Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-08, 21:37   #136
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by stef_ionesco View Post
Am cam aceeasi parere despre mecanici si eu.
Multumesc mult de raspuns.
Primul lucru pe care-l voi face, voi merge la un electrician.
Multumesc inca o data.

Respect

Stef Ionesco
Inainte de a merge la electrician poate nu strica sa arunci o privire pe link-ul asta:

http://cgi.ebay.co.uk/ROVER-75-MG-ZT...d=p3286.c0.m14

Pozele din dreapta jos te pot lamuri daca ai rezistor sau motor cu trei trepte.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 09:11   #137
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Radiatorul are nevoie de un curent de aer pentru a fi racit. Pe loc si la viteza mica il asigura ventilatorul, iar in mers curentul de aer produs de deplasarea masinii.
In principiu, daca n-ai clima stand pe loc n-ai ventilator.
E usor de constatat, face "taraboi" destul de mare, la mine suna mult mai tare decat insusi motorul masinii.
Nu am nici un fel de zgomot la ralanti, asta inseamna ca s-a dus ventilatorul. Se poate repara sau se schimba?
bufe is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 13:07   #138
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
Nu am nici un fel de zgomot la ralanti, asta inseamna ca s-a dus ventilatorul. Se poate repara sau se schimba?
E scump deci merita reparat daca-i posibil, desi orice mecanic iti va spune ca trebuie schimbat. Dar ca sa vezi daca-i reparabil trebuie sa-l demontezi...
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 15:37   #139
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
E scump deci merita reparat daca-i posibil, desi orice mecanic iti va spune ca trebuie schimbat. Dar ca sa vezi daca-i reparabil trebuie sa-l demontezi...
Mersi de raspuns.
oricum am 160000km si trebuie facuta si revizia. Apropos, cum pot vedea daca trebuie sau nu schimbate cureaua de la AC si filtrele de polen si aer?
bufe is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 16:44   #140
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
Mersi de raspuns.
oricum am 160000km si trebuie facuta si revizia. Apropos, cum pot vedea daca trebuie sau nu schimbate cureaua de la AC si filtrele de polen si aer?

Filtrul de habitaclu (sau cum se spune mai frecvent de polen) costa cam 100 RON cu carbune activ si ceva mai putin cel obisnuit. Cel de aer cam 50. Nu e o avere, iar cu mizeria de la noi iti recomand sa le schimbi odata cu uleiul fara sa mai verifici nimic.
Cureaua de distributie stiu ca se schimba la 150000km sau 6 ani (la motorul cu benzina), cea de la AC...habar n-am.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 14:14   #141
Cipa

Stage 3
 
Cipa's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 76
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Salut baieti !

M`ar tenta si pe mine achizitionare unui Rover 75, sincer mi se pare o masina destul de frumoasa si eleganta. Am citit cu interes tot ce ati scris pe aici si se pare k este o masina destul de fiabila. As vrea sa merg eu personal in Germania pt. a`mi alege una. Ce ziceti merita sa cumpar una de prin 2000-2001 sau este prea veche? Si dak se poate un consum real care l`ati realizat in orash, care ar fi? Aaa... am uitat sa mentionez k sunt interesat in motorul 2.0 cdt diesel

Cele bune, Cipa !
__________________
BENZ POWER !!!
Cipa is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 16:17   #142
ionut24

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 794
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

sal..eu am de catva timp..un rover 75 cdt din 2000.....https://forum.4tuning.ro/430-masina-mea-rover-mg/80858-mandru-posesor-rover-75-cdt.html
ionut24 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 18:17   #143
Cipa

Stage 3
 
Cipa's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 76
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

super belea roveru` tau, observ ca are si tv navigaite senzori... sa`l stapanesti sanatos! esti multumit de el? cam ce probleme au aparut? si un consum in orash aproximativ ai reusit sa`i faci? Merci !!
Cipa is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 18:43   #144
ionut24

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 794
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

da...multumesc.....un consum cam 7.8 in oras.....prin aglomeratia...teribila din Bucuresti....probleme doar completare lichid ambreiaj...cica asta ar fi buba lor...ceva la ambreiaj....nu stiu exact....deci pedala de ambreiaj devenise moale ca o carpa..pana ce nu am mai putut baga in viteza.....insa..citind de pe forum..mi-am dat seama ca nu am lichid am..completat cu 3 siringi si acum....e totul k....!Sunt foarte mutumit de ea.....e full ...doar piele nu are...insa....chiar nu vroiam..mai ales vara...se incinge de mori.....!Am fost la mare zilele astea.....la 120-130 nu simti nimic...chiar nu imi venea sa cred...i-am dat cam 180-190 si parca mai mergea..insa.....se cam albise nevasta-mea la fata) si am lasat-o mai usor...in medie am mers cu 140-150....are o tinuta de drum extraordinara!
ionut24 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 18:55   #145
Cipa

Stage 3
 
Cipa's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 76
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by ionut24 View Post
da...multumesc.....un consum cam 7.8 in oras.....prin aglomeratia...teribila din Bucuresti....probleme doar completare lichid ambreiaj...cica asta ar fi buba lor...ceva la ambreiaj....nu stiu exact....deci pedala de ambreiaj devenise moale ca o carpa..pana ce nu am mai putut baga in viteza.....insa..citind de pe forum..mi-am dat seama ca nu am lichid am..completat cu 3 siringi si acum....e totul k....!Sunt foarte mutumit de ea.....e full ...doar piele nu are...insa....chiar nu vroiam..mai ales vara...se incinge de mori.....!Am fost la mare zilele astea.....la 120-130 nu simti nimic...chiar nu imi venea sa cred...i-am dat cam 180-190 si parca mai mergea..insa.....se cam albise nevasta-mea la fata) si am lasat-o mai usor...in medie am mers cu 140-150....are o tinuta de drum extraordinara!
Merci pt. documentatie. Mi`a fost de ajutor, asa k voi merge cat d ecurand sa`mi iau si eu unul abia astept mai ales k mi`a placut dintotdeauna, e o masina eleganta asa cum imi doresc eu, insa aveam dubii in privinta tinutei de drum pt. k mi se parea cam inalta... dar dupa cum zici tu si lumea d pe aici dimpotriva are o tinuta f buna !!! Multumesc ink o data !!!
Cipa is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 16:12   #146
ket_bz2005

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Salut

Am condus de curind un rover 75 2.0CDT si pot spune ca imi place in mod special.Acum am un passat 2.0TDI din 2005 cutie de vit manuala 6+1 navigatie mare color ETC.M-ar bate gandul sa fac un schimb si sa imi iau un rover 75 din 2004 .Merita sa incerc un asemnea schimb?
ket_bz2005 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 15:56   #147
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Filtrul de habitaclu (sau cum se spune mai frecvent de polen) costa cam 100 RON cu carbune activ si ceva mai putin cel obisnuit. Cel de aer cam 50. Nu e o avere, iar cu mizeria de la noi iti recomand sa le schimbi odata cu uleiul fara sa mai verifici nimic.
Cureaua de distributie stiu ca se schimba la 150000km sau 6 ani (la motorul cu benzina), cea de la AC...habar n-am.
Salut,
Pentru ca vad ca te pricepi, mai am o intrebare:
Este OK daca ventilatorul se leaga ca declansare de pe compresorul de AC?
pentru ca asta mi-au recomandat cei de la service, pt ca placa de tranzistori de la ventilator era arsa si nu se mai putea repara.
Mi-au recomandat, pt ca ventilatorul era si el ars si nou este 2400RON, sa mi-l inlocuiasca cu unul de BMW seria 5 care zic ei ca se potriveste.
Ce zici de solutia lor, afecteaza cumva i nstalatia electrica de la AC sau nu?
Mersi.
bufe is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 21:12   #148
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Cool probleme claxon

Am schimbat astăzi cilindrul de ambreiaj şi, după ce am plecat, am constatat că nu mai merge claxonul. Mecanicul m-a asigurat că nu a umblat la nimic din partea electrică şi îl cred că este om serios dar nu-mi explic de ce nu mai funcţionează.
cristea is offline   Reply With Quote
Old 22-07-08, 21:52   #149
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

siguranta
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
Old 24-07-08, 14:14   #150
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

este o siguranţă pentru claxon?
care?
cristea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -