Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-09, 15:21   #1366
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by KoKozula View Post
Nu stiu daca sunt suficiente doar niste sfaturi ...
Pai atunci spune si ce crezi ca mai trebuie facut. Amenzi?
Marius is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 15:25   #1367
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Accidente

Pai ar trebui in primul rand ca toti cei care conduc sa stie ca se afla la volan si ca mai sunt si alti participanti la trafic, dar mai ales sa aibe respect pentru ceilalti.

Eu cred ca asta ar fi primul pas...
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 10:26   #1368
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

sambata pe la ora 13 a fost un accident mortal intre Apahida si Jucu, am stat rveo 3 ore la coada pana sa trec.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF7057.jpg
Views:	87
Size:	686.7 KB
ID:	885654   Click image for larger version

Name:	DSCF7064.jpg
Views:	74
Size:	689.6 KB
ID:	885655   Click image for larger version

Name:	DSCF7065.jpg
Views:	133
Size:	698.7 KB
ID:	885656  

Click image for larger version

Name:	DSCF7066.jpg
Views:	123
Size:	678.1 KB
ID:	885657  
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 14:34   #1369
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

cu motociclistul?
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 15:41   #1370
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Da, am aflat pana la urma ce s-a intamplat...

Quote:
Sâmbătă, poliţiştii clujeni au fost chemaţi să intervină la un accident asemănător, pe DN1C, în localitatea Jucu. Într-un viraj la stânga, Dalia Corina O., de 39 de ani nu a acordat prioritate de trecere unei motocilete condusă de Vasile M., de 32 de ani, din Gherla. În urma impactului puternic, atât şoferiţa maşinii, cât şi motociclistul au murit. Alte patru persoane aflate în maşină, printre care un copil de cinci ani şi doi adolescenţi de 17, repsectiv 18 ani, au fost răniţi.
In drum spre Gherla, dupa ce trecusem de accident, am depasit o Dacia papuc cu o motocicleta distrusa in spate, dar nu stiam ca a fost cea implicata in accident....
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 15:55   #1371
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Accidente

Da. Si din cate stiu cea care a decedat a fost cea din masina, si nu motociclistul care este in spital in coma. Din cate am auzit avea peste 170...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 18:10   #1372
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Accidente

si acuma o sa se scrie "ț" zeci de pagini (deocamdata is numa pe "forumurile de specialitate in analizarea comportamentului conservarilor in interactiunea cu ozn-urile ce zboara la altitudine joasa" sau "FSACCIOZAJ" pe scurt , unde se va despica firul in 4 cat de nevinovat este avionul, pardon motocilistul.

citez o replica scurta care este cea mai edificatoare:
Quote:
Precizez ca portiunea unde rula motociclistul, este una de viteza, drumul fiind in linie dreapta, cu doua benzi pe sens.
asa ca pe viitor mare atentie toturor tovarasilor conservari atunci cand drumul vostru se va intersecta cu vreo "portiune de viteza".
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 22:10   #1373
flip
Ford Driver

Stage 3
 
flip's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 143
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: Accidente

mda, nu prea cred ca ai ce cauta pe drumurile noastre cu mai mult de 120-140 km/h in conditii optime (odihnit, cu masina ok)..

in alta ordine de idei, ieri s-a oprit un cretin cu un sharan in masina prietenei oprita in coloana. ala avea vreo 100 km/h si nu a franat deloc! in masina mai era nevasta lui si 2 copii mici..ce sa mai zici?
flip is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 00:19   #1374
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

motociclistul a murit dupa 2 ore la spital.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 00:06   #1375
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

stie cineva de accidentul ala din fata de la sora cand un autobuz o calcat un om...?
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:30   #1376
CristianD
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 599
Member of:
[Honda]
Default Re: Accidente

am citit pe threadul ala din postul lui bobo32 si am dat de o chestie care se potriveste si pt noi, dar care esti perfecta pt motociclisti.
Am sa va dau un copy/paste
Luati aminte si spuneti mai departe prietenilor vostri motociclisti.


5.Viteza.
Incep prin a va readuce aminte ca SPEED KILLS.
Mai mult decat oriunde la noi in tara.Motociclismul sa dezvotat ceva mai rapid in ultimii 10 ani.Pt cei ce nu au habar ce inseamna o motocicleta si ce inseamna motociclism,motocicleta este doar un obiect frumos,periculos,si care costa f multi bani.'Idea' de viteza,toti o cunosc dar pusa in practica este cu totul alta treaba.Vine Gigi cu dacia si se opreste la intersectie.Gigi este sofer de 40 de ani ,sofer pe tir ,sofer cu experienta.Gigi nu prea face greseli la volan.Este om cu capul pe umeri,om cu responsabilitati,cu nevasta si 3 copii. Este un om care munceste din greu pt asi intretine familia si asi creste copiii asa cum trebuie.Gigi este um om care nu are nevoie de probleme.Gigi poate fi si tatal tau.

Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie,pt ca asa spune legea.Se uita lung la dreapta, vede nimic.Se uita lung la stanga ,vede un punct de lumina.Punctul poate fi un bec aprins care palpaie prin fereastra unei case.De fapt ce nu stie Gigi este va punctul de lumina esti TU,idiotul care strabate DN1 cu 280km'ora.Gigi sta ,isi face calculele batraneste.Chiar daca punctul ar fi o masina,nu ar avea cum sa ajunga la el in urmatoarele secunde.Imposibil. Gigi om atent,iese in DN1 sa isi duca copiii la iarba verde.Idiotul,venind cu 280km/ora,strabate cei 700m distanta in 10 secunde si se infige in dacia lui Gigi ,trecand prin portiera si iesind pe cealalta parte a masinii cu 2 dintre cei 3 copii a lui nea GIGI. Copiii mor.Iditul de tine moare.Lumea lui Gigi este intoarsa pe dos.Gigi se spanzura.Parintii tai se spanzura pt ca esti,sau ai fost unicul copil.
Esti un idiot.Sau mai degraba ai fost un idiot.Prietenii te plang.Pe forum se scriu mii si mii de RIP'URI cum ca ce baiat bun ai fost.Toti te plang.Vina ,clar, a lui Gigi.Nimeni nu il plange pe Gigi si cei 2 copii. Daca as fi Gigi,nu m-as fi spanzurat ci te-as fi omorat cu mainile mele.Ai fost un idiot.

Viteza omoara.Cand mergi cu 200 la ora,timpul de reactie nu mai este acelasi.Motocicleta nu mai reactioneaza la fel.Sa nu mai vorbim de cei ce nu au habar despre motociclism.Esti sub impresia ca soseaua iti apartine? Esti sub impresia ca toti trebuie sa te evitam pe drum? Esti sub impresia ca daca intri in mine care sunt la volan ca eu o sa te plang pe tine mai mult decat o sa imi plang daunele la masina? Esti un idiot.

Vrei viteza? Dute pe circuit.Dute cu baietii care stiu ce inseamna viteza si descoperi ca tu de fapt nu mergi deloc tare.Dute cu cei ce stiu ce inseamna viteza si nu mai merg demult pe strada.Dute si mergi cu viteza unde nu vei omora pe nimeni ,mai ales pe tine.Nu ruina viata mea,a ta ,a parintilor tai,...a lui GIGI. Nu fi idiot. Speed kills.Sunt o gramada de morti care asteapta pe forumuri ca cineva sa isi aduca aminte de ei.Nu avem timp pt ca trebuie sa ii plangem pe cei ce vor muri maine.



Odihna usoara celor decedati in urma acestui accident.
CristianD is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 16:04   #1377
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Un agent al firmei de pază clujene Nera Mureşan a fost transportat de urgenţă la spital după ce a fost implicat într-un accident de circulaţie produs miercuri, în jurul orei 18, în apropierea ştrandului Sun, din cartierul Grigorescu. Bărbatul de 36 de ani circula, se pare, cu viteză pe strada 1 Decembrie, iar la un moment dat a izbit în plin o maşină care spăla strada aparţinând firmei de salubrizare Rosal. Impactul a fost atât de puternic, încât partea din faţă a BMW-ului s-a transformat în fier vechi. Airbagurile cu care era dotată maşina s-au declanşat în timpul coliziunii. La faţa locului au ajuns mama şi prietena bărbatului. Femeile au povestit că maşina era nouă şi că încă mai au rate de plătit la ea. De asemenea, şoferul nu are asigurare CASCO.

"Bărbatul era singur în maşină, la fel şi şoferul de la Rosal. Din primele cercetări reiese că viteza excesivă a fost factorul producerii accidentului. Rămâne ca în urma măsurătorilor să stabilim cauzelele exacte. Şoferul din BMW a fost transportat la spital", a declarat Bogdan Pogoneţ, agent de poliţie.

Pe şosea nu erau vizibile urme de frânare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dsc-1312-resize.jpg
Views:	70
Size:	151.8 KB
ID:	889337   Click image for larger version

Name:	dsc-1296-resize.jpg
Views:	68
Size:	158.8 KB
ID:	889338   Click image for larger version

Name:	dsc-1302-resize.jpg
Views:	82
Size:	202.4 KB
ID:	889339  

Click image for larger version

Name:	dsc-1305-resize.jpg
Views:	92
Size:	180.7 KB
ID:	889340   Click image for larger version

Name:	dsc-1308-resize.jpg
Views:	70
Size:	164.3 KB
ID:	889341  
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 19:20   #1378
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
stie cineva de accidentul ala din fata de la sora cand un autobuz o calcat un om...?
Şase persoane, între care trei pietoni, au fost accidentate în cursul zilei de miercuri pe raza judeţului Cluj. Cei trei clujeni s-au grăbit să treacă strada prin loc nepermis şi fără să se asigure. Un bărbat a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost lovit de troleibuz în plin centrul Clujului.

În jurul prânzului, Nicolae Ilie S., de 32 de ani, din comuna Lenauheim, judeţul Timiş a încercat să traverseze strada 21 Decembrie 1989, chiar dacă semaforul arăta culoarea roşie. Bărbatul a fost accidentat grav de un troleibuz condus regulamentar de Sorin Benedict C., de 26 de ani.

Conform martorilor, bărbatul s-a lovit puternic la cap, iar medicii de pe ambulanţă l-au preluat în stare de inconştienţă. Şoferul troleibuzului nu consumase băuturi alcoolice..
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 22:13   #1379
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Accidente

mdea...ff interesant
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-09, 01:59   #1380
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
mdea...ff interesant
Asta nu puteai sa o zici in gandul tau? sau daca chiar simteai o dorinta arzatoare urla in casa, trimite un mass pe mess, pe mirc oriunde...


In alta ordine de idei, Cristian, mesajul scris de acel motociclist ar trebui sa fie sticky.. ce, de fapt anunt global, sa il vada si sa il citeasca toata lumea!! si nu doar motociclistii! Nota 10 pentru cel care a scris acel mesaj, si multumim ca l-ai postat si aici. Si merita sa cititi tot postul acela: http://www.motociclism.ro/forum/inde...howtopic=91453
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -