Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-07, 19:41   #61
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by ast3riCS View Post
Imi spune si mie cineva care este pedeapsa daca conduci fara permis...???

Art.86. (1) - Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani...


da sincera sa fiu....inainte sa iau permisu am mers cel putin 3-4000 km fara
Sasha_z is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 20:12   #62
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
deci...
am si eu o mare curiozitate.
sa zicem ca : eu nu am carnet de conducere, dar conduc.daca m ar opri un echipaj de politie, dau datele unui prieten, de varsta apropiata, dar care are carnet(invatz foarte bine datele lui). cand imi cere sa prezint actele, spun ca le am uitat acasa.presupun ca in momentu ala, politistul o sa imi verifice prin statie datele, care,normal o sa coincida cu cele spuse de mine.
deci, mai pe scurt, dau datele lui X care are carnet si figureaza in baza de date, iar acest X o sa ia 3 pct penalizare pt ca nu are actele la el.
sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.
spuneti`mi unde gresesc. (in afara de faptul ca se comite o ilegalitate )
asta ipotetic vorbind
pai o sa iti ceara buletinul sau un act ceva..nu te lasa sa pleci asa cu una cu 2..mai ales daca vrea sa iti dea amenda sau ceva de genu(knd stau ei la panda pt un suc , cu chef de scandal)
ceea ce faci este destul de grav.. fiindca pretinzi k esti altcineva, refuzi sa te legitimezi ...daca esti si minor ar fi si mai grav...dar daca esti major ai raspundere 100% pt faptele tale..
ar primi 3 puncte penalizare daca nu ar avea talonul sau cva de genu..
pt condus cand nu ai permisul la tine chiar ti-l poate lua..k altfel faceau mai multi manevra asta
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 20:13   #63
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Sasha_z View Post
Art.86. (1) - Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani...

da sincera sa fiu....inainte sa iau permisu am mers cel putin 3-4000 km fara
asa se explica cum unele fete conduc foarte bine dupa "doar 30 ore de scoala de soferi" ) .. fara nici o jignire pt cele care nu au condus inainte..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 21:22   #64
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
asa se explica cum unele fete conduc foarte bine dupa "doar 30 ore de scoala de soferi" ) .. fara nici o jignire pt cele care nu au condus inainte..


eu am permis de 3 sapt...si deja am facut 4 drumuri tg-jiu - timisoara sg cu masina...si nu mi`a fost deloc frica sau ceva de genul asta....e normal k m`a ajutat foarte mult faptum k am condus inainte....dar acum....na....si sincera sa fiu nu stiu dk am facut cele 30 de ore...cu "scoala"....dar am facut destule cu masina personala....=))))) acuma na...fiecare se descurca cum poate...
Sasha_z is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 21:40   #65
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Conducere fara permis

io knd n-aveam permis n-am condus decat in poligon am zis las-o asa decat sa risc sa nu mai iau permisu dupa ce am asteptat 18 ani dintr-o prostie mai bn asa )
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 22:40   #66
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Conducere fara permis

treaba sta in felu urmator

va mananca rau de tot luati masina si plecati cu ea la drum si o data si o data tot va prinde si uite asa o sa isi ia mai putini permisu

a 2 varianta ar fi sa faceti scoala luati permisu si circulati legal.......


fiecare are dreptu sa isi aleaga varianta...da io sincer in locu la asa zisi conducatori auto(pana in 18 ani) as alege a 2 varianta,e mai sigura si mai sanatoasa...P.S;va fereste si de inchisoare


hai salut
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 22:54   #67
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
treaba sta in felu urmator

va mananca rau de tot luati masina si plecati cu ea la drum si o data si o data tot va prinde si uite asa o sa isi ia mai putini permisu

a 2 varianta ar fi sa faceti scoala luati permisu si circulati legal.......


fiecare are dreptu sa isi aleaga varianta...da io sincer in locu la asa zisi conducatori auto(pana in 18 ani) as alege a 2 varianta,e mai sigura si mai sanatoasa...P.S;va fereste si de inchisoare


hai salut
intradevar ai dreptate...dar n`am putut sa ma abtin...aveam goangele mele...pai ajunsesem sa conduc in fiecare seara cate 2 ore....innebunisem....si ce linistita eram...acum cu carnet e altfel..is mai grijulie...mai atenta etc etc
Sasha_z is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 20:34   #68
Leynad_diabolik

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 10
Default Re: Conducere fara permis

sal.. eu am condus pe la tzara la bunici masina tatalui meu. intr-o zi m-am dus singur cu masina din centru satului pana acasa (bunicii stau la marginea satului) ca sa o spal. in drum spre casa am trecut si pe langa primarie unde e si politia dar am deschis bine ochii si am trecut fara probleme.. dupa ce am ajuns acasa la aproximativ o ora cine trece pe strada? "domnu' in verde" cu loganu. baga masina cu spatele in porti, eu credeam k vrea sa intoarca, dar nu s-a intamplat asa. s-a dat jos din logan, a intrat in curte, ma intreaba ce fac, yo pe cat posibil de calm raspund ca fac curat in masina la care urmeaza intrebarea capcana.. "unde e taicatu?" eu raspund ca e la nea' X in sat si apoi urmeaza a2a intrebare "si masina cum a ajuns aici?" la care yo.. "pai s-a dus pe jos tata" iar apoi nu a mai zis nimik si a plecat........... dar bine cand i-am zis lu tata ce s-a intamplat a zis k trebuia sa vb ceva cu el si probabil daia a venit (ai mei se cunosc cu nea' militianu), dar oricum de atunci nu prea mai ma risc. decat sa nu mai pot sa iau carnetu pe veci pt o nebunie mai bine stau frumos in banca mea . Bafta si aveti grija
Leynad_diabolik is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 23:38   #69
Pro-Racer

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 72
Default Re: Conducere fara permis

@ Leynad_diabolik era asflatat drumu sau era din pietris praf etc...Ai avut noroc k il cunosteai.
Din cate am auzit conform noului cod rutier politistii nu mai au voie sa faca controale deci nu te mai pot opri doar dak ai facut vreo infractiune de ex ai trecut pe rosu da sa te opreasca sa-ti ceara permisu si actele in niciun caz.Da defapt c plm traim in Romania.......
Pro-Racer is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 19:52   #70
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Sasha_z View Post
Art.86. (1) - Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani...


da sincera sa fiu....inainte sa iau permisu am mers cel putin 3-4000 km fara
cum era aia cu marmota si cu pensia?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 01:18   #71
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Conducere fara permis

da da da.. bine punctat cu marmota.. mi-ai cam citit gandurile..))))
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 16:03   #72
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
cum era aia cu marmota si cu pensia?


adik la ce te referi??? hei....am permisul de o luna de zile....si deja am facut 5 drumuri Tm-Tg jiu kre inseamna (3000 d km) intr`o luna....da???e eu am terminat sc de soferi in iulie...si am dat examenul in aprilie....asa k fai si tu un calcul....si app marmota e la azil !!!!
Sasha_z is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 18:51   #73
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Sasha_z View Post
adik la ce te referi??? hei....am permisul de o luna de zile....si deja am facut 5 drumuri Tm-Tg jiu kre inseamna (3000 d km) intr`o luna....da???e eu am terminat sc de soferi in iulie...si am dat examenul in aprilie....asa k fai si tu un calcul....si app marmota e la azil !!!!
ham... sa vedem... (5*345,4 /2*3 + 1132%*321)* ln5 + lim (5*345,4 /2*3 + 1132%*321) ... a chiar stai ca m-a sunat marmota si mi-a zis ca asa era:
Quote:
Originally Posted by Sasha_z View Post

da sincera sa fiu....inainte sa iau permisu am mers cel putin 3-4000 km fara
auci... ) ntz ntz ntz

Last edited by RA_2fast4u; 15-05-07 at 18:54.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 21:24   #74
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Conducere fara permis

RA 2fast .. las-o mai si pe ea .. ca o intimidezi .. uite deja acum se gandeste .." daca ma saruta data viitoare".. din seria " Dar oitza roz de unde stia sa crosheteze apa minerala?" on topic.. trebuia sa te faci ca a fost o eroare si gata s-a corectat sasha..a incercat.. greseala recunoscuta e pe jumatate iertata.. nu ?
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 16-05-07, 12:56   #75
Sasha_z

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,448
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Conducere fara permis

ce greseala????heiii oameni buni???ce e asa de greu de inteles k in 7 luni am fakut 3000 d km????
Sasha_z is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -