si mie sa nu mor prost. Si toata armata de ingineri si piloti care se zdrobesc sa mai taie niste fractiuni de secunda acolo. Dar nici o grija, vine Godzila si dintr un foc rade 20'j de secunde pe tur ) Ce atata fizica si inginerie, daca mere pe PS3 , mere si pe Ring, nu? Daca ai avea 12 ani te as intelege cumva, dar nu e cazul. Te agati de niste timpi de pe alte piste de parca aia ar schimba cu ceva problema.Ah, si apropo, imi place cum compari timpi facuti in 2002 cu timpi din 2008, buna treaba, sa ma obosesc sa te intreb de pilot, vreme, gume si alte chestii?Naaa, pierdere de vreme.
De ce imi vorbesti de mere cand noi vorbim de pere? Noi vorbim de timpii falsi de pe Ring. Nu din Italia sau Japonia sau alte alea. Da mi te rog timp pe Ring din test independent care sa se apropie de cel de uzina. Nu altceva. Nu bullshit. Numere. Video cu masina care scoate 2 minute pe Ring pot sa ti fac si eu. Pot chiar sa ti fac film care sa ti arate 7:00:00. Sau 7:00:01. De acum 20 de ani se poate face , acasa, pe computer, chestia asta. Toti expertii sunt de acord ca Nissan a folosit un "Ringer" (pentru informatia ta un ECU se poate programa de uzina sa scoata ,sa zicem 200 de CP peste stock, pentru exact 7 minute, ca un exemplu vezi cum intr un test Autocar display ul de pe Corvette spune "Welcome Autocar" cand omul pune contactul..), slick uri si a "ajustat" problema cu un flying start si un traseu "original". Mai bagam si un Premiere si voila! miracol! cea mai tare din parcare! Am lamurit o acum cu recordul Nissan? Spre deosebire de ei, exista suficienti timpi independenti apropiati si cativa chiar un pic sub cei dati de Porsche referitor la masinile lor. Acum sa ti vorbesc si din experienta personala pentru ca am condus GT-R pe Mosport si Shannonville aici, si l am comparat cu Turbo, GT3, GT2 si GT3 Cup (stiu, total ne-necesar ..) Toate au fost mai rapide, chiar si in primele ture. Pentru ca ce uita din nou Nissan sa spuna si fan-boy ii asociati este ca dupa cateva franari la 100% in 5A si 5B pe Mosport se duc dracului franele Gozilei. Oare sa aiba greutatea ceva de zis aici, ma intreb eu, asa, in nestiinta mea? Sau faptul ca franele lucreaza overtime in viraje ghidate de CPU sa intoarca dihania si sa o tina pe pista? Asta daca nu ti explodeaza cutia mai repede , he he ). Nissan ul e o masina buna, dar e doar o masina de strada. Da i in bot pe pista ca la o masina de curse si o sa vezi de ce majoritatea racerilor prefera un GT3. Pentru ca e Motorsport Grade Quality. Iar pe Shannonville a fost mai rapid chiar si un 914-6 street legal preparat mild )), uita de GT3 uri..
Da, sunt hilar, pe aceeasi linie de productie, vrei sa ti dau si VIN number uri?
http://www.gt3rsregistry.com/docs/anatomy.htm ./ Te rog numai incerca sa ma inveti ce si cum despre Porsche, chiar cu asta ma ocup, pe cuvant de pionier..As vrea sa am libertatea sa ti trimit niste documente interne, dar nu mi periclitez jobul pt o discutie pe un forum cu un fan GT-R ..multumeste te cu ce e disponibil public si cu o doza de bun sim tehnic. Du te si intreaba la un dealer, sau si mai bine la echipa de GT.
Hai sa dau un indiciu ce insemna "dezvoltare/proiectare de la 0": data viitoare cand ajungi sub un 997.1 Turbo uita te ce cod e pe blocul motor si dupa asta baga numarul ala in Google si vin o inapoi sa vorbim, ok? Proiectat de la 0.. da ce, ii crezi idioti? Sa arunce decenii de experienta la canal? Asta tine cand faci mixere de bucatarie, nu racing..experienta si cifrele alea de acolo sunt mai pazite decat seiful unei banci. Garantat viittorul 911 nu o sa aiba mai nimic de la 997 ..) cat timp ai petrecut pe la Zuffenhausen in utimii ani? asa, pentru slaba mea cultura auto )
"Lasa ne" vine de la Carcotasi care imi plac, poate asa intelegi de ce am plecat din Romania. Daca am fost ironic nu inseamna ca am fost nesimtit, sau nu sesizezi diferenta?
Exemplu de masina cu raport pret performanta mai bun ? Corvette Z06. Sau EVO X, sau Ariel Atom, sau Lotus 7 (replica) sau Caterham. Suficient?
Salutari si numai bine.

PS: inca odata, nu te mai chinui sa ma inveti istorie Porsche, si 993, si 996 au avut facelift, sau poate pt tine facelift insemana doar caroserie updatata ? Poate motorul e un pic important? Si de fapt 996 a avut si caroserie updatata ), vrei poze?
993turbo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -