Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-12, 14:09   #871
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Imi explica si mie cineva concret care-i treaba cu taxa de inmatriculare actuala, pentru ca as cam vrea sa-mi vand masina si sa stiu daca se merita.
Taxa de inmatriculare actuala:

-Daca ti-ai inmatriculat masina intre 2008 pana la noua taxa (prezent) si ai platit vechea taxa de poluare poti sa iti vinzi masina linistit.

-Daca ai platit vechea taxa, acum poti sa te duci sa ceri diferenta de 25% de la Fisc si tot asa poti sa o vinzi fara probleme.

-Daca ai platit taxa de poluare si ai recuperat toti banii prin proces impotriva statului cel care cumpara masina de la tine trebuie sa plateasca taxa actuala.

- Daca ai inmatriculat masina inainte de 2008 se plateste taxa actuala de poluare. (de catre cumparator)

Dar eu zic sa nu iti mai bati prea tare capul cu astea, faci o procura si te doare la basca. Singura treaba e ca ala care o cumpere sa iti plateasca impozitul la ea.
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 16:05   #872
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Masina-i din 2005 inmatriculata in Iulie 2009 atunci a fost si adusa in tara iar eu am luat-o prin Ianuarie Februarie 2010.
Am inteles, merci, sper sa nu mai schimbe bulangii astia legea. 8-|
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 09:07   #873
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Unde pot gasi cu imprumut (pentru 20-30 minute) o scula de calibrat bujii? Am nevoie de versunea aia ca un soare, nu disc (nu stiu exact denumirea tehnica).
mituc is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 20:30   #874
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Gata, mi-am luat un set de lere si mi le-am pus pe toate 4 la cit am avut nevoie.
Cam 14RON lera la autocenter, daca mai are cineva nevoie.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 14:44   #875
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Imi poate spune cineva de pe la ce magazin de pe la noi din Iasi as gasi o gama mai larga de furtune siliconice si cuple pentru instalatii cu aer sub presiune?
mituc is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 15:00   #876
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

care stie ...? vreu sa pun in loc de racord flexibil la golf o teva care ar fi dezavantajele ?
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 15:31   #877
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Mobilitatea mai redusa.
Ori lasi racordul flexibil ori iti pui niste garnituri mai rotunjoare intre flanse, niste suruburi mailungi si pe post de saibe sa folosesti niste arcuri care sa permita un oarecare joc totusi.
Ar trebui sa-ti intaresti si suportii motor, de fapt doar bieleta antirasturnare, ca daca aia e prea moale risti sa rupi evacuarea daca pui teava in loc de racord.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 16:01   #878
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Adica Jockers, pe scurt, cumpara-ti un racord flexibil ca iesi mai ieftin.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 22:44   #879
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

am schimbat vreo 4 pana acu ..bag picioru..acu umblu fara evacuare ca e tot 1 ) nu stiu ce sa fac... odata la 2 luni schimb racordu ..si e munca o gramada ca se da jos greu de pe motor ..
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 23:02   #880
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Pai tu repari un simptom, Vezi care e cauza distrugerii racordului si abia dupa aia inlocuieste-l. De obicei jocul excesiv al motorului, vreun hangar slabit rupt sau vreo prindere a evacuarii sarita din hangar, etc.
Cind nu-ti poti da seama de problema singur e indicat sa mergi la un service cu mecanici... poate a mai vazut careva problema ta si stie de unde vine, sau macar are o idee mai buna.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 23-01-12, 23:06   #881
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Jockers View Post
am schimbat vreo 4 pana acu ..bag picioru..acu umblu fara evacuare ca e tot 1 ) nu stiu ce sa fac... odata la 2 luni schimb racordu ..si e munca o gramada ca se da jos greu de pe motor ..
incearca un racord ceva mai lung, caci va prelua mai bine din vibratii, si e esential ca sa fie sudat astfel incat sa nu apara forte de torsiune pe evacuare, caci in el se vor rasfrange..
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 24-01-12, 14:23   #882
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by mituc View Post
Pai tu repari un simptom, Vezi care e cauza distrugerii racordului si abia dupa aia inlocuieste-l. De obicei jocul excesiv al motorului, vreun hangar slabit rupt sau vreo prindere a evacuarii sarita din hangar, etc.
Cind nu-ti poti da seama de problema singur e indicat sa mergi la un service cu mecanici... poate a mai vazut careva problema ta si stie de unde vine, sau macar are o idee mai buna.
am fost la mai multi si au spus ca e racordul prost..am luat de mia multe tipuri si la fel... o sa iau 1 de la dezmembrari..cu tot cu cot..sa vad daca tine..va multumesc pt sfaturi ..
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 20:37   #883
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Stie cineva un service care lucreaza cu Euroins? 8-|
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 29-01-12, 08:26   #884
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Stie cineva un service care lucreaza cu Euroins? 8-|
Suni la Euroins si intrebi de lista de service-uri din Iasi(cu care colaboreaza ei).
Iti alegi din lista aia. Alta idee ar fi sa intri pe site-ul lor (poate gasesti ceva acolo)
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-12, 09:13   #885
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Suni la Euroins si intrebi de lista de service-uri din Iasi(cu care colaboreaza ei).
Iti alegi din lista aia. Alta idee ar fi sa intri pe site-ul lor (poate gasesti ceva acolo)
Chestia sa-si faca treaba service-ul respectiv.
Am inteles, mi-a recomandat cineva aseara un service, am sa vad Luni ce si cum.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -