Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-08, 21:53   #91
bebebratu

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 3
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Din motive care sar peste stiinta mea, motorul are cuplu mult mai mare la rece in regimuri joase. Probabil ca injectoarele sunt dresate sa pompeze in prostie pana ajunge acul la orizontala. Pur si simplu rupe aderenta si se apuca de sarit. De ce sare...nu stiu. Nu stiu daca e si vreun joc pe undeva, eu n-am descoperit nimic, nici inspectia tehnica. Evident ca si a mea face la fel, dar daca plec usurel nu face. Dupa ce se incalzeste motorul e mai cuminte si raspunde mai docil la pedala, nu mai e asa turbat.
Caseta-i cu cremaliera, nu vad ce ar putea sa bata.
Cand bate ?
Oricum de verificat tot ce-i articulatie si bucsa pe partea aia - suspensie, directie.
vreau si eu un nr de tel de mecanic pt rover 2.0 cdti
bebebratu is offline   Reply With Quote
Old 26-04-08, 11:22   #92
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Vă doresc tuturor, Sărbători Pascale Fericite şi o excursie de Paşte şi de 1 Mai reuşită.
Toate cele bune!
cristea is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 20:41   #93
cristea

Stage 2
 
cristea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 58
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Ştiei cineva, eventual poză, unde se află turbina la motorul diesel CDT de la Rover 75? am o banuială că este cam murdară de funingine şi vreau să o curăţ
cristea is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 11:36   #94
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by cristea View Post
Ştiei cineva, eventual poză, unde se află turbina la motorul diesel CDT de la Rover 75? am o banuială că este cam murdară de funingine şi vreau să o curăţ
Pe galeria de evacuare, dar nu e o operatie de facut in bucatarie. E o firma la Deva care se ocupa de asta.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 14:24   #95
GUZUN

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 1
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Salutare.Am un zgomot de la pompa de injectie la un Rover 75 2.0 CDTI din2004,ati mai intalnit pe la masinile voastre ?zgomotul apare cand merg cu ea la viteza constanta(ex: in viteza 2-a pe la 40km/h) si cand accelerez dispare,cei de la bavaria mi-au zis ca e de la pompa de injectie dar ca daca nu ma deranjeaza zgomotul sa o las asa.
GUZUN is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 14:53   #96
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Salut!
Este normal la Rover 75 ca volanul sa se invarta mai greu decat la alte masini cu servo-directie, sau ca ambreiajul sa fie mai tare ?(am o Skoda de serviciu).
Pe loc mi se pare ca merge greoi, e ceva defect, sau asa este normal?
Mersi!
bufe is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 15:17   #97
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
Salut!
Este normal la Rover 75 ca volanul sa se invarta mai greu decat la alte masini cu servo-directie, sau ca ambreiajul sa fie mai tare ?(am o Skoda de serviciu).
Pe loc mi se pare ca merge greoi, e ceva defect, sau asa este normal?
Mersi!
Ambreiajul e mai tare, acceleratia la fel.
Volanul merge mai usor la Passat de exemplu, care e o masina comparabila ca dimensiuni si greutate. Dar poate fi rotit si la Rover cu palma deschisa fara mare greutate. N-am condus Skoda.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 16:05   #98
bufe

Stage 1
 
bufe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 22
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Ambreiajul e mai tare, acceleratia la fel.
Volanul merge mai usor la Passat de exemplu, care e o masina comparabila ca dimensiuni si greutate. Dar poate fi rotit si la Rover cu palma deschisa fara mare greutate. N-am condus Skoda.
Salut,
Inca o intrebare te rog, Este normal zgomotul ca de supapa ce se deschide si inchide, ca un suierat, atunci cand folosesc Clima?
bufe is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 18:44   #99
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
Salut,
Inca o intrebare te rog, Este normal zgomotul ca de supapa ce se deschide si inchide, ca un suierat, atunci cand folosesc Clima?
Nu-s foarte sigur ca inteleg descrierea, dar se aud schimbari de "suierat" in functie de pozitia clapetelor de aer. Nu sunt foarte dese.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 19:19   #100
mugur

Stage 3
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 95
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by bufe View Post
Salut!
Este normal la Rover 75 ca volanul sa se invarta mai greu decat la alte masini cu servo-directie, sau ca ambreiajul sa fie mai tare ?(am o Skoda de serviciu).
Pe loc mi se pare ca merge greoi, e ceva defect, sau asa este normal?
Mersi!
la skoda se invarte foarte usor...eu am fabia si merge mult mai usor decat la rover,este electric(epc), e mult mai usor de condus si are toate comenzile fine , e diferenta
mugur is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 19:45   #101
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

da da, vorbe goale, am un amic care are 75 nou(facelift) e o placere sa invarti volanu' totusi nu comparam o skodita cu o limuzina.
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 21:40   #102
traian20

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 4
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Fratilor eu vreau sa fiu sincer cu voi...am un rover 75 din 2002...e pe motorina,2.0 diesel!vreau sa spun ca am deja 6 ani de cand merg cu ea si inca nu am pus cheia pe motor...sunt extrem de multumit de ea!si sa stiti ca lumea chiar intoarce privirea dupa ea!eu cel putin nu am nimic de reprosat!mia mai spus cineva ca sunt piesele scumpe...pe setul de placute cu tot cu senzori am dat 320 de lei...sincer?nu mi se pare in ruptul capului de scump!si nici filtrele nu sunt scumpe!in fine!am primit zeci de oferte dar nu vreau sa o vand!si retineti ideea ca am cumparato de noua si acum am 190 000\km cu ea!iar la elegantza si confort....nota 10!cam atat am avut de spus
traian20 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 22:08   #103
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

s'o mai ai inca 15 ani , ce culoare are ca stiu majoritatea Rov'urilor/
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 22:12   #104
traian20

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 4
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by Grigoras Cristian View Post
s'o mai ai inca 15 ani , ce culoare are ca stiu majoritatea Rov'urilor/
frate e visinie...probabil si din cauza culorii mai toata lumea intoarce capul dupa ea...:
traian20 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 22:13   #105
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

cu nr d leasing?
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -