Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-11, 23:14   #3076
odorog

Stage 3
 
odorog's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 130
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut...aveti idee daca se pot monta oglinzile de M/// de sedan pe coupe?ce modificari trebuie sa le fac?am cumparat unele,prostia din mine,nu le-am si probat.am apucat sa le vopsesc si azi cand am fost sa le pun...nici o sansa sa se potriveasca...pot schimba doar acel plastic dintre oglinda si usa?sau exista vreo sansa sa-l pacalesc?e pacat de ele ca abia ce le-am vopsit...multumesc mult
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 001.jpg
Views:	33
Size:	3.89 MB
ID:	1888496   Click image for larger version

Name:	Picture 002.jpg
Views:	27
Size:	4.66 MB
ID:	1888497   Click image for larger version

Name:	Picture 003.jpg
Views:	39
Size:	4.26 MB
ID:	1888498  

Click image for larger version

Name:	Picture 005.jpg
Views:	33
Size:	3.97 MB
ID:	1888499  
odorog is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 20:34   #3077
raul_rebelul2005
No Limits racing team Member

Stage 5
 
raul_rebelul2005's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,286
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
daca iti atinge doar cu maim ulte persoane in masina, sau in curbe , iti trebuie niste amortizoare strong.poti incerca si alte anvelope, 235/40 sau 225/40.

eu am pe spate 10J et 30 235/40, mi s-au dus amortizoarele si imi atingea cu mai multe pers in masina 3-4 pers, si in curbe rapide.cu amortizoare noi nu mai atinge.
mi-am luat,doar amortizoare spate,le-am montat ,am scos tampoanele de la arc,unu deasupra am avut si unu sub,cand is 2 in spate si cateva bagaje in portbagaj freaca,in jur de 140-160 kg cred,acuma ce draq sa fac,sa le pun inapoi,numa ca arata urat ridicat de fund,sau sa bag intre arc vreo 2-3 H-uri de guma.
__________________
raul_rebelul2005 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 04:16   #3078
oz_off

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 92
Smile Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by manu22 View Post
salut.am si eu o "problema" la un e36..la bord, acolo unde arata km efectuati ..nu se mai vede bine..indiferent daca aprind pozitiile sau nu se vede foarte slab..inregistreaza km efectuati dar nu se vede bine..culmea...mai jos putin..unde este indicatorul de ulei(cand trebuie schimbat uleiul) se vede normal..de la ce ar putea fi ? multumesc
te ajut eu cu problema asta. cele 2 indicatoare (de km si service) sunt luminate fiecare in parte de cate 2 becuri cu soclu bd5 parca. oricum ar fi..se pare ca la tine unul e ars. asa am patit si eu. tot la cel de km. trebuie sa dai jos bordul si in spate ai becurile..se inlocuiesc foarte usor. singura problema poate fi cand desfaci mufele daca nu ai mai facut-o pana acum si daca nu ai volan reglabil, trebuie sa nu ai husa pe volan si o sa poti scoate bordul prin dreapta volanului. daca ai volan reglabil, actionezi asupra lui sa faci mai mult loc. multa bafta, sa ne spui cum ai rezolvat "problema". ciao, colegu!
__________________
BMW, E36, 316i, coupe, 1994, A-MD598FI
oz_off is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 09:01   #3079
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Am vazut un anunt pe net cu o pisica coupe de vanzare si am vazut poza asta...imi poate spune cineva ce face butonul ala ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW-320-COUPE-1996-LA2550-E-UNIC-PROPRIETAR-RO.jpg
Views:	147
Size:	153.9 KB
ID:	1891938  
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 09:50   #3080
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Am vazut un anunt pe net cu o pisica coupe de vanzare si am vazut poza asta...imi poate spune cineva ce face butonul ala ?
se "umfla" spatarul scaunului in zona lombara (partea concava a spatelui)
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 09:51   #3081
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Am vazut un anunt pe net cu o pisica coupe de vanzare si am vazut poza asta...imi poate spune cineva ce face butonul ala ?
reglaj lombar (parca asa se numea) se umfla /desumfla spatarul scaunului , o chestie pneumatica , extrem de tare)
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 09:54   #3082
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

tare rau dotarea..multumesc
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:40   #3083
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

vand chip pt 2.0 2.5 vanos pret 3 mil ! pt detalii pm
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 15:34   #3084
manu22

Stage 5
 
manu22's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 327
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by oz_off View Post
te ajut eu cu problema asta. cele 2 indicatoare (de km si service) sunt luminate fiecare in parte de cate 2 becuri cu soclu bd5 parca. oricum ar fi..se pare ca la tine unul e ars. asa am patit si eu. tot la cel de km. trebuie sa dai jos bordul si in spate ai becurile..se inlocuiesc foarte usor. singura problema poate fi cand desfaci mufele daca nu ai mai facut-o pana acum si daca nu ai volan reglabil, trebuie sa nu ai husa pe volan si o sa poti scoate bordul prin dreapta volanului. daca ai volan reglabil, actionezi asupra lui sa faci mai mult loc. multa bafta, sa ne spui cum ai rezolvat "problema". ciao, colegu!
multumesc de informatii,luni o sa ma apuc de lucru.brodul l-am mai dat de multe ori jos, ma descurc.nu stiam cum e cu displayul de la km...cum e luminat.multumesc !
__________________
Cine nu munceste, nu greseste,iar daca nu greseste merita sa fie promovat !

my car https://forum.4tuning.ro/123-masina-m...36-simplu.html
manu22 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 23:59   #3085
alex bmw alpina

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 21
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

sal mar interesa si pe mine niste spalatori far bmw e36 are cineva si un pret daca se poate
alex bmw alpina is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 08:11   #3086
Z E K Y

Stage 5
 
Z E K Y's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,401
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
reglaj lombar (parca asa se numea) se umfla /desumfla spatarul scaunului , o chestie pneumatica , extrem de tare)

da, este reglajul electric pentru lombar....este f tare...am si eu asa ceva pe pisica+ scaunele electrice
Z E K Y is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 11:26   #3087
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by odorog View Post
salut...aveti idee daca se pot monta oglinzile de M/// de sedan pe coupe?ce modificari trebuie sa le fac?am cumparat unele,prostia din mine,nu le-am si probat.am apucat sa le vopsesc si azi cand am fost sa le pun...nici o sansa sa se potriveasca...pot schimba doar acel plastic dintre oglinda si usa?sau exista vreo sansa sa-l pacalesc?e pacat de ele ca abia ce le-am vopsit...multumesc mult
Nu ai cum sa montezi oglinzile de sedan pe coupe (asta in cazul oglinzilor originale) tu ai acolo un set de replici, daca nu ma insel se poate cumpara separat pt ele talpa aia.... o cumperi pt coupe si ai rezolvat problema ...
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 21:31   #3088
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

O intrebare am si eu...vreau sa dau scaunele masinii jos pt o curatenie amanuntita sa spun asa,inainte sa fac acest lucru vreau sa va intreb ce mai trebuie desfacut in afara de suruburi...am vazut ca am niste mufe pe sub ele...si la cel al pasagerului...am gasit o gramda de fire de telefon,nici nu stiam ca am asa ceva la ea...intreb acest lucru sa nu cumva sa stric ceva...Aa si inca o chestie...acolo langa cotiera unde se baga centura ce sunt manetutzele acelea din plastic de pe scaune?sunt curios!Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca...
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 08:45   #3089
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sir 10 View Post
O intrebare am si eu...vreau sa dau scaunele masinii jos pt o curatenie amanuntita sa spun asa,inainte sa fac acest lucru vreau sa va intreb ce mai trebuie desfacut in afara de suruburi...am vazut ca am niste mufe pe sub ele...si la cel al pasagerului...am gasit o gramda de fire de telefon,nici nu stiam ca am asa ceva la ea...intreb acest lucru sa nu cumva sa stric ceva...Aa si inca o chestie...acolo langa cotiera unde se baga centura ce sunt manetutzele acelea din plastic de pe scaune?sunt curios!Multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca...
salut, vezi daca te ajuta astea :

http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?2/09/72
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scaune.JPG
Views:	75
Size:	169.4 KB
ID:	1900306   Click image for larger version

Name:	scaune 2.JPG
Views:	81
Size:	140.0 KB
ID:	1900307  
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 09:28   #3090
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by maxmartinez View Post
salut, vezi daca te ajuta astea :

http://tis.spaghetticoder.org/s/view.pl?2/09/72
Ms mane...destula grija trebuie sa am cand o sa le dau jos...apropo manerele din plastic de pe scaune,langa cotiera,...ce rol au?sunt tare curios... sper s aintelegeti despre ce este vorba!numai bine
Sir 10 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -