Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-09, 15:51   #796
glassking

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
trimte-mi pe pm VIN masini sa gasesc codurile Rover originale pentru piesele pe care le cauti...


mai caut si eu si iti trimit linkul unde am gasit....

Incerc sa te ajut cat pot cu toate informatiile...

M.

mersi mult de tot , in cursul zilei de azi , iti dau un pm cu datele ...

multumesc mult de tot inca o data !
glassking is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 18:22   #797
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
Da de pe Ebay...sunt si f multe firme care vand pe Ebay....la majoritatea se poate vedea cat costa si transportul....
Este putin de sapat pe siteul http://www.ebay.co.uk/....
Acolo ai preturile si ce mai vrei sa sti....
Cu magazilnele on-line nu prea...sunt mai scumpe....in UK decat pe Ebay UK....
De comandat nu stiu poate citeste cineva si raspunde..eu am luat kitul de ambreaj + rulment cutie+piston pedala (master) de pe Ebay..trebuie cautat un pret bun..si am iesit la 35 % din pretul din Ro
Amortizoarele merita sa cauti aici fiind mai grele costa mult transportul...
Rulmentii nu stiu ce sa zic ....si flansele o sa ma interesez si eu de preturi si sa vedem daca este mult sau putin....
Daca per total economisest 150 ron nu merita daca este mai mult ...

Poti vizita si tu locul de migrare din semnatura.......(de facut cont de pus poze etc...)
Ca doar reclama-sufletul comertului.....

Stima,
M

Ps chiar as dori sa ne impartasesti impresii despre 6 ani de roverat.....dincolo
La cat mai multi !!!
Apropo ce ai facut cu caseta ?
Sall.marcellr.. am si eu mare nevoie de un master cylinder de rov 75 cdt an fab 2000. Mi-a crapat in mers si deabia am ajuns cu ea acasa. L-am dat afara de pe masina si nu stiu de unde sa comand sa vina cat mai repede ? nu conteaza pretul... ma intereseaza timpul.. daca doresti sa ma ajuti si pe mine, sau daca stie careva ceva despre acest cilindru va rog sunati la nr meu
0762 695 585. Si daca doresti sa imi mai spui cum se scoate conducta din mufa aceea rapida.. eu nu am reusit, dar am taiat conducta de dupa mufa spre cilindru...(ma si grabeam)..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 21:15   #798
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
Sall.marcellr.. am si eu mare nevoie de un master cylinder de rov 75 cdt an fab 2000. Mi-a crapat in mers si deabia am ajuns cu ea acasa. L-am dat afara de pe masina si nu stiu de unde sa comand sa vina cat mai repede ? nu conteaza pretul... ma intereseaza timpul.. daca doresti sa ma ajuti si pe mine, sau daca stie careva ceva despre acest cilindru va rog sunati la nr meu
0762 695 585. Si daca doresti sa imi mai spui cum se scoate conducta din mufa aceea rapida.. eu nu am reusit, dar am taiat conducta de dupa mufa spre cilindru...(ma si grabeam)..
Am nevoie de datele masini...VIN....sa fim siguri de modelul cilindrului
Daca se comanda pe Ebay dureaza cam o saptamana sa vina....
vb.
M
iti explic maine (luni) cum se scoate...
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 10:04   #799
vacarm

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 14
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut din nou

aveti ideea cum si udne pot repara cheia?
adica 1 cheie are butonulde deschidere rupt si merge doar sa o inkid din telecomanda side deschis o deschid cu cheia direct.

iar cheia de rezerva ...nu merge pur si simplu- am fct schimb de baterii de la asta care merge la cea de-a 2a cheie- si nimic...nu merge .

ce pot face in sit asta?

ps. intalnirea de sambata s-a mai tinut? nu am mai ajuns pt k era centrul bucurestiului full cu "zilele bucurestiului" cu nebunii...si nu credeam kmai se tine.
ms
vacarm is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 10:33   #800
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by vacarm View Post
salut din nou

aveti ideea cum si udne pot repara cheia?
adica 1 cheie are butonulde deschidere rupt si merge doar sa o inkid din telecomanda side deschis o deschid cu cheia direct.

iar cheia de rezerva ...nu merge pur si simplu- am fct schimb de baterii de la asta care merge la cea de-a 2a cheie- si nimic...nu merge .

ce pot face in sit asta?

ps. intalnirea de sambata s-a mai tinut? nu am mai ajuns pt k era centrul bucurestiului full cu "zilele bucurestiului" cu nebunii...si nu credeam kmai se tine.
ms
Eu mi am facut comanda de "remote key fob" (scrie asa pe ebay.uk) de cateva zile 9,99 lire plus 9,99 transportul si inca 2 lire alte taxe.astept sa mi ajunga.poti gasi si mai ieftine.
Prevad ca o sa se deterioreze botoanele de la chiea mea si am zis sa preintampin problema.deocamdata astept coletul

ps. pt comanda de pe ebay ai nevoie de cont PAYPAL
player1 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 10:47   #801
scooby89

Stage 3
 
scooby89's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 147
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
Am nevoie de datele masini...VIN....sa fim siguri de modelul cilindrului
Daca se comanda pe Ebay dureaza cam o saptamana sa vina....
vb.
M
iti explic maine (luni) cum se scoate...
pai da-mi un nr de tel... sa te sun,.. am gasit si aici in romanica cilindru de la 1100-1400.. mi se pare enorm de mult..
Masina este un Rover 75 Cdt 85/116, RJ/LH, BERLINA, An fab 2000.
ASTEPT NR TAU PE MAIL. just_4_valy@yahoo.com
Ms ..
scooby89 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-09, 12:25   #802
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by vacarm View Post
salut din nou

aveti ideea cum si udne pot repara cheia?
adica 1 cheie are butonulde deschidere rupt si merge doar sa o inkid din telecomanda side deschis o deschid cu cheia direct.

iar cheia de rezerva ...nu merge pur si simplu- am fct schimb de baterii de la asta care merge la cea de-a 2a cheie- si nimic...nu merge .

ce pot face in sit asta?

ps. intalnirea de sambata s-a mai tinut? nu am mai ajuns pt k era centrul bucurestiului full cu "zilele bucurestiului" cu nebunii...si nu credeam kmai se tine.
ms
intalnirea sa tinut...urmareste si pozele..pacat ca nu ai venit...era si un nr de tel pentru info

si pentru piese subscriu Ebay

M.


am pus si o poza cu "gatul"care trebuie tras ?!? sau impins....nu mai stiu acum, care deblocheaza valva pentru decuplarea conductei de la pistonasul slave..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gat supapa.jpg
Views:	140
Size:	77.1 KB
ID:	1083956  

Last edited by marcellr; 14-09-09 at 12:33.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 10:28   #803
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

asta cu ebay-ul nu prea a mers la mn,caut ce ceva timp sa-mi cumpar o bara fata de mg zt,si pe toti englezoii pe kre iam intrebat mi-au spus k nu trimit pan in romania si ca transportul ar face m mult dekt bara in sine.dak poat cineva sa ma ajute ias fi recunoscator in toat modurile ) knd va fi urmatoarea intalnire dak stie cineva?
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 16-09-09, 11:31   #804
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by scooby89 View Post
pai da-mi un nr de tel... sa te sun,.. am gasit si aici in romanica cilindru de la 1100-1400.. mi se pare enorm de mult..
Masina este un Rover 75 Cdt 85/116, RJ/LH, BERLINA, An fab 2000.
ASTEPT NR TAU PE MAIL. just_4_valy@yahoo.com
Ms ..
salut,
Ce ai mai facut ?
Ai rezolvat ?
M.
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 09:48   #805
alexxxb

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut am si eu un rover 75 2004 2.0d cu cip merge super bine nu sunt probleme cu el dar am o bataie pe fata care nici cum nu ii da nimeni de capat nu am gasit-o nici cum cineva mia zis k ar putea fi telescoapele sau flansa de la ele de sus...stie cineva cva mai concret sa ma ajute?
alexxxb is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 10:02   #806
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

mai pe seara
dezbatem subiectul...se pare ca este o boala generala a lor....

usor dreapta fata se aude ceva cand folosesti plecatul de pe loc mai sportiv....si mai rar cand franezi brusc...
este un zgomot ca si cum este ceva desprins ?
am dreptate ?

stima,
M

putem dezbate si aici
marcellr is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 10:52   #807
alexxxb

Stage 1
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
mai pe seara
dezbatem subiectul...se pare ca este o boala generala a lor....

usor dreapta fata se aude ceva cand folosesti plecatul de pe loc mai sportiv....si mai rar cand franezi brusc...
este un zgomot ca si cum este ceva desprins ?
am dreptate ?

stima,
M

putem dezbate si aici
Nu am sesizat la plecarea de pe loc dar cand dau in anumite gropi park imi pica roata nu se aude la gropi mari doar la dealea mici in kre roata nu itra cat sa loveasca suna incredibil de rau...ce am mai observat mai suna si cand masina ii in sarcina si calci ambreiaju inainte sa lasi acceleratia...un sunet asemanator dar nu sunt 100% sigur.... vb at mai pe seara ms...
alexxxb is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 00:09   #808
florin2003

Stock
 
florin2003's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1
Smile Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare tuturor
Am un rover75 v6,1997cmc,si are doar 58000km...acum au inceput problemele:de 2 sapt am vz ca am ramas fara apa in bazin si nu stiu de la ce...Am bagat apa distilata si antigel cam 3 l si sapt trecuta cand am mers cu el 200km la un moment dat am vz ca acul de la temperatura era pe albastru si inauntru cand o turam se auzea un fel de zgomot,asa ca am oprit masina si cand m-am uitat am vz ca iar nu mai aveam apa in ea,am observat ca a curs pe la busonul de la bazin,pe ala scrie 140,deci ar trebui la 140 grade sa scoata apa...dar cum sa ajunga la temp aia apa?...apoi am bagat apa cam 4,5l si dupa 150km m-am uitat la bazin si apa era normal k inainte...acum 2 zile am mers la un mecanic si mi-a spus ca imi pierde apa pe la pompa de apa la ceva surub,si s-ar putea si la un radiator la clima,petele fiind undeva langa roata din dreapta soferului...ideea e ca sunt pete mici,ceea ce nu inteleg este pe unde s-au scurs atatia litri de apa...S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Poate sa imi spuna cineva cat costa aprox un radiator pt clima?In afara de asta iarna o usa pe spate tot imi face figuri,ba nu se deschide,ba se deschide si nu se mai inchide...ce sa ii fac?Si altceva,cateodata cand o scot din viteza inca se mai accelereaza un pic...abia acum am obs asta...e vreo problema la ambreiaj oare?Multumesc anticipat
florin2003 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 09:06   #809
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by florin2003 View Post
salutare tuturor
Am un rover75 v6,1997cmc,si are doar 58000km...acum au inceput problemele:de 2 sapt am vz ca am ramas fara apa in bazin si nu stiu de la ce...Am bagat apa distilata si antigel cam 3 l si sapt trecuta cand am mers cu el 200km la un moment dat am vz ca acul de la temperatura era pe albastru si inauntru cand o turam se auzea un fel de zgomot,asa ca am oprit masina si cand m-am uitat am vz ca iar nu mai aveam apa in ea,am observat ca a curs pe la busonul de la bazin,pe ala scrie 140,deci ar trebui la 140 grade sa scoata apa...dar cum sa ajunga la temp aia apa?...apoi am bagat apa cam 4,5l si dupa 150km m-am uitat la bazin si apa era normal k inainte...acum 2 zile am mers la un mecanic si mi-a spus ca imi pierde apa pe la pompa de apa la ceva surub,si s-ar putea si la un radiator la clima,petele fiind undeva langa roata din dreapta soferului...ideea e ca sunt pete mici,ceea ce nu inteleg este pe unde s-au scurs atatia litri de apa...S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Poate sa imi spuna cineva cat costa aprox un radiator pt clima?In afara de asta iarna o usa pe spate tot imi face figuri,ba nu se deschide,ba se deschide si nu se mai inchide...ce sa ii fac?Si altceva,cateodata cand o scot din viteza inca se mai accelereaza un pic...abia acum am obs asta...e vreo problema la ambreiaj oare?Multumesc anticipat
Vezi tu, sistemul de racire are multe componente (poate curge pe la racordarile furtunurilor sau poate ai o fisura la radiator) si e greu sa mi dau seama pe unde curge lichidul de racire la tine, cert e ca il pierzi.daca zici ca petele de lichid de racire sunt undeva in partea dreapta a motorului , acolo este si pompa de apa.eu am avut o problema similara cu pompa de apa (pierdeam apa din cauza neetanseitatilor create de defectarea rulmentului fuliei pompei), si avea si un sunet ne la locul lui (un suierat, scartait), cat despre radiatorul de clima nu stiu daca are legatura cu sistemul de racire al motorului...sper sa nu te fi incurcat.sa ne spui cum ai rezolvat o.bafta
player1 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 09:18   #810
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

am pus aici 2 poze cu sistemul de racire al motorului tau sa ti faci o imagine, sper sa le fi atasat corect
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sitem de racire kv6_pompa.JPG
Views:	105
Size:	61.3 KB
ID:	1090342  
Attached Images
File Type: bmp sitem de racire kv6_1.bmp (1.01 MB, 37 views)
player1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -