Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Brasov

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-10, 16:06   #2731
sirAdrian

Stage 4
 
sirAdrian's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 188
Member of:
[VW]
Default re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Am inteles. Desigur ca vreau sa fiu in conformitate cu legea. Nu vreau sa iau amenzi si sa dau bani degeaba la anumite ateliere care nu imi ofera toate actele necesare.

O sa dau maine o fuga pana la Glass Tuning ca sa vorbesc cu ei.


Multumesc frumos!
sirAdrian is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 16:31   #2732
pebbles

Stage 3
 
pebbles's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 154
Member of:
[FORD]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

ia că tot venit vorba de folii
bubu a mea a venit de pe meleagurile macaronarilor cu folie pe ea,sau ce-o fi aia(că unii zic că-i folie,alţii nu),evident că n-am autorizaţie sau orice altă drăcovenie
cam ce pot să fac acum?
ca o precizare,folia n-o dau jos deci varianta asta iese din discuţie
__________________
n-am!
pebbles is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 17:32   #2733
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

daca vrea RAR-ul ,o dai sigur
apache is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 17:33   #2734
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

@pebbles: daca e folie si te 'prinde' la control ai pus-o. daca sunt geamuri fumurii din fabrica (colorate) atunci nu ai probleme. am auzit de un caz la tv prin vara parca...venise un neamt in romania ca turist cu un suv ceva, nu mai retin, si avea folie pe geamuri. a luat vreo 800 lei amenda ca nu avea autorizatie. in germania ti-o pui tu cum vrei, pe ei nu ii deranjeaza daca ti-ai pus folie. si omul avea si numere de germania. si-au batut joc de el in ultimul hal(at).

nu ai cum sa dovedesti ca asa a venit din germania sau de unde e venita, si oricum daca ai putea-o face, nu te ajuta cu nimic. circuli cu ea in romania(probabil inamtriculata), si trebuie sa respecti legea. (fie vorba intre noi - halal lege).

si da, daca ai ramas fara talon o sa o dai jos, nu-ti fa probleme. o sa fi in stare sa o dai jos de fata cu militianu' ca sa nu mai umbli dupa aia pe la RAR.

@sirAdrian: daca dai de Claudiu poti sa vorbesti cu el. iti spune el tot ce vrei si ce nu vrei despre folii. este un fel de director (nu ii mai retin functia). mi se pare ca e hala g1. dar ca principiu, cand ajungi la cosmelia de la intrare faci dreapta pe langa groapa aia mare si e prima hala pe dreapta. are o firma nu prea mare pe care scrie glass tuning.

Last edited by B 83 RMJ; 26-10-10 at 17:36.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 14:33   #2735
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default Bizoni in trafic

Cred ca merita subiectul si unul din puncte ar fi mersul cu proiectoarele aprinse in oras...., nu stiu ce se vrea a demonstra, personal acum cateva zile am dat peste doua astfel de cazuri, chiar daca orasul e luminat ca in palma "baietii" merg cu proiectoarele aprinse...o Toyota rav sau ma rog cu xenon la proiector(mare realizare domle') mai si dadea faza lunga ca nu deranjeaza si un Audi A4 parca cu Ice team stikerit...chiar asa de intuneric e in oras de nu putem circula doar cu faza de intilnire?
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 14:38   #2736
usiusi
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Catalyn, daca MCV-urile de politie merg cu proiectoarele de ceata aprinse, ce sa le ceri altora?
Am vrut de cateva ori sa-i opresc noaptea sa le spun ca habar n-au de lege si de articolul unde se pedepseste folosirea lor aiurea, da'...
usiusi is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 14:42   #2737
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

acel articol exista doar pe foaie, dar este 'nul' in viata de zi cu zi. la fel ca multe altele. daca ai proiectoarele reglate nu deranjezi pe nimeni. si asta o spun si eu din experienta. nici ziua, nici noaptea nu ma deranjeaza proiectoarele care sunt reglate cum trebuie si nu bat prin copaci (si care au becuri tată, nu xenoane). aia cu xenoane in general (montate de ei) ma deranjeaza (orbeste) doar faza scurta, ca pun d'alea puternice ca sa fie vazuti... dar nu-si dau seama ca de fapt nu ii mai vede nimeni de 'orbeala'.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 14:52   #2738
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Totusi de ce proiectoare aprinse in oras?

Proiectoare reglate...cred ca mergem prea departe si cred ca educatia in trafic are totusi legatura cu cei 7 ani de acasa chiar daca esti pe sosea...cum sa mergi cu ele aprinse pe 15 noiembrie unde poti merge cu farurile stinse seara de luminat ce e? chiar atit de greu a sa fim cum trebuie? lasam la o parte militenii ca ei sunt zeii care ne vegheaza de sus sa nu se intimple ceva.....
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 14:57   #2739
usiusi
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

B 83 RMJ, proiectoarele reglate "cum trebuie" deranjeaza pentru ca bat in jos si sunt foarte multi care au vederea mai sensibila si pur si simplu reflexia lor in asfalt (mai ales cand e ud) este un lucru greu de suportat. Iar xenoanele puse pe niste blocuri optice facute pentru becuri cu halogen nu au cum sa fie reglate si nu numai ca bat in jos, dar bat si prin copaci in acelasi timp.
Poti sa zici tu ce vrei, dar asta e adevarul si tine de educatie sa nu ii deranjezi pe altii. Articolul ala "pe foaie" e pus acolo cu un scop, nu degeaba...
usiusi is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 15:16   #2740
B 83 RMJ

Stage 5
 
B 83 RMJ's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 512
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

am inteles. de aia circula si militia cu proiectoare. daca bat in jos cum trebuie sa bata (la 2-3m in fata) nu il deranjeaza pe cel ce vine din fata. daca ploua e altceva. dar proiectoarele se folosesc in astfel de situatii. daca e ceata si ploua spre exemplu, trebuie sa imi tin proiectoarele stinse ca sa nu te deranjez?

p.s. becul de ceata din spate aprins pe vreme buna este cel mai deranjant bec. nu proiectoarele. si a fost o emisiune speciala pe tema asta la 'pe 4 roti' la tvr2 acum ceva timp. pur si simplu nu poti sa stai in spatele aluia care are becul de ceata spate aprins. si crede-ma ca am 'testat' treaba asta pe propria piele si nu stiam unde sa imi mut ochii ca sa nu mai vad acel bec nenorocit. la proiectoare nu am patit treaba asta.

p.s 2. daca vorbesti de proiectoare puse la inaltime (vezi tucson), atunci iti dau dreptate. alea sunt la nivelul farurilor unor masini mici.
B 83 RMJ is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 15:27   #2741
usiusi
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Inutil, ziceam ceva mai sus de educatie, dar se pare ca tu nu intelegi nimic...
Eu sunt una din persoanele alea care e deranjata de lumina proiectoarelor si de modul in care bat (mai putin ziua, dar seara si noaptea de fiecare data)... si nu sunt singurul. Poate nu stiai asta, poate articolul din lege ti s-a parut pus aiurea acolo si gaseai explicatia, dar acum stii si nu mai ai nici o scuza sa mergi cu ele aprinse atunci cand nu este cazul si sa ii deranjezi pe altii.
usiusi is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 15:43   #2742
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Are rost sa mai spun ca sunt unii care imi lumineaza habitaclul mai tare decat plafoniera ?
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 16:02   #2743
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Tu oricum iesi din calcul din start. Pe tine nu te punem la socoteala
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 21:42   #2744
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by B 83 RMJ View Post
acel articol exista doar pe foaie, dar este 'nul' in viata de zi cu zi. la fel ca multe altele. daca ai proiectoarele reglate nu deranjezi pe nimeni. si asta o spun si eu din experienta. nici ziua, nici noaptea nu ma deranjeaza proiectoarele care sunt reglate cum trebuie si nu bat prin copaci (si care au becuri tată, nu xenoane). aia cu xenoane in general (montate de ei) ma deranjeaza (orbeste) doar faza scurta, ca pun d'alea puternice ca sa fie vazuti... dar nu-si dau seama ca de fapt nu ii mai vede nimeni de 'orbeala'.
cred ca ai o problema cu militenii, subiectul era adresat colegilor de forum care sunt si colegi de trafic, crezi ca oferindu-i pe ei ca exemplu ne vom face bine? sau daca ei gresesc e musai sa facem la fel?...oricat de reglate sunt proiectoarele nu se merge cu ele aprinse in oras si daca esti un bun cunoscator NU iti pui xenon in proiector, asta daca sti cu adevarat care e rolul sau de drept sau vrei sa dai doar bine la public, azi am mai vazut o skoda 2 break cu terminatia ss la numar care la ora 15 mergea cu faza de intilnire si proiectoarele aprinse...eu in mentin parerea cu educatia
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 27-10-10, 22:37   #2745
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Zonă de discuţii libere - Cafenea

Quote:
Originally Posted by Catalyn View Post
cred ca ai o problema cu militenii, subiectul era adresat colegilor de forum care sunt si colegi de trafic, crezi ca oferindu-i pe ei ca exemplu ne vom face bine? sau daca ei gresesc e musai sa facem la fel?...oricat de reglate sunt proiectoarele nu se merge cu ele aprinse in oras si daca esti un bun cunoscator NU iti pui xenon in proiector, asta daca sti cu adevarat care e rolul sau de drept sau vrei sa dai doar bine la public, azi am mai vazut o skoda 2 break cu terminatia ss la numar care la ora 15 mergea cu faza de intilnire si proiectoarele aprinse...eu in mentin parerea cu educatia
macar avea faza de intalnire.sunt altii care merg ziua doar cu proiectoarele.si eu le mai aprind noapte cand ma duc acasa(harman) da le aprind doar la iesirea din bv unde se termina stalpii.le aprind pt ca imi lumineaza bine lateralele drumului si daca stai si pe prima banda altfel vezi daca sunt "mizerii" pe drum sau daca e ceva pe margine.pe mine unu in general nu ma enerveaza proiectoarele in afara localitatii , in schimb ma enerveaza aia care vaneaza stele cu ele si cu farurile ca nu-s in stare sa le regleze..
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -