Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-08, 15:21   #1201
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

mdea, incepatorii trebuie sa aiba masini cu puteri limitate.
si facand haz de necaz am gasit o piesa intreaga din masina
este vorba de capacul de rezervor.
ala sau aia, este singura piesa intreaga si nelovita care am gasit-o eu.
dar pasagera din dreapta o scapat cu viata?
de ce am eu impresia ca aia avea centura pusa?
dupa cum arata turometrul(daca nu o sarit acul de la impact), masina trebuia sa fi avut pe la 180 in moentul impactului, ma mir ca o scapat cineva.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-08, 22:11   #1202
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: Accidente

ai de mine frate.......inconstienta asta ce face
raul_rebelul2005 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 00:03   #1203
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Accidente

trist, aveti grija cu cine va urcati in masina. Partea proasta, in fiecare week-end se intampla cate un accident de genul asta, de tineri "grabiti" de la vreun chef.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 12:28   #1204
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Accidente

ce e cel mai nasol si cum am mai zis-o si inainte e trist ca un kamicaze dinasta mai trage dupa el inca 2-3-4 nevinovati care sfarsesc nenorociti pe viata . o parte din vina o au si pasagerii . cum poti sa te simti in siguranta cand soferul goneste mult peste limita legala??
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 17:56   #1205
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Inainte de Martinesti, era un Opel Astra dat peste cap, pe la ora 4....are cineva mai multe detalii? masina arata foarte rau, nu stiu daca erau supravietuitori....
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 18:02   #1206
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

După ce s-a izbit cu maşina de un stâlp din beton, iar apoi s-a răsturnat cu roţile în sus, şoferul unui BMW a ieşit din autovehicul singur, pe picioarele lui. Accidentul a avut loc duminică, în jurul prânzului, la intersecţia străzilor Ieremia Grigorescu şi Ţebei, din cartierul Grigorescu.


"BMW-ul circula în spatele unei autoutilitare Iveco dinspre Hotel Napoca. În intersecţie, BMW-ul a vrut să depăşească, însă a dat cu roata dreaptă de bordură, după care a intrat în gardul unui imobil. Din inerţie, maşina a fost proiectată într-un stâlp de beton, iar apoi s-a răsturnat pe trotuarul opus sensului iniţial de mers", a declarat Adnana Ilieş, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie (IPJ) Cluj.


BMW-ul cu numere de Sălaj a revenit cu roţile pe pământ cu ajutorul pompierilor ajunşi la faţa locului. Totuşi, maşina va petrece o vreme îndelungată în service, pentru că bucăţi şi parbriz, geamurile portierelor sau din bara de protecţie s-au împrăştiat pe câţiva zeci de metri. De asemnea, bordul maşinii a fost distrus de explozia airbag-urilor.


Medicii SMURD i-au acordat şoferului primul ajutor. Acesta acuza dureri la nivelul pieptului şi a şoldurilor. Ulterior, tânărul a fost transportat la Unitatea de Primire Urgenţe (UPU1) Cluj. Pe baza măsurătorilor şi a declaraţiilor martorilor, poliţiştii vor continua cercetările pentru a stabili cu exactitate cauza producerii accidentului.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	picture-012.jpg
Views:	668
Size:	79.1 KB
ID:	727398   Click image for larger version

Name:	picture-006.jpg
Views:	643
Size:	85.2 KB
ID:	727399   Click image for larger version

Name:	picture-003.jpg
Views:	672
Size:	70.7 KB
ID:	727400  

Click image for larger version

Name:	img-0160.jpg
Views:	684
Size:	109.0 KB
ID:	727401   Click image for larger version

Name:	img-0157.jpg
Views:	730
Size:	129.0 KB
ID:	727402  
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 19:10   #1207
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
Inainte de Martinesti, era un Opel Astra dat peste cap, pe la ora 4....are cineva mai multe detalii? masina arata foarte rau, nu stiu daca erau supravietuitori....
Shi eu am prins accidentu acela... dupaia mai jos pe feleac un ford mondeo so bagat in parapet.. si mai jos un audi a3 cu un taximetrist poze si alte detalii nu am
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 21:40   #1208
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

poze de la accidentul cu Astra: http://media.clon.ro/bildserie/clon/...le/index.shtml

Last edited by -LEXION-; 14-12-08 at 21:47.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 21:50   #1209
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

http://www.astazi.ro/gotostire.php?u...t-in-doua.html

I-a priviti ce poate face viteza. BMW-ul arata asa, de la impact...nu de la descarcerare.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 11:27   #1210
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

cel mai tare accident vazut in direct mi s-a intamplat azi.
am vrut sa ma duc sa-mi reglez directia sus pe bunaziua, colt cu becas...imi scapa firma cum se numeste.
de jos(dinspre gheorgheni) mergand in sus(spre baumax) vine un reno clio.
acolo unde este firma de reglat directii este o mica curba, asta cu clio fidji sau cum s-o scrie pune frana la iesire din curba.
ata in stalp s-o dus, ambele airbag`uri puscate, bara fata, radiator, roata dreapta fata, varza tot
se da omu jos din masina, f u t e ` m a r t a t a ` n g u r a ce p r o s t sunt.
si unu de acolo, NOI NU TE CONTRAZICEM
era umpic ametit omu, o zis ca nu avea viteza mare, vreo 90, da unu de acolo, viteaza este de 40 pe virajul ala :P
in fine, am facut 2 poze si am mers in treaba mea, dar cat de tampit trebuie sa fii sa pui frana la iesire...
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 11:35   #1211
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

si pozele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PC150166.JPG
Views:	758
Size:	571.4 KB
ID:	727892   Click image for larger version

Name:	PC150167.JPG
Views:	743
Size:	665.1 KB
ID:	727893  
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 09:10   #1212
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente

poate e prea dur ceea ce spun, dar oameni ca si cel care a condus passatul, isi merita soarta. a omorat inca 3 oameni daca fata a supravietuit, dar poate facea accidentul asta altundeva si poate mai omora alti oameni aflati in zona. e pacat ca mor tineri in asa accidente, dar adevarut e ca le produc chiar ei. daca nici la viata ta nu tii atunci macar nu omora si pe altii care poate vor sa traiasa si au planuri pt viitorul lor si vine cate un idiot ca si acest sofer si distruge 4-5 familii. daca noi nu avem grija de viata noastra, atunci cine sa aiba?
andreiand1 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 22:26   #1213
szocspeti

Stock
 
szocspeti's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 7
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by andreiand1 View Post
poate e prea dur ceea ce spun, dar oameni ca si cel care a condus passatul, isi merita soarta. a omorat inca 3 oameni daca fata a supravietuit, dar poate facea accidentul asta altundeva si poate mai omora alti oameni aflati in zona. e pacat ca mor tineri in asa accidente, dar adevarut e ca le produc chiar ei. daca nici la viata ta nu tii atunci macar nu omora si pe altii care poate vor sa traiasa si au planuri pt viitorul lor si vine cate un idiot ca si acest sofer si distruge 4-5 familii. daca noi nu avem grija de viata noastra, atunci cine sa aiba?
intodeauna mi se face piele de gaina, cand vad asemenea lucruri, cum a fost accidentul de la luncani. eu sunt motociclist, si recunosc, nu de putine ori incalc limita de viteza, e greu sa o tii sub limita cand ai 130cp, la 1 roata! si eu am o sete de adrenalina, imi place viteza, virajele .. dar cei 7 ani de experienta, m-au invatat mult .. si cel mai pretios este discernamantul! vad adesea baieti cu motoarele, prin noiembrie, decembrie .. si prin martie .. se dau pe o rotitza, la 8-10k ture .. la fel, aceeasi piele de gaina! nu e de joaca cu aderenta & viteza .. in lunile reci (mai ales la motor) cauciucul se incalezeste mult mai greu, sa nu vb. de asfalt .. asta reduce aderenta cu pana la 40% .. insemnand ca daca intr-o dupamasa de iunie, abordai un viraj cu 120kmh la un unghi de 45%, in noiembrie acelasi viraj iti poate fi fatal cu 70kmh si unghi de 70% .. anul asta mi-au murit 2 cunoscuti, ambii din cauza unor "baieti cu pasaturi cumparate de 1-2zile", and i just about had it! unde am vrut sa ajung cu polemica asta ? chiar daca ai 4roti, si ESP .. tot nu te scoate din combinatia mazga & viteza, doar discernamantul .. consecintele cazului contrar se vad cu cateva posturi mai sus ...

4wheels move the body, 2wheels move the soul!
szocspeti is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 19:49   #1214
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Am fost azi pana la CEC-ul de pe Aurel Vlaicu, intre sens si pod. Am parcat masina langa gardul viu, la capatul statiei de troleu, si am mers in CEC. Dupa cateva minute, aud o pocnitura, si cativa oameni s-a strans aproape de masina mea. Speriat, ies din cec, fug la masina, si vad, ca un Renault lovise din spate un Ford, in trafic, chiar langa masina mea Am si plecat de acolo la un alt cec.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 19-12-08, 21:17   #1215
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

ce posibilitate era ca sa fie un al 2-lea accident in acelasi loc in urmatoarele 15 minute pana rezolvat tu treaba?
1 la 1milion?

chiar azi stateam in masina pe strda cetatii, ii undeva in spate la drept si asteptam pe cineva.
toate masinile acolo sunt parcate pe bucata aia de trotuar.
trece unu pe langa mine, imi loveste oglinda merge mai infata cu 1 metru, da jos geamu si`o regleaza pe a lui ma injura si pleaca.
am ramas socat.
dupa ce el se bate de oglinda mea tot eu sunt devina ca el ii prost?
Kent8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -