| Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati |
06-10-07, 02:29
|
#106
|
Stage 3
Join Date: Jan 2007
Posts: 111
Member of: [4Wheels]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Tico nu este nici pe departe o masina proasta...nici macar la performante tinand cont k afuma un logan 1.4 si chiar si un 1.5 dak te tine inima sa schimbi pe la 8000 de ture.La capitolul top speed am un prieten care a atins 171 (masurati pe gps) cei drept era in plasa unui q7.Cand vine vorba de stabilitate credema k daca cunosti masina poti sa abordezi foarte tare curbele...cei drept feelingul in interior nu e nici pe departe placut(se recomanda asigurare de viata tinand cont de cat de usor se face praf).Singurul lucru care e stresant sunt franele.Cu 5 oameni in masina nu te opresti in vecii vecilor(da are capacitate de 5 persoane in talon)
__________________
Ex :Tico SL
Ex : Tico SX
Ex : e30 316i
Ex : e30 318i
Now : e30 324 Td
|
|
|
06-10-07, 13:27
|
#107
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,078
Member of: [Moderators] [X-Team Racing Club] [Observator 4tuning] [DACIA]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by EndeR
Tico nu este nici pe departe o masina proasta...nici macar la performante tinand cont k afuma un logan 1.4 si chiar si un 1.5 dak te tine inima sa schimbi pe la 8000 de ture.La capitolul top speed am un prieten care a atins 171 (masurati pe gps) cei drept era in plasa unui q7.Cand vine vorba de stabilitate credema k daca cunosti masina poti sa abordezi foarte tare curbele...cei drept feelingul in interior nu e nici pe departe placut(se recomanda asigurare de viata tinand cont de cat de usor se face praf).Singurul lucru care e stresant sunt franele.Cu 5 oameni in masina nu te opresti in vecii vecilor(da are capacitate de 5 persoane in talon)
|
la 8000de ture???? nici nu are atatea turatii nici loganul cat nici tico mai ales
cat despre tico eu stiu ca in bord arata pana la 160
si daca erati in plasa unui q7 ce??? te crezi cumva la formula 1 sau erati remorcati de q7???
p.s. asigurarea pe viata e recomandata indiferent de ce masina conduci pt ca nici una nu e sigura 100%
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!
|
|
|
11-10-07, 10:25
|
#108
|
Stage 3
Join Date: Sep 2007
Posts: 136
Member of: [NoSpeedLimit Romania Club]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by Buggatty
Toata Lumea Acuza Logan`ul Ca Este Cea Mai Proasta Masina Si Lucruri De Astea ... Dar Nimeni Nu Incearca Sa`i Vada Si Partile Bune ( Exceptand Posesorii Si Cativa Oameni Care Stiu Ceva Despre Industria Auto ) ! Totusi .. Sa Fim Seriosi .. Masina Noua E Masina Noua ... Iar Logan`ul Cred Ca Merita Anumite Lucruri...Are 3* La EuroNcap , Are Si Ceva Dotari Optionale ... Eu Am Dat 8.800 Euro Pe Logan`ul meu ! 1.4 MPI . Nu Cred Ca Mai Exista O Masina Noua , Care In Banii Astia Sa`mi Ofere : Airbag`uri , AC , ABS , 4 Geamuri Electrice , Inchidere Centralizata ... Sa Fim Seriosi ... E O Masina Total Schimbata De " Vechea Dacie " !
|
da iti pot oferi eu un PEugeot 406 din 98:climatronic,ABS,ESP,4 GEAMURI ELECTRICE,OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE,JENTI...ETC..PRET 6000 EURO..AAA SI MOTOR DE 3.0 V6 TURBO(CONSUMUL E SINGURUL DEFECT)
|
|
|
11-10-07, 11:09
|
#109
|
Stock
Join Date: Oct 2007
Posts: 6
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by mesarici
da iti pot oferi eu un PEugeot 406 din 98:climatronic,ABS,ESP,4 GEAMURI ELECTRICE,OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE,JENTI...ETC..PRET 6000 EURO..AAA SI MOTOR DE 3.0 V6 TURBO(CONSUMUL E SINGURUL DEFECT)
|
mesarici omu` a zis "Nu Cred Ca Mai Exista O Masina Noua , Care In Banii Astia.." deci la faza asta are dreptate... doar ca nici eu nu mai stiu alta masina noua in care se simte curent de la 80 km/h indiferent de anotimp si zdrangane niste fire prin plafoniera si stai pe scaune de zici ca esti in caruta.
eu am ales tot "sh"-ul pt ca de 8500 euro imi asigura confort si siguranta si dotari mult mai multe decat un logan nou
|
|
|
11-10-07, 11:34
|
#110
|
|
Skoda Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of: [SKODA]
|
Re: Top cele mai proaste masini
campion absolut,in opinia mea-loganul.de ce?pentru ca se identifica cu manelistii,cu toti taranii care au vandut pamant si acum isi iau si ei masina,pentru ca se identifica cu taximetristii-cei mai nenorociti soferi.si pentru ca orice i-ai face,e DACIE,frate!
__________________

My name is Beu...BomBeu!
|
|
|
11-10-07, 16:02
|
#111
|
|
Daewoo Driver
 Stage 5
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by criss_cars
TICO cu siguranta e cea mai proasta ever
|
Consum mic, se infige in trafic, ai loc sa intri mai pe peste tot cu el ...
Care e faza de ti se pare asa proasta ?
Cea mai proasta nu e.
Dar este mai proasta decat multe alte masini.
|
|
|
11-10-07, 16:31
|
#112
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,375
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Mitsubishi] [Anonymous Motorsport ]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by Mustang Mach One
Consum mic, se infige in trafic, ai loc sa intri mai pe peste tot cu el ...
Care e faza de ti se pare asa proasta ?
Cea mai proasta nu e.
Dar este mai proasta decat multe alte masini. 
|
Cred ca se refera la impact. Am vazut tico mulat pe un copac la 50 km/h.....  Cam grav.  Din fericire nu a patit nimic soferul, dar masina era praf.
__________________
|
|
|
12-10-07, 10:03
|
#113
|
|
Skoda Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of: [SKODA]
|
Re: Top cele mai proaste masini
in tico si o bicicleta daca intra il face praf
|
|
|
12-10-07, 17:02
|
#114
|
|
PARTICIPANT CURSE
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [DACIA] [Fiat]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by !41!
cielo e opel kadet proiectat in 85
normal ca nu e f evoluat .... chevy astea s urate dar castiga curse in campionatele de profil deci nu s chiar jegu pamantului..
fiat albea e oribil ca design si skoda fabia sedan e cea mai urata masina fabricata vreodata
|
fabricat in 85 si proiectat in 1979..adik cu tehnologia de atunci ..si materialele de atunci..
|
|
|
12-10-07, 17:10
|
#115
|
|
PARTICIPANT CURSE
 Stage 5
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [DACIA] [Fiat]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by Urban per4mance
Cielo e ''masina '' pe langa logan..CLAR.. ca shi tzinuta d drum,interior,rezistenta in timp,piese ieftine(bucsaraie)...nu se compara dar are consumul maricel ce-i drept..cu o instalatzie gpl se rez. avand in vedere ca portbagajul permite..popsibil k fiind totusi jap. sa piarda in fatza Loganului la crash test..
|
Baiat ..in toate posturile esti departe rau de adevar....cum poti compara o masina din 79 cu una din 2004 ? crezi tu ca sta mai bine un cielo pe curbe decat logan ..te inseli puternic...incearaca sa conduci ambele masini sa vezi senzatia pe care ti-o ofera in curbe ..si apoi sa vorbesti...nu mai tranti prostii asa din auzite ..ca te mai si crede lumea..
|
|
|
12-10-07, 17:41
|
#116
|
  Stage 5
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of: [4Tuning International]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Daca tot comparati masina proaste iti dau un indiciu, Golf mk1 era proiectat in sfarsitul anilor 60, si de atunci pana in 2005 acceasi suspensie era folosita la golf 2-3-4, jetta, vento, bora, passat (toate), tolledo, leon, cordoba, fabia, oktavia, superb si inca cateva modele care cuma nu imi amintesc. Si asta nu din cauza ca era asa de perfect, super bine facut golf mk1, ci VW a facut o renume asa de mara incat putea sa vanda acceasi technologie timp de 40 de ani...de asta era cacat golf4 si de asta nu este o reusita golf5-ul (unde deja suspensia este schimbata cu o intarziere de 10 ani).
Restul producatorilor de mult au trecut la suspensie independenta, si la fel sunt forte multe schimbari unde vw este cam departe de restul lumii auto, ami ales de cele japoneze!!!
Ca masina in sine nu merita cumparat orice ce este facut de VW, numai ca pretul moderat si calitatea mecanicii (nu despre finisare sau calitatea interioare exteriora vorbesc) este inca la un nivel unde inca oamenii cred ca este buna.
VW in ultimi 10 ani este un fel de placebo !!!
|
|
|
12-10-07, 19:43
|
#117
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,375
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Mitsubishi] [Anonymous Motorsport ]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by EndeR
Daca nu te-ai suit nici o data intr-un tico cu turometru mai bine nu mai face afirmatii.Ticoul are motor de 800cm in 3 cilindrii si culmea se duce in ture mult mai sus decat un v8.Intradevar are 160 pe bord si 143 in carte dar masina fuge mai mult.Chiar conteaz daca ai pe cineva in fata sau nu mai ales la viteze mari si cu un motor de 48 cp.
|
Eu spun sa stai linistit cu turele mari la motorul de Tico  8.000 rpm  Spune-i baiatului sa caute electricianul sau nenea care i-a montat turometrul si sa-i dea banii inapoi  Informatiile date de ceas sunt total eronate...asta daca intr-adevar are asa ceva montat pe masina.
|
|
|
13-10-07, 12:39
|
#118
|
|
Daewoo Driver
 Stage 5
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of: [DAEWOO]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by MauS
Cred ca se refera la impact. Am vazut tico mulat pe un copac la 50 km/h.....  Cam grav.  Din fericire nu a patit nimic soferul, dar masina era praf.
|
Daca s-a referit la impact, cu siguranta nu a explicat bine.
Tico mi se pare masina potrivita pentru Bucuresti.
Nici eu nu sunt de acord cu iesirea buburuzei pe autostrazi.
Daca as vota cea mai proasta masina, as alege Matizul. Din toata gama Daewoo ea se prezinta cel mai des la service-urile Daewoo din toata tara.
|
|
|
13-10-07, 13:17
|
#119
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of: [VW]
|
Re: Top cele mai proaste masini
Quote:
Originally Posted by Hexer
Daca tot comparati masina proaste iti dau un indiciu, Golf mk1 era proiectat in sfarsitul anilor 60, si de atunci pana in 2005 acceasi suspensie era folosita la golf 2-3-4, jetta, vento, bora, passat (toate), tolledo, leon, cordoba, fabia, oktavia, superb si inca cateva modele care cuma nu imi amintesc. Si asta nu din cauza ca era asa de perfect, super bine facut golf mk1, ci VW a facut o renume asa de mara incat putea sa vanda acceasi technologie timp de 40 de ani...de asta era cacat golf4 si de asta nu este o reusita golf5-ul (unde deja suspensia este schimbata cu o intarziere de 10 ani).
Restul producatorilor de mult au trecut la suspensie independenta, si la fel sunt forte multe schimbari unde vw este cam departe de restul lumii auto, ami ales de cele japoneze!!!
Ca masina in sine nu merita cumparat orice ce este facut de VW, numai ca pretul moderat si calitatea mecanicii (nu despre finisare sau calitatea interioare exteriora vorbesc) este inca la un nivel unde inca oamenii cred ca este buna.
VW in ultimi 10 ani este un fel de placebo !!!
|
Deci presupun ca esti chiar convins de ce scrii...dar putin informatie nu strica, mai ales ca se gaseste usor...acum depinde si ce intelegi tu prin suspensie, da...exista asemanari... toate modelele au telescoape, su bucse, au arcuri  
|
|
|
13-10-07, 19:38
|
#120
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
|
Re: Top cele mai proaste masini
Votez si eu matiz ca cea mai proasta masina. Fiabilitate scazuta ,probleme garla ,consum mare pt motorasul ala.Cei care nu ati avut tico nu va mai dati cu parerea aiurea ,eu am avut 2 pana acum si stiu ce vorbesc.Sunt foarte rezistente (aici vb de calitatea mecanicii nu de rezistenta la impact) ,consum foarte mic.Venind vorba de demaraj am facut Cielo cu ea, prima si ultima liniuta cu masina asta.Puncte minus la ea: franele,trebuie sa ai abs la picior,pierde foarte usor aderenta la franari bruste datorita masei mici.E in principiu o masina de oras dar se descurca binisor si in afara daca suspensiile sunt in stare buna.Am mers cu 140 pe autostrada fara sa ma arunce tirurile de pe carosabil.(mult mai stabila decat matizul).
|
|
|
|
|