Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-10, 07:54   #2746
usiusi
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by Catalyn View Post
oricat de reglate sunt proiectoarele nu se merge cu ele aprinse in oras si daca esti un bun cunoscator NU iti pui xenon in proiector, asta daca sti cu adevarat care e rolul sau de drept sau vrei sa dai doar bine la public
sa stii ca nu e asa... eu mi-as pune xenon pe proiectoare in secunda 2 daca macar unul dintre cei care vand si instaleaza asa ceva, ar avea sau s-ar chinui sa aduca niste becuri cu temperatura de culoare de 3000k.
dar din pacate... se pare ca cele de 8000k sunt mai populare...
usiusi is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 08:04   #2747
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Daca cauti sigur gasesti. Mai e un coleg cu un bmw seria 3 LOW la numar, se pare ca ii place seara sa mearga cu pozitile si proiectoarele aprinse, orbire totala
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 08:13   #2748
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by Catalyn View Post
cred ca ai o problema cu militenii, subiectul era adresat colegilor de forum care sunt si colegi de trafic, crezi ca oferindu-i pe ei ca exemplu ne vom face bine? sau daca ei gresesc e musai sa facem la fel?...oricat de reglate sunt proiectoarele nu se merge cu ele aprinse in oras si daca esti un bun cunoscator NU iti pui xenon in proiector, asta daca sti cu adevarat care e rolul sau de drept sau vrei sa dai doar bine la public, azi am mai vazut o skoda 2 break cu terminatia ss la numar care la ora 15 mergea cu faza de intilnire si proiectoarele aprinse...eu in mentin parerea cu educatia
sunt de acord cu tine, dar nu puteam sa nu ii dau drept exemplu. poate ca unul din aia multi au cont si aici si nu se lauda ca sunt militieni

iar cu becurile schimbate din proiectoare sunt perfect de acord cu tine. daca vrei xenon, ia-l din fabrica, nu aftermarket...
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 08:33   #2749
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by usiusi View Post
sa stii ca nu e asa... eu mi-as pune xenon pe proiectoare in secunda 2 daca macar unul dintre cei care vand si instaleaza asa ceva, ar avea sau s-ar chinui sa aduca niste becuri cu temperatura de culoare de 3000k.
dar din pacate... se pare ca cele de 8000k sunt mai populare...
se gasesc de 4300 k care dupa ce se"incalzesc" arata ca un bec cu filament....la xenon e vorba de focar, sincer din cele after market f putine focalizeaza cum trebuie dat fiind natura constructiei, se uita de lucruri esentiale, si anume reflexia luminii,emisia de raze x(xenonul este de fapt o descarcare electrica intr-un gaz rar) ca si la sudura arcul electric genereaza razele x, aici sunt infime dar exista si in timp albesc sticla,plus paraziti etc etc la farurile cu lupa poti sa pui xenon insa nu uita cele originale au PRISMA (vezi fizica de a 6-a cu descompunerea lumini) si ceea ce nu stiu multi, pe vremuri pe kiturile de xenon scria mare:ONLY FOR SHOW.....A fost doar o paranteza, fiecare e liber sa isi fac la masina ce doreste si cum doreste.
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 08:56   #2750
usiusi
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

cele de 4300k sunt cele care vin stock pe apoape toate masinile si sunt prea albe - si cu cat se incalzesc sau imbatranesc cu atat vireaza mai mult in sus. eu vorbesc despre cele de 3000k... si oricum in conditiile in care le-as folosi, conteaza mult prea putin dispersia luminii, iar proiectoarele sunt facute in asa fel in cat sa nu focalizeze lumina. fizica pe care tu o pomenesti acolo nu se aplica in conditii de ceata unde sunt importante alte lucuri. oricum solutii exista si daca vrei neaparat sa ai o lupa

Quote:
A fost doar o paranteza, fiecare e liber sa isi fac la masina ce doreste si cum doreste.
gresit! fiecare e liber sa-si faca la masina ce doreste si cum doreste atat timp cat nu ii deranjeaza pe ceilalti (si nu vorbesc aici de simtul estetic).
usiusi is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 09:10   #2751
xedos6

Stage 4
 
xedos6's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 263
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

eu am lupa si pe proiectoare si tot nu merg cu ele aprinse...desi moda este sa mergi cu pozitia si cu proiectoarele aprinse...neaparat si cu xenon pe ele
din pacate si in afara orasului de multe ori sunt deranjante..si am observat ca toata lumea le foloseste...pe principiul...daca le am de ce sa nu le tin aprinse tot timpul mie imi lumineaza drumul doar la cativa metri de masina...nu ma ajuta deloc la vizibilitate.
si eu mergeam zi si noapte cu ele pana am vazut urmatoarele randuri
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! ©
si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare
__________________
xedos 6 . V6 .2000cc .doar 140 CP . 1190 kg .
schimb la 7000 ca mai incolo e rosu si...
FIESTA violet
xedos6 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-10, 17:48   #2752
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

o intrebare?cum se regleaza proiectoare?
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 21:14   #2753
usiusi
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

exista o vulcanizare curata si profi la noi in brasov care sa fie in stare sa monteze gume pe jante de 19"-20" fara sa le zgarie cu penele, fara sa le scape cheia cand strang prezoanele, fara sa le umple de ulei si sa le echilibreze corect fara s-o faca pe fuga?
usiusi is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 21:19   #2754
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

deschide-ti o vulcanizare

acuma sincer, eu ii recomand pe cei la care merg, pe centura mica aproape de intersectia de la rompetrol (adica partener rompetrol). au peste drum (in parcarea de langa linii) un 'raft' cu cauciucuri noi puse pe marginea drumului. mie mi-a placut cum lucreaza, sunt clinet fidel la ei, fiind cei care mi-au placut cum au lucrat pe langa altii pe la care am mai fost pe vremuri... poti trece sa ii intrebi eventual. ai cu cine discuta, nu sunt gretosi din aia...
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 21:28   #2755
usiusi
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

au pene de plastic? chestia aia pneumatica de strans prezoanele are protectie sa nu zgarie janta? daca nu au, nu ma intereseaza.
nu vreau sa par cu fitze, dar am fost la multi "meseriasi" din brasov care lucreaza cu scule din 1900 toamna, si de fiecare data m-am ales cu zgarieturi pe jante si cu vibratii nasoale peste 80 la ora

similar si cu la reglatul directiei... daca ai jante mari si vrei sa ramai cu ele intacte, mai bine ramai cu ele neechilibrate si cu geometria varza

Last edited by usiusi; 07-11-10 at 21:30.
usiusi is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 21:31   #2756
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

eu n-am zgariate nici jantele de aliaj, nici cele de toamna. si nici nu-mi bat rotile. nici macar la 150 km/h. mergi si vezi, acuma nu stiu ce are omul in dotare, daca are cauciuc sau nu sau alte chesti... daca vrei mergi si te interesezi, daca nu asta e. poate gasesti in alta parte.

sau ca m-am gandit acuma, ai putea incerca la reprezentante auto, dar acolo nu stiu chiar nimic de faptul cum lucreaza.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 20:11   #2757
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

o intrebare: exista cumva pe brasov topic de vanzari/cumparari? am cautat si nu am gasit...
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 20:20   #2758
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by B 83 RMJ View Post
o intrebare: exista cumva pe brasov topic de vanzari/cumparari? am cautat si nu am gasit...
vorba lui flow..sunt mai sus)

ai deasupra topicurilor sectiune talcioc etc

uitate la poza atasata
Attached Images
File Type: bmp untitled.bmp (2.59 MB, 31 views)
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 20:36   #2759
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

ahh... mersi inca incerc sa ma obisnuiesc cu forumul ) unele chestii imi mai scapa.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 20:45   #2760
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by B 83 RMJ View Post
ahh... mersi inca incerc sa ma obisnuiesc cu forumul ) unele chestii imi mai scapa.
stai linistit
nimeni nu sa nascut invatat
costinbv is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -