Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-11, 14:34   #1141
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

UNLORD - chiar nu e mangleala aia cu Skoda, cel putin cu numarul kilometrilor. Eu il stiu pe omul ala, inclusiv unii prieteni de ai mei, unii din ei chiar avand tangenta cu serviciile lui si anume drumuri de Italia (pe langa altele probabil). Pare greu de crezut dar nu e vrajeala, nu stiu daca e cum zic ei fara probleme (sigur a schimbat pinionul de tr5) dar kilometrii i-a facut. Viteza medie cand mergi aproape numai pe autostrada e mare si omul numai cu asta se ocupa, se plimba non stop pe extern. Masina e expusa la reprezentanta Skoda de la intrarea din Craiova, i-au oprit-o acolo si i-au dat alta (neagra parca) la schimb. Cred ca acum are 999.999 km la bord. E clar ca 1mil km in tara nu ii faci asa repede si dupa kilometrii astia masina e terminata si o gramada de piese pica in timpul asta dar sa mergi aproape numai pe autostrazi, viteza/turatie normale, constante pe distante mari, etc, e mult mai putin daunator pentru masina.

@ GTR - probleme exista la toti si fiecare model are anumite bube, asta se stie dar de aici la a afirma ca Audi are probleme grave la fiabilitate e cale lunga. Din cate am analizat topuri postate de voi (tu, UNLORD, etc) gen DEKRA sau altele similare Audi statea bine si modele precum A6, A8 erau in top.

Oricum mie exemple ca astea cu masina X vazuta nush unde cu Y km nu mi se par asa relevante si orice masina care este ingrijita tine multi km si arata bine. Si Loganuri pe taxi vezi cu 500 000 km si taximetristii de la noi isi cam bat joc de ele.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 26-02-11 at 14:43.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:41   #1142
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Prietene se pare ca nu ai iesit din tara
Masina de care ziceam face taxi in Spania.Numai noi am mers cu ea pana la aeroport 300km,nu mai zic ca trebuia sa se mai si intoarca de unde a plecat.Masina aia este "inchiriata" unei firme de plasare a fortei de munca, zilnic se freaca pe autostrazile Spaniei.Iti jur ca voi face o poza cu bordul si o voi posta aici ca sa poti sta linistit.Ca sa nu mai zic ca in 2008 cand am fost in Grecia am mers tot cu un E-class dar modelul un pic mai vechi,masina era din 2003 care chiar nu mint dar avea aproape 995 000 km in bord...
Par niste sume astronomice dar crede-ma ca nu am de ce sa mint.Vina mea ca nu le-am pozat dar undeva la jumatatea lunii Aprilie cand voi venii acasa iar iti promit sa postez aici poza cu bordul masinii
Mdah, eram convins ca o sa imi dai exemplu de afara. Crede-ma ca asa am vazut si eu Opel Zafira shuttle de hotel-aeroport cu sute de mii de km si era impecabila. Voi cadeti in plasa unor cifre (care pot fi adevarate, in cazul asta) dar nu intreaba nimeni de costurile de intretinere si de cat a inghitit masina la service ca sa faca kilometrii aia. Eu iti pun o intrebare sincera: Crezi ca daca masina aia ar fi rulat in Romania, s-ar fi prezentat la fel ? Una e sa mergi pe autostrada tot timpul cu o masina special conceputa pt asta (service la zi) si alta e sa mergi la cercul polar cu o masina veche de 20 de ani pe tot felul de hartoape si drumuri naspa, etc.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:44   #1143
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Oricum mie exemple ca astea cu masina X vazuta nush unde cu Y km nu mi se par asa relevante si orice masina care este ingrijita tine multi km si arata bine. Si Loganuri pe taxi vezi cu 500 000 km si numai ingrijite nu sunt de taximetristii de la noi deci nu e ceva fabulos.
Bine punctat!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:56   #1144
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post

@ GTR - probleme exista la toti si fiecare model are anumite bube, asta se stie dar de aici la a afirma ca Audi are probleme grave la fiabilitate e cale lunga. Din cate am analizat topuri postate de voi (tu, UNLORD, etc) gen DEKRA sau altele similare Audi statea bine si modele precum A6, A8 erau in top.
Problemele Audi sunt generale si scumpe, nu sunt ocazionale si sunt mult mai multe decat la Mercedes si BMW.

Atat timp cat au avut serii foarte mari de motoare cu probleme (specificat si de AMS Germania referitor la vechiul 2.0 TDI), probleme cu 3.0TDI, enorm de multe probleme la multitronic, sunt probleme grave care la competitori nu au existat. Mercedes si BMW nu prea au avut asa ceva.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 15:01   #1145
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Vad ca ai bagat un "posibil" ... hmmmm .... si te lamentezi de patronul tau, in loc sa ne spui despre traseele zilnice pe care ar fi trebuit sa le faci ca sa iti faci norma. In fine, tu ai scris ce ai scris, dar dupa 34 de ore de condus, un somn scurt si un dus esti inapoi pe covrig ca sa te incadrezi in ceea ce ai afirmat si anume 666 km pe zi (fara zile libere in w-end). Ca daca aveai sambata si duminica libera, atunci trebuia sa faci aproape 800 km pe zi lucratoare. Poti sa umplii 20 de pagini (ca ai bagat drumuri lungi, te cred) dar tot nu da cu virgula. . Fara sa vrei ai picat si tu in capcana matematicii doar ca sa il aperi "pasageru" unui Mercedes rulat 6 ani si cu 750.000km in bord ! Asa au incercat si astia de la Porsche Ro (De ce nu imi place mie VAG-ul si politica lor mincinoasa):
Stimabile,capcane vezi tu pentru ca nu consideri posibil ceva ce nu ai experimentat.Hai sa-ti lamuresc cateva aspecte...
Lucrez de 12 ani la aceeasi firma care este parte a unei alte firme cu sediul in Elvetia si puncte de lucru in Germania,Ungaria,Romania.In toti acesti 12 ani am avut 2 concedii pentru ca am ramas fara permis cate 45 de zile.Lucrez in fiecare zi,zi de zi,fara libere constante...

Legat de km parcursi,eu nu am norme sau trasee zilnice,nu transport ceva anume.Nu ma trezesc la ore fixe sa merg la program,masina este in permanenta la mine,am un card de carburant care la ultima verificare avea sold 40 miliarde iar daca in urmatoarele 5 minute imi suna telefonul peste 7 ore pot fi oriunde pe o raza de 800km.
Nu am spus ca fac 20k km lunar de 12 ani,am spus ca am avut o perioada de 5 ani in care faceam 15-20km lunar,in concluzie eu consider ca 750k km in 6 ani este mai mult decat posibil.

Revenind ontopic,am avut zeci de masini de la majoritatea producatorilor in Mercedes este singura marca ce se prezinta foarte bine dupa un astfel de rulaj.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 16:59   #1146
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Unde scrie ca aceast "vs" se face intre masinile care ruleaza la noi in tara?
Unlord eu astept o poza cu o suma mare de km la un Audi sau un Bmw si apoi chiar imi dau delete la cont Ti-am promis poza si voi incerca sa ma tin de cuvant
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 18:31   #1147
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
1)Unde scrie ca aceast "vs" se face intre masinile care ruleaza la noi in tara?
2)Unlord eu astept o poza cu o suma mare de km la un Audi sau un Bmw si apoi chiar imi dau delete la cont
Nu scrie, dar īn principiu discutăm despre ce se īntāmplă pe la noi, forum romānesc fiind, cu useri romāni... S-ar putea să nu ne intereseze cum se merge īn Israel, Libia sau Canada cu ele
2) Ai grijă ce-ţi doreşti, că Google s-ar putea să-ţi īndeplinească dorinţa īn 0,001 secunde
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 19:45   #1148
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Unde scrie ca aceast "vs" se face intre masinile care ruleaza la noi in tara?
Unlord eu astept o poza cu o suma mare de km la un Audi sau un Bmw si apoi chiar imi dau delete la cont Ti-am promis poza si voi incerca sa ma tin de cuvant
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...e&pageNumber=8
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 19:47   #1149
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu scrie, dar īn principiu discutăm despre ce se īntāmplă pe la noi, forum romānesc fiind, cu useri romāni... S-ar putea să nu ne intereseze cum se merge īn Israel, Libia sau Canada cu ele
Eh hai ca nu este chiar asa,vorbim de masini produse in Germania care ruleaza in toata lumea.Chiar nu inteleg de ce aveti impresia ca la noi infrastructura omoara masinile.Intr-adevar avem cateva drumuri mai proaste,atunci hai sa vorbim doar de suspensiile masinilor respective...aglomeratie este in toate orasele mari ale Europei,asa ca putem vorbi linistiti de consum sau ambreiaje duse si din punctul lor de vedere...nu este neamtul de vina ca romanul uita sa faca o revizie,cumpara consumabile de 2ron facute la turci pe genunchi,baga motorina "botezata" ca-i mai ieftina,completeaza uleiul in loc sa-l schimbe etc...

In rest problemele care apar la aceste masini sunt generale indiferent de tara in care circula masina.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 21:08   #1150
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Eh hai ca nu este chiar asa,vorbim de masini produse in Germania care ruleaza in toata lumea.Chiar nu inteleg de ce aveti impresia ca la noi infrastructura omoara masinile.Intr-adevar avem cateva drumuri mai proaste,atunci hai sa vorbim doar de suspensiile masinilor respective....
ba infrastructura la noi chiar omoara masini.ca la noi nu strici numa niste amortizoare , cand dai in gropi mai faci un joc in caseta de directie , mai innebunesti niste bielete , niste bucsi , mai schimbi niste capete de bara.mai spargi o baie de ulei , mai indoi o janta.si astea per total omoara masina.iarna sa nu mai spun de nisip-u si sarea de pe drum.

ideea e ca in romania uzura masinii e mult mai accentuata si apare in mult mai putini km decat ar aparea in germania.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 21:17   #1151
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
ba infrastructura la noi chiar omoara masini.ca la noi nu strici numa niste amortizoare , cand dai in gropi mai faci un joc in caseta de directie , mai innebunesti niste bielete , niste bucsi , mai schimbi niste capete de bara.mai spargi o baie de ulei , mai indoi o janta.si astea per total omoara masina.iarna sa nu mai spun de nisip-u si sarea de pe drum.

ideea e ca in romania uzura masinii e mult mai accentuata si apare in mult mai putini km decat ar aparea in germania.
What he said. Plus, carburant inferior calitativ, consumabile de calitate inferioara ieftine si de calitate dubioasa, mecanici prost pregatiti si miserupisti, proprietari saraci si indolenti.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 21:56   #1152
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
What he said. Plus, carburant inferior calitativ, consumabile de calitate inferioara ieftine si de calitate dubioasa, mecanici prost pregatiti si miserupisti, proprietari saraci si indolenti.
Per total motive total nerelevante pentru a cataloga o marca in fata celeilalte.Cu service-ul ai dreptate,niste diletanti,insa daca stii cum s pui problema intr-o reprezentanta vei avea parte de servicii de calitate in cele din urma.

Spre exemplu la S Klasse a rupt seful meu o janta pe spate si a crapat si amortizorul pe partea respectiva,are 180k km si inca nu am schimbat nimic la directie sau suspensie in afara de acel amortizor.In schimb eu merg cu un GL 450 si pana la 80k km cat are acum am schimbat ambele amortizoare pe spate,dar la fel nimic la directie si nu menajez acea masina absolut deloc.

Eu unul consider ca ar trebui sa catalogam aceste masini in clasament dupa problemele serioase care apar,cum ar fi diverse probleme la motor,transmisie.

Nu are nici o vina producatorul ca tu locuiesti pe aratura si vrei Mertz,BMW sau Audi si ii rupi suspensia si directia la fiecare 20-40k km iar in Germania respectivele nu se strica nici dupa 200k km.

Motorul si cutia de viteze nu se strica daca dormi la volan si numeri toate gropile din asfalt dand cu masina in ele.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 22:26   #1153
ELODIA GHINESCU
Banned

Stage 4
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 252
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

in octombrie 2008 am mers de la milano la masate(un orasel de langa bergamo) cu un mercedes produs in august 2002 care avea 480.000 km.

masina era printre ultimile produse din vechiul e class ce s-a fabricat pana in vara lui 2002 apoi urmand modelul ce s-a produs pana la sfarsitul lui 2008.

masina respectiva facea cate cate 3 curse pe zi intre aeroportul masate din milano si oraselul din zona unde erau mai multe fabrici si cara diversi vizitatori.
patronul micii companii de taximetrie avea vreo 6 masini, inclusiv un vw de 8 locuri si fiecare masina facea minim 100.000km.

daca brandul auto este unul decenta, doar daca ai ghinion, chiar daca intretii bine o masina, aceasta nu poate face 0.5 milioane de km de-a lungul vietii..

Last edited by ELODIA GHINESCU; 26-02-11 at 22:28.
ELODIA GHINESCU is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 04:57   #1154
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by ELODIA GHINESCU View Post
in octombrie 2008 am mers de la milano la masate(un orasel de langa bergamo) cu un mercedes produs in august 2002 care avea 480.000 km.

masina era printre ultimile produse din vechiul e class ce s-a fabricat pana in vara lui 2002 apoi urmand modelul ce s-a produs pana la sfarsitul lui 2008.

masina respectiva facea cate cate 3 curse pe zi intre aeroportul masate din milano si oraselul din zona unde erau mai multe fabrici si cara diversi vizitatori.
patronul micii companii de taximetrie avea vreo 6 masini, inclusiv un vw de 8 locuri si fiecare masina facea minim 100.000km.

daca brandul auto este unul decenta, doar daca ai ghinion, chiar daca intretii bine o masina, aceasta nu poate face 0.5 milioane de km de-a lungul vietii..
Ai inviat?
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 13:17   #1155
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Bmw :

https://www.youtube.com/watch?v=Nh4CsH3iOcw
http://translate.google.ro/translate...%3D0allerdings

Mercedes :

http://www.insidehalton.com/communit...article/959236
https://www.youtube.com/watch?v=SfMHOkZYt2Q
http://www.ajc.com/ajccars/content/a...edes_0531.html

In fine , eu nu vad relevanta sa utilezi o masina pana cedeaza motorul doar in cazuri izolate.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -