Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-10, 14:48   #1126
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Tu nu stii cat dau eu la stat, dar te poti interesa, daca esti asa perseverent.
Nu te contrazic pentru ca mi-ai dat tacit dreptate, chit ca nu vrei sa recunosti.
Pe de alta parte, cand ma opreste un politai, nu-s curios sa aflu povestea vietii lui, nu ma intereseaza cat s-a luptat el (tocmai mi-am stors o lacrima) sa ajunga nenea politai. Nu l-a obligat nimeni, asta si-a dorit... in consecinta sa-si faca meseria cum trebuie, nu dupa bunul plac.
Pe mine ma opreste militia romana pentru depasit pe linie continua (am gresit, am platit, n-am facut scandal), si cat stam noi acolo in povesti, mai depaseste unul tot pe linie continua, dar ala este salutat cu respect si cu zambetul pe buze. Eh, asta este lipsa de respect fata de mine, asadar exact atata respect primeste si militia din partea mea.
Daca nu erau oameni ca mine, erai mandru membru in UTC. Din cauza alora ca mine care s-au saturat sa indure ati avut petrecerea aia din decembrie '89.
Pariez ca dorinta ta cea mai arzatoare in viata e sa fii angajat pe salar.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 14:56   #1127
Boodyx01

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 22
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Tu nu stii cat dau eu la stat, dar te poti interesa, daca esti asa perseverent.
Nu te contrazic pentru ca mi-ai dat tacit dreptate, chit ca nu vrei sa recunosti.
Pe de alta parte, cand ma opreste un politai, nu-s curios sa aflu povestea vietii lui, nu ma intereseaza cat s-a luptat el (tocmai mi-am stors o lacrima) sa ajunga nenea politai. Nu l-a obligat nimeni, asta si-a dorit... in consecinta sa-si faca meseria cum trebuie, nu dupa bunul plac.
Pe mine ma opreste militia romana pentru depasit pe linie continua (am gresit, am platit, n-am facut scandal), si cat stam noi acolo in povesti, mai depaseste unul tot pe linie continua, dar ala este salutat cu respect si cu zambetul pe buze. Eh, asta este lipsa de respect fata de mine, asadar exact atata respect primeste si militia din partea mea.
Daca nu erau oameni ca mine, erai mandru membru in UTC. Din cauza alora ca mine care s-au saturat sa indure ati avut petrecerea aia din decembrie '89.
Pariez ca dorinta ta cea mai arzatoare in viata e sa fii angajat pe salar.
Nu ti-am dat dreptate si nici nu o sa iti dau niciodata,ce am zis eu au voie sa faca , tu esti prea "street" sa admiti faptu ca unu din ei legal sau nu poate sa te faca sa pleci acasa repetand ce ti-au zis ei
Nu ti-am povestit poveste de viata a unui gabor , e o generalitate , dar deh .. esti prea cool sa dai un argument solid!
Normal ... daca la salutat pala cu zambetu pe buze il cunostea,tu nu faceai la fel ? desi tind sa nu cred astea ... sunt doar povesti de scara blocului sau ai inventat si tu cand povesteau baietii de la scara de nenorocitii aia de militieni
Au fost si oameni ca tine la revolutie da , aia din timisoara ... savantii aia de au vrut sa opreasca tanku ... ai o parere prea buna despre tine si mentalitatea ta cand bem o bere/suc/vin .. te daram din picioare face to face ! Si asta o zic fiind modest
Dorinta mea cea mai arzatoare :-s .. hmm... de ce ti-as spune tie asta ? nu ca mi-ar fi rusine , dar ce sinapse mai ai stabile in creier iti crapa cand iti arunc atata informatie !
Boodyx01 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 15:01   #1128
Boodyx01

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 22
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Nu zice nimeni ca sunt prosti, asa sustin altii care sunt arsi cu amenzi si se oftica. Am trecut intamplator printr-o scoala de politie, cea de la campina, am dat si examene ca sa intru, dar din pacate am picat testele la care sunt supusi nu sunt deloc pentru oameni prosti, cel putin testele care se sutin in ziua de azi. Insa unii dintre ei sunt scarbosi, jepcari si nesimtiti pe deasupra, care nu stiu ce inseamna respectul fata de ceilalti si care au impresia ca daca sunt "in sistem" pot face ce vor cu tine . Ce ma face sa spun lucrul acesta? Pai, in urma cu vreo 2-3 luni, am fost oprit de un echipaj al politiei, care m-a rugat bineinteles sa prezint documentele. Dar in ce fel "m-a rugat" ? Politistul care a venit la mine la geam mi-a trantit o expresie de genu' : " Ai ma actele la tine? " Intamplarea s-a facut sa "nu mai am actele la mine" , dupa ce am observat felul in care-mi vorbeste. M-a dat jos din masina, dupa care mi-a aruncat inca o fraza inteligenta de genu' : " Ai fost sa bei ma si acum ai prins tupeu" , de parca eu ma dadusem jos la el cu gura mare, nu ca m-ar fi dat el jos. In fine, pana la urma m-a verificat prin statie, Dumnezeu cu mila ce-a mai facut el, intr-un final lasandu-ma sa plec. Ideea care e, or fi ei oameni destepti dar degeaba daca e nesimtirea pe capul lor cat arcul de triumf.
exact ce ziceam la noi ora 1-2 e suspecta frate

da sunt si sparti , nu stau sa ii apar (pe toti)unii daca au facut in gen calarasi,2 moldoveni 10 ani .. cartier plin de africani e normal sa fie satuli de tot si toate , sincer pastia ii inteleg,sunt si vedetele desigur .. dar fiecare pom are crengi uscate ... si in politie sunt foarte multe .. dar grosu nu e la circulatie,nu oamenii care ies in strada si te opresc pe tine ...
Dar astia sunt o cu totu alta poveste,gen te-a batut cineva sau cine stie ce .. ii dau lui 5 milioane si te evita ala pe strada !Era vorba de politie in general,sau eu cel putin asa am povestit !
Boodyx01 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 15:49   #1129
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Boodyx01 View Post
Nu ti-am dat dreptate si nici nu o sa iti dau niciodata,ce am zis eu au voie sa faca , tu esti prea "street" sa admiti faptu ca unu din ei legal sau nu poate sa te faca sa pleci acasa repetand ce ti-au zis ei
Nu ti-am povestit poveste de viata a unui gabor , e o generalitate , dar deh .. esti prea cool sa dai un argument solid!
Normal ... daca la salutat pala cu zambetu pe buze il cunostea,tu nu faceai la fel ? desi tind sa nu cred astea ... sunt doar povesti de scara blocului sau ai inventat si tu cand povesteau baietii de la scara de nenorocitii aia de militieni
Au fost si oameni ca tine la revolutie da , aia din timisoara ... savantii aia de au vrut sa opreasca tanku ... ai o parere prea buna despre tine si mentalitatea ta cand bem o bere/suc/vin .. te daram din picioare face to face ! Si asta o zic fiind modest
Dorinta mea cea mai arzatoare :-s .. hmm... de ce ti-as spune tie asta ? nu ca mi-ar fi rusine , dar ce sinapse mai ai stabile in creier iti crapa cand iti arunc atata informatie !
Legal sau nu, inca nu m-a facut niciunul. Si ce-ai zis tu, nu au voie sa faca. Decat daca nimeresc vreun mototol care crede ca albastrul de pe uniforma lor e semn ca-s fiinte superioare coborate din albastrul cerului. Am trecut printr-o facultate de drept + una de stiinte politice, dar nu e rolul meu sa te educ.
Argument solid la ce?
Probabil ai ramas blocat pe Captain Planet, daca nu crezi de-astea. Intreaba baietii pe-aici, o sa-ti mai spuna multe istorioare de-astea de necrezut.
Da, am o parere buna despre mine. Daca ai vreun comentariu de facut, esti liber sa o faci, dar nu va fi luat in seama.
Bere si vin nu beau, dar la suc te astept oricand. Sa vii neaparat cu ideea ca ma darami, nu de-alta, dar putin excitement nu strica.
Deci am avut dreptate cu dorinta. Oricum, esti pe drumul cel bun
Sarbatori fericite!
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 17:37   #1130
Boodyx01

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 22
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Nu meriti efortu!Cand esti in stare sa vi la calarasi sa te iau de mana, sa mergem in tribunal sau unde vrei tu la o persoana autorizata ... si care pica de prost sa plateasca benzina .. nu mai am ce discuta!
Adica eu si inca 25 de persoane care le cunosc am "actionat" in ilegalitate si miile de persoane in cauza care ne-au trecut prin filtre au fost numai prosti nu ?
Boodyx01 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 19:16   #1131
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Deci esti politai, eroule)
Ma gandeam ca esti cam tare de cap

De 2 pagini discutam ca aveti voie sa ne controlati la bagaje, portbagaje, oo, si unde mai vreti voi, IN CAZUL UNUI FILTRU ORGANIZAT, nu cand vi se rupe voua.

Pentru tine, de la Ghetto Daci citire:
https://www.youtube.com/watch?v=eBGiD...eature=related

Last edited by ionut_cluj; 01-04-10 at 19:20.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 20:35   #1132
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Inca e student domnul Boodyx01 , momentan il pupa undeva pe cel ce are rangu mai mare
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 20:51   #1133
Boodyx01

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 22
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Au sarit romanii fratica ! Mai oameni buni eu am spus ce aveam de spus,daca vreti sa credeti bine,daca nu , nu !Ionut din cluj sa abtin pe cat a putut creieru lui de la a ataca aiurea .. melodia aia nu merita sa o ascult ... e prea de baut in scara blocului pentru mine .. am mai crescut si eu !
Si junker .. Incadrari directe .. si daca il pup .. il pup acasa!
Chiar asa "scarba" aveti in voi ? La cati romi,unguri si alte natii sunt in tara ? Nu ca as fi rasist ma gandesc doar sa distribuiti ura!
Boodyx01 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 23:15   #1134
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Avem si cu ei, stai linistit
Prietene, nu am absolut nimic cu tine personal. Nu te cunosc, si sunt convins ca esti un om de treaba. Dar na, fiecare cu experienta lui de viata.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 23:50   #1135
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Pai si eu zic ca "domnul" Portbagajul este proprietate privata, la fel si buzunarul si portofelul si casa si... si... fara mandat de perchezitie nu te poate obliga sa te perchezitioneze (legal vorbind). Daca tu esti baiat bun si cooperant, cum am fost si eu de multe ori, si ii accepti rugamintea politistului de a-i arata ce ai in masina/portbagaj... e altceva, o faci de buna-voie.
Exceptie de la ce am spus mai sus fac cazurile speciale...
In cazurile generale, daca insista cu perchezitia, te poate retine si insoti la sectie si acolo asteapta mandatul.
Dar cand refuzi... dai de banuit...
"Te priveste de sus pentru ca e mai sus decat tine,statu i-a dat dreptu asta ..". Te contrazic, statul i-a dat dreptul de a pune legea in aplicare si de a urmari respectarea ei. Si atat! Nu vad de ce ar fii mai sus, asta e un pdv. foarte subiectiv... e tot om... respecta si vei fii respectat. Si eu, si altii, am "luptat" ca sa ajungem undeva... poate mai educati, mai bine si mai sus decat unii politsti. La fel cum am dat exemple pozitive, pot da si negative, despre politisti corupti, prosti, needucati etc etc.
Si referitor la ce spui tu cu 50 spoitori contra 1 politist+1 carpati... aici nu e de vina politistul, e de vina legea care nu-i permite sa fie un organ de mentinere a ordinii. In cazul de fata... sa traga in plin. Pt un foc de avertizare trebuie sa scrie rapoarte peste rapoarte, anchete, expertize, avocati ai "victimelor" etc etc, incat le e frica sa fie ce ar trebui sa fie. Dar aici deviem mult discutia... p.s: carpatiul are incarcator de 8 cartuse, nu 12... si bate la maxim 50m, fiind exact cam la 10-15m iti dai seama ce arma buna si ce "bazat" se simte politistul cu arma aia in mana.

edit: tocmai vroiam sa zic ca daca ai gresit cu 4 cartuse la carpati... clar nu esti albastru... am citit si ultimile 2-3 posturi si "rusinicaaaaa" Hai ma, chiar asa? Pai atunci nu ma mai mira ca ii fugaresc tiganii pe domnii politisti...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)

Last edited by Geo_ZGA; 01-04-10 at 23:57.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 16:06   #1136
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Cat timp inca se fac incadrari directe nici nu i-as lasa sa traga, nu de alta dar incadrare directa asa imi suna a sinonim pentru spaga.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 00:36   #1137
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Boodyx01 View Post
unu din ei legal sau nu poate sa te faca sa pleci acasa repetand ce ti-au zis ei
Sa faca CE? Sa repet ce mi-au zis ei?
Asta-i tare, chiar vreau sa ma opresti tu candva si sa incerci asta.

Auzi cica-i mai presus organu ca mine. Atat timp cat nu-s un infractor nu e cu nimic mai presus decat mine. Am depasit viteza, am luat amenda, o platesc si gata. N-o sa ma scuz in fata lui, n-am ajuns sa ma injosesc in halul asta, sa ma lingusesc in fata cuiva. Atat timp cat am facut de buna voie un lucru, imi asum raspunderea si gata.

E normal sa vorbesti civilizat cu un politist cand te opreste, dar fiecare cu treaba lui. Ma opreste, ne dam buna ziua, imi spune ce-am facut si-mi da amenda, la revedere si-am plecat. Bunul simt nu-mi permite sa vorbesc obraznic cu un politist la ~40 ani pentru ca totusi, sunt destui ani intre noi si nu se cade. Dar sa nu faca pe atotputernicul pentru o amenda de cateva milioane ca e jenibil.
Mai sunt si acei politisti care vin la tine si se poarta din start cu tine de parca ai fi vreun infractor. Pe aia ii detest, cu aia nu cooperez deloc si nu-s deloc amabil; de unde pana unde are atitudinea asta fara sa stie macar un lucru despre mine?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 00:56   #1138
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

voi asociatzi politisti cu femeile.. ar trebui sa se comporte finutz cu voi... hai iubi da-mi actele))) Acum ii injuratzi si pe strada plangetzi ca bebelushi sa va dea permisu inapoi
Ii vb frumos e om cu tine ... esti arogant..pierzi .. e simplu !!
Si asta chiar tine de bun simt !
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 01:33   #1139
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by babau88 View Post
Ii vb frumos e om cu tine ... esti arogant..pierzi .. e simplu !!
Si asta chiar tine de bun simt !
Si vice-versa e valabil Vorbeste frumos.. respect. E arogant... nu mai respect decat functia, dar nu trebuie sa vorbesc urat ca sa jignesc un om sau sa-l fac sa se simta prost
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 15:03   #1140
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

doua chestii vreau sa zic doar:
1. politistul conform legii ar trebui sa fie amabil dar totodata si autoritar ... e cam greu sa distribui 50%-50% treaba si poate unii sunt mai autoritari decat amabili asta e ... aia nu inseamna ca sunt nesimtiti sau rauvoitori.
2. acuma teoretic vorbind de ce ar fi politistul amabil cu tine prietene cand tu esti cel care urmeaza a fi amendat vorba aia ... doar nu politistul scoate banul din buzunar sa fie el mai amabil cu tine decat tu cu el.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -