Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-11, 23:13   #2866
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

https://www.youtube.com/watch?v=s5VX9...eature=related
criminales is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 23:25   #2867
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

https://www.youtube.com/watch?v=dFJ_E...eature=related
criminales is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 10:48   #2868
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

La Rompetrol, Alto 101 era 5,98-5,99 lei. Într-o mare silă, au dat şi ei înapoi câţiva bani: la staţia Ghencea 5,95, la Şos Giurgiului 5,93, la Mihai Bravu (au trafic redus datorită lucrărilor la pasajul lui Oprescu) era ieri 5,89 lei.

Oricum nu e nicio brânză, faţă de 5,98, profitul e sub 5 lei la un rezervor de 55 litri.

Petrom au mai dat înapoi la Top 99+, ca să îi concureze pe "bunii lor prieteni" de la Lukoil: 5,55-5,6 lei în funcţie de staţie, în timp ce Lukoil Ecto 98 e 5,63-5,73 lei.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 14:43   #2869
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

"Caca-maca" si ieftinirea asta , e de fatada si nu acopera procentual decat o mica parte din ieftinirea petrolului la nivel mondial plus cotatia euro-leu care scade.Sunt curios cum va evolua pretul combustibilului.
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 23:16   #2870
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Azi am alimentat de la luk-oil benzina de 95 cu 5.17 iar la petrom era 5.26 lei
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 23:42   #2871
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Care va mai fi pretul carburantilor acum,cand a izbucnit razboiul in Libia?

Rompetrol Efix-5.23 ron.
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 11:13   #2872
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Astia gasesc un motiv din orice ca sa scumpeasca, asa ca stati calmi, defapt nu, haideti la boicoturi !
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 15:53   #2873
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Petrolul va mai sta sus câtva timp, fiindcă fiecare speculator o ţine pe-a lui:

- că e război în Libia (ştirile sunt contradictorii, unii spun că producţia de la 1 martie încoace e zero, alţii că petrolul se încarcă pe nave în mod normal);
- că arabii saudiţi, bahraini, yemeniţi şi de alte neamuri vor să se încaiere;
- că Japonia nu cumpără (rafinăriile închise datorită cutremurului) sau că Japonia cumpără (până la reparaţia centralelor nucleare vor trebui să folosească termocentrale).

E foarte posibil ca luni-marţi să avem iar un salt de câţiva dolari pe baril, iar alde Petrom ca de obicei se grăbesc să mai pună câţiva bani. Doar au şi ei planul lor, să fie benzina 7 lei

Până una-alta, cu şi fără proteste, trebuie să evităm să folosim carburant cel puţin câteva luni, şi mai ales nimic de la Petrom sau OMV, indiferent ce praf în ochi ne aruncă ei cu câţiva bani în plus sau în minus.

Nu e o economie extraordinară pentru fiecare dintre noi, când mergeam zilnic puneam carburant cam de 450-480 de lei lunar, dacă nu merg în zilele lucrătoare la serviciu pun probabil de vreo 200-250 de lei lunar.

Dar chiar şi acei ~200 de lei economisiţi, înmulţiţi cu un număr mare de automobilişti, sunt o înţepătură în părţile sensibile ale unora care s-au făcut stăpâni pe petrolul nostru cu ajutorul bunului vostru prieten Bombonelul.

~Nautilus

PS Asigurătorii au redus RCA (Astra: 502 lei/semestru în 2010, 340 lei/semestru în 2011), staţiile ITP au redus tariful (120-170 lei/test în 2009, 100 lei/test acum). Dacă la ei s-a putut, trebuie să se poată şi cu petroliştii.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 18:07   #2874
umbra09
VW Driver

Stage 5
 
umbra09's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

deacord cu protestele astea da nu prea se rezolva nimic , eu alimentam doar de la petrom da acuma cu protestele astea alimentez de la lukoil (sper ca am scris bine) si in plus merg cu masina doar cand este neaparat . Pacat k suntem putin auziti si nu prea se ia in serios treaba asta cu alimentatu din alta parte decat petrom oricum sa nu ne dam batuti sa continuam ce am inceput poate poate vom creste in numar de protestatari.
umbra09 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 19:42   #2875
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Suntem un popor plictisit de viata ,fara vointa de a ne cere drepturile de a trai civilizat,,,,,,,,ce pretenti mai aveti sa iasa la proteste
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 20:58   #2876
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Si totusi trist este ca, la cati utilizatori are forumul acesta doar cativa frecventeaza si posteaza pe threadul acesta. Nu ar fi mai bine sa facem un poll sa vedem cam ce impact (numar de persoane) asupra undei decizii de boicotare sau a strategiei de alimentare la alte statii decat OMV-Petrom?

Cu protestele din Bulgaria se mai aude ceva?


O seara placuta!
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 22:36   #2877
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

"La câţi utilizatori are forumul", au citit până acum 103.866 (forumul nu socoteşte ca "views" decât unicii). Ştiind că toată Armata nu are decât 90 000 de oameni, e o comparaţie interesantă

Despre protestul împotriva lui OMV-Petrom s-ar fi auzit mai mult dacă s-ar fi procedat la informarea acelor categorii de public care nu folosesc internetul - generaţia 40+ şi 50+. Dintre care mulţi au auzit la a doua mână sau a treia mână de protest şi au decis cu de la ei putere să evite Petrom.

Pentru informarea acestora, am cerut în mod repetat confecţionarea de stickere şi/sau afişe, şi am promis că voi contribui la costul tipăririi lor. Nu văd să fi fost cineva tentat

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 20-03-11 at 22:39.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 22:40   #2878
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

https://www.youtube.com/watch?v=--ew5Ckof5s
ceva ce numa lasa sa dorm
si vreu sa va intreb ore nu va e deajuns cit ati tras si trageti pentru ei ?
si e o vorba mare "in tara ce o distrugi acum, vor creste ai mei copii "
deci daca nu facem noi nimic pentru ai nostrii copii, atunci cine vreti sa faca rusii nemtii italienii francezii care? cine ?ca toti ne-ar gaza ma intreb oare cu ce ochii ai sa te uiti in ochii copiilor tai cind vor creste si vor murii de foame
ce viata de "roman "ul in care cei str
romania stataini conteaza si romanii sunt lasati sa moara de foame
sper si am sa mor cu speranta ca srta nepotii mei o vor duce mai bine si asta daca va mai exista acest stat de cacat "ROMANIA "
AUDITIE PLACUTA SI SPER SA SE TREZEASCA ROMINII ASTIA
SPER SI ASTEPT DESTEPTAREA POPORULUI ROMAN
CE IMN AVEM "DESTEAPTATE ROMANE " CIND OARE ?
criminales is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 19:51   #2879
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Degeaba domnilor romanul nu e hotarat nici odata sa ia initiativa .....noi dam din gura ca fapte ioc....si asa alti isi bat joc de noi
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 20:18   #2880
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Azi spunea unul pe hoţ-news.ro despre revoluţionarii care au făcut protest la Cotroceni:

Quote:
Asa sunt toate protestele in Romania (tarcuri cu zece "protestatari", plimbari de primavara, petitii la misto si alte bascalii de aceiasi factura ). Nea Costine, din ce dracu traiti de cinci luni de semnati condica zilnic la Leu ? Din indemnizatia aia de mari "revolutionari", adica 22 de milioane pe care o primiti golaneste lunar ( plus sutele de milioane incasate retroactiv), mai mare decat pensia unui medic ori profesor dupa 40 de ani de munca ? Mai lipsesc Noii Golani si minoritatile sexuale ! Cernea, ce presedinte de tara am ratat ca n-am fost la vot ! De aia nu va baga nimeni in seama.
După câte am văzut, nimeni de aici nu e revoluţionar, cine are "22 de milioane", golan sau nu, îi are pe munca lui, Remus Cernea e un bizon păros, şi nici petroliştii, nici pedeliştii, nici "rusii nemtii italienii francezii care? cine ?" nu au de-a face nici cu benzina, nici cu motorina, nici cu petrolul, nici cu "distrugerea ţării în care vor creste ai mei copii" şi de fapt cu nimic altceva. Toţi îşi ştiu interesul lor, aşa cum îl ştim şi noi pe al nostru.

Aşa, ca idee, ghici ce s-a întâmplat cu petrolul după 3 zile de război cu libienii?

BRENT CRUDE FUTR (USD/bbl.) 114.870 0.940 0.83% 14:57 (ziua bursieră americană nu s-a încheiat)

Adică nicio brânză, 94 de cenţi e un zero în asemenea împrejurări. De la un anumit punct încolo, pur şi simplu nu mai au suficient de mulţi cumpărători interesaţi.

Nici ai noştri nu ar trebui să aibă, dar traficul de azi de la 13 Septembrie spunea altceva

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -