Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-10, 19:08   #2596
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cata max View Post
Va salut pe toti posesorii de Rover(frumoase masini).
Am un Rover 75 CDTI fabricatie 2002 si am o problema la articulatie fata.Am schimbat basculele si adupa 10 000 km trebuie sa schimb iarasi bascula stanga(bate grav un pivot ext).Vreau un sfat ce marca de bascula sa cumpar sa numai am problema asta(si nici prea scumpa) si la fel pentru flansele de sus de la telescoape, una e crapata si cred ca de acolo am bataie pe fata.Mentionez ca am cumparat basculele noi, nu au fost second.Am masina din 2005 si am facut 150 000 cu ea, sunt indragostit inca de masina si imi face placere de cate ori ma urc in ea.
cauta bascule originale.. chestia este ca sunt ff scumpe cele originale.. in jur de 100 lire in anglia.. plus tr ajungi pe la 120..dar macar stii ca sunt originale si nu cred ca vor pica in cel putin 70.000...
si da .. bataie ai si de acolo .. am patit-o si eu.. zici ca acum cade roata cand se sparge rulmentul acela..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 22:33   #2597
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cata max View Post
__________________
Pentru Player1, da stiu asa e, dar mi se pare mai complicat.Sper sa gasesc pana la urma ceva bun si aici.De unde am cumparat basculele mi-au zis ca o sa mi-o inlocuiasca dar daca o sa bata si aia?As vrea sa pun ceva bun sa nu tot platesc manopera ca ajung pana la urma sa le platesc dublu.Totusi un producator de la care gasesc pe aici piese ma indruma cineva?
sa ti o inlocuiasca si daca o sa bata si aia la fel sa ti o inlocuisca si pe aia si daca bate si aia sa ti dea banii inapoi pe piesa. piesa comercializata trebuie sa aiba un temen de garantie in care daca se defecteaza va fi schimbata cu una noua. Oficiul pentru protectia consumatorului stie mai multe si te poate ajuta. nu ezita sa apelezi la ei. sunt banii tai si in calitate de consumator ai niste drepturi care iti pot fi usor ingradite daca nu sti cum sa pui problema.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 02:04   #2598
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by daptzoanca View Post
ar fii foarte interesant daca aveti si ati putea posta niste img. din care sa reese pozitia acestora pe masina.

Pentru schimbul de ulei si filtre la Rover 75 diesel

http://www.rover-mg.ro/index.php/for...iltre-rover-75
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	schimb ulei si filtre.JPG
Views:	157
Size:	108.0 KB
ID:	1775230  

Last edited by player1; 10-12-10 at 02:07.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 09:41   #2599
cata max

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 14
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Da, dar manopera e pe banii mei,asta e ce sa fac?Am dat mai mult de 120 de lire pe o bascula aici asa ca sfatul meu acum este sa va luati de afara daca puteti. O sa incerc sa fac si eu acelasi lucru si va spun sincer masina are 190 000 km acum, iar probleme majore nu am avut cu ea pana acum. Am cam de vreo 40 000 km un tremurat care se simte in toata masina la relanti si parca si mai zogomotoasa a devenit in mers.Un zgomot de fond ma refer, si nu e de rulmenti daca va ganditi.Sa fie suporti pe la motor?La service de cate ori fac revizia mi se spune ca e ok.Dar nu e.
cata max is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 11:40   #2600
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by cata max View Post
Da, dar manopera e pe banii mei,asta e ce sa fac?Am dat mai mult de 120 de lire pe o bascula aici asa ca sfatul meu acum este sa va luati de afara daca puteti. O sa incerc sa fac si eu acelasi lucru si va spun sincer masina are 190 000 km acum, iar probleme majore nu am avut cu ea pana acum. Am cam de vreo 40 000 km un tremurat care se simte in toata masina la relanti si parca si mai zogomotoasa a devenit in mers.Un zgomot de fond ma refer, si nu e de rulmenti daca va ganditi.Sa fie suporti pe la motor?La service de cate ori fac revizia mi se spune ca e ok.Dar nu e.
pai .sunt si nu ok suportii motor... chestia ca nu sunt rupti este adevarata dar ei nu se gandesc si la acele cauciucuri din suporti? in timp cauciucul devine rigid, mai ales ca acolo la motor temperaturile in mers ajung ff mari.. si eu patesc la fel si incerc sa ignor aceasta.. desi masina mea are 254.000 km.. bafta
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 14:16   #2601
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by toby75 View Post
Nu stiu daca e la fel ca la rover dar daca temperatura apei nu ramane constant pe la 75-78 grade atunci termostatul e de vina daca nu ai heter matrixul infundat
si cum sa fac sa aflu daca este infundat,la vreun service ceva?
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 16:38   #2602
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
si cum sa fac sa aflu daca este infundat,la vreun service ceva?
nu merge la service cu avionu
mai bine faci tu treaba. il dai jos, bagi apa si vezi daca iese pe partea cealalta, numai bine se si curata cu ocazia asta
player1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 17:47   #2603
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

ma intereseaza si pe mine o navigatie pt rover-ul meu 75...am atasat si o poza pt a fi mai clar...vreau sa schimb casetofonul cu caseta pe care il am in dotare cu asa cv...de la cei care fac dezmembrari...si cam ce pret ar fi...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	nav 75.jpg
Views:	123
Size:	53.2 KB
ID:	1775791  
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 00:09   #2604
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
nu merge la service cu avionu
mai bine faci tu treaba. il dai jos, bagi apa si vezi daca iese pe partea cealalta, numai bine se si curata cu ocazia asta
nu ma pricep la mecanica deloc,stiu ca e rusinos,dar nu stiu nici macar unde e pozitionat si cu ce se ocupa m-ai precis,am inteles ca ar fi ceva de genul calorifer.. probabil v-oi da o fuga pana la aia de la Siera si o-m vedea m-ai departe. as vrea sa-i schimb uleiul de la cutie,de care ar fi necesar si cati litri. iti multumesc Player si nu numai,pt tot ce faceti pt noi,nestiutorii.
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 00:13   #2605
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
pai .sunt si nu ok suportii motor... chestia ca nu sunt rupti este adevarata dar ei nu se gandesc si la acele cauciucuri din suporti? in timp cauciucul devine rigid, mai ales ca acolo la motor temperaturile in mers ajung ff mari.. si eu patesc la fel si incerc sa ignor aceasta.. desi masina mea are 254.000 km.. bafta
aceleasi simtome le am si eu,"suportii motor" despre care vorbiti,ar fi acelasi cu tamponul antidemaraj? l-a ce pret s-ar ridica schimbarea lor, incluzand manopera
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 00:53   #2606
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
nu ma pricep la mecanica deloc,stiu ca e rusinos,dar nu stiu nici macar unde e pozitionat si cu ce se ocupa m-ai precis,am inteles ca ar fi ceva de genul calorifer.. probabil v-oi da o fuga pana la aia de la Siera si o-m vedea m-ai departe. as vrea sa-i schimb uleiul de la cutie,de care ar fi necesar si cati litri. iti multumesc Player si nu numai,pt tot ce faceti pt noi,nestiutorii.
e un radiator mic prin care circula "apa" fierbinte din motor iar ventilatorul sufla aer rece prin el. aerul devine cald dupa trecerea prin radiator

s ar putea ca problema ta sa fie legata de termostat nu de matrix heater tinand cont de faptul ca temperatura agentului de racire nu e constanta

ce cutie de viteze ai?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	heater matrix.JPG
Views:	179
Size:	223.8 KB
ID:	1776273   Click image for larger version

Name:	heatre matrix 2.JPG
Views:	148
Size:	30.3 KB
ID:	1776274  

Last edited by player1; 11-12-10 at 01:01.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 01:26   #2607
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragomir.alexmihai View Post
ma intereseaza si pe mine o navigatie pt rover-ul meu 75...am atasat si o poza pt a fi mai clar...vreau sa schimb casetofonul cu caseta pe care il am in dotare cu asa cv...de la cei care fac dezmembrari...si cam ce pret ar fi...
600 de euro la dezmembrari, unitatea si cu toata instalatia din portbagaj, cabluri , receiver si ce mai are

probabil o scoti si mai ieftin

nu ar fi mai interesanta chinezaria asta cu touch screen la care poti atasa camera de marsarier si care recunoaste formate mp3, JPEG , MPEG , WMA, are bluetooth si microfon incorporat, meniu in limba romana si cine mai stie ce?

pret 2050 lei transport inclus, receiver tv , unitatea si camera marsarier

un an garantie

nu le vand eu. ziceam asa, ca fapt divers
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	navigatie rover.JPG
Views:	100
Size:	59.8 KB
ID:	1776289   Click image for larger version

Name:	nav3.JPG
Views:	111
Size:	53.8 KB
ID:	1776291   Click image for larger version

Name:	nav 4.JPG
Views:	91
Size:	52.0 KB
ID:	1776307  

Click image for larger version

Name:	nav rov 2.JPG
Views:	65
Size:	123.3 KB
ID:	1776308   Click image for larger version

Name:	MG7_DVD_Autoradio10.jpg
Views:	80
Size:	63.0 KB
ID:	1776310   Click image for larger version

Name:	dvd7.JPG
Views:	64
Size:	82.0 KB
ID:	1776313  


Last edited by player1; 11-12-10 at 01:50.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 11:47   #2608
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
e un radiator mic prin care circula "apa" fierbinte din motor iar ventilatorul sufla aer rece prin el. aerul devine cald dupa trecerea prin radiator

s ar putea ca problema ta sa fie legata de termostat nu de matrix heater tinand cont de faptul ca temperatura agentului de racire nu e constanta

ce cutie de viteze ai?
banuiesc ca ar trebui verificat intai,cat ar costa un astfel de termostat? cand stau pe loc,agentul de racire cum spui tu,ajunge la temperatura optima relativ repede,insa lucrurile se schimba imediat ce plec de pe loc,acul ce indica temperatura,ajungand undeva pe la prima unitate,asta mi se intampla doar cand temperaturile sunt scazute. de asemeni ce nu-mi explic,e de ce in fata baga cat de cat caldura,i-ar in spate doar temperatura de afara,la fel si vara cand dau drumul la aer,sa fie spart ceva? cutia e manuala
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 20:11   #2609
toby75

Stage 3
 
toby75's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 162
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by i like mg View Post
banuiesc ca ar trebui verificat intai,cat ar costa un astfel de termostat? cand stau pe loc,agentul de racire cum spui tu,ajunge la temperatura optima relativ repede,insa lucrurile se schimba imediat ce plec de pe loc,acul ce indica temperatura,ajungand undeva pe la prima unitate,asta mi se intampla doar cand temperaturile sunt scazute. de asemeni ce nu-mi explic,e de ce in fata baga cat de cat caldura,i-ar in spate doar temperatura de afara,la fel si vara cand dau drumul la aer,sa fie spart ceva? cutia e manuala
Sa-ti explic e unpic lung ai timp! Din poze vezi ca matrixul da aer cald pe tuburile ce reprezinta nr ...... Din care 7reprezinta pasagerii spate .fiecare zona de aer :sofer,pasager dr,pasager spate ,este luata dintr-o anumita portiune a matrixului .7 care corespunde pasager spate este situat in partea de jos a matrixului unde se infunda cel mai repede.asa am patit si eu!

Last edited by toby75; 11-12-10 at 20:32.
toby75 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 21:24   #2610
ACATRINEI GIGI

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 26
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Am revenit din nou cu alta problema,pt cei mai in masura Pleyer,toby75si voi toti ceilalti,astazi am fost din nou la mecanic pt a vedea de ce imi sisiia ceva pe dedesupt la masina la un rover 75 dizel 2001, ridicindo pe elevator mia gasit racordul flexibil spart,adica acolo imi sufla imediat dupa ce iese din evacuare ce face legatura cu catalizatorul ,la care mecanicul mia zis ca din cauza asta nu aveam eu putere adica cu alte cuvinte mia zis ca acolo scapa presiunea ca sa intre turbo in funciunu voi ce parere aveti. si daca stiti vreun burduf (racod)flexibil de unde mias putea cumpara si cam cu cit,va multumesc
ACATRINEI GIGI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -