Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-07, 18:15   #151
Tony626

Stage 5
 
Tony626's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 423
Member of:
[Nissan]
[MERCEDES]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Fratilor,nu stiu de Stilo dar de Albea II da.
Compania la care lucrez are o flota de 80 masini FIAT ALBEA,
nu este una fara probleme,
a mea din dotare:
-revizie 20 000 km-uzura cauciucuri fata-dus unghiul de fuga
-26 500 km-infundat conducta de condens de la AC
-28 200 km-nu incarca alternator-arse diodele din alternator
-31 700 km-disc frana dreapta fata crepat
Printre alte defectiuni fregvente mentionez -placa presiune crepat la 4000 km
dereglat debit pompa injectie consum urban 18%.....
Trageti voi concluziile !!!!!!!!!!
Tony626 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 01:07   #152
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Tony626 View Post
-revizie 20 000 km-uzura cauciucuri fata-dus unghiul de fuga
-28 200 km-nu incarca alternator-arse diodele din alternator
-31 700 km-disc frana dreapta fata crepat
-placa presiune crepat la 4000 km
dereglat debit pompa injectie consum urban 18%.....
Trageti voi concluziile !!!!!!!!!!
Ce ai enumerat mai sus ,sunt defectiuni clasice de "forja".
Putini sunt cei ce menajeaza si in special fac un rodaj corect al unei masini de firma.
Bafta!
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 21:51   #153
smoke
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
smoke's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 942
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Ce ai enumerat mai sus ,sunt defectiuni clasice de "forja".
Putini sunt cei ce menajeaza si in special fac un rodaj corect al unei masini de firma.
Bafta!
clasica problema.. cu toti ce pun mana pe masina de firma.. da nice pusa problema turbojack , ))),
smoke is offline   Reply With Quote
Old 25-11-07, 21:56   #154
hot_ice

Stage 2
 
hot_ice's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 59
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Top cele mai proaste masini

fratilor crede-tzi ca putem sa incadram shi chevrolet aveo aici? (vreau sa-mi iau una :P)
hot_ice is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 16:18   #155
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

nu vreau sa jignesc pe nimeni si sincer chiar i`mi plac fiaturile dar cred ca deja se stie ca fiatul e o masina relativ buna cu un pret putin cam scazut fata de celelalte din clasa lor, mai pe scurt sunt facute de dezina si nu sa tina la infinit, sau din cauza drumurilor noastre sunt atat de slabe calitativ. si sa nu uitam ca concernul fiat a cam batut recordurile de vanzari si daca i`mi amintesc bine pana anul asta a fost nr 1 la vanzari, dar de acum e toyota. sa ma contrazica cineva dakgresesc
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 16:20   #156
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

parerea mea e ca renaulturile isi au locul cu varf si indesat aici deoarece sunt masini eftine dar piesele si verficarile te costa o avere. mai bine dai un ban la inceput, iei un bmw si dupa 5-10 ani cred ca te scoti mai bine cu cheltuielile decat cu un renault. asta e parerea mea, nu ma injurati cei care aveti renaulturi, si ai mei au avut
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 08-12-07, 20:41   #157
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Top cele mai proaste masini

fiat.... buna masina...am mers cu un punto de 1,2....la 150 nu schita....
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 21:51   #158
vlad_aaaaaa6

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 33
Default Re: Top cele mai proaste masini

ash vrea sa-mi spun si eu parerea...nu cred k loganul este o masina proasta...este o masina potrivita pt Romania..dak stai sa te gandesti...este perfecta pt mers pana la servici..piatza..etc...iar raportul calitate / pret e ok...

chinezariile..de care se plange toata lumea ca nu ofera siguranta..etc. mi se pare penibil ca la banii aia...sa ai nush ce pretentii de la o masina.. sunt masini de orash...masini pe care le cumperi..si dupa 1-2 ani le arunci..nu degeaba se cumpara in Sua ca painea calda!!!
vlad_aaaaaa6 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 22:36   #159
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

eu cred ca voi ar trebui sa invatati sa incadrati masinile dupa pret, pt ca la inceputul inceputurilor, asta le diferentiaza... la exemplul logan, nu exista nici o alta masina in categoria respectiva de pret(vorbim de modelul de baza)... la fel cum ziceti voi de logan ca e prost, eu va spun cu mana pe inima ca Jaguar s-type e de cacat, multi imi vor sari in cap "bah esti nebun, e jaguar, nu ai habar de masini"... uitati-va la pret, si comparati-l cu alte masini la aceeasi bani...si hop, intr-adevar jaguarul S e o masina slaba
Korne is offline   Reply With Quote
Old 10-12-07, 15:37   #160
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by Korne View Post
eu cred ca voi ar trebui sa invatati sa incadrati masinile dupa pret, pt ca la inceputul inceputurilor, asta le diferentiaza... la exemplul logan, nu exista nici o alta masina in categoria respectiva de pret(vorbim de modelul de baza)... la fel cum ziceti voi de logan ca e prost, eu va spun cu mana pe inima ca Jaguar s-type e de cacat, multi imi vor sari in cap "bah esti nebun, e jaguar, nu ai habar de masini"... uitati-va la pret, si comparati-l cu alte masini la aceeasi bani...si hop, intr-adevar jaguarul S e o masina slaba
pai daca tot ai inceput...compara`le si dovedeste de ce s`type este slab??? dezvolta....
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 20:21   #161
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Top cele mai proaste masini

Eu va spun opinia mea in legatura cu ce masini am condus.

Nr.1 - Dacia Logan (ca sa nu imi sariti in cap tata lucreaza la reprezentantza Renault, Nissan si care comercializeaza si dacia si am condus logan destul de mult vreo 20.000 km sigur facutii in loganurii)
1.effectiv nu are stabilitate in curbe (Logan MCV este excetional in curbe fatza de cel normal acesta derapeaza de spate dar nu se clina si nu se rastoarna).
masina drive test Dacia logan 1.6MPI ecologica cu gpl din fabrica eu am rasturnato la 75km/h cu inca o persona in masina pe astfalt uscat unde o masina normala chiar si dacia 1300 poate aborda accea curba cu 85-90km/h
-alta prostie la cele cu gpl ca este pus in locul roti de rezerva si roata de rezerva are o husa si este arunca acolo in portbagaj nu este ancorata de nimic.
-rugina in stalpii de la usi (cine poate vedea una lovita sau cine v-ar ce face sa decapseze un stalp si o sa vada despre ce e vb)
-pt motor 1.4 consumu este cam mare
-in afara de varianta laureat unde plasticele sunt de o mai buna calitate restu sunt destul de slabe calitativ
-in 2 luni sa auzii cum scartie toate plasticele din interior este ceva aiurea
-dupa 3 ore de condus pe acele scaune esti distrus sunt destul de incomode si spatiu pt niste scaune decente nu se pune problema dar la bani astia ...
ar avea si cateva plusurii +++ cutie de viteza fara probleme din ce am vazut eu si din ce am auzit , un aer conditionat destul de eficace , portbagaj mare


la cielo minusurii sunt - consumul, amortizoarele spate ineficace la viteze mari si se uzeaza repede in rest masina rezistenta si o forma destul de dragutza


la tico franele sunt slabe in rest pt oras masina buna am condus unu o perioada de vreme si in oras mi-a placut afara mai mult de 120km/h nu am avut curaju.

O masina care m-a dezgustat opel zafira 1.9 cdti masina de 4 zile cumparata am conduso pe zapada cu ESP si ABS activate si a fost dezastru , m-au trecut toti fiori au curs toate apele de pe mine la cea mai gentila miscare de volan la o viteza mai mare de 30-40km/h era urmata de o depare a spatelui , pe gheata dezastru nici daca incercai sa mergi in linie dreapta spatele masini nu reusea sa faca acest lucru!

La fiat stilo probleme sunt cu consumu destul de ridicat si dupa 80.000km apar mici defecte electrice extrem de enervante si pe la service-uri pana le descopera dureaza destul de mult , oricum mie mi s-a parut o masina extrem de confortabila.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 21:22   #162
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Top cele mai proaste masini

daca u zici ca e instabila
zi-mi si mie dc eu azi pe gheata roteam de volan in continuu si masina nu derapa deloc daca e asa de instabila si la ori ce chestie o ia razna???
ca si asa vad ca esti a tot stiutor de logan
(eu am km cu loganul cat u visezi noaptea)
p.s. nu mai scrie pe forum ce visezi noaptea da??
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 23:59   #163
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Top cele mai proaste masini

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
-pt motor 1.4 consumu este cam mare
-in afara de varianta laureat unde plasticele sunt de o mai buna calitate restu
-dupa 3 ore de condus pe acele scaune esti distrus sunt destul de incomode si spatiu pt niste scaune decente nu se pune problema dar la bani astia ...
ai dreptate...pentru un motor 1.4 consuma cam mult si este lenes (i`am dat ceata cu un doblo de 1.3, care e si mai greu cu 300 kg), in schimb scaunele nu sunt chiar incomode...aici depinde si de cum iti asezi scaunu ...
__________________
Inchei scarbit, ai legatura, Andreea/Sa ne bucuram ca traim intr-o tara dďn lumea a 3-a.
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 11:49   #164
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Top cele mai proaste masini

parerea mea e ca fiecare isi cumpara ce masina are chef si nimeni nu`i poate interzice asta, dar va spun din toata inima, o singura data am condus logan si mi`a ajuns .. cand m`am asezat pe scaun am avut senzatia ca`s pe banca`n herastrau,iar acel AC nu e decat un vant rece nu se compara cu AC`u altei masini (dar totusi e un + fata de vechea dacie) tabla este varza din punctul meu de vedere (chiar daca unii spun ca se face varza la impact pt ca absoarbe socu`) designul nu`mi inspira nimic inafara de un sifonier pe roti ... si totusi e o masina noua la banii putini .. sper din toata inima sa nu supar pe nimeni .. e doar parerea mea si nu tre` sa ma judecati pentru asta
P.S.: daca din intamplare .. cine stie cum .. primesc un logan cadou, aveti cuvantu` meu ca in prima duminica ma gasiti la autovit cu el
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147
Ja_Rule is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 20:28   #165
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Top cele mai proaste masini

masinile proaste sunt intotdeauna masinile altora,masini pe care le vezi in trafic,masini cu care altii isi fac treaba,care in momente de urgenta ii pot duce acolo unde trebuie...
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -