Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-09, 19:51   #4891
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Intrebare: pe un motor de Scorpio de 2.4i (125cp), in locul volantei si a CV originale (MT75) pot pune de pe un 2.8i (cred 145cp) volanta si CV (Typ9)?
Am avut o inventie de electromotor pe cutia originala si mi-a busit si coroana de pe volanta. Am posibilitatea sa fac schimb de cv. Typ 9 chiar mi-ar potrivi mai bine sub tunel decat actuala cutie care e mai voluminoasa.
Rog pe cei priceputi sa-mi dea un raspuns!
__________________
Vand Ford Capri MKIII 2.4i omologat
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 09:37   #4892
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Electromotorul de 2.4i este si pentru 2.8i si 2.9i, ceea ce inseamna ca nu ar trebui sa fie probleme (in sensul de compatibilitatea CV si volantei cu electromotorul), cu atat mai mult cu cat tu schimbi si volanta, iar atata timp cat pe 2.9i sigur poti pune volanta de 2.8i, iarasi nu ar trebui sa fie probleme in a o pune pe 2.4i. Toata logica culminand odata cu schimbarea CV.

ps: MT75 in ce stare e?

Last edited by Silencer Power; 06-10-09 at 09:42.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:20   #4893
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Salut!

am si eu o intrebare, poate stupida pentru unii, dar vreau sa ma asigur ca am tot ce am nevoie cand ma apuc de treaba.
Cum pot regla balamalele la un mk 3, modalitate si unelte necesare.

Multumesc frumos.
__________________
masinuta mea de suflet...
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 20:28   #4894
costybanica
Opel Driver

Stage 5
 
costybanica's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 328
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

salut, al meu e mk2 si pot sa zic ca usa din dreapta avea doua pozitii la deschidere in sus si afara si problema s-a rezolvat cu bolturi de cielo uzate si de reglat daca nu sunt sudate se da jos mocheta sau cartonul de pe stalp si se descopera suruburile la interior; cel putin asa am facut eu la mine mai departe nu mai stiu;acum am alta problema si anume cum gasesc clemele alea de pe caroserie si usa care tin ornamentele ca ale mele sunt rupte si ruginite
__________________
costybanica is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 08:01   #4895
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

Mariuse, pt reglaj usi, trebuie MULTIIII nervi, timp(la mine au fost fractiuni de zile din lipsa de a jutor permanent), 2 oameni preferabil si o cheie cotita de 13. Ai grija sa te uiti la luftul dintre cadrul geamului si cheder, din interior, cand nu se mai vede lumina de afara printre ele, si usa e inchisa la linie pe afara, atunci ai scapat de chin

Spor la munca, Nu mai vreau sa trec prin asa ceva

Last edited by florin_cars; 07-10-09 at 08:08.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:10   #4896
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Electromotorul de 2.4i este si pentru 2.8i si 2.9i, ceea ce inseamna ca nu ar trebui sa fie probleme (in sensul de compatibilitatea CV si volantei cu electromotorul), cu atat mai mult cu cat tu schimbi si volanta, iar atata timp cat pe 2.9i sigur poti pune volanta de 2.8i, iarasi nu ar trebui sa fie probleme in a o pune pe 2.4i. Toata logica culminand odata cu schimbarea CV.

ps: MT75 in ce stare e?
Cutia e in stare excelenta: 207.000 km Intra perfect in viteze, fara ssunete suspecte, atat in repaus cat si in sarcina. Din cate mi-am dat seama s-au facut niste adaptari pe ea ( are un decupaj de vizitare, probabil atunci cand a potrivit "inventia de electromotor"). Te intereseaza? O dau la schimb cu un Type9 bun + elecrtomotor.
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 15:07   #4897
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

Cumpar Ford Capri ,Granada(Consul mk1 2 usi) sau Ford Taunus GXL Coupe ,la pret cat mai mic,indiferent de stare.
criss is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 15:16   #4898
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by player77 View Post
throw flamerurile fac totzi bani....recomand...de o juma de metru...miine revin cu poze..
poze cu flacarile??
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 15:27   #4899
costybanica
Opel Driver

Stage 5
 
costybanica's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 328
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

salut,astazi am dat jos motorul de la sierra si caseta de directie cu servo cu tot cu traversa si vreau sa stiu cum fac sa o montez pe capri pentru ca este mai lata si nu incape; sa tai capetele de la traversa de capri si sa le pun pe aia de sierra sau sa adaptez caseta direct pe traversa de capri ?
costybanica is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 15:42   #4900
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

stiu ca nu se potriveste traversa sau servo de pe sierra pe capri, dar poate un mester vede altfel situatia, cert e ca NU vrei sa faci improvizatii la directie..
Deci n-ai montat pana acum motorul in capra, eu tot sunt curios sa-l vad sub capota, bineinteles sa stiu daca se inchide capota, poate fiind diferit de MK I va merge, dar sa vedem.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 16:36   #4901
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by costybanica View Post
salut,astazi am dat jos motorul de la sierra si caseta de directie cu servo cu tot cu traversa si vreau sa stiu cum fac sa o montez pe capri pentru ca este mai lata si nu incape; sa tai capetele de la traversa de capri si sa le pun pe aia de sierra sau sa adaptez caseta direct pe traversa de capri ?
Eu tot motor de Sierra am pus, dar in cazul meu a fost deajuns sa se faca o mica modificare la suportii de prindere. Nu stiu cum sta treaba in cazul OHC-ului, dar cum spune si florin-cars, nu te juca la capitolul directie si structura de rezistenta cu improvizatii, mai bine renunta la servo si poate motorul o sa fie mai usor de pus pe Capri. Pastreaza eventual instalatia servo de pe motor, si daca vei gasi mai tarziu caseta de directie de Capri sa o adaptezi la ea.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 21:44   #4902
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Nu stiu cum arata traversa, dar cel mai sigur este sa mergi fara servo.

Last edited by Silencer Power; 11-10-09 at 21:46.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 22:01   #4903
player77

Stage 5
 
player77's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 477
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[2 Roti]
[Opel]
[RENAULT]
Default re: Club Ford Capri

din ciclul..masina mea gasita pusa pe alte siteuri...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Muntenegru416.jpg
Views:	73
Size:	189.1 KB
ID:	1123156  
Attached Images
File Type: bmp khjk.bmp (2.25 MB, 31 views)
File Type: bmp pp.bmp (2.25 MB, 29 views)
File Type: bmp wgt.bmp (2.25 MB, 26 views)
player77 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 22:41   #4904
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default re: Club Ford Capri

o inalta destul de mult jantele pe spate. ai distantiere puse sau asta e offsetul jantelor?
silencer is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 09:37   #4905
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

in sfarsit iti vad si eu Floride-ul, frumos, de altfel si 16-urile sunt faine dar nu prea place capra face-lift , tot mai faina e a ta cu ale ei jante si dual exhaust.
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -