Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-08, 02:47   #406
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
Iar Actyon-ul daca nu ma insel are motorizare de provenienta Mercedes.....nu poti judeca o masina doar dupa aspect.
are dreptate are motor de mercedes de 2 L kre dezvolta vreo 140 de cai.am mers cu actyon sport varianta pick up.. merge foarte misto..majoritatea isi dau cu parerea si merg zilnic cu dacia..parerea mea..
hoverul are motor de mitsubishi kre lafel este o masina foarte buna,avand si un design atractiv..cel putin in viziunea mea.lasati arfele la o parte ca nu este loc..toti aveti in cap numai x5,ml,range sport..daca am fost nepoliticos va rog sa ma scuzati!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Actyon_Ute_front_and_side.jpg
Views:	77
Size:	41.7 KB
ID:	565530   Click image for larger version

Name:	great_wall_hover_1.jpg
Views:	69
Size:	285.6 KB
ID:	565531  
__________________

Last edited by Bogdan2fsc; 17-06-08 at 03:10.
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 04:03   #407
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Geely astea sunt niste replici ieftine ale unor marci de renume. Au vrut sa faca si ei un "C,E,S Classe", un "X5", "Seria 5" si au iesit niste balarii. Asta presupun eu ca la cat costa, nu cred ca ar fi ceva de capul lor
Din ce-am citit prin presa internationala, Geely e tot mai bine vazuta ca marca in ultima vreme. Se pare ca au progresat de la dezastrele de acum cativa ani si incearca sa faca masini to mai sigure. Oricum, mai este muuuuuuuuult de munca, dar in stilul asta vor ajunge in 5-10 ani la nivelul celorlalte marci "de pluton", gen Hyundai, Kia, Skoda etc.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 14:35   #408
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,763
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

asa nici eu nu am lucruri de bine despre bmw mai bine as pastra golful decat sa imi iau un serie 3 / serie 5 sincer
dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 22:33   #409
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Ssang Yong au fost masini bune... nu am condus, dar am vazut pe diverse "coclauri" cum intra (si ieseau cu bine) din santuri si noroaie.
ai mers pe camp, ca pasager, cu masina aia... si ti s-a parut instabila... pai poate mergea prea tare cu ea pe "autostrada florii soarelui" ce ai vrea, sa leviteze deasupra drumului de pamant? ceea ce nu inteleg multi romani (ca nu ii duce capul) este ca masinile 4x4 (sa nu le zicem "gipuri", SUV sau in alt fel) nu sunt facute ca sa treci tu "smecherul" (nu ma refer la cineva anume, este un fel de-a spune) cu viteza prin toate gropile si denivelarile. masinile de teren sunt PT TEREN ACCIDENTAT, sa te scoata din noroaie cu tractiunea integrala, sa treaca peste damburi si santuri mari cu garda la sol mare, sa te urce pe drumuri abrupte cu 4x4 si cuplul imens, sa nu se rastoarne pe diverse pante abrupte pe care le abordezi aiurea.... NU CA SA MERGI CU VITEZA PE CAMP SI IN NICI UN CAZ CA SA TRECI CU 80km/h PESTE GROPILE DIN ORASE. bucsi, pivoti, capete de bara si amortizoare au si ele saracele... la fel ca si alte masini mai mici
sunetul motorului? pai pt o masina 4x4 cu performante destul de bune si la pretul unui monovolum ceva mai bun... ce pretentii poti sa ai la insonorizare sau mai stiu eu ce plasticaraie din bord. pana si ML-ul scartaie din toate incheieturile bordului dupa cateva mii de km prin Bucuresti
sunt de acord cu dolb... nu va mai dati cu parerea din auzite sau ca ati mers 5 minute ca pasager.
limbajul de mirc sau messenger nu este permis pe forum... nu e greu sa scrieti normal... ar trebui sa o stiti din clasa a 2a.
Geely intr-adevar e slaba, am vazut si eu testele n-cap... o sa evolueze si ei, ii vedem peste cativa ani depasind Loganul la vanzari (vorbind de Romania).
faza e ca nici una nu e proasta... raportat la pret, nu poti sa ceri prea mult de la o masina noua de 2-3000 euro. o masina proasta este o masina pe care dai 15.000 euro si e la fel de proasta calitativ si/sau tehnic ca si una de 8.000 euro sau chiar mai putin. sau o masina pe care dai 8.000 si "pica" cate o piesa saptamanal la ea...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 22:38   #410
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,763
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

asa sor'mea are tucson si vreau sa zic ca pe autostrada..sau prin oras e vraiste.. foarte instabila foarte rigida simti orice groapa, dar frate cand intri pe teren accidentat se vede o diferenta si acolo isi justifica banii
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 22:43   #411
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,819
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
asa sor'mea are tucson si vreau sa zic ca pe autostrada..sau prin oras e vraiste.. foarte instabila foarte rigida simti orice groapa, dar frate cand intri pe teren accidentat se vede o diferenta si acolo isi justifica banii
pai fiecare tip de masina e gandita pt un anumit scop... masinile de teren is fac treaba pe teren. masinile sport exceleaza pe sosea... masinile luxoase (unele) nu sunt extraordinar de sportive... si tot asa. la fel cum o masina ieftina nu exceleaza la ceva anume, dar e buna sa-ti faci treaba cu ea
dau exemplu Hummer-ul... H1 credeti ca e silentios sau exceleaza pe autostrada? sau e usor de parcat? sau consuma putin? sau are portbagaj si spatiu interior mare? NU!!! dar exceleaza pe teren accidentat.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 22:48   #412
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

din cate am auzit actyon are motor de c-class.puntea stiu ca este tot mercedes dar nu stiu de pe ce model.poate ne lumineaza cineva
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 00:00   #413
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Bogdan2fsc View Post
din cate am auzit actyon are motor de c-class.puntea stiu ca este tot mercedes dar nu stiu de pe ce model.poate ne lumineaza cineva
Da pai motorul despre care vorbesti tu (de 2700 cmc) se monta inainte pe vechile modele de Mercedes, C270, E270, ML270 CDI....si ala de 2.0 si 140 CP de care zicea cineva nu e de provenienta Mercedes ci de.........ATI GHICIT!! VAG cand zici 2.0 si 140 CP Diesel, ca e pe Lancer ca e pe alt model e sigur VAG! si in cazul asta la fel nu o zic eu ci asa este....daca am zis ceva gresit, sa ma corecteze cineva (pe un ton civilizat ca nu suntem animale).

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 00:59   #414
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top cele mai proaste masini

The performance of its two-litre, Mercedes-sourced diesel engine with a claimed output of 104kw at 4000rpm and 310Nm of torque at 2750rpm is sadly let down by lag from the electronically controlled turbo. Overtaking is a gamble and it's best to wait for wide-open gaps, floor the accelerator and hope that the Actyon's power band strikes before an approaching vehicle does.

sursa http://www.motoring.co.za/index.php?...icleId=3956794
ce sa mai cred?
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 10:51   #415
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Top cele mai proaste masini

am sters posturile in care va injurati cu sete unii pe altii.
va rog sa postati doar daca aveti ceva de spus in privinta celor mai proaste masini, si sa combateti doar argumentele celorlalti, nu si persoanele lor, si asta folosind doar argumente logice si cu suport real, ca unii bat campii cu gratie..
deasemeni va rog mult, scrieti corect romaneste, asa cum am invatat cu totii pana in clasa a 4-a, fara messengerisme si fara sa schingiuim limba romana...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 23:44   #416
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Top cele mai proaste masini

Ce ziceti de Fiat Ritmo diesel. Am avut imediat dupa revolutie si taica-mie a stat mai mult sub el decat in el. Iar unui prieten i-a cazut cutia de viteze in mers si i s-a fisurat un lonjeron de la vibratiile caraitorului. Chiar pot sa spun convins ca e o masina mai proasta decat Dacia Berlina.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 00:13   #417
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Ce ziceti de Fiat Ritmo diesel. Am avut imediat dupa revolutie si taica-mie a stat mai mult sub el decat in el. Iar unui prieten i-a cazut cutia de viteze in mers si i s-a fisurat un lonjeron de la vibratiile caraitorului. Chiar pot sa spun convins ca e o masina mai proasta decat Dacia Berlina.
Depinde si cum s-a circulat cu masina aia. Ritmo in general au fost masini foarte bune, ca toate Fiaturile din acea perioada, deci probabil ce-ai patit tu e un caz izolat. Spre exemplu, Fiat Ritmo Abarth este EXTREM de cautat de catre colectionari si cunoscatori.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 02:43   #418
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Depinde si cum s-a circulat cu masina aia. Ritmo in general au fost masini foarte bune, ca toate Fiaturile din acea perioada, deci probabil ce-ai patit tu e un caz izolat. Spre exemplu, Fiat Ritmo Abarth este EXTREM de cautat de catre colectionari si cunoscatori.
Pai eu ti-am oferit 2 cazuri cu 2 masini distincte. Si am mai auzit si din alte parti. Retine, ma refer la modelul diesel!

P.s. Masina se strica in continuu, chiar era exasperanta, a fost un vis f. urat.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 07:58   #419
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

am eu impresia gresita sau dieselurile de pana`n 90-95 erau cam buboase de la fiat?am un bun prieten care a avut o croma si lafel, era mai mult stricata masina
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 10:03   #420
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,951
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
am eu impresia gresita sau dieselurile de pana`n 90-95 erau cam buboase de la fiat?am un bun prieten care a avut o croma si lafel, era mai mult stricata masina
eu am alergat cu o croma 2.5td de nu am crezut ca e adevarat cat de rezistenta era. ideia e si de mecanicii nostri ce nu aveau experienta si nici nu stiau cum arata alt motor in afara de dacie si olcit prin acele vremuri...imediat dupa 90. parerea mea e ca si acum dar si in acele vremuri...se alerga masina cat ducea fara sa bagi un leu in ea si apoi cand incepea sa ceara mecanic....se vindea de urgenta.norocul celui ce o cumpara.....
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -