Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-09, 06:46   #1216
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Thumbs down Re: Accidente

fara suparare, dar si eu te-as fi injurat, dupa ce ca parchezi pe trotuar si probabil incurcai si circulatia(nu conteaza ca toate masinile is parcate pe trotuar, ca daca toti mananca un .... nu cred ca si tu te arunci sa il infuleci) nici nu ai bunul simt sa iti inchizi oglinzile. Din cauza celor ca tine se circula asa in cj, va e lene sa mergeti 100 de m pe jos, tre sa intrati cu masina direct in cladirea in care aveti treaba....
__________________
it\'s never fast enough
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 20:46   #1217
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...la-vaslui.html

Quote:
Vitezometrul s-a blocat la 95 de kilometri pe ora.
Quote:
Soferul, de 24 de ani, si iubita sa, de 23, au murit imediat.
Si Renault se lauda ca are 5 stele la siguranta si la 95 kmh nu mai traieste nimeni....

De vreo doua luni un amic s-a dat peste cap pe Buna Ziua, dupa ce a revenit din depasire si a derapat cu Volvo de 4 STELE la siguranta.El a avut o lovitura la cap. Am mai scris pe forum despre el. Avea viteza mai mare decat cei cu Renault, masina mai veche si mai "nesigura"...mi se pare ca le cam umfla Renault , buzunarele la EuroNcap...
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 01:15   #1218
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Accidente

eu nu inteleg graba asta sa mergi 100 + prin oras ?

Doamne fereste de asemenea necazuri.
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 13:57   #1219
Piry
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
Piry's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,105
Member of:
[TIME SQUAD]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
fara suparare, dar si eu te-as fi injurat, dupa ce ca parchezi pe trotuar si probabil incurcai si circulatia(nu conteaza ca toate masinile is parcate pe trotuar, ca daca toti mananca un .... nu cred ca si tu te arunci sa il infuleci) nici nu ai bunul simt sa iti inchizi oglinzile. Din cauza celor ca tine se circula asa in cj, va e lene sa mergeti 100 de m pe jos, tre sa intrati cu masina direct in cladirea in care aveti treaba....

Piry is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 16:52   #1220
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Quote:
Două clujence au ajuns sub roţile maşinilor chiar dacă au īncercat să treacă strada pe trecerea de pietoni şi pe culoarea verde a semaforului.

Accidentele au avut loc pe două dintre principalele artere de circulaţie ale oraşului, īn plină zi. Susana S., de 61 de ani, din Cluj-Napoca, a fost transportată de urgenţă la spital, după ce a fost lovită de un autoturism Hummer, la volanul căruia se afla Cornel R., de 41 de ani, din comuna Ciurila. Păţania a avut loc luni, īn jurul prānzului, la intersecţia străzilor Constanţei cu Bulevardul 21 Decembrie 1989.



Cāteva ore mai tārziu, medicii SMURD au fost solicitaţi să acorde primul ajutor unei alte femei, Carmen P., de 32 de ani. Femeia a fost accidentată īn timp ce traversa strada către o staţie de autobuz din Piaţa Mihai Viteazu. Şoferul vinovat, Petru M., de 60 de ani, conducea un Peugeot 307. Poliţia Rutieră recomandă conducătorilor auto să reducă viteza īn apropierea trecerilor de pietoni, iar pietonii, la rāndul lor, trebuie să traverseze doar prin locuri marcate şi după ce s-au asigurat corespunzător.
.....
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 17:55   #1221
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

chiar acum o ora pe titulescu am inteles ca o fost ceva accident
2 ambulante o masina de pompieri, politie.
nu stiu prea multe detalii.
probabil iar la fiesta in sens
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-09, 17:32   #1222
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Quote:
Şoferiţă de 23 de ani, moartă īn accident


Viteza excesivă a mai făcut o victimă pe drumurile din judeţul Cluj. Bianca Gabriela F., de 23 de ani, a murit miercuri dimineaţa, īn jurul orei 9, īntr-un accident de circulaţie petrecut la ieşirea din Turda spre judeţul Alba. Potrivit Poliţiei Cluj, tānăra se afla la volanul unui autoturism Audi şi se deplasa īnspre localitatea Unirea.

Şoseaua era acoperită cu māzgă şi vizibilitatea era redusă, iar īntr-o curbă la dreapta femeia a pierdut controlul volanului, maşina a derapat, intrānd pe contrasens, după care a rupt parapetul metalic de protecţie şi s-a răsturnat īn afara drumului naţional. Medicii SMURD ajunşi la faţa locului n-au mai putut face nimic pentru a o salva.

Poliţiştii turdeni de la Rutieră au constatat că şoferiţa nu purta centură de siguranţă. Autoturismul a fost distrus īn proporţie de 90%.
Am auzit la stiri, ca de la inceputul anului au murit 21 de oameni si au fost raniti peste 40, in accidente rutiere.

Iar in 2008 au fost 3.000 de morţi şi 9.000 de răniţi īn 10.000 de accidente rutiere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	accident1.jpg
Views:	502
Size:	146.9 KB
ID:	746630   Click image for larger version

Name:	accident2.jpg
Views:	178
Size:	123.6 KB
ID:	746631   Click image for larger version

Name:	accident3.jpg
Views:	192
Size:	111.2 KB
ID:	746632  

Click image for larger version

Name:	accident4.jpg
Views:	198
Size:	125.2 KB
ID:	746633   Click image for larger version

Name:	accident5.jpg
Views:	177
Size:	130.3 KB
ID:	746634   Click image for larger version

Name:	accident.jpg
Views:	172
Size:	144.0 KB
ID:	746635  

-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 17:49   #1223
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Doi pensionari au fost treziţi din somn de un zgomot puternic şi au avut neplăcuta surpriză să observe că īn peretele casei īn care locuiesc stătea īnfiptă o maşină.

Ineditul accident a avut loc joi, dis de dimineaţă, pe strada Fabricii din Cluj-Napoca. Un tānăr de 20 de ani, Eronim R., se afla la volanul unui Peugeot şi mergea dinspre sensul giratoriu Mărăşti spre Bulevardul Muncii. Ajungi pe Podul Hingherilor, bărbatul nu a īncetinit, deşi şoseaua era acoperită de polei. A pierdut controlul volanului şi a intrat pe contransens. Maşina a lovit apoi bara de protecţie a podului, a rupt-o şi a căzut īn curtea unei case

"Eu dormeam chiar īn camera aia cu soţia şi numai ce am auzit un zgomot puternic. Ne-am ridicat repede şi am văzut maşina. Nici nu mai ştiu nimic. Sunt nebun de cap. Bine că nu a lovit pe nimeni, deşi mi-a distrus tārnaţul şi peretele", spune proprietarul casei de la numărul 125.

Īn urma impactului, conducătorul auto s-a ales cu un picior fracturat şi alte cāteva răni superficiale, īnsă pasagera din dreapta faţă, o tānără de 23 de ani, a fost transportată īn stare gravă la Unitatea de Primire Urgenţe (UPU1) Cluj.

"Eu urcam cu o dubă pe pod cānd am văzut că e plin de ambulanţe şi poliţie. M-am dat jos să aflu ce se īntāmplă şi am văzut maşina īnfiptă īn casă. A căzut de pe pod. Erau nişte tineri īnăuntru, un băiat şi o fată. Am īnţeles că el era băut. Fata s-a lovit rău. Aşa e, cānd te joci cu viteza. E iarnă şi şoseaua e cu polei şi aici la baza podului curenţii de aer rece sunt puternici. Vrei să impresionezi şi ajungi la spital. Acuma are ce plăti. Ba le-a mai şi stricat casa săracilor bătrāni", povesteşte George, un clujean care trecea prin zonă.

Poliţiştii ajunşi la faţa locului l-au testat pe şofer cu aparatul etilotest care a indicat o alcoolemie de 0,59 mg/l alcool pur īn aerul expirat. Acestuia i s-au recoltat probe biologice īn vederea stabilirii alcoolemiei. Eronim R. s-a ales cu dosar penal pentru comiterea infracţiunilor de vătămare corporală din culpă şi conducere sub influenţa băuturilor alcoolice. El va trebui să plătească şi 60.000 de lei deoarece o ţeavă de gaz şi firele de curent din dreptul imobilului īn cauză au fost distruse.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img-7603.jpg
Views:	211
Size:	131.0 KB
ID:	747628   Click image for larger version

Name:	img-7583.jpg
Views:	195
Size:	135.4 KB
ID:	747629   Click image for larger version

Name:	img-7592.jpg
Views:	471
Size:	130.7 KB
ID:	747630  

Click image for larger version

Name:	img-7602.jpg
Views:	195
Size:	112.9 KB
ID:	747631  
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 22:26   #1224
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

chiar acum la stirile de seara de la ncn a prezentat accidentul
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 22:19   #1225
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

V-am povestit mai sus despre un amic care a avut un accident pe Buna Ziua acum cateva luni. Dupa ce si-a scos banii de la asigurare i-am adus alt Volvo, si inainte de Craciun l-a lovit un taximetrist in fata la Iulius, iar azi, cobora iar pe Buna Ziua, si intra sa il depaseasca un Focus TDCi. In fata la focus apare un TIR, focusul trage dreapta si il sterge pe amic, dupa care, la fel cum patise si el cand s-a dat peste cap in acelasi loc, cel cu Focusul ajunge cu rotile din dreapta pe nisip, este tras in santul de langa drum si se da peste cap. Pasagerii sunt grav raniti., a fost nevoie de descarcerare sa ii scoata din masina.

Am ajuns la concluziile, ca amicul meu e urmarit de ceva blestem, noroc ca are masina sigura, (cu primul Volvo a intrat prin 2006 in Parcul mare, de i-au puscat airbag-urile si a schimbat bordul), si ca nici Ford din 2005 nu se ridica la nivelul de siguranta al unui Volvo din 2000 in accidente identice.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 07:28   #1226
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
V-am povestit mai sus despre un amic care a avut un accident pe Buna Ziua acum cateva luni. Dupa ce si-a scos banii de la asigurare i-am adus alt Volvo, si inainte de Craciun l-a lovit un taximetrist in fata la Iulius, iar azi, cobora iar pe Buna Ziua, si intra sa il depaseasca un Focus TDCi. In fata la focus apare un TIR, focusul trage dreapta si il sterge pe amic, dupa care, la fel cum patise si el cand s-a dat peste cap in acelasi loc, cel cu Focusul ajunge cu rotile din dreapta pe nisip, este tras in santul de langa drum si se da peste cap. Pasagerii sunt grav raniti., a fost nevoie de descarcerare sa ii scoata din masina.

Am ajuns la concluziile, ca amicul meu e urmarit de ceva blestem, noroc ca are masina sigura, (cu primul Volvo a intrat prin 2006 in Parcul mare, de i-au puscat airbag-urile si a schimbat bordul), si ca nici Ford din 2005 nu se ridica la nivelul de siguranta al unui Volvo din 2000 in accidente identice.
Unii chiar faceau teste de sigurantza...
https://www.youtube.com/watch?v=1SmOR...eature=related
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 20:59   #1227
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Pe la 8 in fata la Prefectura....Nu stiu cum a ajuns Fiatul chiar in peretele Prefecturii...Din cate am inteles, BMW-ul venea pe banda de autobusuri.

Astept sa apara in ceva ziar, sa vad ce s-a intamplat exact.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10012009188.jpg
Views:	334
Size:	722.1 KB
ID:	750232   Click image for larger version

Name:	10012009191.jpg
Views:	200
Size:	702.2 KB
ID:	750233   Click image for larger version

Name:	10012009189.jpg
Views:	201
Size:	691.7 KB
ID:	750234  

Click image for larger version

Name:	10012009190.jpg
Views:	184
Size:	810.3 KB
ID:	750235  

Last edited by -LEXION-; 10-01-09 at 21:03.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 21:51   #1228
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

pozele sunt facute intre 8:43 si 8:46
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 04:58   #1229
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Accidente

cred ca lipseste o a 3ia masina...
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 11:28   #1230
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Accidente

in alta ordine de idei , mai putin importanta ce-i drept, mai erau doi paliti aseara chiar langa casa de cultura, la baza la republicii.



[post editat. ..nota moderator : nu incuraja prostia...]

Last edited by NightRider; 11-01-09 at 13:35.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -