Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-08, 22:48   #856
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

AM vazut multi oameni care plingeau pur si simplu de disperare,au luat credite din banci sa-si cumpere si ei o amarita de masina sh ( ca pentru mai mult nu au ) si acum stau se uita la masini si platesc rate. Cum poate dormii gunoiu de tariceanu noaptea cu atitea blesteme pe capul lui?
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 23:01   #857
Deril

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 2
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Toti care sunt impotriva triplarea taxei de prima imatriculare din Targu-Mures sunt invitati la protest sambata 13.12.2008 ora 10:00 in fata la Prefectura din Targu-Mures!!!
Deril is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 07:16   #858
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Sa protestam in fiecare saptamana, pana se va micsora taxa si se va gasi o formula corecta, adica taxa sa fie de poluare pentru ca nici cea veche nu este corecta. Adica eu care-mi mi-am luat o masina 4x4 pe care doresc sa o folosesc numai in weekend trebuie sa platesc 3000 de euroi in timp ce ragaliile de basculante ROMAN ne umplu de fum si nervi pe sosele nu platesc nimic? pai asta e taxa de poluare? HUooooooo
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 07:51   #859
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

asa si ce legatura are faptul ca o folosesti tu in weekend cu taxa de poluare? sau ai vrea sa platesti mai putin decat restul care o folosesc zi de zi?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Matematica nu se aplica in drept asa ca... nu ai dreptate. acel "sau" lasa loc de interpretari in favoarea Statului Roman. Deci se vor excepta de la plata taxei doar autovehiculele cu capacitate cilindrica care sa nu depaseasca 2000cmc si care au mai fost vreodata inmatriculate in orice stat din UE.
Daca aduci un BMW din '86 de 3500cmc din Germania... platesti.
Daca aduci un "ceva asiatic" de 1000cmc... platesti.
Daca aduci orice masina inmatriculata in trecut/prezent in unul din statele UE, cu motor care sa nu depaseasca 2000cmc (deci poate avea si 2000cmc in cap, dar nu 2001), nu platesti.
Aoleo, cine am corecteaza pe mine... ) Domnu, eu (si multi altii in urma mea) am explicat intelesul corect al textului in limba romana. Daca cei care au facut textul in graba, sa adune mai repede, in prostia lor, banii de la oameni, asta e partea a 2-a, sa suporte consecintele. Formularea ar trebui atacata la proces, dar sa ai cumva o dovada scrisa ca ai vrut sa platesti taxa in perioada asta si nu te-au lasat, cerandu-ti suma de 3 ori mai mare. Asta as face eu daca as avea posibilitatea.
Iar tu, Geo_ZGA, citeste ce ai scris si apoi corecteaza pe altii. Dupa 28 de pagini, nu cred ca exista cineva pe forumul asta sa fi inteles cum e cu taxa mai prost decat tine. Tu ai inteles exact pe dos. Sa-ti explic:
Daca aduci un BMW din '86 de 3500cmc din Germania... platesti.
Daca aduci un "ceva asiatic" de 1000cmc...nu platesti, platesti taxe vamale, dar s-o cumperi din asia sau din alte tari in afara ue.
Daca aduci orice masina inmatriculata in trecut/prezent in unul din statele UE, cu motor care sa nu depaseasca 2000cmc (deci poate avea si 2000cmc in cap, dar nu 2001), platesti.

Last edited by cosmin_cosmin_1; 11-12-08 at 09:27.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 08:04   #860
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Sa protestam in fiecare saptamana, pana se va micsora taxa si se va gasi o formula corecta, adica taxa sa fie de poluare pentru ca nici cea veche nu este corecta. Adica eu care-mi mi-am luat o masina 4x4 pe care doresc sa o folosesc numai in weekend trebuie sa platesc 3000 de euroi in timp ce ragaliile de basculante ROMAN ne umplu de fum si nervi pe sosele nu platesc nimic? pai asta e taxa de poluare? HUooooooo


Nu numai jegurile astea polueaza.Ai vazut si Daciile acelea din 1900 toamna,care mananca mai mult ulei decat benzina?Dar asa e in Romania.Sa ne strangem cat mai muti in piata Victoriei,pe 13 si sa facem ceva cu taxa asta.Nu putem sa stam pe dreapta cu masini care sunt mult mai bune si mai putin poluante decat jegurile de Dacii.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 09:02   #861
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
Daca aduci un "ceva asiatic" de 1000cmc...nu platesti, platesti taxe vamale, dar s-o cumperi din asia sau din alte tari in afara ue.
Cu noua modificare la ordonanţa de urgenţă greşită au eliminat şi această "regretabilA eroare" pentru ei, deci se va aplica şi la maşinile non-ue uzate.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 09:26   #862
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

De noua modificare a modificarii nu stiu nimic, poate cineva pune textul aici?sau o sursa?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 11:42   #863
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

nici nu va dati seama ce e la ghiseele Administratie Financiare. De dimineata am stat, e o invalmaseala ca la biletele pt. Vanghelion. L-am lasat pe tata ca eu n-am mai rezistat.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 12:14   #864
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Draga Cosmin,

Intamplator nu sunt impotriva unei taxe de poluare, dar 3000 de euro este o suma exagerata pentru nivelul de trai in tara noastra. Si nu, nu este vorba de faptul ca o folosesc doar in weekend este vorba de faptul ca eu ca firma am nevoie de masini si nu-mi permit sa cumpar noi, si in loc sa mai creez 2 locuri de munca imi restrang activitatea pt ca nu am cu ce sa lucrez la distanta, este vorba ca eu ca tanar am nevoie de o masina si la un salariu de 15 mil, caz destul de fericit, nu-mi permit o masina scumpa si mai este vorba de hotia din aceasta tara, unde s-au dus sutele de milioane de euro incasati pana acum? ti se pare tie ca avem drumuri mai bune? ti se pare tie ca avem mai multe paduri sau ape mai curate? Si mai este vorba de corectitudine daca eu platesc 300o de euro la un motor E2 de 2800 cat ar trebui sa plateasca un camion Roman cu capacitatea de 5000 sau cat o fi si care este non euro? adica ce poluarea se face numai la prima inmatriculare? sa puna taxa la fiecare vanzare, asa ar fi corect. Eu as fi de acord cu un maxim de 5-10 % din valoarea asigurata a masinii la prima inmatriculare si cu explicatii clare cu destinatia acestor fonduri. Ne vom trezi peste 10 ani ca nu avem nici paduri nici ape mai curate si cu bani platitiJOS Taxa

Last edited by avolocaru; 11-12-08 at 12:16.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 12:18   #865
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Am 2500 de euro, ziceam sa ma duc in Germania, sa cumpar un Golf 3 , dar mai nou am aflat ca la un motor de 2.0 cum vroiam eu ma costa undeva la 2700 de euro, Am foarte multe de spus despre tariceanu asta si familia lui etc, dar mai bine ma abtin
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 12:28   #866
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

eu am calculat pentru o pisica cu motor de 2000 din 93 , euro 2, inainte taxa era de 300 si ceva euro ... acum s-a marit la 900 si ceva
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 12:28   #867
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Saracul Stefan cel Mare degeaba s-a luptat el cu turcii, ca urmasii urmasilor lui nu l-au inteles in veacul vecilor.
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 12:41   #868
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
eu am calculat pentru o pisica cu motor de 2000 din 93 , euro 2, inainte taxa era de 300 si ceva euro ... acum s-a marit la 900 si ceva


la golful asta prima data era taxa de 293 de euro, iar pe urma sa ajuns la aproape 2700, eu am intrebat cum e posibila inca 2400 in plus, au spus ca nu ei au pus aceste taxe ci guvernul, ca ei nu ai nici o vina, nu am de ales si voi astepta sa scoasa taxa de tot sau sa o reeaduca la stare ei initiala,
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 14:02   #869
adidelavalcea_crazy

Stage 4
 
adidelavalcea_crazy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 191
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

HOTILOR hhuuuuuuuaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
La noi in tara cred ca sunt cele mai aspre taxe in legatura cu taxa de poluare auto,ca doar trebuie sa isi mai faca vreo vila,sa mai bage niste bani in conturile lor si asa grase si poate sa-si cumpere si niste masini noi.astia au facut legea tot pentru ei, sa le fie lor bine .
RESTUL populatiei nu conteaza???????????????????????????
HOTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
momentan 2 roti=>astept sa rulez pe 4 roti)
adidelavalcea_crazy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 14:18   #870
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Inca o bomba.

Citez : " Taxa auto este blocată. Administraţiile Financiare din ţară au primit dispoziţie să nu calculeze şi să nu īncaseze taxa de poluare auto pānă cānd noua ordonanţă a Guvernului intră īn vigoare.
Haos la administraţiile financiare din ţară, după ce Guvernul a anunţat ieri că taxa triplată pentru maşinile second-hand va intra īn vigoare din 15 decembrie, aşa cum declarase iniţial.
Funcţionarii nu mai īnţeleg ce se īntāmplă şi nu mai fac niciun fel de īncasări, aşteptānd clarificări de la Bucureşti.
La Timişoara şi Sibiu, sute de şoferi au venit la Administraţia financiară īnainte de deschiderea ghişeelor. Cu toţii vor să plătească taxa de poluare īnainte ca aceasta să fie majorată."
Sursa : Realitatea TV

Eu cred ca fac pe prostii dar defapt vor doar sa traga de timp , pana pe 15 decembrie atunci cand se va tripla taxa. Am stat la coada de la 7 dimineata pana la 13:00 , inca nu daduse drumu la dosare... Ziceau ca sa mai asteptam , ca s-ar putea dupa ora 14:00... N-am mai rezistat , fizic si psihic si l-am lasat pe tata acolo si eu am venit acasa. Sper sa se rezolve.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -