Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-11, 08:10   #4096
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
1. da, se potrivesc eu am arcuri si telescoape de la 325i pe 318i
cumva din intamplare gasesc la tine arcuri ?

on : ca inaltime sunt la fel cele pe care le-ai pus pe masina ta?difera doar duritatea ?
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 08:14   #4097
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

eu nu am de vanzare....
e mai inalta si mai rigida dar nu stiu daca e din cauza arcurilor sau a telescoapelor...
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 22:33   #4098
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
cumva din intamplare gasesc la tine arcuri ?

on : ca inaltime sunt la fel cele pe care le-ai pus pe masina ta?difera doar duritatea ?
daca ai nevoie de arcuri am eu cateva seturi si stock si sport (H&R negre de strada si roz de circuit)
Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
eu nu am de vanzare....
e mai inalta si mai rigida dar nu stiu daca e din cauza arcurilor sau a telescoapelor...
din cauza ansamblului arc+amortizor e mai inalta si mai rigida
diferenta dintre suspensia de 4 cil si cea de 6 cilindri (teoretic) e data de duritatea arcului pentru a compensa greutatea si automat balansul motorului
de fapt bmw-urile au fost echipate cu mai multe tipuri de arcuri si telescoape pe aceeasi motorizare iar diferenta se vede in primul rand pe arc unde se gasesc 3 dungi colorate,codul respectiv de culoare reprezinta producatorul si duritatea suspensiei cat si inaltimea
__________________
mu²
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 07:23   #4099
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
daca ai nevoie de arcuri am eu cateva seturi si stock si sport (H&R negre de strada si roz de circuit)


din cauza ansamblului arc+amortizor e mai inalta si mai rigida
diferenta dintre suspensia de 4 cil si cea de 6 cilindri (teoretic) e data de duritatea arcului pentru a compensa greutatea si automat balansul motorului
de fapt bmw-urile au fost echipate cu mai multe tipuri de arcuri si telescoape pe aceeasi motorizare iar diferenta se vede in primul rand pe arc unde se gasesc 3 dungi colorate,codul respectiv de culoare reprezinta producatorul si duritatea suspensiei cat si inaltimea
multumesc pentru informatii, nu stiam despre codul culorilor de pe arcuri, doar banuiam ca este vorba despre ceva de genul...ale mele sunt negre si parca am vazut cate un punct albastru pe ele..
am apelat si la baietii din valcea sa vad daca gasesc ceva arcuri pe la ei, daca nu se gasesc te voi contacta sa vedem ce si cum....
__________________
,,Make it count !"
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 08:38   #4100
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

de curiozitate, daca pun arcuri de 4 cilindrii pe telescoapele care le am acuma, mai coboara ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 09:47   #4101
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
de curiozitate, daca pun arcuri de 4 cilindrii pe telescoapele care le am acuma, mai coboara ?
da,minim 3 cm,insa pierzi din duritate
daca vrei sa faci o treaba calumea ia-ti un set de arcuri sport dar cu drop mare din 2 motive :
1 vine iarna si masina tre' sa stea ridicata ca sa nu ramai suspendat in cea mai mica urma de zapada
2 arcurile cu drop mare (drop-ul e cu cat "se lasa" masina din arcuri) neimperecheate cu telescoapele potrivite duce la o suspensie care nu mai lucreaza,adica telescopul sta pe capul tijei sau are o cursa mica,care nu-i permite sa se "incarce" ceeace duce la accidente (am patit-o eu pe pielea mea)
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 11:36   #4102
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

multumesc mult
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 15:20   #4103
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salutare baieti
Aseara am observat ca nu mi se aprind becurile cand pun frana asa ca am miscat stanga dreapta putin de manunchiul ala de cabluri din portbagaj din partea stanga,insa fara niciun rezultat.Dupa aceea a luat o razna si inchiderea centralizata,nu se mai inchide nicio usa decat cele din fata din cheie,insa nu mai face zgomot,acel "pac".
O sa incerc sa desfac cablurile sa urmaresc pe ele care ar fi problema.
Alte sugestii?daca nu ii dau de capat,unde sa mai verific?
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 16:11   #4104
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Verifica cablurile care iti ies din porbagaj si intra in caroserie. au tendinta sa se rupa..
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 16:12   #4105
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by zepolikahhh_ View Post
salutare baieti
Aseara am observat ca nu mi se aprind becurile cand pun frana asa ca am miscat stanga dreapta putin de manunchiul ala de cabluri din portbagaj din partea stanga,insa fara niciun rezultat.Dupa aceea a luat o razna si inchiderea centralizata,nu se mai inchide nicio usa decat cele din fata din cheie,insa nu mai face zgomot,acel "pac".
O sa incerc sa desfac cablurile sa urmaresc pe ele care ar fi problema.
Alte sugestii?daca nu ii dau de capat,unde sa mai verific?
oficial ma autodeclar prostul forumului.mi-a trebuit sa dau jos jumatate de portbagaj si vreo 2 ore ca sa mi treaca prin minte sa verific si sigurantele si ...bingo,una de 5A era arsa
inchiderea centralizata rezolvata,sa vad cu stopurile ce rezolv
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 19:06   #4106
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

sal...am montat acum cateva zile un obc pe un e36 din 91 316...[masina nu a avut asa ceva din fabrica]....problema este ca nu ami arata consumul corect [37%]...stiu ca e posibil sa nu ami arate consumul corect deoarece obc este de pe un 320 dar parca am citit pe undeva ca se poate calibra din submeniu
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 20:06   #4107
zku76

Stage 5
 
zku76's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 967
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by m_c_fast View Post
sal...am montat acum cateva zile un obc pe un e36 din 91 316...[masina nu a avut asa ceva din fabrica]....problema este ca nu ami arata consumul corect [37%]...stiu ca e posibil sa nu ami arate consumul corect deoarece obc este de pe un 320 dar parca am citit pe undeva ca se poate calibra din submeniu
Citez: 1. Pentru ca OBC-ul sa poata indica corect consumul, acesta trebuie sa provina de la o masina cu acelasi numar de cilindri.
2. Faceti plinul la masina īnainte de a pleca la un drum lung (de ex. Bucuresti - Iasi), pāna la refuz.
3. Resetati OBC-ul, īn principal consumul.
4. Resetati kilometrajul din bord.
5. Dupa 200, 300 km, 500...etc. fiecare īn functie de ce ruta aveti de parcurs, faceti plinul din nou pāna la refuz.
6. Calculati cu ajutorul unui calculator (cel din telefon), consumul real cu regula de 3 simpla.
7. Sa presupunem ca valoarea rezultata este de 7,5 litri % , iar pe obc va arata 8,7 litri %
8. Apasati tastele 1000 si 10 amāndoua odata, va duceti la testul nr.20, iar acolo gasiti o valoare, de obicei 1000.
9. Modificati valoarea de acolo, īn plus sau īn minus, pāna cand consumul de pe obc, coincide cu consumul real calculat de
dvs.
10.De exemplu, am 8,5 pe obc, iar mie mi-a dat la calcule 7,5. Sterg valoarea 1000 din testul 20 si pun 970, 930, 910..etc
pāna cānd valoarea consumului de pe obc ajunge la valoarea consumului calculat de mine.
Din acest moment, obc-ul va arata exact cāt consuma masina. Succes! Daca nu functioneaza calibrarea, testul 20, al OBC-ului, inseamna ca OBC-ul este LOCK ON.
In acest caz, tastati 1000 si 10 in acelasi timp, mergeti la testul 19, o sa va apara LOCK ON.Ca sa il deblocati, tastati din 10 si 1, suma lunii si a zilei in care va aflati (ex : 7 noiembrie, tastati 1 dupa care tasta SET/RES.
Acum, OBC-ul este deblocat, si puteti sa calibrati consumul cu ajutorul testului 20, si de asemenea puteti accesa si mai multe functii consum instant in l/100km, in l/h, cantitatea de benzina din rezervor in litri, si multe altele.
Aveti grija ca data sa fie setata, daca nu setati data inainte de deblocare.
Toate bune!
zku76 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 20:37   #4108
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

mda...masina mea are 4 cilindri.obc a fost luat de pe un 320 [6 cilindri],deci nu pot face mai nimic?....obc nu este lock on...ami arata cam tot[viteza ,temperatura,cata benzina am,................]

Last edited by m_c_fast; 05-11-11 at 20:41.
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 05:32   #4109
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by m_c_fast View Post
mda...masina mea are 4 cilindri.obc a fost luat de pe un 320 [6 cilindri],deci nu pot face mai nimic?....obc nu este lock on...ami arata cam tot[viteza ,temperatura,cata benzina am,................]
iti arata meniul ascuns,dar nu-ti da valori corecte,avand in vedere ca baza (adica consumul) e calculat gresit.
am vazut acum cateva luni pe sectiunea de anunturi de la bmw un tip care cauta sa schimbe un obc de 4 cu unu de 6,ai vezi poate il mai gasesti si va combinati sa faceti schimb
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 07:52   #4110
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ok..merci mult pt sfaturi....
m_c_fast is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -