Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-09, 09:39   #16
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Comprimare chiulasa....

edit la poza 1 - decomromata
la poza 2 ... volumul scade -> presiune creste

pt turbo se decomprima motorul
Spark is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 10:07   #17
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Decomromata ce inseama ?? Normala , din fabrica sau cum ???
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 10:45   #18
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Decomprimata a vrut sa spuna. Asta se face cand se face motorul turbo.
Si ca sa nu va mai certati pe semantica, sa zicem ca "comprimarea" chiulasei inseamna sa "tai" 0,XX-1-1,XX mm din suprafata chiulasei, in functie de masina. Aceeasi cantitate de benzina si acelasi volum de aer intr-o camera mai mica = putere mai mare.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 10:54   #19
Dannyromdan

Stage 5
 
Dannyromdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 632
Member of:
[DACIA]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Deci chiulasa de vine din fabrica e chiulasa decomprimata ?? Da daca vrei sa o decomprimi mai mult nu ai ceii face ?? Poate sa pui mai multe garnituri
Dannyromdan is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 11:05   #20
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Am spus eu asta??? Chiulasa care vine din fabrica vine cum o face producatorul... de aici incolo se joaca mecanicii cu ea. Vrei turbo pe un motor aspirat, o decomprimi prin garnitura de chiulasa mai groasa. Vrei sa o comprimi, o rectifica la strung, "taie" 0,5-1mm din ea... depinde.
Sau ca sa-ti fie mai simplu: comprimare = micsorare, decomprimare = marire. O chiulasa stock nu vine nici comprimata, nici decomprimata, ea vine asa cum a gandit-o producatorul pt motorul respectiv. La unele motoare se poate comprima mai mult, la altele mai putin... producatorii fac piesele cu unele tolerante si aici se poate juca un mecanic care stie ce face.
Nu vad nimic neclar. Incearca sa folosesti si functia "search" a forumului, nu doar sa deschizi topicuri noi si sa astepti raspunsuri.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 12:14   #21
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Foarte buna poza...eu cred ca ar trebui poza pusa ca ultim post si dupa inchis topicul...caci nu are rost sa vb. 10 ani pe subiectul asta.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 12:18   #22
Tunelord

Stage 5
 
Tunelord's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 571
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Comprimare chiulasa....

ms ms... am corectat acum si poza.. scz inca o data de greseli..am facut.o repede...
Tunelord is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 12:47   #23
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Comprimare chiulasa....

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
... Vrei sa o comprimi, o rectifica la strung, "taie" 0,5-1mm din ea... depinde.
Poate te crede lumea si se duce cu chiulasa la strung )
Rectificarea se face pe banc special, nu pe strung
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 13:16   #24
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
Poate te crede lumea si se duce cu chiulasa la strung )
Rectificarea se face pe banc special, nu pe strung
Lumea oricum crede ce vrea... nici nu stiam cum sa-l denumesc si nici nu am stat sa explic. Oricum nu se duce nimeni cu chiulasa in brate sa-i zica strungarului ca vrea sa "taie" X mm din ea... ca asa ii suna lui bine tot un mecanic care se pricepe o sa o dea jos si o sa ii dea sfaturi strungarului legat de cat sa ia din chiulasa.
Chiar sunt de acord ca s-ar putea inchide topicul, discutam inutil.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 12:00   #25
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Comprimare chiulasa....

In mod normal comprimarea CHIULASEI (nu chiuloasei ... ca nu shiuleste ) se paote face in anumite limite functie de motor. Limita fizica de comprimare este data de punctul in care pistonul atinge supapa. Dar, de multe ori nu se poate ajunge la aceasta limita datorita camerei de ardere (care poate fi in chiulasa sau in piston). De exemplu, la DACIA clasica, fie se pune chiulasa de 1.3 pe bloc de 1.4, fie se ia din chiulasa existenta si merge OK (la 2mm nu pateste motorul nimik). La Opel cu CIH, daca iei pana in 2mm se incalzeste ca dreaq si risti sa ramai fara el.
Ca urmare, atat timp cat nu atinge pistonul supapa, fizic este posibila comprimarea la nivel maxim. Dpdv mecanic in schimb .... consultati un mecanic BUN (nu radeti, dar am gasit 1001 mecanici cu experienta, care se uitau ca la nucile de aur cand ii intrebam cat pot sa iau din chiulasa si ce se intmapla ... ) sau la cineva care a facut si stie pana unde se paote merge.
La curse, comprimarea se face cat mai apropiata de punctul maxim FIZIC de comrimare, in conditiile in care motorul ala nu trebuie sa tina o viata.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 16:30   #26
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Comprimare chiulasa....

De unde sa viseze aia 1001 mecanici cat trebuie sa iei din chiulasa ca sa nu ai probleme? Asta se poate afla prin incercari sau, daca ai noroc si nu vrei sa incerci pe banii tai, gasesti pe cineva cu acelasi motor care a facut deja experimentul.

Eu sunt in cautare de informatii despre cat pot lua dintr-o chiulasa de 1.4 de opel C14nz (monopunct). Dar fara sa fiu obligat sa schimb benzina de 95. Daca ai experienta, zi-mi si mie, te rog.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 16:40   #27
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Eu sunt de parere ca orice trece peste 0,2-0,3 trebuie schimbata benzina. O sa te anunt eu cum se comporta c20ne fara 0,5 mm dar la mine e alta treaba.....axa mea e mai "patrata" in cap si nu apasa asa mult pe supape. La 0,5 eu zic ca nu exista niciun risc...mai ales ca am o banuiala ca a mai fost lasata fara 0,1.
On: dupa cum bine zice si crywolf nu poti lua "fara numar" trebuie data jos chiulasa si vazut cat permite, asta ca nu te trezesti cu un tzacanit in motor . Am auzit si "tuneri" care au luat f f mult din chiulasa...si culmea...."le atingeau doar in turatii mari" )
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 17:15   #28
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Nu am zis ca sa "taie" cat vrea... si nici prin incercari repetate, ca nu avem la dispozitie zeci de motoare. Sau eu, cel putin, nu am... oricum marea majoritate care se apuca de comprimat motorul o fac la un "tuner" (=mecanic care stie ce face) care a facut diverse experimente pana in prezent si a trecut de faza asta, ajungand sa stie cat si cum. In plus, pt asta exista forumuri, discutii, prieteni... in majoritatea cazurilor sigur mai exista cineva care a facut treaba asta cu un motor la fel.
Cum a spus si crywolf, fizic este posibil pana la limita la care sa atinga supapele, dar in practica nu cred ca e chiar asa. Daca se comprima prea mult eu zic ca apar detonatiile, autoaprinderea.
@bobby: nu e chiar asa, la Cielo ohc 8v s-a comprimat cu 0,4 parca si nu a fost nici o problema. Si 0,4 fiind cam maxim pt motorul asta... Asta depinde la motor la motor, nu e o regula generala. Mai tine si de uzura motorului... si vorba ta, cine stie la ce cota de reparatie e ajuns deja motorul si tu zici ca iei doar 0,2 sau 0,3, cand de fapt a ajuns la 0,5... vorba vine, e doar o idee, nu o luati de buna.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 17:30   #29
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Comprimare chiulasa....

cat se castiga la 0.4 luat din chiulasa de cielo?
Parca cielo are motor de 1.5L, nu?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 17:40   #30
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comprimare chiulasa....

Da, 1.5 ohc 75cp (modelul non-euro). Nu stiu sa-ti spun o cifra exacta, eu inca nu l-am facut pe al meu fiindca aveam alte idei... vroiam sa comprim ceva mai "mare" Dar cei care au facut-o au avut si alte modificari, plus ca nici o masina nu a fost pusa pe dyno. Acum vorbesc in numele altor persoane si nu e bine. Eu estimez ca undeva in jur de 110-120cp, cu toate modificarile pe care le aveau. Si acum astept sa-mi sara lumea in cap, sa-mi spuna ca nu se poate sa scoti atat...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -