Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-10, 18:39   #5791
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
Default Re: Club Ford Capri

Cumpara o garnitura noua, indreapta capacul si pune-l din nou...mare atentie la strans (nu trebuie sa strangi suruburile la fel de tare ca la garniturile de cauciuc).
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-10, 22:02   #5792
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
Cumpara o garnitura noua, indreapta capacul si pune-l din nou...mare atentie la strans (nu trebuie sa strangi suruburile la fel de tare ca la garniturile de cauciuc).


Normal asta ii cea mai buna solutie cumperi una noua si gata :d ai rezolvat. Spune-ne ce rezolvi.
baga is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 21:54   #5793
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Alo, aloooo !
Nu mai zice nimenea nimic ? Prinde topicul asta mucegai

Hai ca vin eu cu o poza de masina nebuna
Poate mai pun si altii poze sa nu uite lumea cum arata un Capri (mai bun sau mai nebun...)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	capri 2006-1 fata.jpg
Views:	81
Size:	135.8 KB
ID:	1623125  
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 22:01   #5794
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Alo, aloooo !
Nu mai zice nimenea nimic ? Prinde topicul asta mucegai

Hai ca vin eu cu o poza de masina nebuna
Poate mai pun si altii poze sa nu uite lumea cum arata un Capri (mai bun sau mai nebun...)
E lumea in concedii.
Eu imi duc miercuri panourile de usi la tapitat. 2+2 = 100 ron, in imitatie. Poate pe miercurea viitoare, cand vor fi gata apuc sa pun sus si niste poze.
__________________
Vand Ford Capri MKIII 2.4i omologat
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 22:14   #5795
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
E lumea in concedii.
Eu imi duc miercuri panourile de usi la tapitat. 2+2 = 100 ron, in imitatie. Poate pe miercurea viitoare, cand vor fi gata apuc sa pun sus si niste poze.

Si eu am mai facut cate ceva la masina zilele astea; am terosonat-o pe dedesupt -dupa ce am inceput treaba mi-am dat seama ca nu era cazul sa pierd vremea cu asa ceva fiindca arata inca foatre bine, dar pt ca apucasem sa iau Teroson m-am apucat de treaba - am pus, in sfarsit geamul, oglinda si arcurile de la tine ! Mai ramane de pus emblema CAPRI dar numai dupa ce mai procur inca o emblema GT si pt spate...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 18:16   #5796
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Oameni buni, zilele astea voi pune cateva poze cu capra mea, cu modificarile facute sigur se vor gasi multi sa ma "certe".
Ieri, in petromul din Jilava, a sarit un tip pe mine sa-i vand masina, sincer mi-a oferit o senzatie extraordinara si am uitat ce spusesem cu cateva ore inainte: GATA, O VAND...

Motivul inca un carburator incercat si inca un rezultat dezastruos...viteza maxima 90 km/h consum afara 10/100 putere TRABANT ?

Singurul carburator cu care a fost OK a fost un weber 32/36 care a mers foarte bine si brusc, fara sa umble nimeni la el, a luat-o razna...parca nu are putere si in turatie brusca, daca este in mers se opreste direct...daca stationeaza si o turez brusc se subtureaza si daca o tin turata in final se opreste.

Nu stiu unde pot sa duc carburatorul asta sa il puna pe un banc si sa ii controleze jetarile si sa-l faca sa functioneze corect...deci bill mi-a lasat impresia ca ma poate ajuta, sper ca am inteles bine.

Daca nu reusesc sa-i dau de cap ii dau papucii sau o fac bucati...o dezmembrez.
__________________
masinuta mea de suflet...
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 24-08-10, 20:14   #5797
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Frate nu ceda asa repede stiu cum ii sa nu iti mearga si sa tot ai probleme cu ea si eu am la fel am lucrat vreo 2-3 luni pe ea si nici acuma nu merge... dar o sa mearga (acuma am alte prioritati nu prea am vreme de ea sa ma ocup) trebuie sa le iei pe rand si ai nevoie de un om care sa se priceapa si cel mai important sa ai rabdare.
baga is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 17:37   #5798
costybanica
Opel Driver

Stage 5
 
costybanica's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 328
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

salut, mi-am adus si eu aminte ca am un capri si cu ocazia asta ca trebuie sa mai mesteresc la ea; in vreo doua zile o sa ma apuc de motorul ei original de 1.6 si as vrea sa stiu niste preturi la segmenti, semeringuri, set garnituri si alte alea ce mai trebuie
__________________
costybanica is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 18:13   #5799
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

@ costybanica,

ce naiba s-a intamplat cu motorul 2.0 de Sierra ? N-ai gasit un mecanic sau electrician sa rezolve problemele ?
Macar motorul de 1.6 esti convins ca e bun ? Crezi ca daca-l reconditionezi o sa mearga mai bine decat inainte ? S-ar putea sa dai bani degeaba pe reparat motorul de 1.6 daca nu e bun carburatorul ...

Vezi ca cine alearga dupa doi iepuri nu prinde niciunul !

Eu cred ca mai bine ai incerca sa pui la punct motorul 2.0 inj pt ca e mai puternic si mai economic decat ala de 1.6 carb.

Uite aici ce poate motorul de 2.0:
http://eng.motorsporlari.net/car/tec...3030&make=Ford

Adica 0-100km/h in mai putin de 9,5 secunde , vmax 190 km/h, cuplu aprox 150 Nm
pe cand motorul 1.6 de vreo 60-70 cp face cam 14-15 secunde pana la 100 km/h, v max cam 160 km/h si cuplu cam 80-90 Nm Asta cu un carb sanatos, ca daca ai probleme cu el patesti ca -nu spun cine ,coleg de aici de pe forum - si o sa regreti banii cheltuiti pe piese si manopera,...
Si nici la consum nu ai de castigat pt ca motorul de 1.6 carb consuma cam la fel sau chiar mai mult decat ala de 2.0 inj...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 19:08   #5800
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
Default Re: Club Ford Capri

Eh...motoarele de 1,6 despre care e vorba aici au avut puteri intre 68-88 de cai si 118-125NM/ 0-100 intre 12.5-16 sec (depinde ce masina echipa).
E mai OK cel de 2,0 dpdv al puterii si consumului....
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 21:07   #5801
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

@ bil1706,

iara m-ai prins cu cuplu .
Daca tin bine minte motorul lui costybanica este de vreo 68 cp sau mai putin, si din cate stiu eu au demaraj 0-100 km/h peste 15 s si cam 17 s cu cv automatica.
E adevarat ca au fost si Capri 1.6 care faceau 0-100 in 12,5 s, dar alea aveau motor de 88 cp.

Last edited by capricosti; 29-08-10 at 21:25.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 22:43   #5802
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,654
Default Re: Club Ford Capri

Minimul de cai pe 1600 a fost de 68 de cai....e vorba de LC (low compression)...ca si cod de motor.
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-10, 23:48   #5803
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

Dupa ceva teste cu carbul weber 32/36 "iar" pe masina cred ca i-am aflat supararea, tija care deschide camera a doua actioneaza foarte greu si in turatie maxima, actionare maxima a mecanismului de acceleratie, camera a doua se deschide foarte putin. Daca inainte turam motorul brusc pana la capat, la sfarsitul cursei motorul se subtura si apoi chiar se oprea, insa in momentul in care am apasat putin pe tija camerei nr.2 brusc s-a turat puternic.

Acelasi procedeu l-am aplicat si la turatiile bruste care fonic ( turometru meu a cedat si nu am gasit altul sa-l inlocuiesc) cereau sa intre si camera a doua si am primit o acceleratie foarte prompta.

Acum parca l-as face sa actioneze ca un sincron si nu ca un progresiv, ca prea bine se comporta si auzea astazi...
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 00:32   #5804
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Club Ford Capri

mai bine pui sincron din start decat sa "te joci" cu tijele si sa nu-ti mearga iarasi ceva
intra la fix pe galerie, am eu acum de 2 zile ca il probez pt vanzare la cineva, tot pe 1.6
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 11:50   #5805
duesenberg

Stage 5
 
duesenberg's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,592
Member of:
[MERCEDES]
[Old School Cars]
Cool Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Si eu am mai facut cate ceva la masina zilele astea; am terosonat-o pe dedesupt -dupa ce am inceput treaba mi-am dat seama ca nu era cazul sa pierd vremea cu asa ceva fiindca arata inca foatre bine, dar pt ca apucasem sa iau Teroson m-am apucat de treaba - am pus, in sfarsit geamul, oglinda si arcurile de la tine ! Mai ramane de pus emblema CAPRI dar numai dupa ce mai procur inca o emblema GT si pt spate...
Te <<coafeaza>> o emblema GT ca aceasta ???
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	12042010231.jpg
Views:	66
Size:	280.6 KB
ID:	1632542  

Last edited by duesenberg; 30-08-10 at 11:52.
duesenberg is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -