Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-11, 20:54   #2206
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Un guest post de-al meu in care gasiti cum am vazut eu boicotul din Bucuresti de pe 14!
Rugamintea mare de tot este sa anunte aici toti care vor sa participe in bucuresti pe 21, in militari, la boicotarea benzinariilor de la intrarea pe A1!

Am inteles mesajul lui Santos si ii respect parerea, dar am observat pe 14.01 cati soferi nu aveau idee despre proteste! Poate asa afla si ei, plus ca le dam gaura vineri seara cand lumea pleaca din Bucuresti! Am vazut cate Atlasiburi si alte microbuze au intors vinerea trecuta catre alte benzinarii datorita noua!

http://www.gazutza.info/index.php/cu...ost-cutzitaru/

Iar aici evenimentul pe facebook pentru 21:
https://www.facebook.com/permalink.ph...27695947297620
__________________
BMW E36 320i &
Kadett 3drs. C16NZ

Last edited by cutzitaru; 17-01-11 at 21:19.
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 21:30   #2207
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Televiziunile... spun multe Stiu prea bine asta
Pierderile alea de 20% in mod sigur se raporteaza la incasarile/zi, daca nu si /statie. In nici un caz pierderi de 20% din total...
Azi Bucurestiul mi s-a parut mai aglomerat decat in ultimile 2 saptamani, deci nu vad de unde atata "succes" cu boicotul. Pe seara, am intalnit chiar un Hummer H1 (varianta militara, Humvee) in trafic (am si dovezi, i-am facut poze) Oare de unde alimentase, stia de protest de a iesit la plimbare?
Un amic de-al meu imi spunea azi, dezamagit, ca a cautat si el o benzinarie unde sa fie stranse macar cateva masini, prin zona Colentina, ca sa participe la protest si nu a gasit...
A zis bine Santos, cea mai buna varianta este sa evitam OMV-Petrom, cei care stabilesc pretul pe piata. Teoretic, si daca s-ar strange periodic cat mai multe masini care sa blocheze benzinariile, ar da ceva rezultate... macar ca ar aparea la stiri si lumea ar afla ca exista si oameni care fac ceva, chiar daca acel "ceva" e doar un protest.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 22:27   #2208
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Vad ca Mircea Badea ia la misto acest protest. Nu ma asteptam sa o tot continuie cu mistocareala.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 22:34   #2209
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Vad ca Mircea Badea ia la misto acest protest. Nu ma asteptam sa o tot continuie cu mistocareala.
Mircea badea e un imbecil care pupa ce cur il plateste. El nu are inteligenta necesara unei analize... Deci nu poate fi luat in calcul! Pe acest imbecil il deranjaza ca ne luam de benzinari si ca nu stam sa strigam jos basescu, jos boc si sus cu psd-ul! El atat a inteles din viata...
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 23:35   #2210
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Deci facem ceva pe 21 tot la ora 17:00?acolo la iesirea spre A1???ca am niste promisiuni si sa ii anunt pe baieti sa vad sigur cati vin.incercati si voi cei care mai sunteti prin cluburi auto sa mai strangeti lume de prin cluburi.
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 23:52   #2211
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

In continuare pisdele sustin ideea ca totul este frectie la picor de lemn ... chiar daca sa zicem prin absurd ca 100.000 de oameni in toata tara nu mai alimenteaza omv/petrom tot e nimic ... sunt foarte multe firme si transportatori care au contracte cu ei si de acolo vin o mare parte din venituri ... In plus sunt absolut convins ca protestul asta ajunge la urechile a maxim 1% din populatia romaniei iar din astia 1% poate doar 50% vor tine cont de el ... Oricum va doresc bafta si va sustin involuntar ca eu oricum numai de la lukoil bagam benzina.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 23:59   #2212
badea_laurentiu88
Renault Driver

Stage 5
 
badea_laurentiu88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 536
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

n-ai cu cine frate, daca n-ai cu cine, asa e romanu cand il f**e unu in cur el se cracaneaza mai mult ca incepe sai placa, lasa ma ca e bine si asa, adica de ce nu ar fi bine???
badea_laurentiu88 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 04:49   #2213
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Ion Tache, presedintele Asociatiei Benzinarilor Particulari, a declarat azi că vânzările au scăzut cu 20% de când cu protestele, cea mai accentuată scădere fiind azi.

Protestele au început în jurul Crăciunului, deci ţin de aproximativ 24 de zile.

Petrom a avut vânzări într-o lună “normală” de 12,7 milioane l/zi, Rompetrol 4,06 milioane l/zi şi Lukoil 2,28 milioane l/zi.

Rezultă că în 24 de zile “obişnuite” ar fi trebuit să facă toţi 3 o vânzare de 456,96 milioane litri, iar acum ar fi trebuit să se mulţumească doar cu vreo 380 de milioane.

O pagubă de ~76 milioane litri x 1,18 EUR/litru (presupunem că ar fi avut vânzări numai la costul de 5 lei/litru, fără să adăugăm sortimentele mai scumpe de carburanţi) duce la 89,68 milioane de EUR în 24 zile.

Indiferent cât de mare e fiecare companie, se ştie că directorii încep să scrâşnească din dinţi şi la o cheltuială lunară de 1000 EUR în plus pentru pixuri, agrafe de birou şi pahare de plastic, deşi la banii lor ar trebui să fie o firimitură neînsemnată. Cine lucrează în contabilitate a văzut lucruri şi mai comice.

Vânzările ar fi putut să scadă şi mai mult dacă publicul obişnuit nu ar fi trădat, fiindcă azi n-am văzut să fie benzinăriile goale. Singura care avea toate pompele ocupate era Lukoil Tudor Vladimirescu, care are cele mai mici preţuri din Sectorul 5, dar în celelalte tot erau 2-3 maşini sau motoare, chiar dacă alimentau de 5 litri fiecare, iar traficul tot “trafic de Bucureşti” era.

~Nautilus

PS Prezentul post este un duplicat al celui pe care l-am scris pe ********.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 07:30   #2214
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...zinariile.html
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 07:35   #2215
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pentru data de 21-01-2011 boicot in Militari, Bucuresti!
https://www.facebook.com/event.php?ei...7297620&ref=ts
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 07:59   #2216
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eu lucrez la Omv. Nu conteaza care , ce pot va spune este ca nimeni nu a auzit de acest protest... Lumea alimenteaza in continuare , vanzarea este aceeasi (ca litraj ma refer) . Un alt lucru pe care poate nu il stiti , benzina si motorina de la petrom este acelasi lucru cu cea de la omv. Eu alimentez doar de la petrom , mai bag si de la rompetrol.
Incasarile din bcf-uri si carduri de combustibil(routex) depasesc pe cele cash . De exemplu pe ziua de 17 , la carduri a fost incasare 29.000ron , mai pui si bcf-urile 3-4000ron , si depasesc cu usurinta incasarile cash (pe partea de combustibil ) .
Geko is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 08:22   #2217
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

geko, din ce stii tu, cam ce pondere din totalul incasarilor o reprezinta automobilistii privati? Cine consuma mai mult, firmele sau cetatenii cu masini personale?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 08:22   #2218
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Deci nu s-a făcut destulă propagandă în rândurile publicului şi companiilor transportatoare. Mai trebuie ceva efort.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 08:28   #2219
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Deci nu s-a făcut destulă propagandă în rândurile publicului şi companiilor transportatoare. Mai trebuie ceva efort.

~Nautilus
Faptul ca protestele nu prea ii afecteaza, indiferent de un reportaj de la pro tv sau de aiurea, este evidentiat si de faptul ca nu au iesit sa declare nimic in media directorii/bastanii de la OMV-Petrom, nu au dat declaratii oficiale, nu nimic. Ca vanzarile or fi scazut cu 20 la suta nu inseamna ca au scazut din cauza unor mici proteste locale, pur si simplu e prea scumpa benzina. Iarasi, daca sunt adevarate cifrele vehiculate pe internet, anume ca marja de profit a companiilor este de ~5 la suta din vanzari(nu mi se pare imposibil sa fie adevarat), nu prea vad de unde ar putea sa mai scada ei preturile. Ar insemna sa faca munca voluntara.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 08:41   #2220
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Nu prea. Preţul de referinţă al carburantului ar trebui să includă şi profitul staţiei, doar ea este livrată la preţ de OMV, nu de consumator final.

Ori, nicăieri nu găseşti benzină la preţul de referinţă, peste tot e cu vreo 5 bani peste.

Dacă nu îi afectează destul înseamnă că susţinerea noastră e prea redusă în rândul publicului şi companiilor, deci mai trebuie insistat.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -