Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-07, 13:23   #16
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

a si mi-am adus aminte inca ceva, pistonul de presiune de la kitul de ambreiaj cedeaza la 100.000 + faptul ca masina (pentru cei care nu stiu) are in jur de 1640kg (nissan xtrail - SUV - are 1800kg) si atunci normal ca discul este si el solicitat la plecarile de pe loc.
AvataR is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 00:32   #17
ionut daniel

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,003
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Daca nici Rover 75 nu va place... Daca nici 75 nu e fiabil... Daca nici 75 nu are optiuni... la banii de sh pt Rover 75 cumparati um Logan cap "de serie" si sa vezi acolo.. cam tot ce iti doresti(si piese pe toate drumurile, chiar si ambreiaj..)
ionut daniel is offline   Reply With Quote
Old 10-09-07, 17:56   #18
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Vorbesti degeaba romanu tot taran e.
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 15:10   #19
SweetmC

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

oki
de ceva vreme tot am analizat piata de masini din romania si germania si la banii cu care iti iei un rover nu gasesti nimic sa se ridice la nivelul lui.Oki a dat faliment raspunsul la asta este faptul ca motorizarea de 1.8 benzinar de la ei a avut ceva defect din fabrica practic iti pusca motoru.OKi am citit o gramada de articole review in schimp despre motoru 2.0 cdt si toate lumea a fost multumita,chiar foarte multumita.
Acum inteleg piesele se gsesc mai greu si astea astea dar poate in curand se va face si un club rover pe la noi in tara avand in vedere deja cate roveruri sunt aduse in tara deja de afara.
Eu peste o luna s-ar putea sa imi iau un rover 75 2.0 cdt si atunci o sa pot spune mai multe.
SweetmC is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 17:23   #20
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

bafta! piesele se gasesc usor.bineinteles noi si nu la preturi exorbinante, in continuare se fabrica sub denumirea Roewe
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 15:58   #21
florin_gradinaru

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 3
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

salut!
mi-am luat un rover 75 2000 CDT acum 3 luni. fostul proprietar zice ca a schimbat kit-ul de ambreiaj (lucru confirmat de cei din service), dar de ce trebuie sa-i schimb pt a doua oara (de cand am luat-o) cilindrul si pompa de ambreiaj?! in rest masine e super
florin_gradinaru is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 22:40   #22
Alexander0110

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Sal as avea si eu o intrebare...
Abia mi-am luat un rover 75 si as vrea si eu informatii despre un service autorizat ...sau un servis bun ...
Alexander0110 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-07, 23:32   #23
myhay_27

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

mai baietzi vad ca numai cuvinte de lauda pt Rover 75...si aveti de ce am unul superb de aproape 2 ani ,l-am luat personal din germania,are motorul de 2000 cdt.pt cei ce nu cunosc e o masina extraordinara ,fiabila si intoarce capete mai mult decat un mercedes o spun din experienta,cumparati una si probati ,insa pt amatori sa stiti ca o vand are o culoare superba si e super dotata toate astea la bani putini ...an? 2002 bani? pt cei interesati va dau un mail myhay_27@yahoo.com.sincer ..ceva super la bani putzini ..daca ma uit pe piata nu as vinde deloc...nu gasesti atatea optiouni si o masina asa eleganta atat de ieftina
myhay_27 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 13:26   #24
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

a intrebat Alexander0110 mai sus si reiau si eu intrebarea pentru cine este in cunostinta de cauza: macar un service bun si pentru Rover, indiferent de model, (daca nu strict pentru Rover) se gaseste si la noi ? adica daca "ma risc" sa cumpar un Rover 75 2.0 cdt de 135 de cai si am probleme cu el, am unde sa-l duc la "spital" ? sau raman cu el pe bara ?
__________________
1. Don't take life for granted... Cherish it...

2. Daca nu iti pare rau de viata ta... macar gandeste-te la altii inainte sa accelerezi...

Last edited by sez me; 22-10-07 at 13:29.
sez me is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 19:06   #25
myhay_27

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Quote:
Originally Posted by sez me View Post
a intrebat Alexander0110 mai sus si reiau si eu intrebarea pentru cine este in cunostinta de cauza: macar un service bun si pentru Rover, indiferent de model, (daca nu strict pentru Rover) se gaseste si la noi ? adica daca "ma risc" sa cumpar un Rover 75 2.0 cdt de 135 de cai si am probleme cu el, am unde sa-l duc la "spital" ? sau raman cu el pe bara ?
ai unde ...motorul este de bmw deci orice pesa de bmw merge ...la celalalte ....articulatzii etc ...automobile bavaria ...insa masina e destul de solida ..si nu vei avea probleme
myhay_27 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 23:52   #26
cristyannsen

Stock
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Deci pana la urma se merita? Si cam cat ar costa un ambreiaj pentru un75?luna viitoare vreau sa-mi iau masina si ma gandeam la un rover. credeti ca ar fi vreo problema....ar fi prima masina....si am carnet doar de putina vreme....oricum am vazut cateva prin tara, cel putin in brasov sunt cateva.
cristyannsen is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 00:04   #27
cristyannsen

Stock
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

aaaa.....si cam la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar rover 75, ce trebuie verficat, testat?
cristyannsen is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 00:07   #28
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

la cum arata si la ce stiu sa faca nu au concurent clar !!! clasa si eleganta de departe ....!!!! mici hibe au toate marcile in ziua de azi , cind masinile sint proiectate sa tina pina se termina garantia...orice nedumeriri sau solicitari de piese , indrazniti...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 21:51   #29
cobe_mitroi

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

salut ! Am vreo 10 000 EURO si vreau sa-mi iau o masina. M-am uitat la Rover 75 si mi-a placut extraordinar dar as vrea sa-mi raspundeti la cateva intre4bari legate de masina.
1. de ce e asa iefinta ???! adica la 10 000 poti lua un 75 din 2002 -2003
2. piesele cat de scumpe sunt si cat de greu se gasesc?
3. Consumul ?
4. Rezistenta la drumurile noastre?
5.sa o cumpar din rom sau din germania ?
6.cat costa intretinerea regulata?
7. motorul cum e ?


Multumesc. Orice alta informatie in plus mi0-e de mare ajutor.
cobe_mitroi is offline   Reply With Quote
Old 22-11-07, 21:55   #30
Grigoras Cristian

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 332
Default Re: Pentru cei care aveti ROVER 75

Piesele sunt ieftine daca stii de unde sa iei si nu de la al padrino, da-mi un pm ca te ajut, sunt ieftine ptr ca...astea englezesti se devalorizeaza repede, consumul este fff ok, nu e mare dif daca o cumperi de aci sau germania o sa ajungi la acelasi pretz cu inmatriculare, drum etc.consumul este fffffffffff ok,rezista fara prob.intretinerea este ieftina daca stii unde, te ajut si cu asta, in rest. bafta! ia-ti un 75 si nu vei regreta.sal
Grigoras Cristian is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -