Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-06, 21:59   #286
eXelero

Stage 2
 
eXelero's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 57
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

sa nu-i dai talpa prea tare sa plece motoru fara masina ) ). Cu cutia automatica cum e? parerea mea ca e crima pasionala pt sofer sa ii dai un v8 de 5 L si sa nu ai prilejul sa schimbi cum ai tu chef. Dar totusi, asteptam pareri Visi....cum se comporta? K am vazut si azi PUF pe strada , deci l-ai mai testat
__________________
Life doesn't begin until 5th gear
eXelero is offline   Reply With Quote
Old 26-03-06, 12:50   #287
corrado-vr6

Stage 5
 
corrado-vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 913
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

Automata, automata, dar e Tiptronic, deci are si + si - deci pot schimba si eu. Despre comportament 306 cai pe puntea spate, cuplu de V8, deci...Se comporta
corrado-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 18:47   #288
eXelero

Stage 2
 
eXelero's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 57
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

aaaa e beton atunci. Viva Tiptronic !!! S-o stapanesti sanatos....pe sosea , sau eventual pe pista
eXelero is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 20:51   #289
corrado-vr6

Stage 5
 
corrado-vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 913
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

Multumesc!!!
corrado-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 22:10   #290
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Smile Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

Quote:
Originally Posted by corrado-vr6
Automata, automata, dar e Tiptronic, deci are si + si - deci pot schimba si eu. Despre comportament 306 cai pe puntea spate, cuplu de V8, deci...Se comporta
306 cai , frumos...deci ar trebui sa nu iti faca probleme Subaru...

Last edited by Catalyn; 28-03-06 at 22:12.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 10:53   #291
eXelero

Stage 2
 
eXelero's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 57
Cool Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

Quote:
Originally Posted by catalyn
306 cai , frumos...deci ar trebui sa nu iti faca probleme Subaru...
Din cate mi-a zis Visi, Subaru are cel putin 300 de cai sau peste. Ii face probleme un Subaru pt ca e diferenta de greutate.Mertanu e mertan si subaru e de competitie.....si mai e si cu tractiune integrala daca nu ma insel. Desi s-ar putea sa nu, pt ca e cu 2 usi si e mai usor decat unu cu 4 si-l ajuta cuplul de V8.
Asteptam Visi sa te dai cu un Subaru sa ne lamurim si noi
eXelero is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 11:23   #292
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

Subaru WRX STI = 265 cai . Eu cred ca o masina de 200 cai in talon si 209 pe dyno ar putea sa-i faca probleme Mercedesului. Ramane sa aflam cat de curand .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 11:34   #293
NEbunu

Stage 5
 
NEbunu's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 364
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

subaru impreaza wrx sti=300 de cai....300-hp 2.5-liter DOHC intercooled, turbocharged boxer engine 300 lb-ft of torque at 4,000 rpm
NEbunu is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 12:36   #294
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

Quote:
Originally Posted by NEbunu
subaru impreaza wrx sti=300 de cai....300-hp 2.5-liter DOHC intercooled, turbocharged boxer engine 300 lb-ft of torque at 4,000 rpm
Sigur nu vb de Prodrive ?

Uite datele tehnice de la WRX STI - http://www.subaru.ro/modele/impreza/sti/data_sheet/

the Prodrive Performance Package: this aftermarket kit, fully approved and warranted by Subaru, comprises a revised ECU, high-flow catalyst and sports exhaust silencer and lifts the power to 300bhp.

Last edited by Lucian; 29-03-06 at 12:40.
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 17:41   #295
eXelero

Stage 2
 
eXelero's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 57
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

Eu ziceam de Subaru asta nou pe care vroia Visi sa-l ia. El mi-a zis atunci k ar fi avut peste 500 de cai din 2 masini. Corrado avand aprox 200 e de inteles k subaru ar avea 300 pe putin. Deci sunt de parere k ii face probleme serioase Mercedesului. Si oricum V8-urile nu sunt bune de acceleratie ca cele in linie, chiar si la aceeasi putere. La V8 se produc cupluri mult mai mari, dar in schimb, turatii mici si nu tasnesc asa tare ca un motor de Subaru care e si turbo, CL500 e aspirat. Ramane de vazut. Cu un wrx STi de 265 cai model 2005 sau 2004 ar castiga Visi dar nu cu mult in fata. Bafta!
eXelero is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 17:49   #296
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Smile Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

Quote:
Originally Posted by eXelero
Eu ziceam de Subaru asta nou pe care vroia Visi sa-l ia. El mi-a zis atunci k ar fi avut peste 500 de cai din 2 masini. Corrado avand aprox 200 e de inteles k subaru ar avea 300 pe putin. Deci sunt de parere k ii face probleme serioase Mercedesului. Si oricum V8-urile nu sunt bune de acceleratie ca cele in linie, chiar si la aceeasi putere. La V8 se produc cupluri mult mai mari, dar in schimb, turatii mici si nu tasnesc asa tare ca un motor de Subaru care e si turbo, CL500 e aspirat. Ramane de vazut. Cu un wrx STi de 265 cai model 2005 sau 2004 ar castiga Visi dar nu cu mult in fata. Bafta!
hai sa ne limitam aici cu presupunerile....afirmatia mea privind subaru nu este pur intimplatoare ..Visi stie despre ce e vorba si practic eram curios daca a incercat sa se dea cu el...
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 18:08   #297
eXelero

Stage 2
 
eXelero's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 57
Cool Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

OK. Pai asta ziceam si eu sa asteptam sa se dea cu unu ca sa nu mai facem presupuneri aiurea. Asteptam, Visi
eXelero is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 23:02   #298
NEbunu

Stage 5
 
NEbunu's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 364
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

nu lucian este modelul wrx sti 2006 daca nu ma insel http://www.subaru.com/shop/overview....mmand=overview aici poti gasi acel suubaru...
NEbunu is offline   Reply With Quote
Old 29-03-06, 23:52   #299
corrado-vr6

Stage 5
 
corrado-vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 913
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

WRX 2006 imi da cam aproape o masina de la McDonalds la Carrefour. Nu stiu exact care ar fii diferenta cu ESP decuplat si cu cauciucuri de vara, dar de dat imi da o masina pe vreo 400 de metri, deocamdata. E vorba de un Subaru de 235 de cai, nu de STI. Asa ca trageti voi concluziile. Mie mi-a spus cineva ca ESP face diferenta mare, dar eu nu ma pricep sincer pt ca nu am mai avut ESP pe masina. Sa nu inteleaga cineva ca am inceput sa caut explicatii. Eu zic ca pe 400 de metri ma ucide STI Raman impacat cu gandul ca ma asteapta mai multe fete la finish Stiti voi la ce ma refer
__________________
"This thread is full of idiots. My IQ went down several points just reading this posts in here."
corrado-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 10:01   #300
eXelero

Stage 2
 
eXelero's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 57
Default Re: SA VB DESCHIS DESPRE TOT AICI

pai ESP-ul daca nu ma insel.....find program pt stabilitate, limiteaza derapajul. Adica daca ii dai gaz si iti fuge spatele sau in curbe supravireaza, ESP-ul franeaza rotile.....deci efectiv franeaza, rezultand incetinirea. Dar cand il decuplezi, faci ce vrei cu masina In concluzie, cu ESP acitavt, nu profiti de toti calutii si cuplu. Adica ai putere cam limitata. Fa o incercare singur, cu cineva sa te cronometreze pe o distanta anume o data cu ESp cuplat, si o data cu ESP decuplat. Nu e diferenta extraordinara, dar conteaza mult la start si la schimabrile 2 si 3, unde in loc sa reactioneze violent, are cuplul limitat electronic. Incearca si o sa vezi
Salutare!
eXelero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -