Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-11, 22:26   #571
red5

Stage 1
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 19
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Unde pot sa vopsesc un prag, la masina, ieftin, in iasi?

Fiind vorba de prag, vreau unde e cel mai ieftin, oricum e o zona a masinii, care nu prea se vede.

Si daca aveti idee cat ma ajunge.
red5 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-11, 22:52   #572
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Stie cineva cat costa buza de la bara fata de Seat Cupra R la reprezentanta?

http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...-r-263406.html

Aici vad ca e 50 de euro ,asta insemnand vreo ~230 RON,si intreb pt auzisem de un pret undeva pana in 150 la reprezentanta...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 20:22   #573
red5

Stage 1
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 19
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by red5 View Post
Unde pot sa vopsesc un prag, la masina, ieftin, in iasi?

Fiind vorba de prag, vreau unde e cel mai ieftin, oricum e o zona a masinii, care nu prea se vede.

Si daca aveti idee cat ma ajunge.
Nici o idee?
red5 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 20:59   #574
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

mai ieftin de 150-200 ron nu cred sa gasesti
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-11, 23:31   #575
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

A fost cineva pe ruta Vaslui -> Birlad -> Galati de curind? Cum e drumul pe acolo?
mituc is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 09:12   #576
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Ca de obicei,Daca ai jante aliaj puneti de tabla,suspensia sport sa dispara si pune de logan si poate scapi intreg)
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 09:47   #577
alex_maf2007

Stage 4
 
alex_maf2007's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 190
Member of:
[RENAULT]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

mituc daca te referi la drumul care ajungi direct din birlad - galati eu spun ca e super ok(si am jante de 17), cand am venit de la mare m-am intors pe acolo...numai ca e cam pustietate.
alex_maf2007 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 13:25   #578
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Lucian, intimplator nu pot face schimbarile sugerate de tine.

Alex, minunat! Pai denivelat poa' sa fie, doar sa nu aiba hirtoape si alte ":surprize" cu margine ascutita. E ok ca e pustiu, mai putine provocari!
Merci de informatie!

Last edited by mituc; 30-08-11 at 13:28.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 15:28   #579
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

nu recomand mersul noaptea
intre vaslui si barlad au lucrat la drum...e super asfaltat ...insa nu are o linie marcata pe el..deci in combinatie cu lipsa luminilor si a indicatoarelor..e crunt. am ajuns la braila cu ochii cat cepele acum 2 saptamani [plecat pe la ora 20 din iasi..pe la 00:00 - 00:30 ajuns]
in rest de la barlad o tona de gropi...dar esti obisnuit cu iasul..deci nu mai mult
__________________
Honda Civic 5D GT - 2011
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 17:43   #580
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Jockers View Post
cineva care foliaza masini ..la un pret bun ?? In afara de firme ... sa imi zica si mie ..si daca se poate si un pret pentru golf 3...
nimeni ??
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 16:50   #581
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

1. care se pricepe sa faca incinta unui difuzor de bas la o forma custom care sa copie lateralul portbagajului. ma refer sa stie sa calculeze volumul in functie de difuzor. daca as sti si un pret ar fi perfect.
2. care ma poate ajuta cu un sfat in legatura cu tipul de difuzoare ce trebuie cumparate pentru un sunet cat mai clar si placut in masina. In momentul de fata pe fata 2 boxe JVC panarame, slabute iar pe spate 2 blaupunkt thx 662 de care sunt f multumit de ele. Difuzorul de bas este unul JBL GTO(nu stiu tin minte exact modelul dar stiu ca scoate aproximativ 200w RMS). Mai am 1 statie Magnat de 2 canale. Nu stiu cat de buna este statia dar sunt dispus sa o schimb. Ma gandeam sa pun boxele Blaupunkt care sunt coaxiale pe fata si sa cumpar 2 noi pe spate. Aici as dori pareri. Sunt dispus sa bag in boxe aprox 500-600 Ron..chiar mai mult daca se merita.

P.S. Playerul meu este un Panasonic 4x50 W. Va multumesc. Astept sfaturile voastre..
__________________
IS 85 RIH
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 19:20   #582
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Rih85 View Post
1. care se pricepe sa faca incinta unui difuzor de bas la o forma custom care sa copie lateralul portbagajului. ma refer sa stie sa calculeze volumul in functie de difuzor. daca as sti si un pret ar fi perfect.
2. care ma poate ajuta cu un sfat in legatura cu tipul de difuzoare ce trebuie cumparate pentru un sunet cat mai clar si placut in masina. In momentul de fata pe fata 2 boxe JVC panarame, slabute iar pe spate 2 blaupunkt thx 662 de care sunt f multumit de ele. Difuzorul de bas este unul JBL GTO(nu stiu tin minte exact modelul dar stiu ca scoate aproximativ 200w RMS). Mai am 1 statie Magnat de 2 canale. Nu stiu cat de buna este statia dar sunt dispus sa o schimb. Ma gandeam sa pun boxele Blaupunkt care sunt coaxiale pe fata si sa cumpar 2 noi pe spate. Aici as dori pareri. Sunt dispus sa bag in boxe aprox 500-600 Ron..chiar mai mult daca se merita.

P.S. Playerul meu este un Panasonic 4x50 W. Va multumesc. Astept sfaturile voastre..
rih e ala de 1000 w ? daca e ala iti arat eu cum arata incinta...si iti zic eu cum sa o facem 0741551631..suna-ma si vb..daca vrei...am facut acu vreo 3 zile o incinta pentru un magnat de 800 rms.
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 19:36   #583
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default Accident !

un mic accident ..am facut un drum pana la dezmembrari Letcani , ca s-a ars motorasul de la capacul rezervorului ...toate bune si frumoase sa vin spre casa ...ajung in Frumoasa(aici stau) ..intru intr-o intersectie (ce-a care vine de la pasajul Nicolina-Frumoasa faci dreapta si iesi pe Bd. Potiers ) bun ajung in aceasta intersectie ...mai nou sa bagat Stop si trecere de pietoni...incetinesc la trecere frumos ...inaintez usor...trec de trecere deoarece nu aveam vizibilitate pt ca sunt masini parcate pe stanga si pe dreapta , parcare taxi ...opresc (la Stop) ma asigur urmand sa fac dreapta spre Siraj ...numai de o data simt un sut..cand ma dau jos ...un mosulet cu un papuc intorcea in intersectie. Nu e cine stie ce forte putin zgariata bara spate in coltul din stanga.
Am luat nr de tel ca omu se grabea nr masinii bineinteles si a ramas maine sa mergem la o vopsitorie unde stiu eu. Eu sunt incepator ...si nu prea am stiut cum sa procedez ca nu am mai avut de aface cu asa ceva. Ce imi este ciuda cel mai tare ca mai aveam vreo 200 m pana acasa ..am fost pana la Letcani si inapoi fara nicio problema , mers usor 60-70 max. si cand la 200 m de casa , na belea.
Ce ma sfatuiti sa fac in cazul asta , sunt si eu vinovat in acest caz?
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 20:31   #584
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Accident !

Quote:
Originally Posted by 18.Marius.92 View Post
..................................
..am fost pana la Letcani si inapoi fara nicio problema , mers usor 60-70 max. si cand la 200 m de casa , na belea.
Ce ma sfatuiti sa fac in cazul asta , sunt si eu vinovat in acest caz?
- Stai linistit. Eu nu am avut nici un accident in 4 ani, dupa care am avut 3 in decurs de un an. 2 dintre ele in decurs de o saptamana si culmea masina mea a fost lovita usor in acelasi loc (spate stanga). La primul ma deplasam din Copou pana in Nicolina iar la al doilea ma deplasam din Baza 3 in Tudor. Deci nu conteaza pe unde umbli. E de preferat sa nu fii tu vinovat
- Tu in momentul producerii accidentului ar trebui sa stii cine e vinovat. Daca e el vinovat si isi accepta vina te duci cu el la societatea unde are el facuta asigurarea (roaga-te sa nu fie Carpatica). Acolo completati un formular in care specificati cu precizie cum s-a intamplat accidentul. Aia de la asigurari iti fac poze la masina ta si a lui dupa care ei isi fac un dosar si iti zic niste nume de service-uri unde te poti duce sa iti repari masina. Asta in situatia fericita (pentru RO) si normala (pentru alte state) in care vor sa iti repare masina. Exista si posibilitatea sa refuze reparatia pe motiv ca "v-ati inteles intre voi". Adica tu cu "mosul" v-ati pus de acord sa iti repari tu masina pe banii firmei de asigurari.
In cazul in care el nu isi recunoaste vina (si e vinovat) trebuie sa mergeti la politie. Nu stiu. Nu m-am confruntat.
- Daca tu esti vinovat... Poti sa te apuci de cautat service-uri sa iti repari masina (din banii tai bineinteles) ca pe a mosului o repara firma ta de asigurari.
- Eu asa am facut. Sa mai adauge si alti colegi in cazul in care am omis ceva.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 21:05   #585
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Jockers View Post
rih e ala de 1000 w ? daca e ala iti arat eu cum arata incinta...si iti zic eu cum sa o facem 0741551631..suna-ma si vb..daca vrei...am facut acu vreo 3 zile o incinta pentru un magnat de 800 rms.
nu e ala de 1000w. nu mi-as lua asa ceva. nu vreau sa imi curga sange din urechi te sun maine, poate ne intalnim sa vedem ce si cum.
Rih85 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -