Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-07, 12:01   #1981
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

s..scuze.. e ceasul de benzen cu masca de la cel de apa......
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 16:42   #1982
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

... dragut, dar parca nu are nicio treaba cu retro... in caz ca s-a tinut cont de acest amanunt... parerea mea.

Last edited by Silencer Power; 16-03-07 at 16:47.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 19:53   #1983
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

nu intentionez sa tin cont..de aceste amanunte... oricum am proiecte mari..motor pe injectie...xenon...gps..gsm..dvd..tuburi sub masina .. flame.....s.a.m.d.daca stau si ma gandesc... nu stiu ce mai ramane original pe masina.... e una din optiuni ..tuning sau retro... deocamdata stiu doar un singur mk1 in bv care se poate spune ca e orignal... in rest cam toate au suferit modificari/adaptari mai mult sau mai putin importante...
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 20:06   #1984
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

imi plac indicatoarele. dau o senzatie reconfortanta. retro!....inseamna si discomfort sau tehnologie depasita....de exeplu indicatorul de presiune la ulei...daca ar tzashni pe tine uleiul
ca sa pastrezi totusi o linie retro, ai putea "croma" plasticele
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 20:25   #1985
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

a... si inca o precizare.... toata stima pentru cei care stiu ce vor...indiferent daca opteaza catre retro... sau alte " curente..." si mai ales pentru cei care se incapataneaza sa duca la bun sfarsit ce si-au propus... nu ca mine juma de an la un ceas...
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 21:42   #1986
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cv-03-btf View Post
a... si inca o precizare.... toata stima pentru cei care stiu ce vor...indiferent daca opteaza catre retro... sau alte " curente..." si mai ales pentru cei care se incapataneaza sa duca la bun sfarsit ce si-au propus... nu ca mine juma de an la un ceas...
.si daca ne gandim ca mai ai inca 5 .... credeam ca ne vedem anul asta la balaton !!
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 21:49   #1987
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

bah, cand am sa vad eu toate caprele de pe forum aliniate...asa, una langa alta, dau cate o bere la toti. ca nu mai pot, trag ca animalu, pierd 2 zile la alternator ,3 ptr. 2 suporti la servo, o saptamana ca rup un surub, da'poi cand am sa pun mocheta sau alceva!
so, stie cineva cum se regleaza jocul la taketi, cate ture se invarte, etc....
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 22:01   #1988
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Thumbs up re: Club Ford Capri

ce bere ...o canistra de vin rosu...miel la protap...acordeoane...fanfara..
POATE NE VEDEM la VARA...la mare....costinesti..eforie..cosminelo...varna
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 22:13   #1989
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Ok, fiecare isi pune ce vrea pe masina, dar daca nu accepti criticile cel putin la fel de usor cum accepti aprecierile, de ce ai mai pus imagini cu ele aici?...

@codrin44 - Misto caterica... suuper tare!
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 22:18   #1990
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Ce zici, din astea oare sare ulei pe fata si inelele din "plastice" s-or crapa daca stau prea mult timp in soare?
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 01:41   #1991
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

prea faine...si sigur mult prea scumpe..pt motociletele clasice ..faina marfa

btf eu ma tot uitam la ceasurile tale knd mi le-ai dat si tot imi venea sa-ti spun dk nu cumva indica temp la apa....da' eram prea zapacit sa-mi dau seama sigur...

panaitescule...ce are telescopul tau? vrei pereche...sau doar o bucata?
cred k ti l-as putea rezolva eu..dar preferabil per pereche..k le intaresc la cineva SPORT SUSPENSION
sa verific intai informatia.si apoi anunt..pe toi..pret promotional oricum.dar sa discut cu sursa direct

sincer codrine..u esti singurul care cred k faci o reconditionare..cat de cat k la carte...avand in vedere cel putin volumul de munca, k de originalitate nu te-ai tinut 100% si nici nu conteaza asta..dar de 2 ani..tot munca, munca..munca.
Sper k va fi o capra intre capre....si-un ciobanas intre ciobanei

Last edited by florin_cars; 17-03-07 at 01:44.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 07:39   #1992
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

##### tocmai de aia am revenit si am precizat ca apreciez munca fiecaruia indiferent de " optica "....la masina mea s-a " lucrat " prea mult si inainte de a o cumpara si dupa... ca sa mai incerc sa revin la original...sa nu crezi ca nu apreciez un capri " original".....ca sa menti un capri original uneori iti trebuie mai multi bani si mai mult timp decat sa-l tunezi..... asta numai daca respecti itrutotul " originalul..." ..la ceasul ala am lucrat jumatate de an...si am avut nenumarate esecuri..dar nu am renuntat pentru ca primul bord l-am promis cuiva... asa ca o polemica legata de retro... sunt extrem de curios ce casetofon...sau ma rog " scula" ai montat pe capri... e..retro..??!!!!..a.. si criticile sunt constructive...ms de link pot sa ma inspir de acolo...uite altul..
http://www.retrofordmagazine.co.uk/index.htm
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 10:00   #1993
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

N-am casetofon, am doar un radio care in mod sigur nu este original, adica nu este al masinii, si care, cred eu, este mai vechi decat masina... printre altele nu se opresete niciodata (vb serios) )

In fine... eu iti apreciez munca si rezultatul, deoarece, intamplator, sunt prieten vechi cu unul din cei mai tari profesionisti de leduri din Bucuresti... si nu numai, si stiu de la el ce inseamna sa faci un asemenea ceas. Doar ca eu nu l-as pune pe Capri MKI si MK II... in schimb III este o alta poveste hibrida.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 10:41   #1994
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

btf eu ma tot uitam la ceasurile tale knd mi le-ai dat si tot imi venea sa-ti spun dk nu cumva indica temp la apa....da' eram prea zapacit sa-mi dau seama sigur...

apropo... sti ca te-au mai banuit si altii..???
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 18:56   #1995
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by codrin44 View Post
bah, cand am sa vad eu toate caprele de pe forum aliniate...asa, una langa alta, dau cate o bere la toti. ca nu mai pot, trag ca animalu, pierd 2 zile la alternator ,3 ptr. 2 suporti la servo, o saptamana ca rup un surub, da'poi cand am sa pun mocheta sau alceva!
so, stie cineva cum se regleaza jocul la taketi, cate ture se invarte, etc....
... pag 24
Attached Files
File Type: pdf chapter_01_engine.pdf (12.29 MB, 52 views)
Silencer Power is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -