Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-11, 21:13   #586
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Rar, Taxa, Proceduri, Legi

Este neaparat necesar sa fac RAR-ul in judetul unde am domiciliul?

Adica Identificarea (+ ITP) trebuie sa o fac neaparat la RAR Vaslui sau pot sa o fac si la RAR Iasi si sa ma duc la finante sa imi calculeze Taxa? Pot sa ma duc si la Finante la Iasi sau trebuie sa merg neaparat la Vaslui?
Masina e pe numele meu si eu am buletinul pe Vaslui.
Stiti cumva si cu ce acte trebuie sa ma prezint?
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 21:17   #587
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default Re: Accident !

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
- Stai linistit. Eu nu am avut nici un accident in 4 ani, dupa care am avut 3 in decurs de un an. 2 dintre ele in decurs de o saptamana si culmea masina mea a fost lovita usor in acelasi loc (spate stanga). La primul ma deplasam din Copou pana in Nicolina iar la al doilea ma deplasam din Baza 3 in Tudor. Deci nu conteaza pe unde umbli. E de preferat sa nu fii tu vinovat
- Tu in momentul producerii accidentului ar trebui sa stii cine e vinovat. Daca e el vinovat si isi accepta vina te duci cu el la societatea unde are el facuta asigurarea (roaga-te sa nu fie Carpatica). Acolo completati un formular in care specificati cu precizie cum s-a intamplat accidentul. Aia de la asigurari iti fac poze la masina ta si a lui dupa care ei isi fac un dosar si iti zic niste nume de service-uri unde te poti duce sa iti repari masina. Asta in situatia fericita (pentru RO) si normala (pentru alte state) in care vor sa iti repare masina. Exista si posibilitatea sa refuze reparatia pe motiv ca "v-ati inteles intre voi". Adica tu cu "mosul" v-ati pus de acord sa iti repari tu masina pe banii firmei de asigurari.
In cazul in care el nu isi recunoaste vina (si e vinovat) trebuie sa mergeti la politie. Nu stiu. Nu m-am confruntat.
- Daca tu esti vinovat... Poti sa te apuci de cautat service-uri sa iti repari masina (din banii tai bineinteles) ca pe a mosului o repara firma ta de asigurari.
- Eu asa am facut. Sa mai adauge si alti colegi in cazul in care am omis ceva.
Eu sper sa rezolv cu mosu si sa plateasca treaba , nu are rost sa ne complicat cu asigarrile..is cateva zgarieturi mici la suprafata ...nu e luata vopseaua .Nu e grav , dar nu trebuie sa ramana asa .
Eu zic ca el era vinovatul , pt ca eu oprisem in punctul cu maxima vizibilitate , si el intorcea masina in Intersectie . Eu eram obligat sa opresc ca aveam Stop , iar daca nu opream si inaintam ma bagam intr-un taxiu care era in fata mea .
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 21:29   #588
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Accident !

Quote:
Originally Posted by 18.Marius.92 View Post
Eu sper sa rezolv cu mosu si sa plateasca treaba , nu are rost sa ne complicat cu asigarrile..is cateva zgarieturi mici la suprafata ...nu e luata vopseaua .Nu e grav , dar nu trebuie sa ramana asa .
Eu zic ca el era vinovatul , pt ca eu oprisem in punctul cu maxima vizibilitate , si el intorcea masina in Intersectie . Eu eram obligat sa opresc ca aveam Stop , iar daca nu opream si inaintam ma bagam intr-un taxiu care era in fata mea .
Eu zic sa fii un pic mai circumspect. Nu stiu cum de toti care fac gafe "se grabesc". Ai grija sa nu iti traga teapa!
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 21:40   #589
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default Re: Accident !

Din ce am vorbit la telefon parea un om de treaba , o ramas maine sa il sun pe la 8 sa mergem la un service . Daca nu , nustiu nu as vrea sa ma complic cu politia pt 2-3 zgarieturi minore . Dar na ca sa vopsesc bara ma costa vreo 3-4 mil , si ca sa ii dau din buzunarul meu nu imi convine.
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 22:18   #590
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Daca nu e luata vopseaua de ce vrei sa vopsesti? Polish!
mituc is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 22:38   #591
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by mituc View Post
Daca nu e luata vopseaua de ce vrei sa vopsesti? Polish!
are doua puncte unde e intrat in plastic, nu adanc dar se cunoaste,
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 08:09   #592
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Daca suprafata nu e mare poti corecta cu vopsea facuta la cod de culoare dupa care polishezi surplusul. Mai ales daca suportul de plastic nu e foarte afectat dupa o astfel de operatiune nu se va mai cunoaste mai nimic.
Asta daca nu vrei neaparat sa revopsesti, insa de obicei o revopsire e cu cintec (stai fara masina 3-4 zile, nu stii daca cei care vopsesc o fac ca lumea si cu componente de plastic si/sau fibra cum sint spoilerele, etc etc etc).
Ar trebui sa mergi sa ceri parerea cuiva care lucreaza cu asa ceva cum ar fi cei de la autosmile dar nu numai. Scapa si mosul mai ieftin (20-30RON vopseaua + cit va costa restul polisharii si lustruirii locale) si posibil si tu pentru ca daca vopseaua pe care o ai acum pe spoiler e originala sau e data bine si nu e afectata pe o suprafata mare sau macar distrusa total nu are absolut nici un sens s-o inlocuiesti cu ceva care o sa ti se exfolieze la turbojet plecind de la zgirieturi minore sau ciupituri de pietricele.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 08:18   #593
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by mituc View Post
Daca suprafata nu e mare poti corecta cu vopsea facuta la cod de culoare dupa care polishezi surplusul. Mai ales daca suportul de plastic nu e foarte afectat dupa o astfel de operatiune nu se va mai cunoaste mai nimic.
Asta daca nu vrei neaparat sa revopsesti, insa de obicei o revopsire e cu cintec (stai fara masina 3-4 zile, nu stii daca cei care vopsesc o fac ca lumea si cu componente de plastic si/sau fibra cum sint spoilerele, etc etc etc).
Ar trebui sa mergi sa ceri parerea cuiva care lucreaza cu asa ceva cum ar fi cei de la autosmile dar nu numai. Scapa si mosul mai ieftin (20-30RON vopseaua + cit va costa restul polisharii si lustruirii locale) si posibil si tu pentru ca daca vopseaua pe care o ai acum pe spoiler e originala sau e data bine si nu e afectata pe o suprafata mare sau macar distrusa total nu are absolut nici un sens s-o inlocuiesti cu ceva care o sa ti se exfolieze la turbojet plecind de la zgirieturi minore sau ciupituri de pietricele.
Am fost acuma la un service in frumoasa ..3 mil de vopsit toata bara, dar o vopseste toata...nu e vopseaua originala , ca am dat eu mai demult de un gard , nu aveam permis ,masina fiind lunga (Astra h caravan) nu am apreciat corect distanta dar tot asa nu sa crapat , doar vopseaua julita.
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 08:22   #594
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

@myhaii , rar-ul poti sa il faci la iasi dar taxa de poluare tre sa o calculezi la vaslui ca acolo ai domiciliul !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 09:48   #595
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Jockers View Post
rih e ala de 1000 w ? daca e ala iti arat eu cum arata incinta...si iti zic eu cum sa o facem 0741551631..suna-ma si vb..daca vrei...am facut acu vreo 3 zile o incinta pentru un magnat de 800 rms.
tocmai te-am sunat dar nu ai raspuns. am sa incerc mai tarziu
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 10:34   #596
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Rih85 View Post
tocmai te-am sunat dar nu ai raspuns. am sa incerc mai tarziu
dulce e somnul ) ne vedem pe la 1 :d
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 11:42   #597
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Am rezolvat problema ...cu un polish . Au ramas doua puncte mici era luata vopseaua , dar lasa sa fie doar alea si masina sa faca 99999999 km fara probleme. Acum am vb cu baietii de la autosmile si au zis ca au autorizatie R.A.R pt folie . Cum as putea fi sigur , sa nu am probleme cu politia?
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 11:44   #598
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by 18.Marius.92 View Post
Am rezolvat problema ...cu un polish . Au ramas doua puncte mici era luata vopseaua , dar lasa sa fie doar alea si masina sa faca 99999999 km fara probleme. Acum am vb cu baietii de la autosmile si au zis ca au autorizatie R.A.R pt folie . Cum as putea fi sigur , sa nu am probleme cu politia?
Fii sigur,ca au.Si pe fata ca sa fii legal poti sa pui 73%.Eu am trecut RAR-ul asa,cand au pus mostra lor langa geamul meu,totul a fost OK.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 11:48   #599
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Fii sigur,ca au.Si pe fata ca sa fii legal poti sa pui 73%.Eu am trecut RAR-ul asa,cand au pus mostra lor langa geamul meu,totul a fost OK.
decat cu 73 % mai bine nu pui deloc...tre sa te uiti atent ca sa observi ca are folie geamul
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 12:03   #600
18.Marius.92

Stage 4
 
18.Marius.92's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 186
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by grg_92 View Post
decat cu 73 % mai bine nu pui deloc...tre sa te uiti atent ca sa observi ca are folie geamul
Pai eu daca o foliez trebuie sa ma duc la R.A.R dupa ?
18.Marius.92 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -